Recenze Forerunner 645 Music: První hodinky Garminu s přehráváním hudby

8.6.2018
Hudba v hodinkách byla častým důvodem, proč se mnozí uchylovali ke konkurenčním produktům a hodinky Garminu nechali bez povšimnutí. Model Forerunner 645 Music tuto funkci uživatelům konečně nabídne
Čtyři datová pole

Forerunner 645 má stejný základ jako Fénix 5, takže při aktivitě zobrazí až 4 datová pole


Když Garmin před třemi a půl lety uvedl hodinky Fénix 3, fakt se mi moc líbily. Jenže byly velké a těžké, a tak jsem dal přednost modelu Vívoactive. Sice funkčně ořezanému, ale podporujícím jak běh, tak kolo i plavání v bazénu. Také nevydržely tolik jako Fénix 3, ale stále to bylo celkem slušné oproti konkurenci s GPS. 

Po roce jsem tento model nahradil za Vívoactive HR, které přinesly řadu nových funkcí, snímač tepu, menu bylo uživatelsky příjemnější a prodloužila se výdrž. S příchodem Fénix 5 jsem začal váhat, zda nepřesedlat na tento model. Ale byly stále velmi velké a těžké. Pak se na jaře loňského roku (2017) objevily hodinky Forerunner 935, které měly tu samou výdrž a funkce jako Fénix 5, jen byly tenčí a výrazně lehčí. A bylo jasno…

Jenže ani lehké hodinky s velkou výdrží a maximem funkcí nedokázaly přehrávat hudbu. Ani stylový model Vívoactive 3 uvedený na podzim – ten sice přišel s podporou nové funkce Garmin Pay, ale ta v našim podmínkách nefunguje a hudbu si na ni nepustíte. Až model Forerunner 645, novinka roku letošního, konečně hudbu svým potenciálním uživatelům nabídl. A na první pokus to nedopadlo špatně.

Hodně podobné Vívoactive 3

Hodinky jsou na trhu ve dvou provedeních, s hudbou a bez hudby, rozdíl v ceně je 1 500 Kč, přičemž základní model stojí 9 990 Kč. Nabízeny jsou celkem tři provedení pásku, černý, fialový a šedý, přičemž hodinky existují jen v černém provedení se stříbrnou lunetou. Hodně připomínají model Vívoactive 3 – jak velikostí, tloušťkou a hmotností, tak právě stříbrným okrajem. Rozdíl je v ovládání: VA3 mají dotyk a pouze jediné tlačítko, FR645 se ovládají stejně jako F5 – pěti tlačítky na bocích.

S Vívoactive 3 mají hodinky FR645 společné i 20mm pásky, které jsou snadno vyměnitelné – bez šroubováku. To je pro budoucí personalizaci hodně důležité, kdo by chtěl neustále vytahovat titěrné šroubky? Na prvních Vívoactivech jsem měl pásků pět a měnil jsem je i několikrát týdně. A bylo to celkem peklo. S rychlovýměnnými pásky by to bylo o poznání snazší.

Na spodní straně hodinek je standardní snímač tepu druhé generace, který byl uveden s Fénix 5, je tudíž zarovnaný se spodkem a nevyčnívá. Konektor nabíjení je odlišný od Fénix 5, VA3 i FR935, připomíná krokodýlka z modelu FR620 (měl by snad být i kompatibilní). Předpokládám, že je to kvůli nahrávání hudby, který nový konektor nepodporuje. Krokodýlek je praktičtější v tom, že lze hodinky nabíjet i na ruce.

Jako malé Fénixy

Zatímco hodinky Vívoactive 3 dostaly zcela nové menu s velkými fonty, což usnadňuje ovládání dotykem, Forerunner 645 je uvnitř stejný jako Fénix 5. Písmo je oproti VA3 menší, hubenější a vše celkově úspornější. Lépe se tak čtou notifikace, na obrazovku se vejde více dat, na jednu datovou obrazovku dostanete až čtyři plnohodnotná pole. VA3 to umí sice také, ale dvě krajní pole jsou celkem omezena co do možnosti zobrazitelných dat.

Kdybych to měl shrnout, FR645 jsou v podstatě ořezanými hodinkami Fénix 5 – vše je na první pohled stejné, jen chybí pár funkcí. Mezi přepínáním doplňků je však nová animace po vzoru Vívoactive 3, ale je to jen efekt, nemá to žádnou praktickou hodnotu. Zvláštní jest, že mezi doplňky chybí Můj den, což považují spíše za chybu než za vlastnost. Chybí také doplněk pro zobrazení nadmořské výšky, kompas, teploměr či barometr, tam je to ale pochopitelné. 

Barometr ale hodinky mají, výška se ovšem zobrazuje jen při GPS aktivitě, nenajdete ji ani ve vestavěných vzhledech hodinek. To je docela zvláštní, protože jinak uživatelské vzhledy (ručičkové i digitální) zobrazí všechna data stejně jako Fénix 5. Výšku tak dostanete jen do vzhledu hodinek, který si dohrajete z Connect IQ. 

Umí skoro všecko…

Obecně vzato, pokud pominu hudbu (a Garmin Pay), nenajdete na hodinkách nic nového oproti Fénix 5 nebo Forerunner 935. Naopak, v podstatě stačí jen vypsat funkce, které FR 645 nativně neumí: chybí aktivita pro plavání v přírodě, není tu golf, hodinky nedokážou měřit srdeční tep během plavání pomocí pokročilých hrudních pásů a také neumožňují připojení cyklistických wattmetrů, jako například pedálů Garmin Vector3. Nicméně aplikaci pro triatlon lze stáhnout z Connect IQ, najdete jich tam hned několik.

Celkově jsou hodinky velmi dobře vybavené, kromě výše uvedeného tu najdete všechny aktivity, co na dražších modelech. Prostředí a nastavení je stejné, takže vás jen odkážu na svoje starší texty – recenze Forerunner 935 a Fénix 5X. Nechybí ani slepá navigace bez mapy, možnost přípravy tréninkových plánů, vyhodnocení aerobního a anaerobního tréninkového efektu, automatické měření VO2 max, laktátového prahu, celodenní měření stress skóre nebo například doporučené doby odpočinku.

Zajímavé je také srovnání se starším modelem této řady, a sice Forerunner 630. Výčet novinek je celkem dlouhý:

  • přehrávání hudby: 4 GB místa, Bluetooth sluchátka 
  • Garmin Pay (platby NFC)
  • nový optický sensor Elevate, záznam tepu každou sekundu, skóre stresu
  • podpora senzorů Bluetooth Smart 
  • ukazatel Stav tréninku – tréninková zátěž, doba regenerace
  • laktátový práh
  • poslední verze Connect IQ
  • aktivita pro plavání v bazénu
  • aktivita lyžování a snowboard
  • aktivity SUP, veslování, počítání pater, síla atd.
  • segmenty Strava
  • možnost odpovědět na notifikace (Android)
  • možnost navigovat po nahrané trase
  • inovovaný nabíjecí kabel
  • výměnné pásky jako Vívoactive 3

Nová synchronizace dat mezi zařízeními

Zásadní novinkou ve firmwaru 3.30 je funkce Physio TrueUp. Tu uvedl Garmin poprvé pro modely Fénix 5 a Forerunner 935, následoval Edge 1030. Tato funkce zajišťuje, aby se mezi vašimi zařízeními navzájem synchronizovaly aktivity a některá další data.

Když tak pojedete na kole s navigací, aktivita se po ukončení dostane i do hodinek, takže ji uvidíte v historii či souhrnech. Má to ale omezení, nezobrazí se vám mapa aktivity a její výškový profil. Z dalších dat, která se synchronizují, jsou minuty intenzivní aktivity či vaše tréninkové zatížení. U druhého jmenovaného ale musí být na druhé straně hodinky, které TrueUp a současně funkci tréninkového zatížení podporují (například Fénix 5).

Je to rozhodně užitečná funkce, která se hodí zejména tehdy, pokud máte jak hodinky, tak cyklonavigaci nebo turistickou navigaci. Navíc pokud byla aktivita puštěná na více zařízeních, nedojde k duplikaci, v hodinkách zůstane aktivita pouze jedna. 

Music? Music!

Tou nejhlavnější novinkou hodinek je bezesporu přehrávání hudby. To funguje ve dvou režimech: buď si stáhnete oblíbené playlisty ze streamovacích služeb, nebo si svoji hudbu nahrajete manuálně. Streamované služby jsou zatím jen dvě, KKBOX a iHeartRadio (tato služba je populární především v USA). 

Důležité je, že FR 645 má Wi-Fi. To znamená, že hudbu od poskytovatelů lze stáhnout do hodinek bez připojení k počítači. V menu hodinek najdete položku Poskytovatelé hudby, kde se obě zmíněné služby nacházejí. A je šance, že služeb bude do budoucna přibývat. Spotify či Apple Music zatím chybí, což je dost omezující. Pokud je používáte, jste odkázáni na manuální upload hudby z počítače přes Garmin Express a musíte si tak hudbu sehnat jinde (a zpravidla bohužel nelegálně).

Poznámka: Ač tu píšu o streamovaných službách, hodinky jako takové streamovat neumí. Služba funguje tak, že si zvolíte oblíbená alba či playlisty, ty si stáhnete přes počítač nebo Wi-Fi do hodinek a pak si hudbu přehráváte offline.

Hudba míří do hodinek

Jak se tedy vypořádát s hudbou bez streamovaných služeb?  Především potřebujete hudbu lokálně uložit do počítače. Program Garmin Express, který se používá k připojení zařízení Garminu k počítači, totiž nechce pracovat se síťovými disky. Je třeba mít hudební soubory správě otagované, jinak budete mít v hodinkách pěkný chaos – to znamená pojmenované minimálně alba, interprety a samotné písničky.

Jakmile máte složky s jednotlivými alby nachystány, v Expressu zvolíte připojené hodinky a klepnete na záložku Hudba. V levém menu je v horní části obsah importované hudby, v dolní pak obsah nahraný v hodinkách. Vpravo vidíte obsah jednotlivých složek a dole pak využití paměti hodinek. Tlačítkem plus importujete nové složky do aplikace a po označení alb či interpretů můžete hudbu nahrát do hodinek.

Celkem snadné ovládání

Pak už jen stačí spustit doplněk Hudba a podobně, jako jste dříve ovládali hudbu v mobilu, ovládáte i hudbu uloženou v hodinkách. Jen máte navíc k dispozici přístup do playlistů, alb, audioknih či interpretů. Hodinky naštěstí umí nejen přehrávat konkrétní složku, ale i zvládnou i zahrát celý obsah hodinek na přeskáčku, takže není potřeba si dělat žádné speciální playlisty. Jen pustíte hudbu a vyběhnete nebo vyjedete a máte jistotu, že vám nebude hrát hodinu jen Metallica apod. Pokud soubory obsahují i grafiku alba, zobrazí se na displeji datové obrazovky.

Během aktivity si pak můžete zapnout datovou obrazovku, která hudbu ovládá. Pomocí tlačítek lze přeskakovat hudbu, přidávat na hlasitosti či poslouchání pauznout. Před spuštěním hudby je nutno připojit sluchátka – pokud jsou spárovaná, stačí je zapnout a hodinky si je najdou samy. Pokud spárované nejsou, můžete tak učinit pomocí nastavení příslušenství a snímačů – tam, kde se páruje třeba čidlo srdečního tepu.

Moje sluchátka Sony WI-SP500 stačilo přepnout do režimu párování (bliká modré a červené světlo) a připojení bylo otázkou okamžiku. Na žádné potíže s přehráváním jsem nenarazil, nedocházelo ani k výpadkům hudby, ani k nějakému zeslabování jedné či druhé strany. Sluchátka vydrží osm hodin, což je více než hodinky. Jen když je ticho, trochu v nich škrčí. Ale to při aktivitě stejně neuslyšíte. Ze sluchátek lze ovládat hlasitost i přeskakování skladeb.

Poznámka: Důležitou vlastností hodinek je hlasová rekapitulace posledního okruhu, což je fajn – nemusíte se dívat na hodinky.

Moc nevydrží

Oproti FR 935/Fénix 5 ovšem klesla výdrž, malé a lehké hodinky holt v tomto moc neobstojí. V praxi je výdrž jen o něco lepší než u Vívoactive 3. Ty se mi v režimu hodinek s optikou vybily za pět dnů, FR 645 to zvládne za sedm dnů. Na GPS s optickým snímačem pak vydrží zhruba 11 hodin (výrobce udává 12), s hudbou je to pouze 5 hodin – tam se moje měření shoduje s výrobcem. Celkem rychlé je pak nabíjení, což je vzhledem k malé baterii logické. Za zhruba hoďku není co řešit, což je fajn.

Drobné potíže

Žádné hodinky samozřejmě nejsou dokonalé, což se týká i Forerunner 645 Music. Poslední firmware pochází ze začátku dubna, a to je celkem dlouhá doba. Pro vyšší modely Garmin zveřejňuje alespoň betaverze co měsíc a neustále něco opravuje. A FR 645 si pár oprav rozhodně zaslouží. 

Poznámka: Tento kousek platí pro firmware 3.10, ve firmwaru 3.30 by mohly být některé chyby opraveny, bohužel už jsem neměl čas to pořádně vyzkoušet, bylo nutno hodinky vrátit.

Nefungující minuty intenzivní aktivity: Ať si připojíte hrudní pás nebo používáte optiku, za aktivitu nedostanete žádné MIA – a můžete se snažit, jak chcete. MIA si vyděláte jen díky krokům. Někde je pravděpodobně chyba, protože za kroky máte MIA získávat jen tehdy, je-li vypnut optický snímač. 

Špatně se určuje aerobní efekt: S předchozím souvisí i špatně vypočtený anaerobní efekt u aktivity. Zatímco na FR 935 či Edge 1030 se jeho hodnota v mém případě pohybuje skoro vždy nad 2.0, u „hustých“ aktivit nad 4.0, u FR 645 se nikdy nedostane nad 1.0 a osciluje kolem 0.5. Někde ve firmwaru bude zakopaný pes.

Zvláštní je také celkem častá hláška „GPS připraveno“ – jako by během aktivity vypadával signál. Ale když srovnávám vzdálenost s jinými zařízeními, se mi zdá, že výpadky musejí být jen velmi krátkodobé, anebo dokonce žádné. Naopak, v porovnání s Edge 1030, pokud odpojím čidlo rychlosti, naměří FR 645 dokonce o pár metrů delší trasu.

Poznámka: Srovnání a testům GPS přijímačů vs. čidlo rychlosti se ještě budu věnovat v samostatném článku.

A nakonec jedna drobnost, která potkala všechny novinky, co jsem kdy testoval – restart uprostřed aktivity. Tentokrát se mi jej dokonce podařilo zachytit na fotku, protože jsem přesně v té chvíli chtěl vyfotit FR 645 vedle Edge 1030 na řídítkách. Neuvěřitelná náhoda. Ale během třítýdenního testu se to stalo jen jednou, takže je to úplně ok. 

Vážně povedené

Pokud se vám Fénix 5 či Fénix 5S zdají moc velké a těžké, pak je Forerunner 645 ideální volbou. Patří k nejmenším hodinkám Garminu, jsou velmi lehké a velký displej vyplňuje skoro celou přední stranu hodinek. Vzhledem je lze napasovat někam mezi Fénix 5S a Vívoactive 3, na ruce rozhodně neurazí. V prodeji jsou pouze v provedení se stříbrnou lunetou, méně výrazné celočerné provedení by možná někomu vyhovovalo lépe. Verze Music má černý a fialový (višňový) náramek, standardní verze černý a béžový.

Funkčně jde o Fénix 5 bez některých pokročilejších funkcí a aktivit, ovládání je stejné, což kvituji – není potřeba si zvykat na něco nového. Chybí nativní podpora golfu a triatlonu, ale většině asi vadit nebude. A pokud, tak z Connect IQ lze stáhnout spoustu specializovaných aplikací. Mnohé potěší vestavěná hudba, která má sice řadu limitů, ale funguje, a to je důležité. Pro mne to byl například impuls pro koupi bezdrátových sluchátek, dráty jsou již přežitek.

Pokud tedy chcete malé, ale skvěle vybavené hodinky bez větších kompromisů, a k tomu ještě hudbu, není důvod váhat. Jen se musíte vypořádat s nižší výdrží.

Stručné parametry

  • Rozměry: 42,5 × 42,5 × 13,5 mm 
  • Hmotnost: 42,2 g včetně řemínku 
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelné
  • Displej: nedotykový, průměr 1,2“ (30,4 mm)
  • Rozlišení displeje: 240 pixelů (stejný jako F5)
  • Životnost baterií: až 7 dnů s měřením tepu, až 12 hodin s GPS a 5 hodin s GPS a hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart
  • Senzory: optický HR, barometr, akcelerometr, teploměr, GPS, Glonass 
  • Vodotěsnost: 5 ATM, plavání na hladině
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 4 GB (model Music)
  • Cena: 9 990 Kč bez hudby, 11 490 Kč s hudbou

Plusy

  • Malé rozměry a nízká hmotnost
  • Stejné menu a ovládání jako Fénix 5
  • Řada různých aktivit
  • Hudba

Minusy

  • Chybí Můj den
  • Nižší výdrž (zejména s hudbou)
  • Drobné chyby

Diskuse k článku (0)
Tagy: