Hodinky Venu 4: Nové prostředí z Fénixů 8, více datových polí, navigace, chytrý budíček

26.4.2025
Model Vívoactive 6 nám dal jasné indicie, jaké budou Venu 4. Ty se více přiblíží Fénixům 8, dostanou totiž upravené uživatelské prostředí a hezčí grafiku. A k tomu řadu užitečných novinek. Bohužel, pro Venu 3 to nejsou dobré zprávy
Hodinky Venu 3

Nejvyšší řada stylových hodinek dostane brzy svého nástupce


Ačkoli jsem po uvedení nové hodinky Vívoactive 6 dost zkritizoval, že nemají dost novinek na to, aby se daly označovat jako nová generace, bližší pohled už toho odhalil daleko více. Hodinky mají sice stejný design i výdrž jako Vívoactivy 5, zásadní změny se ale udály pod kapotou.

Tou hlavní je zcela nové prostředí, které možnosti a uspořádáním vychází z Fénixů 8 (a ty z Forerunnerů 965). Je tu trochu jiná grafika, ale jinak je příbuznost s Fénixy nějakých 90 %. V podstatě se nové prostředí liší jen odlišnou grafikou doplňků a několika drobnostmi. Garmin ponechal i možnost zvětšit/zmenšit velikost fontu, což se na malém displeji fakt hodí.

Co na Venu 3 chybí?

Hodinky Venu 3 jsou stále lepšími hodinkami než Vívoactive 6, už jen díky barometru, mikrofonu, reproduktoru, možnosti volání, snímači Elevate 5 atd.  Navíc mají hezčí a luxusnější design a nabízí dvě velikosti 41 mm a 45 mm. Ta větší se hodí i na mužskou ruku, zatímco Vívoactivy 6 jsou alespoň za mě ryze dámské hodinky. 

Nepřehlédněte velkou recenzi Venu 3:

Nicméně Venu 3 chybí několik novinek, z nichž některé souvisí s novým prostředím. Co mají Vívoactivy 6 navíc?

  • Přepracované/změněné uživatelské rozhraní (zejména v oblasti nastavení a ovládání) v intencích Fénix 8
  • Možnost měnit velikost fontu v cca 12 krocích
  • Přidáno řada sportovních profilů/aplikací (docela masivně) vč. nové aktivity Mobilita
  • Chytrý budíček 
  • Podrobné nastavení úsporného režimu (je pak možné použít jej pro spánek)
  • Doporučené tréninky pro chůzi 
  • Zvýšeno množství datových polí v aktivitě ze 4 na 8
  • Více datových obrazovek (dříve omezeny na 3)
  • Zobrazení mapy a kompasu v aktivitě
  • Navigace po slepé mapě vč. navigačních obrazovek
  • Tréninkový efekt (aerobní, anaerobní - ukážou i přímo v aktivitě)
  • Podpora více satelitních systému – přidáno Beidou a QZSS (ale SatIQ chybí)

Nepřehlédněte: Chytrý budíček vás probudí v ideálním okamžiku. Jak to funguje v praxi? Otestováno v hodinkách Vívoactive 6

Venu 3 už bez zásadních updatů

Pokud tedy Venu 4 dostanou všechny tyto funkce, budou zase o level jinde a daleko použitelnější pro všechny možné aktivity. A zůstane-li cena někde na úrovni 12 tisíc, pak budou pro mnoho uživatelů výhodnější než Fénixy 8, na kterých řadu funkcí prostě nevyužijí. 

A kdy se hodinky ukážou? Těžko říct, já bych tipoval, že velmi brzy - Garmin přece nemůže nechat prémiové stylové hodinky v některých ohledech horší než Vívoactive 6. A je velmi nepravděpodobné, že by nové funkce přidal do staršího modelu, protože updatovat více řad je prostě náročné. 

Tip: Přijdou hodinky Venu 3 s masivním updatem, nebo si Garmin schovává novinky pro Venu 4?

Stejný osud potkal Fénixy 7 a Epixy - Garmin už do starého prostředí nechce přidávat nové funkce. A protože mají Fénixy 8 a Forerunnery x65 v mnoha ohledech podobné prostředí (jedno vychází z druhého), daleko snáze se přidávají novinky. A proto Forerunnery (a to včetně modelů 255 a 955) stále udržují krok s Fénixy 8.

Zápisky bloggera (46): Dvě rodiny hodinek fitness a outdoor. Výsledek? Nekonzistentní aktualizace a funkce

Čili z toho pohledu bych variantu, že nové možnosti dostanou ještě Venu 3, na 99% zavrhnul. Kdyby tomu tak bylo, už by byla venku beta, která tyto novinky testuje. A krom toho, kdyby Venu 3 toto všechno získaly, co by pak měl Garmin pro Venu 4? 

Poznámka: Recenzi na Vívoactivy 6 už mám hotovou, vyjde během zítřka.


Diskuse k článku (11)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Zkusil sem venu 3S mam tetovani na cele ruce , boužel nebere mi to tepovku. Snad někdy vymysli hodinky kde vezme tepovku i přes tohle.
Vaše jméno, přezdívka: 
Honza

Venu 3 byly pro mě zklamání, ten reproduktor u hodinek šel slyšet maximálně tak na záchodě kde bylo absolutní ticho, dosah bluetooth taky pár metrů a přez zeď vůbec nespojovalo, musel jsem si koupit Galaxy watch ultra a jsem maximálně spokojený, ale kdyby udělali venu 4 a vše tam zlepšili tak bych je rád zase zkusil
Vaše jméno, přezdívka: 
Frosby

Faktem je, že nahlas to moc není. Ale to ani na Fénixech 8. Nicméně řekl bych, že v místnosti to celkem použitelné je, venku už ne.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Garmin Venu nepodporuje volání na všech značkách telefonu, jenom Apple a možná Pixel, nejsou ochotni ani sdělit které zařízení jsou kompatibilní, americká arogance
Vaše jméno, přezdívka: 
Viliam

Jestli Venu 4 dostanou všecko toto, co je v seznamu, tak těm hodinkám vlastně nebude chybět už skoro nic oproti Forerunnerům. Žena má Venu 2S a už jsem chtěl upgradovat na 3S, ale takto raději počkám.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr


Já nevím, dostanou ten chytry budik i 265/965 nebo se aktualizace zastavi novým modelem 270/970?
Vaše jméno, přezdívka: 
Mirex

Na toto si netroufám odpověď, Fénixy 8 určitě, FR 265/965 snad také. Ale do hlavy Garminu nevidím :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jj, Venu 3 jsou pekne i toho dost umi, jen mi prijdou nevyhodne, kdyz vezmu za stejnou cenu FR265. Ale ono je to spis tim, pro koho jsou hodinky urcene.
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

Dcera má Venu 3 ve světle šedé barvě a nemůže si je vynachválit. Hlavně oceňuje to malé lehké tělo s velkým displejem (dobře čitelné notifikace) a občas si zavolá, když má mobil někde pohozený. Když dám Venu 3 vedle FR 965, tak jsou fakt ještě o kus menší, lehčí, tenčí. I na to cvičení a kolo jí to stačí. Čili je to tak, jak pro koho.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Doufám, že tam bude i koloběžka, ta mi na Venu 3S fakt chybí. Jinak to vypadá na moc fajn hodinky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Majka

Já s koloběžkou moc nepočítám. Kdyby Garmin chtěl, už ji uvedl dávno - a minimálně by ji dostaly Vívoactivy 6. Bohužel.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek