První dojmy: Hodinky Enduro 3 s ultimátní výdrží a téměř vším, co umí Fénix 8. A to v lehkém těle

29.9.2024
Na tyto hodinky jsem se těšil více jak na Fénixy 8. Jsou totiž lehké vzhledem ke své velikosti a výdrži, navíc mají displej MIP s vylepšeným solárem a současně všechny funkce, co F8 - až na potápění a hlasové možnosti
Hodinky Enduro 3

Oproti hodinkám s AMOLED mají transreflexní modely MIP parádní čitelnost na slunci. A Endura 3 to jen dokazují


Poznámka: Garmin během dvou dnů vypustil tři beta verze firmwaru, které opravují některé funkce a vlastnosti, jež popisuji dále. Pokud narazím na něco zásadního, článek aktualizuji, protože se věci mění k lepšímu. Ostatně to jsem během soboty (28.9.) už udělal několikrát...

Hodinky Enduro 3 jsou dostupné v jediné variantě, stejně jako Endura 2, tedy v titanu se safírovým sklem a v černé barevné kombinaci. Titanová je ale jenom luneta, dýnko už je z polymeru, stejně jako tělo hodinek. Garmin na webu bohužel neuvádí, zda má luneta DLC úpravu, či nikoliv. To ukáže až čas, jak moc se bude škrábat. 

Nepřehlédněte: Enduro 3: Odolné hodinky s pořádnou výdrží. A stále tu máme transreflexní MIP a solární dobíjení

Stejně jako u Fénixů i nové hodinky Enduro 3 mají lunetu tenčí, čehož bylo využito pro účinnější solární dobíjení (větší plocha kroužku okolo displeje). Co je super, je barevná úprava soláru, už to není červený/měděný proužek, ale černý, takže neruší. Tenčí lunetou ale hodinky přišly o svou typickou „outdoorovitost“ jakou mají Endura 2 nebo Fénixy 7X Pro, a více mi připomínají Forerunnery 955. 

Hodinky byly zapůjčeny z obchodu Pulsmetry.cz

Velikost pouzdra je stejná jako u všech velkých hodinek Garminu, a tedy 51 mm s tím, že tloušťka je 15,7 mm. Enduro 2 měly 15,6 mm, Fénixy 8 Solar 51 mm mají 15,4 mm a konečně Fénix 7X Pro jen 14,9 mm. Ovšem v porovnání s menšími hodinkami už je rozdíl daleko větší, třeba model Fénix 8 AMOLED 47 mm má tloušťku jen 13,8 mm, a to už je fakt poznat na ruce. A lehké stylovky pak mají dokonce pod 13 milimetrů. 

Nepřehlédněte podrobnou recenzi Fénix 8:

Nesnesitelná lehkost bytí

Tlačítka jsou standardní, nenajdete tu indukci jako na Fénix 8 – a to je důvod, proč chybí certifikace pro potápění a tím i potápěcí aktivity. Mají jasný a přesný stisk, perfektní mechaniku (konečně se to Garmin naučil) a celkově se mi líbí víc než indukce na F8. Ovšem v přímém srovnání s Fénix 7X Pro mi přijde, že mají kratší chod, což by ani tak nevadilo, ale celkově jsou krapet tužší. Tak doufám, že se časem trochu „vychodí“. 

Už od první generace mají Endura standardně v dodávce řemínek UltraFit, který je velmi lehký a na ruce pohodlný. Má sice pár nevýhod, ale mnohým uživatelům vyhovuje více než standardní silikon – hlavně běžcům. Díky tomuto řemínku jsou hodinky velmi lehké, váží jen 63 gramů vč. řemínku. Tělo hodinek má pak jen 57 gramů, což je parádní hodnota vzhledem k velikosti baterie, Fénixy 8 Solar 51 mm váží 67 gramů a 95 gramů se silikonovým řemínkem. 

Čtěte dále: Nové barvy pro nylonové řemínky UltraFit. Hodinky už nebudou tak nudné. Zejména červená krásně svítí

Lepší displej, ale co to podsvícení?

Solární dobíjení Garmin zcela přepracoval, čímž přispěl k lepší čitelnosti displeje. Zcela totiž chybí solární vrstva přes displej, která tak nezhoršuje jeho optické vlastnosti. Odlesky safíru samozřejmě zůstaly a jsou stejné jako na Fénix 7X Pro. Při přímém srovnání mi přijde displej E3 krapet lepší než na F7X Pro – má bělejší bílou a přijde mi i lepší kontrast. To poznáte hlavně na datových obrazovkách, které jsou bílé; na černé v režimu hodinek už nikoliv, tam mi to přijde ve srovnání s F7X Pro stejné.  

Poznámka: Toto srovnání se týká Enduro 3 a F7X Pro. Pokud bych srovnával se starší generací Fénix 7 či Enduro 2, tam je rozdíl daleko výraznější. Protože tyto modely mají starší verzi MIP a ta je, přiznejme si, docela špatná, zvlášť v kombinaci se safírem a solárem. V tomto porovnání Enduro 3 vede na plné čáře.

 

 

Bohužel tu není možnost nastavit podsvícení displeje automaticky, jako to umí řada Fénix 7 Pro. Na to jsem si jednak zvykl, jednak je super, že se v šeru displej rozsvítí méně než v lese nebo v místnosti, kam proniká světlo zvenčí. Jenže na E3 je nastavení podsvícení pouze manuální a lze pouze ovlivnit intenzitu pro režim hodinek, aktivitu a režim spánku. Proto doufám, že se automatika časem objeví a že to není vlastnost, ale chyba. 

Další detaily: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle 

Upravené prostředí. Ne vše se ale povedlo

Zatímco Endura 2, Fénixy 7 a Fénixy 6 měly uživatelské prostředí (UI) stejné (u sedmiček nedošlo k žádnému zásadnímu updatu, šlo jen drobnosti), Endura 3 mají UI zcela přepracované. Není tu tolik barviček jako Fénixech 8 AMOLED, základní font v menu (ale jen texty, čísla jsou jiná) a doplňcích je stejný jako na F7 nebo Enduro 2, ale došlo k přeskládání určitých položek v menu, aby byly lépe dostupné (ale některé jsou zase lépe utopené). Může to trvat i několik dnů, než si zvyknete na nová umístění různých nastavení a položek. 

Další detaily: Postřeh: Prostředí hodinek Fénix E a Fénix 8 má základ v modelu Forerunner 965. Vše tomu napovídá

Jednou ze zásadních funkcí hodinek je ukazování času. Nemám vůbec nic proto digitálním ciferníkům, ale já prostě preferuji klasické analogové s ručičkami. No, Enduro 3 mně v tomto hledu moc nepotěšily, stejně jako Fénixy 8. Je tu celkem pět ciferníků, z tohoto jeden čistě analogový a jeden kombinovaný. Analogové ciferníky mají Fénixy 7X zpracované lépe, navíc jich mají více.

Zvolil jsem kombinovaný Portal, který umí přepnout z digitálek na ručičky a je trochu podobný tomu, co používám na F7X Pro. Má šestici dat po okruhu místo indexů a dvě datová pole nad a pod středem. Potíž je bohužel v tom, že ne všechna datová pole umí ukázat všechna data. Třeba do některých nedám stres, jinam zase tepovku či počasí. A zatím také není možné nastavit bílé ciferníky (černý text, bílé pozadí). Škoda přeškoda. 

Jedeme, běžíme, chodíme

Co se mi líbí, je oddělení aktivit a aplikací. Už se tak nemíchají jednotlivé sporty mezi aplikace či hry. Zajímavou novinkou, pokud máte aktivní dotyk, je možnost gestem do strany přepínat mezi běžící aktivitou a ovládáním hudby. Dotyk navíc můžete mít vypnutý a gestem shora jej na chvíli aktivovat, třeba kvůli ovládání mapy. Taková drobnost, která potěší. Vylepšené bylo rovněž ovládání mapy při aktivitě, kdy si ji můžete klepnutím na ikonu kompasu natočit na sever (a zpět).

Zásadním rozdílem oproti displeji AMOLED je možnost mít datové obrazovky s bílým pozadím a černým textem. A nutno říct, že je to při aktivitě daleko příjemnější, alespoň pro mě. Data tak mají větší kontrast a obecně jsou za denní světla lépe vidět než na AMOLED. Také tu není nepříjemný efekt bludička, kdy hodinky snižují jas na úroveň, kdy na displeji leckdy nevidíte vůbec nic. A nic nebrání tomu si nastavit na displeji MIP pozadí černé a text bílý.

Na 1,4“ displeji zobrazí Endura 3 až osm datových polí, tam se nic nezměnilo. Jiný je ale font – je tenčí a takový trochu techničtější, jako by mi připomínal kóty na výkresech, když jsme rýsovali na střední škole. Oproti F7X má zhruba poloviční tloušťku a může být pro někoho tak hůře čitelný, Já osobně preferuji spíše výraznější font na F7X Pro.

Mapa. Zatím na půli cesty

Zobrazení mapy není tak detailní jako na AMOLED, ale pro orientaci i nižší rozlišení bohatě stačí. Jen se musíte připravit na to, že třeba v lese toho moc neuvidíte kvůli odleskům a nižší účinnosti transreflexní vrstvy. Při navigačních instrukcích se ale aktivuje podsvícení, což viditelnost dat za horších světelných podmínek trochu zlepší.  

Zatímco na Fénixech 8 AMOLED vyskočí při zobrazení dvou datových polí šipka s pozici hodně nahoru, na Endurech 3 se krásně usadí mezi data. Což je lepší, protože vidíte na mapě větší kus dopředu. Je zvláštní, že na displeji MIP je to jako postaru (stejně jako na Fénix 7 či Epix), zatímco na AMOLED stejně nešikovně jako na Forerunnech 965.

Možnost mít dvě datová pole ale platí zatím (bohužel) jen pro aktivity jako chůze nebo běh, pro cyklistiku je možné mít na mapě datové pole jen jedno. Tomuto omezení nerozumím, je zkrátka vidět, že Garmin mám ještě hodně práce před sebou. Je to zjevně chyba, kterých je tu stále dost.

Chybiček stále dost 

Při uvedení na trh měly hodinky Enduro 3 i Fénixy 8 řadu dost zásadních potíží, které se Garmin snaží postupně odstraňovat. V době publikace tohoto článku je venku beta 11.84, která toho hodně napravila, stále ale dost nedodělků zůstává:

  • chybějící záloha a obnova dat
  • chybějící navigace ke ztracenému telefonu
  • není možné automaticky nastavit úsporný režim v režimu spánku
  • u ciferníků nelze použít všechna dostupná data u řady datových polí 
  • tlusté čáry silnic na mapách třetí strany (Topo Czech 5)
  • nelze zobrazit dvě datová pole na mapě při cyklistice (při chůzi či běhu ano)
  • chybějící automatické podsvícení
  • nemožnost nastavit a uspořádat navigační obrazovky

A to jsem vyjmenoval jen zásadní funkce, nikoliv o drobnosti jako náhodné restarty, s nimiž se uživatelé občas potýkají, špatné zobrazování datumů v kalendáři, rychlé vybíjení a podobně. V diskuzích na fóru Garminu je na toto téma víc než sto různých vláken. Garmin má zkrátka co dělat, aby to všecko opravil. 

Čtěte dále: Hodinky Fénix 8 rozhodně nejsou ideální. Mají pár dětských nemocí a problémů, se kterými se potýkám 

 

Do nekonečna. Tedy se sluníčkem

Výdrž hodinek je excelentní, ale je ještě brzy na to něco hodnotit. Aktivita ubírá méně než jedno procento baterie, a to i při zobrazení mapy (bez navigace). Pokud pak máte navíc k dispozici dostatek slunce, měly by hodinky v pohotovosti vydržet se solárem (min. 3 hodiny na slunci) až 90 dnů v pohotovosti (Enduro 2 - 46 dnů), při aktivitě s GPS pak neuvěřitelných 320 hodin (dříve 150 hodin). Solární dobíjení je nyní účinnější o 50 % a zvětšila se i jeho plocha díky tenčí lunetě – reálně je tedy 2× účinnější.

Výdrž Enduro 3 dle Garminu:

  • v režimu hodinek: 36/90 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 92 dní/neomezeně
  • GPS: 120/320 hodin
  • všechny systémy: 80/144 hodin
  • všechny systémy + multiband: 60/90 hodin
  • všechny systémy + multiband s hudbou: 22hodin
  • UltraTrac: 210 /neomezeně hodin
  • expediční režim: 77/neomezeně

Zkrátka jsou to hodnoty parádní a kdo kvůli solární výdrži uvažoval o Instinctech 2X, tak s klidem může koupit Enduro 3 - i ty se totiž umí na sluníčku dobíjet. Jen ten rozdíl v ceně je fakt velký - ale dostanete za ně zase lepší displej a řadu funkcí navíc. 

Čtěte dále: Vylepšené solární dobíjení pro Fénix 8 a Enduro 3: Méně rušivé, vyšší účinnost a lépe čitelný displej

A jinak malé srovnání: Při dopolední jízdě, kdy jsem měl na řídítkách F7X Pro a E3, která z velké části probíhala v lese a kdy bylo něco jako polojasno, měly během dvou hodin Endura 3 zisk 52 klux, zatímco F7X Pro jen 28 klux. Z toho je jasné, že účinnost soláru je na E3 výrazně lepší.

Navíc se hodinky na přímém slunci i dobijí, a to cca o 2 % za hodinu (když je fakt azuro a hodinky ve správném úhlu); to je stejné jako u I2X. Ale chce to fakt slunečné počasí, když je pod mrakem, je solární zisk minimální. A nyní už není moc doba na to solár otestovat, slunce je málo a je nízko.

Skvělé, ale s nákupem počkejte

Hodinky umí všechno, co Fénixy 8, samozřejmě s omezením hlasových funkcí, ale ty nemám na žádných jiných hodinkách kromě Venu 3, takže je ani nevyhledávám. Neříkám, že se občas nehodí, ale potřeba fakt nejsou. A ta cena, ta je prostě luxusní. Když si vezmete, že jsou hodinky lépe vybavené než Enduro 2 a stojí méně, nádhera. Nedivil bych se, kdyby Endura 3 byly trhákem letošních Vánoc. 

TIp: Postřeh: Hodinky Enduro 3 stojí prakticky stejně jako Fénix 7X Pro, ale nabídnou daleko víc

Ale současně bych doporučil s jejich pořízením, tedy pokud nespěcháte, počkat. A to do doby, než Garmin opraví chyby a doplní chybějící funkce, co Fénixy 7X či Endura 2 mají. Aktuálně se mi lépe používají Fénixy 7X Pro než Endura, jednak mají vlastně více funkcí a možností, jednak se nepotýkají s chybami, jsou vesměs odladěné. Málokdo touží stát se nedobrovolně betatesterem Garminu...

Poznámka: Klasickou - podrobnější - recenzi chystám plus minus na druhý týden v říjnu, kdy už mohou být opraveny některé další nedostatky. Abych pak nemusel text zpětně neustále doplňovat a měnit dle toho, co Garmin právě udělá...

Stručné parametry

  • Rozměry: 51×51×15,7 mm 
  • Hmotnost: 63 g včetně řemínku UltraFit, 57 g tělo hodinek
  • Šířka řemínku: UltraFit 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: transreflexní MIP dotykový, solární dobíjení, průměr 1,4“ (35,56 mm)
  • Rozlišení displeje: 280 pixelů 
  • Baterie (za lomítkem se solárem): až 36/90 dnů s měřením tepu, až 120/320 hodin s GPS a 22 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
  • Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5
  • Paměť: 32 GB (hudba a mapy)
  • Konektivita: Wi-Fi, NFC, Bluetooth
  • Senzory: optický snímač Elevate 5 (EKG, PPG), akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas
  • Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer, Youtube Music)
  • Vodotěsnost: 100 m pro plavání a vodní sporty
  • Svítilna LED
  • Cena: 22 490 Kč

Diskuse k článku (62)