Virb Ultra 30: Nastavení kvality a dalších možností videa
Hlavní záložky
Nový Virb je extrémně maličká kamerka, která se po vyndání z vodotěsného obalu snadno vejde do zavřené dlaně. Oproti předchůdci je ovládání usnadněno díky dotykovému displeji, který lze ovládat dokonce i v pouzdře, a to celkem dobře i v tenkých rukavících. Jen musíte na krycí plast více zatlačit.
Velkou novinkou je možnost natáčení videa ve vysokém 4K rozlišení, a to v 25 snímcích za sekundu, a v rozlišení 2.7K v 50 snímcích za sekundu. V některých rozlišeních je také dostupná elektronická stabilizace, která pomáhá usměrnit roztřesné video - to se hodí třeba při jízdě na kole po lese, kde to pěkně drncá. Ne všechny režimy videa a všechna nastavení jsou dostupná současně. Tak se podívejme na to, co a jak lze nastavit.
Nepřehlédněte velkou fotogalerii s obrázky hrudního pásu i vodotěsného pouzdra
Možnosti nastavení videa jsou u Virbu velmi široké. Nejprve zvolíte typ videa, následně rozlišení a v návaznosti na to vám kamera nabídne výběr počtu snímků za sekundu a možnost zapnout elektronickou stabilizaci.
Nastavení videa se kompletně provádí v menu Video, kde najdete následující položky:
- formát videa: HD Video, Pomalé, Časosoběrné a Rozšířené
- typ: pro rozšířený režim
- rozlišení: od 720p po 4K
- snímky: 25, 50, 75 a 100 - u pomalého až 300
- pole zobrazení: nastavení zoomu
- korekce objektivu: on/off
- stabilizátor: on/off
- zesílení světla: on/off
- smyčka: vypnuto/5/10/20/30/60/continuous
- auto pause: on/off
- profesionální nastavení - pokročilé menu pro další možnosti
Typ a formát videa
Základem je formát videa. Běžně budete používat buď formát 16:9 (HD Video) nebo 4:3 (Rozšířený). Formát 16:9 je modernější, nicméně při jeho natáčení dochází k ořezání obrazu shora i zezdola. Pokud potřebujete co největší prostor, je proto lepší zvolit 4:3, kde máte k dispozici celou plochu obrazu. V tomto režimu ale není k dispozici možnost natáčet v maximálním rozlišení 4K.
Režim HD Video: Umožňuje zachycení vysokorychlostních akčních snímků. Pokud potřebujete snímky ve vysokém rozlišení, je vhodné výchozí nastavení 1080p. Režim 4K zachytí maximální množství detailů.
Rozšířený: Umožňuje zachycení rozšířeného záběru s podobným efektem jako při snímání širokoúhlým objektivem. V porovnání se standardním režimem videa vypadá záběr v rozšířeném režimu tak, jako by byl ještě více oddálen. V rozšířeném režimu se může více projevit zkreslení objektivu, a to především u okrajů záběru. Tato funkce je užitečná při detailních akčních záběrech nebo při použití držáku na hrudník. Jsou pak vidět detaily nejen do stran, ale i nahoru a dolů.
Pomalé: Umožňuje vytvoření záznamu pro pomalé přehrávání. Nahrává až 300 snímků za sekundu při standardním rozlišení nebo až 120 snímků za sekundu při rozlišení 1080p.
Časo-sběrný: Tento režim s vysokým rozlišením umožňuje zachycení pomalého nebo dlouhotrvajícího pohybu, jehož záznam je možné ihned přehrávat nebo sdílet. Můžete například snímat jeden snímek za sekundu, nebo jeden snímek za jeden kilometr apod.
Režimy snímání
Rozšířený režim nabízí ještě dva režimy snímání, které najdete v menu Typ, a to:
Vysoký: Ve vysokém rozšířeném režimu použije kamera celý snímač a ve svislém směru zachytí další oblast v poměru stran 4:3. Například záznam videa v rozlišení 2,7K ve vysokém rozšířeném režimu bude mít ve svislém směru 2 028 pixelů místo klasických 1 524 pixelů. Tento režim je vhodný při použití držáku na hrudník nebo při nahrávání aktivit, při kterých chcete zachytit pohyb ve svislém směru, například snowboardingu, skateboardingu nebo lezení.
Široký: V širokém rozšířeném režimu zachytí kamera stejnou rozšířenou oblast ve svislém směru jako ve vysokém rozšířeném režimu a kromě toho pak ještě o něco širší oblast ve vodorovném směru. Kamera obraz videa dynamicky roztáhne do poměru stran 16:9. K roztáhnutí obrazu dochází pouze u okrajů; střed záběru není upraven. Tento režim je vhodný při snímání akčních záběrů zblízka nebo při panoramatických záběrech.
Pokud zvolíte typ HD Video, pak ještě můžete nastavit zoom. V nastavení Pole zobrazení vybíráte z následujících možností:
- Široký: Natáčí široký záběr vašeho okolí. Tato možnost se používá pro otevřené prostory, video z blízké vzdálenosti, a pro záběr co největší oblasti.
- 1,5x zvětšení: Natáčí sevřenější záběr. Tato možnost se používá pro video ze střední vzdálenosti.
- Ultra zoom (2x): Natáčí velmi zaostřený záběr. Tato možnost se používá pro video z velké vzdálenosti a uzavřené či kryté okolí.
Jaké vybrat rozlišení a nastavit další parametry videa?
Každý typ má vlastní možnosti nastavení rozlišení, počtu snímků za sekundu, které jsou dobře vidět v přiložené tabulce (najdete mezi obrázky). Počty snímků jsou pro režim PAL, v NTSC se trochu liší. Změna standardu videa se provádí v systémovém nastavení.
Například pro HD Video v poměru stran 16:9 platí tato nastavení:
(Rozlišení / počet snímků za sekundu / zorné pole / rychlost)
- 4K (3840 × 2160) / 25 / Široký / 1×
- 2,7K (2704 × 1524) / 50, 25 / Široký, 1,5× zv. / 1x
- 1080p (1920 × 1080) / 100, 75, 50, 25 / Široký, 1,5× zv., Ultra zoom (2x)/ 1×
- 720p (1280 × 720) / 50, 25 / Široký, 1,5x zv., Ultra zoom (2x) / 1x
Pro různé kombinace rozlišení a počtu snímků za sekundu pak můžete zvolit další možnosti:
- korekce objektivu: opraví optické soudkovité zkreslení širokoúhlého objektivu a zúží zorné pole (tato funkce ale nefunguje optimálně a zpravidla došlo k vytvoření artefaktů ve videu)
- stabilizátor: zapne stabilizaci obrazu, aby se omezilo třesoucí se video; stabilizace je ale pouze elektronická, nikoliv optická
- zesílení světla: aktivuje automatickou opravu pro slabé osvětlení
Když tak chcete například nahrávat v nejvyšším rozlišení 4K, musíte zvolit poměr stran 16:9 a vybrat maximálně 25 snímků za sekundu, a to bez elektronické stabilizace. Naopak ve full HD (1 920×1 080) můžete mít až 100 snímků za sekundu; ale když zvolíte stabilizaci, jen 50 snímků.
Další nastavení
Poslední dvě volby jsou k dispozici vždy, nezávisle na zvoleném režimu.
Nahrávání smyčky videa
Režim smyčky umožňuje nepřetržité nahrávání videa, přičemž se ukládá pouze nejnovější videozáznam. Je možné zvolit počet minut videa, který se má ukládat. To umožňuje šetřit místem pro uložení, pokud chcete natočit klíčové momenty, ale nechcete ukládat celý záznam aktivity. Tato funkce je užitečná například když kameru používáte jako záznamník řízení nebo pokud chcete z nahrávané události uložit pouze nejdůležitější okamžiky.
Uložená smyčka videa se rozdělí na několik souborů shodné délky. To vám umožní snadné odstranění nežádoucích částí videa. V nastavení zvolíte, jak dlouhá má smyčka být - od 5 do 60 minut.
Automatické pozastavení nahrávání videa
Kameru můžete nastavit tak, aby nahrávala pouze při pohybu a v klidovém stavu nahrávání pozastavila. Tato funkce umožňuje ušetřit prostor na paměťové kartě nahráváním pouze důležitých částí vaší aktivity. Tato funkce není k dispozici u všech režimů videa.
Když tuto funkci zapnete, pokud je aktuálně k dispozici, automaticky se aktivuje GPS. Kdykoliv se pak rozběhnete či rozjedete, spustí se nahrávání.
Profesionální nastavení videa
V nastavení videa nebo fotografií vyberte možnost Profesionální nastavení a pomocí přepínače tato nastavení aktivujte.
Tip: Když jsou profesionální nastavení aktivní, můžete si v hledáčku posunutím doleva aktuální nastavení zobrazit a případně je upravit.
Kompenzace expozice: Nastaví kompenzaci expozice. Kompenzace expozice ovlivňuje úroveň jasu.
Omezení ISO: Nastaví maximální úroveň citlivosti a šumu obrazu. Kamera automaticky použije nejvhodnější úroveň ISO podle aktuálních světelných podmínek až do této nastavené maximální hodnoty. Při vyšších hodnotách ISO je ve snímku vidět větší šum a zrnitost. Vyšší hodnoty ISO jsou nejlepší pro málo osvětlené nebo vnitřní prostředí. Nižší hodnoty ISO jsou ideální pro sluneční svit. Možnost 6 400 je vhodná pro záznam jasnějšího videa při horším osvětlení, možnost 1 600 pro střední úroveň jasu při horším osvětlení a možnost 400 pro tmavší video při horším osvětlení.
Barevná paleta: Nastaví barevnou paletu. Pokud chcete živější barevnou paletu, vyberte možnost Živé; chcete-li neutrálnější barvy, vyberte možnost Neutrální.
Ostrost: Nastaví úroveň ostrosti. Při nastavení Vysoká je snímek ostrý, při nastavení Střední je úroveň zaostření střední a při nastavení Nízká má snímek měkčí vzhled.
Vysoká přenosová rychlost: U některých režimů videa nahrává video vyšší přenosovou rychlostí. Tato funkce může vylepšit kvalitu a plynulost obrazu, zejména pokud nahráváte velmi rychlé nebo kontrastní scény. Vyšší přenosová rychlost může omezit dostupný čas pro nahrávání na paměťové kartě.
Vyvážení bílé: Upraví barevný tón podle okolních podmínek. Zařízení může vyvážení bílé upravit automaticky, nebo to můžete udělat ručně. Možnost 2800K je učena pro světlo žárovky, možnost 4000K pro světlo zářivky, možnost 5000K pro denní světlo, možnost 6500K pro intenzivní sluneční světlo a možnost 7500K pro zataženou oblohu.
Měření bodů: Aktivuje systém měření bodů místo výchozího režimu měření průměrných hodnot. Tato funkce určuje úroveň expozice podle středu snímku, nikoli podle celé jeho plochy. To je užitečné zejména u scén s vysokým kontrastem nebo s velmi proměnlivými světelnými podmínkami. Používáte-li systém měření bodů, nejdůležitější obsah či objekt by se měl nacházet uprostřed záběru.
Zámek expozice: Aktivuje nebo deaktivuje zámek expozice u videí. Když aktivujete zámek expozice, zajistíte si stálou citlivost na světlo v celém videozáznamu. Pokud nahráváte časosběrný snímek, toto nastavení eliminuje odlišné snímky s jasnějším nebo tmavším záběrem.
Dálkové ovládání z hodinek
Některá nastavení můžete provádět i pomocí připojených hodinek nebo kompatibilní cyklonavigace - třeba měnit rozlišení a počet snímků za sekundu. Nejdůležitější funkcí hodinek a cyklonavigace je však dálkové ovládání pro zapnutí a skončení nahrávání videa nebo pořízení snímku. Více najdete v mém starším článku.
Diskuse k článku (0)