Recenze odolných hodinek Instinct 3 AMOLED: Rozdíly oproti Fénix 8, metriky, sporty, výdrž a pocity (2.)

4.2.2025
Pokud má někdo strach, že Instincty 3 s displejem AMOLED mají slabou výdrž, bát se rozhodně nemusí. Výdrž je parádní. Ale stojí hodinky opravdu za to? Jaké mají plusy a minusy?
Grafická datová pole

Oproti modelu s černobílým MIP displejem si můžete do datových polí na verzi AMOLED přidat i grafické data


Zásadní novinkou v řadě Instinct je displej AMOLED, který se zde objevuje poprvé. Hodinky Instinct 3 AMOLED dostaly upravené prostředí z modelu Epix, který má navíc virtuální sekundární kolečko, aby se alespoň v něčem podobalo černobílé verzi. Nabízí však díky vyššímu rozlišení nejen více funkcí a možností zobrazení, ale také výrazně lepší přehlednost prezentovaných dat. Tomu všemu se věnuji v první části recenze

Nepřehlédněte 1. část recenze: Verze a provedení, rozdíly oproti I2X, uživatelské prostředí

Funkční rozdíly oproti Instinctům 2 a Fénixům 8

Kdo by čekal nějaké zásadní funkcí vylepšení oproti Instinctům 2, asi bude trošku zklamaný. Kdybyste si vzali do ruky I2X a I3 Solar, v podstatě nepoznáte rozdíl. Garmin přidal jen některé funkce, které Forerunnery či Fénixy 7 mají už dávno. Klidně by je mohl dát do Instinctů 2 a nemusel by vlastně ani uvádět třetí generaci. Verze AMOLED je na tom o něco lépe díky displeji, který umožňuje ukázat u metrik a sportů více podrobností.

Hodinky Instinct 3 AMOLED poskytl k testu obchod Pulsmetry.cz.

Co tedy v Instinctech 3 najdete za vylepšení?

  • Vícepásmové/dvoufrekvenční GNSS/GPS do všech modelů (Instinct 2X jej má) a to vč. SatIQ 
  • Zaměření tréninkové zátěže
  • Poměr tréninkové zátěže
  • Automatický přechod na multisport/triatlon
  • Detekce zdřímnutí 
  • Spánkový poradce
  • Závodní kalendář
  • Svalová mapa pro silové tréninky (AMOLED)
  • Animace silového tréninku (AMOLED)
  • Sdílení tréninků Garmin Share
  • Kompatibilita s aplikací Garmin Messenger
  • Režim velkého písma (AMOLED)
  • Grafy v datových polích (AMOLED)

Fakt toho není moc, co mají Instincty 3 navíc oproti dvojkám (zejména I2X). Tedy zatím, protože počítám, že nové věci časem přibydou. A když se podíváte, co jim naopak chybí oproti Fénixům 8 nebo Enduro 3, je toho požehnaně:

  • Mapy a mapové podklady
  • Navigace k cíli z hodinek, je možné jen nahrát trasu z počítače
  • Funkce EKG, detekce fibrilace či sledování teploty kůže
  • Skóre vytrvalosti
  • Skóre do kopce
  • ClimbPro (pouze celkový přehled výšky na trase)
  • Cyklistická úroveň
  • Stamina (výdrž)
  • JetLag (úprava tréninku při častém cestování)
  • Funkce pro potápění (F8)
  • Hlasový asistent (F8)
  • Hlasové příkazy (F8)
  • Hlasové poznámky (F8)
  • Volání z hodinek (F8)
  • Odpočet do události
  • Doplněk DogTrack 
  • Doplněk Předpověď ryb 
  • Doplněk Regenerace (pouze v rámci Stavu tréninku)
  • Doplněk Akcie
  • Zálohování a obnovení dat
  • Úprava trasy po jejím ukončení na základě dat ze senzorů (když někde něco ustřelí)
  • Nové uživatelské rozhraní vč. Režimu zaměření (Spánek, Aktivita)

Ovšem pokud jde o mě, řadu funkcí z Fénixů 8 nepostrádám, ocenil bych snad jen EKG navázané na Elevate 5, mapy, ClimbPro a možnost zálohovat a obnovit data, to je hodně užitečná funkce. Jinak jsem s funkcemi Instinctů 3 prakticky spokojen. Tedy minimálně v modelu AMOLED, kde jsou díky lepší grafice o dost použitelnější než na verzi Solar. Ale to se už opakuji.

Zdraví a fitness, prostě standard

Hodinky mají všechny zásadní zdravotní a fitness funkce, měří spánek, tepovku, stres, noční VST, nově je tu Spánkový poradce, podpora Zdřímnutí a vylepšené Body Battery se zobrazením faktorů, které mají vliv na jeho průběh. Podobné je to u tréninkových funkcí, je zde vše zásadní jako Stav tréninku, zaměření zátěže, Připravenost k tréninku či Závodní či tréninkový kalendář.

Dříve jsem v recenzích v těchto místech podrobně popisoval všechny zdravotní, fitness a sportovní funkce, nicméně kvůli tomu článek nabobtnal minimálně o jednu až dvě kapitoly. A tak jen v rychlosti novinky, na které jsem narazil: hodinky dokážou zobrazit v rámci Stavu tréninku také Zaměření zátěže a Poměr zátěže. To dříve šlo jen přes aplikaci Connect. Nový je také Závodní kalendář, který Instincty 2 nemají.

Oproti solárnímu modelu je na těchto hodinkách hlavní výhodou právě AMOLED. Všechny doplňky, metriky, grafy atd. vypadají daleko lépe a přehledněji. A zatímco u černobílých Instinctů, ať už jde o I2X nebo I3 Solar, se raději dívám na mobil do Connectu, AMOLED verze ukazuje všechno krásně v hodinkách. A to je pro mě ten zásadní rozdíl. 

 

 

Pokud vás zajímají všechny funkce a možnosti, co Instincty 3 umí, připravil jsem dva velmi podrobné přehledy:

Konečně bruslení

Pokud jde o sporty, najdete tu fakt všecko, když jsem procházel seznam, nic mi nechybělo (až na jednu výjimku). Řada sportů má i různé variace, a to zejména běh a cyklistika, ale také chůze – můžete si vybrat mezi během v terénu, na ovále, či na trailech v lese, možností je celá řada. Našel jsem tu dokonce jak bruslení na ledě, tak na inlajnech. Instincty 2 nemají ani jednu z těchto aktivit, Instincty 2X je na ledě. Ale koloběžka, ta chybí i nadále. 

Tip: Bruslení na ledě i na inlajnech: Velmi zvláštní rozdíly mezi Fénixy/Epixy, Instincty, Forerunnery a Venu 3

Hodinky zobrazí maximálně šest datových polí, možnosti rozvržení jsou stejné jako u Epixů, jen chybí osm a sedm datových polí. Přitom Epixy 42 i 47 mm osmičku zvládají v pohodě. Datový font je ovšem zcela odlišný, je malý, hubený a tenký, takže je výrazně menší než na Fénixech 8 nebo Epixech při zobrazení osmi datových polí. A to není dobře, při aktivitě prostě na malá data není vidět. Nechápu a za mě velký fail. Bohužel, velikost písma v datových polích nelze ovlivnit. 

Oproti solárnímu modelu máte možnost si do datových polí přidat i řadu grafů, například průběh tepové frekvence, výkonu, graf nadmořské výšky atd. Je to v podstatě stejné jako na Epixech a Fénixech 7. Mimochodem, zatímco Forerunnery a Fénixy 8 nemají graf s průběhem výkonu, Instincty 3 ano. Je zde vidět další dědictví Epixů, které toto umí. 

Budou mapy?

Mapa je i nadále slepá, resp. mapové podklady chybí. Když si ale dostatečně zvětšíte měřítko, uvidíte na mapě krajská města – ale jen jako body. Čili je to v podstatě k ničemu. Na mapě můžete mít až dvě datová pole, dole se pak zobrazují případné navigační instrukce. Trasu si můžete naplánovat jen mimo hodinky, při navigaci pak sledujete čáru s trasou. 

Mimochodem, I3 AMOLED mají 4 GB paměti oproti 128 MB u Solaru. A protože tu není přehrávač hudby, tak si říkám, zda to není nachystáno pro budoucí podporu map. Že by se nahrál jen nějaký segment, jako je tomu u Outdoor+ maps, který by se do tohoto omezeného prostoru vešel. No, uvidíme, ale nějaký důvod ta paměť má.

Tip: Navigace s dwMap 3 ve verzi premium: Jak se jezdí s mapou na hodinkách bez mapy?

Pokud jde o přesnost satelitního snímače, je naprosto v pohodě. Instincty 3 už mají stejný snímač jako Fénixy nebo Epixy, dokonce podporují (konečně) také SatIQ – a tedy všechny systémy. To už uměly i Instincty 2X, ale bez multibandu. A i když jsem záměrně měl čistou GPS, nikoliv více systémů nebo SatIQ, tak jsem nenarazil při zkoumání projetých tras na žádný problém či ústřel. Přesnost hodinek je prostě velmi dobrá a SatIQ ve většině případů snad ani není potřeba. 

Výdrž dostačuje

Hodinky mají oproti solárnímu modelu výrazně nižší výdrž, ale to se dá předpokládat, AMOLED je holt AMOLED. V režimu s vypnutým displejem vydrží hodinky 24 dnů, v režimu se zapnutým pak 9 dnů; záleží na tom, jaký máte vzhled hodinek. Když jsem si na F8 nainstaloval ciferník z CIQ, který ukazuje jen ručičky, získal jsem dva dny navíc oproti tomu, co udává Garmin (9 dnů místo 7). A stejné to bude i u Instinctů 3.

V aktivitě s GPS je to pak 40 hodin, se všemi systémy 32 hodin a se SatIQ 30 hodin, a to v režimu se zapnutým displejem. Jasně, většinu času běží hodinky v režimu bludička, takže za jasného počasí na nich neuvidíte prakticky nic, ale když je pod mrakem nebo je šero, jsou hodinky i v tomto režimu čitelné dobře. A vždy máte po ruce gesto nebo tlačítka, kdy lze jas zvýšit. 

Výdrž hodinek není podle prvních zkušeností špatná, naopak! Např. během šestihodinové lyžovačky zmizelo jen 10 % baterie. Ovšem hodinky byly v teple pod bundou a nekoukal jsem vůbec na data. Při jízdě na kole si berou zhruba 4 % za dvě hodiny při teplotě 4 st., a to už jsem tu a tam přepínal obrazovky, ale hlavně byl vždy připojen radar a čtyři ANT+ snímače (HRM-Pro, rychlost, kadence, výkon). Na AMOLED a takto lehké hodinky je to parádní výsledek. 

Během dne mají spotřebu okolo 3-4 %, když nemám aktivitu; ale takový den jsem vlastně měl během testu pouze jeden, a i tehdy jsem cvičil půl hodinky v posilovně. Po 12 dnech jsem na hodinkách měl ještě 5 % baterie, přičemž v průměru jsem strávil 2 hodiny venku s GPS a k tomu nějaké idoor cvičení. A to je úplně super, protože Epixy 51 mm mi v létě vydržely s cca 25 hodinami GPS podobně. A to mají výrazně vyšší hmotnost a větší baterii (ale také jsem tu a tam pouštěl mapu). 

Jejich udávaná výdrž je 58 hodin s GPS a 31 dnů v pohotovosti; srovnej s 40 hodinami GPS a 24 dny v pohotovosti. Skoro to vypadá, jako kdyby Garmin u Instinctů 3 AMOLED 50 mm udával výdrž spíše nižší, než hodinky dokážou zvládnout. Podrobnější test výdrže bude ale předmětem dalších článků, hodinky budu srovnávat jak s Instinct 3 Solar, tak výhledově dalšími modely jako Forerunner 965. 

Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?

Od třetí řady jsem čekal víc

Když jsem někdy před rokem psal článek o tom, co očekávám v nové generaci Instinctů 3, tak to rozhodně nebyl displej AMOLED. Automaticky jsem předpokládal snímač Elevate 5, ale ten jsme bohužel nedostali. Ani mi nešlo o měření EKG, jako spíše o sledování teploty pokožky, což by mohlo být užitečnou funkcí do budoucna. Nehledě na to, že snímač EV5 je větší a hodinky s ním lépe sedí na ruce – mají větší styčnou plochu. A také je přesnější díky většímu počtu diod.

Rovněž jsem počítal s upraveným uživatelským prostředí modelu MIP, ale opět, ani toto nemáme, je stále stejně spartánské jako u Instinctů 2. A to, že I3 Solar 50 mm mají stále jen 176 pixelů, to je fakt fail. Pro zobrazení zejména grafických dat by se větší rozlišení hodilo. Když se nyní podívám na stres nebo spánek, poznám z té změti pixelů fakt kulový a musím se podívat do Connectu v mobilu. Ostatně to jsem kritizoval už u I2X.

 

 

Také jsme mohli dostat mapy. Neříkám, že plné Topo Europe, což by na MIP displeji snad ani nešlo zobrazit, ale stačila by základní base mapa – prostě cesty a silnice vyznačené různou tloušťkou čar, bez jakýchkoliv jiných detailů. Když bych si naplánoval trasu, aspoň bych věděl, že jsem trefil správnou odbočku. Na slepé mapě je to často dost nejasné. Oproti přechozí generaci jsou sice na mapě krajská města, to ale orientaci nijak zvlášť nepomůže.

Povedené hodinky s drobnými výhradami

Rozhodně ale nemůžu napsat, že by se mi Instincty 3 AMOLED nelíbily, právě naopak. Spojení displeje AMOLED a provedení a designu Instinctů je něco, co tu chybělo a já věřím, že tyto hodinky přitáhnou ke Garminu řadu lidí, kteří chtějí odolné provedení, ale nesedí jim displej alá „digitálky“. V podstatě se dá napsat, že jde o Forerunnery 265 v kabátku Instinctů. A mně toto spojení prostě sedí. Pokud vám na FR 265 vadí jejich stylový a neodolný design, tak jsou Instincty 3 přesně pro vás. 

Je to takové osvěžení a rozšíření nabídky. Garmin naštěstí zatím ponechal Instinctům displej MIP v původní podobně, kterému ještě zlepšil čitelnost, takže kdo nechce AMOLED, má zatím stále možnost. Ale přiznejme si fakt, že funkce, metriky a zkrátka všechno vypadá s vyšším rozlišením a barvami lépe a přehledněji. Když si dám vedle sebe I3 AMOLED a I3 Solar, tak verze s barvičkami jasně vede.

Ale, jakmile dojde na venkovní aktivity na denní slunci, tj. ne ráno, ne večer ani v noci, tak má displej MIP prostě navrch v čitelnosti. AMOLED má navíc hodně malé fonty číslic v datových polích (když si nastavím více než 4), což prostě není dobré. Každý model má prostě svoje a vy si musíte říct, co preferujete. Zda solární dobíjení solárem a dobrou čitelnost na slunci, nebo spíše přehlednější a hezčí prostředí a další možnosti, které ořezaný černobílý MIP nemůže nabídnout. 

Ty mapy, ty chybí...

Kdyby měl solární model standardní displej jako Fénixy 8 Solar nebo Fénixy 7, tak by to pro mě byl rozhodně argument a šel bych raději do transreflexního MIP. Ale toto provedení s nízkým rozlišením, malou velikostí displeje a sekundárním displejem, to prostě pro mě moc není. Kdybych se opravdu měl rozhodovat, tak bych nakonec asi skončil (se skřípajícími zuby) u AMOLED.

Proč? Má více možností, vše je přehlednější a celkově se hodinky lépe používají. Naprosto si dokážu představit mít je jako hlavní hodinky. Jen mapy, ty by asi chyběly. Na druhou stranu už tento model nevnímám tolik jako Instincty, pro mě tak nějak ztratily svého ducha. Jsou to prostě „obyčejné“ AMOLED hodinky v odolnějším těle. Člověk by si skoro řekl, že za stejné peníze může mít lépe vybavené hodinky i s mapami.

A tady se vybízí srovnání s konkurencí. Všechny podobné hodinky v této cenové kategeorii, tedy 12 tisíc korun, nabízí mapy. A nemusíme se mimochodem dívat ani k sousedům, vždyť takové Forerunnery 955 a 965 mají kromě map výrazně více funkcí, přehrávají hudbu a mají srovnatelný nebo lepší displej. Jen jim chybí ta odolnost...

Nepřehlédněte 1. část recenze: Verze a provedení, rozdíly oproti I2X, uživatelské prostředí

Stručné parametry

  • Rozměry: 50 × 50 × 14,4 mm 
  • Hmotnost: 59 g včetně řemínku
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné, kompatibilita hodinek s QuickFit
  • Displej: AMOLED, velikost 1,3", rozlišení 416 pixelů 
  • Výdrž baterie: až 24 dnů v režimu hodinek (9 dnů AOD), až 40 hodin s GPS, 32 hodin SatIQ
  • Senzory: optický HR, PulseOx, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo, SatIQ
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro aktivity: 4 GB (a možná i něco dalšího do budoucna)
  • Cena: 12 490 Kč 

Plusy 

  • velmi lehké a odolné
  • solidní výdrž (na AMOLED)
  • větší displej než u verze Solar/MIP

Minusy

  • malá čísla při pěti a šesti datových polích 
  • nižší max. intenzita svítilny
  • někomu může chybět dotyk
  • horší čitelnost displeje za jasného počasí

Diskuse k článku (4)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Mně asi víc zajímá MIP, ani ne tak kvůli soláru, ale má parádně čitelný displej vždy a všude. A nejvíc mě zajímá, jestli udělali něco s tím podsvícením, to je na I2 docela tragédie, spíš parodie.
Vaše jméno, přezdívka: 
Mirda

Za mě je displej Instinctů 3 asi nejlepší MIP, co jsem kdy viděl, a to jak z hlediska čitelnosti ve špatných světlených podmínkách, tak pozorovacích úhlech a také podsvícení. To je naprosto konzistentní a podsvícený displej je vidět ze všech úhlů, což pro Instinct 2 rozhodně neplatí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

AMOLED vypadá určitě zajímavějc ale když už bych si kupoval AMOLED, tak bych šel prostě do map. Bez map a dotyku mi ty hodinky nedávají moc smysl, když jde o hodinky do přírody a treky. Tam se prostě mapy hodí. Možná by mohl Garmin uvést něco jako Instinct Pro, kde mapy budou nebo tak něco.
Vaše jméno, přezdívka: 
Franta

Jak koukám na ty fotky displeje při aktivitě, ty malý fonty nic moc, to fakt nebude čitelný. Vůbec nechápu, proč to mají každý hodinky jinak. Zlatej MIP
Vaše jméno, přezdívka: 
Zdenál
Zpět na článek