Recenze hodinek Vívoactive 6: Na první pohled zklamání, na druhý velké překvapení. Vychází z Fénixů 8
Hlavní záložky
Nová generace přišla daleko dříve, než bychom čekali – běžně Garmin obnovuje jednotlivé modely v řadách po více než dvou letech, a když hodinky přijdou dříve, zpravidla se jedná o půltou generaci – model Plus nebo Pro. To se stalo už v minulosti u Fénixů 5, Fénixů 7 či Epixů. Ale u Vívoactivů jsme dostali rovnou šestku, ačkoliv novinek není na první pohled až zásadní množství.
Hodinky Vívoactive k testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz.
Když přišly Fénixy 7 Pro, dal jim Garmin do vínku svítilnu LED pro všechny velikosti, a hlavně nový optický snímač. Když se podívám, jak zásadní byl rozdíl mezi Vívoactive 4 a Vívoactive 5, tak mi šestá generace zpočátku přišla spíše jako „tock“ než „tick“. Ostatně ani přehled novinek v tiskové zprávě neukazoval všechny věci, co se udály hlouběji pod kapotou. Resp. vypadalo to, že stačilo provést softwarový update modelu VA5 a nikoliv uvádět nový model.
Nepřehlédněte recenzi hodinek Vívoactive 5:
- 1. Stylovka s displejem AMOLED, nově jen v jedné velikosti
- 2. Spánkový poradce a další nové funkce, aktivity a výdrž
Jenže postupně se objevovaly další a další novinky, které objevovali první recenzenti. A jejich přehled není nikterak krátký. Než se tedy budu věnovat hodinkám jako takovým, pojďme se tedy podívat na přehled hlavních novinek:
- Přepracované/změněné uživatelské rozhraní (zejména v oblasti nastavení/ovládání) v intencích Fénix 8
- Přidáno řada sportovních profilů/aplikací (docela masivně) vč. nové aktivity Mobilita
- Chytrý budíček
- Dynamika běhu (doba kontaktu se zemí, vertikální oscilace, délka kroku) vč. běžeckého výkonu
- PacePro pro běh
- Navigace po slepé mapě
- Doporučené tréninky pro chůzi
- Animace tréninku po vzoru Venu 3 či Forerunnerů
- Zvýšeno množství datových polí v aktivitě ze 4 na 8
- Více datových obrazovek (dříve omezeny na 3)
- Elektromagnetický kompas (vč. aktivit) a gyroskop
- Dvojnásobek paměti, původně 4 GB, dnes 8 GB pro hudbu
- Podpora více satelitních systému – přidáno Beidou a QZSS (ale SatIQ chybí)
Další podrobnosti: Chytrý budíček vás probudí v ideálním okamžiku. Jak to funguje v praxi? Otestováno v hodinkách Vívoactive 6
Barometr není, ale řada odvozených funkcí ano
Seznam je docela dlouhý a některé drobnosti fakt překvapily, například zvýšení počtu datových polí; ale o tom až dále. Při uvedení VA5 mě hodně překvapilo, že Garmin hodinkám odstranil barometr. To znemožnilo jednak sledovat nastoupené metry a nadmořskou výšku při aktivitě, jednak nebylo možné použít některé metriky při běhu a jednak jsme přišli o sjezdové lyžování a počítání pater.
Ani VA6 barometr opět nemají. Ale zdá se, že to není až takový problém, protože Garmin i přesto přidal aktivitu sjezdové lyžování vč. počítání sjezdů a výjezdů. Jak to dělá, netuším, a nemám jak to vyzkoušet, protože sezona již skončila. Dále se objevil běžecký výkon a běžecká dynamika, která se dříve také pojila jen s barometrem; Vívoactivy 5 tuto funkci nemají, Venu 3 však ano.
A teď pozor: nechybí ani teploměr (!), tedy měření teploty v aktivitě, opět dříve pouze s barometrem. Teplotu měří jen aktivita, není tu samostatný doplněk, ale ten nemají ani takové Forerunnery 255, které barometr mají. Kdybych neviděl, jak „zubatý“ je průběh nadmořské výšky v aktivitě, což odpovídá absenci barometru, skoro bych si myslel, že VA6 barometr mají a je pouze šikovně schovaný. Vždyť takovým Forerunnerům 165, které barometr mají, aktivita sjezdové lyžování chybí (ale lze dohrát externí).
Stejný design za osm
Hodinky mají stejnou velikost 42 mm jako VA5, chybí jim tedy více velikostí jako mají Venu 3 nebo Forerunnery 265, což je trochu škoda. V podstatě se tak stávají stylovkou pro ženy, protože i na mém malém zápěstí (16 cm) prostě vypadají titěrně. Mně nejvíce vyhovuje velikost okolo 45-47 mm, ale bez problému dávám i Endura 3 s 51 mm a tloušťkou 15,7 mm.
Hodinky mají čtyři barevná provedení, černou klasiku, zlatou, metalickou růžovou (moc růžové mi ale nepřijdou) a zelenou, kterou jsem si pro test vybral já – a ta je fakt dobrá a hodí se i na velké kluky. Cenovka byla nastavena na 8 190 Kč, což je více než u VA5, když byly uvedené na trh (koncovka je 7 190 Kč), nicméně v porovnání s běžnou cenou – cca 5 500 Kč – je to hodně. A Venu 3 se dají pořídit za devět tisíc.
Jako u každé novinky lze ale očekávat, že cena postupně spadne a hodinky tak budou dostupné za nějakých sedm tisíc, což už jde. Garmin zjevně cílí proti Apple Watch SE, které ale stojí okolo šesti tisíc a za osm jsem si před nedávnem koupil AW 9, které mají výrazně lepší výbavu. Z toho pohledu je osm tisíc fakt hodně.
Nepřehlédněte: Pětidílný seriál o tom, jak se mi žilo s Apple Watch
Změna v designu oproti VA5 je minimální, v podstatě je tu jen jinak tvarované tlačítko Start a mají o něco menší tloušťku, 10,9mm oproti 11,1 mm. Výdrž je stejná, další parametry jako velikost displeje 1,2“ a krycí sklo Gorilla 3 rovněž. Bohužel, Garmin ponechal lehce zaoblené sklo, které nekryje luneta, takže počítejte s častými škrábanci.
Upravené prostředí a grafika
V poslední době Garmin v každých nových hodinkách uvádí jiné grafické prostředí a jinak uspořádané prvky. Fénixy 8 vypadají jinak než Fénixy 7 a Epixy, Instincty 3 AMOLED jakbysmet a pro Vívoactivy 6 to platí také. Základem zde byly hodinky Fénix 8, resp. jejich uživatelské prostředí, které bylo jen lehce pozměněno, aby tu byl aspoň trochu prvek originality. (Ale jak se ukáže dále, tato změna měla svůj důvod.)
Máme tu tedy trošku jinou grafiku doplňků a menu a dostali jsme konečně možnost upravit velikost fontu ve více krocích. Díky tomu už doplňky, a hlavně ikony v doplňcích nejsou tak humpolácké; toto je určitě pokrok. Menu je rovněž přeskládané po vzoru F8, takže tu máme například Režim zaměření (aktivita a spánek) a některé položky se přesunuly jinam. Kdo měl VA5 nebo Venu 3, bude proto chvíli lehce zmatený.
Z Fénixů 8 pochází také Centrum notifikací, které se ukáže gestem dolů z ciferníku. Problém je, že v takovém případě nemáte cyklické doplňky, což mě osobně vadí, takže jsem si Centrum notifikací vypnul a používám oznámení hezky po staru jako samostatný doplněk. Notifikace se sdružují do složek, opět dědictví F8. Oproti V3 a VA5 je možné sdružovat také doplňky do složek, což mi dříve chybělo.
Ale je tu i řada dalších funkcí a změn, které mají původ ve Fénixech 8. Například VA6 mají plně upravitelný úsporný režim, který si navíc můžete zapnout i pro režim spánku. Mimochodem, tato možnost byla dočasně odebrána Fénixům 8, o čemž jsem psal nedávno. Dále tu už není editor ciferníků, ale je tu několik předdefinovaných, které si můžete upravit; a další dohrát z Connect IQ.
Zkrátka nové Vívoactivy více připomínají odlehčené Fénixy 8 spíše než Venu 3 či Vívoactive 5. Právě toto upravené prostředí je důvodem, proč Garmin nevylepšil staré Vívoactivy 5, ale uvedl novou generaci, i když s původním vzhledem či stejnou výdrží. Sjednocením uživatelského prostředí si připravil půdu pro jednodušší updaty v budoucnu. Co bude mít pro Forerunnery nebo Fénixy, to snadno portuje na Venu 4 a Vívoactivy 6.
Pouze dotyk
Hodinky se ovládají výhradně dotykem, což je pro mě docela peklo, jsem zvyklý na tlačítka a dotyk zásadně nepoužívám. Ale poté, co jsem se popral i s Apple Watch, jsem se popral i s VA6. Tlačítka jsou dvě, jedno pro vstup do aktivit a start aktivity, jedno pro návrat zpět a nastavenou zkratku, což může být třeba vstup do menu nastavení, ale i jakákoliv jiná funkce. Já jsem si tam dal menu nastavení po vzoru VA5, ať se mi to neplete.
Podržením tlačítka Start se pak dostanete do rychlého menu (zde se to jmenuje Ovládací prvky), kam si můžete dát další funkce, k nimž potřebuje dostat. Ale i toto je možné nastavit, čili podržení Start může mít jinou funkci. A konečně třetí zkratka je současný stisk Start a Back. Osobně bych se přimlouval za třetí tlačítko jako mají V3, což by ovládání ještě vylepšilo.
Asi nejvíce mi chybí dotyk při jízdě na kole, když mám hodinky na řídítkách kola a současně prstové rukavice, které s dotykem moc nepočítají. Na Edge 1040 nebo 1050 to není takový problém, displej je obří a dotyk pro změnu obrazovky Edge většinou zaregistruje, ale na malém displeji hodinek je to celkem problém. Ovšem toto nejsou hodinky pro cyklo aktivity, i když až na barometr všechny potřebné funkce mají.
Hromada nových aktivit
Velkým překvapením pro mě byla celá řada nových aktivit, dohromady jsem jich napočítal kolem osmdesátky a fakt jsem prakticky nenašel nic, co by mi chybělo – různé běhy, typy cyklistiky, řada indoor cvičení, chůze, týmové sporty, sporty s raketou, bruslení na ledě i na inlajnech… jen ta koloběžka tu stále chybí. Překvapilo mě výše zmíněné sjezdové lyžování a fakt jsem zvědavý, jak to hodinky zvládnou bez barometru. Ale na to teď není sezóna, bohužel.
Indoor cvičení přibyly animace po vzoru Venu 3 a Forerunnerů, což podle všeho souvisí s výkonnějším hardwarem. Mezi sportovními funkcemi se objevuje poprvé v této řadě již zmíněná běžecká dynamika vč. běžeckého výkonu nebo PacePro, funkce, která vám pomůže naplánovat rozvržení sil při běžeckému tréninku nebo závodu. Dokonce si můžete do datových polí přidat také tréninkovou zátěž – aerobní a anaerobní, což neumí ani Venu 3.
Po ukončení aktivity se ukáže i tréninkové hodnocení – základ, sprint, tempo apod., což doteď zvládaly jen Forerunnery a Fénixy/Epixy. Ale Stav tréninku jako takový tu není, jen se v přehledu aktivity ukáže slovní přínos tréninku. Stav tréninku a Připravenost k tréninku jsou funkce vyhrazené pro Forerunnery a Fénixy. Zkrátka Garmin udělal z VA6 v podstatě běžecké hodinky, kde mi chybí ke spokojenosti snad jen ten barometr.
Mimochodem, poprvé jsem si na hodinkách Garminu všiml doporučeného tréninku pro chůzi. Například v době psaní tohoto textu tu mám 40minutovou chůzi se třemi rychlými intervaly, každý o délce 10 minut. Ten se ukazuje jak u aktivity, tak v kalendáři. Doporučené tréninky ale na mě „skáčou“ jen pro chůzi, už ne pro kolo nebo běh. Tréninky jako takové tu ale samozřejmě jsou; můžete si je vytvořit v aplikaci Connect nebo přímo v hodinkách.
Osm polí, kompas a navigace
Zásadní novinkou, která během aktivit leccos usnadní, je zvýšení počtu datových polí při aktivitě na osm – tedy tolik, kolik nabídnou Forerunnery nebo Fénixy. Displej je sice maličký, jen 1,2“, takže všecko je to takové maličké, ale má to jednu zásadní výhodou. Protože chybí tlačítka, je nutno při aktivitě šmrdlat po displeji prstem. A to fakt není pohodlné a ani rychlé.
Když ale mám na displeji místo čtyř polí šest či sedm (osmička už má čísla fakt maličká), můžu mít vše zásadní na jedné obrazovce. A protože chybí barometr a s tím i spojená pole s nadmořskou výškou, tak do šesti/sedmi polí nacpu vše podstatné. Sedmička polí má sice stejná data jako osmička, ale centrální pole je zhruba 1,5× větší, a tudíž dobře viditelné – já tam mám vzdálenost.
Chybějící barometr pak zaviňuje chybějící obrazovku s grafem nadmořské výšky (ovšem nemá ji ani Venu 3 s barometrem, což je hodně divné), ale nově tu máme kompas a také navigační obrazovky, které se i můžete do aktivity přidat – jde o kurz/ETA a slepou mapu s jedním datovým polem (ukazuje příští odbočku). Navigovat se po trase i bez mapy se celkem dá, prostě sledujete čáru a když uhnete, hned víte, že se máte vrátit zpět.
Nahoru, dolů. I bez barometru
Potěšila mě přesnost měření výšky. I když hodinky nemají barometr, po uložení aktivity se naměřené výškové metry nerozcházely tak, jako u Vívoactive 5 (kde to byl klidně i dovjnásobek). Takže při aktivitě výšku ani metry nevidíte, ale výsledné metry jsou jakž takž v pohodě, rozdíl je do 15 %, přičemž VA6 zpravidla naměřily méně než hodinky s barometrem. Což ale nemusí vždy vadit, pokud vám nejde o zcela přesná data. Jako rekreační hodinky VA6 poslouží relativně dobře.
Pár aktivit namátkou (VA6 na druhém místě):
- Cyklo 53 km zvlněný terén - 680/575 m
- Cyklo 45 km zvlněný terén - 495/390 m
- Cyklo 107 km táhlá stoupání, pak rovinka - 1 439/1 510 m
- Cyklo 120 km táhlá stoupání, pak rovinka - 1 115/1 076 m
- Cyklo 38 km nahoru a dolů - 482/447 m
- Chůze 4,4 km - 142/144 m
Pokud jde o aktivity na kole, chybí možnost připojit powermetery, ale tyto hodinky nejsou primárně pro cyklisty, už jen tím, že chybí tlačítka. Pro jednoduchý záznam nějaké výletní trasy to však bohatě stačí. Lehké hodinky navíc ani nepřekáží na ruce, a to ani v náročném terénu, což jsem si ověřil v praxi. Což je super také při běhu, o hodinkách fakt nevíte. Jakoby přirostly k ruce.
Tip: Hodinky Vívoactive 6 nemají barometr. Je to opravdu tak zásadní omezení? Garmin si s tím poradil
Tepovka: Venku ok, uvnitř tragédie
Ještě než se budu věnovat výdrži, krátce se zmíním o měření tepové frekvence. Hodinky mají standardní Elevate 4, generace, která se poprvé objevila v modelu Venu 2 před čtyřmi lety. Při běžném používání, tedy v režimu hodinek, se chová naprosto stejně jako Elevate 5. V aktivitě s GPS, tedy kolo, chůze, brusle, nemám problém - data se víceméně shodují s hruďákem.
Ale jakmile jdu do posilky a cvičím cokoliv indoor - kardio, síla, protahování - tak je tepovka úplně mimo a někdy skáče i k 200 tp/m, přičemž já v tu chvíli mám sotva 100 tp/m. Je to bohužel problém prakticky všech hodinek, co od Garminu mám, a je jedno, jestli Elevate 3, 4 nebo 5. Prostě pokud bych chtěl mít reálný tep v posilce, musím mít hruďák. Nevím, čím to, ale takto se moje hodinky (na mě) chovají.
Nepřehlédněte: Tepová frekvence při kardio cvičení: Podle hodinek Vívoactive 6 bych už asi nebyl mezi živými
Tak tak týden
Malé hodinky a lehké na tom logicky nebudou příliš dobře s výdrží, na druhou stranu Vívoactivy nejsou určené pro náročné použití, pro běhání ultramaratonů rozhodně nejsou. Ale pro nějaký běh a chůzi párkrát týdně budou bohatě stačit. Garmin udává stejnou výdrž jako u páté generace, tedy až 11 dnů s vypnutým displejem (4 dny s AOD) a 21 hodin s GPS.
Realita je trochu horší, když při 100 % zapnu aktivitu, hodinky mi ukážou 16 hodin s GPS a 14 hodin se všemi systémy. Když jsem si dal delší čtyřhodinovou aktivitu se všemi systémy, zmizelo 30 % baterie, výdrž tedy vychází na cca 13 hodin, a to celkem odpovídá odhadu. Reálně jde o hodinky, které budete dobíjet s minimem aktivit tak jednou týdně, s náročnějšími aktivitami tak za 3-4 dny. A pokud bude aktivní AOD, tak samozřejmě častěji.
Zcela přepracované. Jsem zvědavý na Venu 4
Po týdnu používání hodinek musím uznat, že Garmin toho přidal a upravil více, než se mi zdálo na první pohled a já se musím hodinkám „omluvit“, že jsem je při představení až příliš kritizoval. Zpočátku mi vůbec nepřipadalo, že by Garmin hodinky musel uvést jako novou generaci, ale čím víc jsem do hodinek pronikal, tím více mi to dávalo smysl.
Pokud ale nepotřebujete-li při běhu měřit běžeckou dynamiku a stačí vám čtyři datová pole, pak pro upgrade z VA5 zatím nevidím důvod. Časem jistě ano, protože Garmin bude přidávat nové funkce, které se do pětek už nedostanou. Stále si však myslím, že aktuálně jsou lepší koupí jsou Venu 3, už jen pro řadu dalších funkcí jako barometr, Elevate 5, mikrofon a reproduktor, a hlavně dvě velikosti.
Za mě jsou Vívoactivy 6 zkrátka relativně drahé a nenabídnou za tu cenu dostatečný objem funkcí, i když je tu proti přechozí generaci řada novinek. Tři roky staré Forerunnery 255 (bohužel, již jen v doprodeji) toho umí více. Ale mají jednu nevýhodu – nejsou tak hezké a cílovka jde spíše po barevném displeji a dotyku než po ryze sportovních hodinkách. Zvážil bych také Forerunnery 265/265S, které jsou rovněž lépe vybavené, mají AMOLED, tlačítka i dotyk.
Čili ano, Vívoactivy 6 jsou povedené hodinky, ale Garmin samotný nabízí za podobné peníze lepší hodinky. A konkurence ostatně také (zejména Apple). Nicméně pro Garmin je tento model důležitým krokem, kterým si usnadnil budoucí updaty. A kdyby hodinky měly barometr, byly pro mnoho uživatelů v podstatě bez chyby. Jen si říkám, zda Garmin nemohl aspoň trochu updatovat design, aby měli uživatelé pocit, že mají opravdu nové hodinky.
Každpádně už teď se můžeme těšit na Venu 4, které budou mít barometr, navíc zdědí lepší optický snímač Elevate 5 a samozřejmě i hlasové funkce. A protože dostanou všechny novinky jako mají VA6, budou to parádní hodinky. Ať už jde o prostředí z Fénixů 8, osm datových polí či chytrý budíček.
Stručné parametry
- Rozměry: 42,2 × 42,2 × 10,9 mm
- Hmotnost: 36 g vč. řemínku
- Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelné QuickRelease
- Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,2“ (30,4 mm)
- Rozlišení displeje: 390 pixelů
- Krycí sklo: Gorilla Glass 3
- Baterie: až 11 dnů s měřením tepu, až 21 hodin s GPS a 8 hodin s GPS a aktivní hudbou
- Baterie se zapnutým displejem: až 5 dnů s měřením tepu
- Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
- Senzory: Elevate 4, akcelerometr, gyroskop, teploměr, Multi-GNSS (GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Beidou), ale ne SatIQ
- Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m)
- Garmin Pay: ano
- Paměť pro hudbu: 8 GB
- Cena 8 190 Kč
Diskuse k článku (8)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekJe displej na V6 skutocne
Nepřišlo mi to. Vypadá stejně
To je skoda. Potesilo ma, ked
Já se na to schválně zaměřil,
Bojim sa, ze skor pride
Instincty 3S jsou v tomto
Strategie Garminu je jasna,
Já v tom vidím určitou logiku