Stylové hodinky Vívoactive 6. Opravdu nová generace? Novinky byly na první pohled dokonale ukryté
Hlavní záložky
Původní text tohoto článku byl velmi kritický. Přehled zveřejněných novinek totiž vůbec neodpovídal tomu, aby Garmin Vívoactivy 6 označil jako novou generaci. Při bližším seznámení s reálnými hodinkami jsem však narazil na celou řadu inovací, které nebyly z oficiální tiskovky vůbec patrné. Proto jsem článek výrazně přepsal.
Nová generace přišla daleko dříve, než bychom čekali – běžně Garmin obnovuje jednotlivé modely v řadách po více než dvou letech, a když hodinky přijdou dříve, zpravidla se jedná o půltou generaci – model Plus nebo Pro. To se stalo už v minulosti u Fénixů 5, Fénixů 7 či Epixů. Ale u Vívoactivů jsme dostali rovnou šestku, a to po roce a půl.
Nepřehlédněte podrobnou recenzi Vívovactive 5:
- 1. Stylovka s displejem AMOLED, nově jen v jedné velikosti
- 2. Spánkový poradce a další nové funkce, aktivity a výdrž
Když jsem procházel tiskovou zprávu, nových funkcí se mi na novou generaci zdálo pomálu. Skoro jsem si říkal, že to všecko šlo pořešit updatem Vívoactivů 5. Jenže jakmile se mi hodinky dostaly do ruky, bylo mi jasné, že Vívoactive 6 si označení nové generace opravdu zaslouží. Pojďme se na rovnou podívat na to, co mají hodinky nového:
- Přepracované/změněné uživatelské rozhraní (zejména v oblasti nastavení/ovládání) v intencích Fénix 8
- Přidáno řada sportovních profilů/aplikací (docela masivně) vč. nové aktivity Mobilita
- Chytrý budíček
- Dynamika běhu (doba kontaktu se zemí, vertikální oscilace, délka kroku) vč. běžeckého výkonu
- PacePro pro běh
- Navigace po slepé mapě
- Doporučené tréninky pro chůzi
- Animace tréninku po vzoru Venu 3 či Forerunnerů
- Zvýšeno množství datových polí v aktivitě ze 4 na 8
- Více datových obrazovek (dříve omezeny na 3)
- Elektromagnetický kompas (vč. aktivit) a gyroskop
- Dvojnásobek paměti, původně 4 GB, dnes 8 GB pro hudbu
- Podpora více satelitních systému – přidáno Beidou a QZSS (ale SatIQ chybí)
Další podrobnosti: Chytrý budíček vás probudí v ideálním okamžiku. Jak to funguje v praxi? Otestováno v hodinkách Vívoactive 6
Barometr ale stále chybí
Seznam je docela dlouhý a některé drobnosti fakt překvapily, například zvýšení počtu datových polí; ale o tom až dále. Při uvedení VA5 mě hodně překvapilo, že Garmin hodinkám odstranil barometr. To znemožnilo jednak sledovat nastoupené metry a nadmořskou výšku při aktivitě, jednak nebylo možné použít některé metriky při běhu a jednak jsme přišli o sjezdové lyžování a počítání pater.
Ani VA6 barometr opět nemají. Ale zdá se, že to není až takový problém, protože Garmin i přesto přidal aktivitu sjezdové lyžování vč. počítání sjezdů a výjezdů. Jak to dělá, netuším, a nemám jak to vyzkoušet, protože sezona již skončila. Dále se objevil běžecký výkon a běžecká dynamika, která se dříve také pojila jen s barometrem; Vívoactivy 5 tuto funkci nemají, Venu 3 však ano.
Stále jedna velikost. Ta menší
Hodinky mají stejnou velikost 42 mm jako VA5, chybí jim tedy více velikostí jako mají Venu 3 nebo Forerunnery 265, což je trochu škoda. V podstatě se tak stávají stylovkou pro ženy, protože i na mém malém zápěstí (16 cm) prostě vypadají titěrně. Mně nejvíce vyhovuje velikost okolo 45-47 mm, ale bez problému dávám i Endura 3 s 51 mm a tloušťkou 15,7 mm.
Hodinky mají čtyři barevná provedení, černou klasiku, zlatou, metalickou růžovou (moc růžové mi ale nepřijdou) a zelenou, kterou jsem si pro test vybral já – a ta je fakt dobrá a hodí se i na velké kluky. Cenovka byla nastavena na 8 190 Kč, což je více než u VA5, když byly uvedené na trh (koncovka je 7 190 Kč), nicméně v porovnání s běžnou cenou – cca 5 500 Kč – je to hodně. A Venu 3 se dají pořídit za devět tisíc.
Vyplatí se?
Starší model Vívoactive 5 seženete dnes za 5 500 Kč, Forerunery 165, které mají navíc barometr a tlačítka (a více metrik) pak za 5 900 Kč bez hudby za 6 900 Kč s hudbou. Super volbou jsou aktuálně také Venu 3, které mají jednak dvě velikosti těla, jednak snímač Elevate 5 a také mikrofon/reproduktor. A dají se koupit za 9 990 Kč, tedy jen o kousek dráž.
S cenovkou přes osm tisíc asi Vívoactivy 6 díru do světa neudělají. Ale můžeme počítat s tím, že už na podzim budou o nějakou tisícovku levnější a v tu chvíli to bude jistě zajímavější. Pro mě sou VA6 spíše indicií toho, co by mohly v brzké době dostat hodinky Venu 4. Na ty se těším rozhodně více.
Stručné parametry
- Rozměry: 42,2 × 42,2 × 10,9 mm
- Hmotnost: 36 g vč. řemínku
- Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelné QuickRelease
- Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,2“ (30,4 mm)
- Rozlišení displeje: 390 pixelů
- Krycí sklo: Gorilla Glass 3
- Baterie: až 11 dnů s měřením tepu, až 21 hodin s GPS a 8 hodin s GPS a aktivní hudbou
- Baterie se zapnutým displejem: až 5 dnů s měřením tepu
- Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
- Senzory: Elevate 4, akcelerometr, gyroskop, teploměr, Multi-GNSS (GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Beidou), ale ne SatIQ
- Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m)
- Garmin Pay: ano
- Paměť pro hudbu: 8 GB
- Cena 8 190 Kč
Diskuse k článku (34)