Zkušenosti: Hodinky Fénix 6X jsou stále skvělé. 10 funkcí a vlastností, které by se přesto hodily
Hlavní záložky
K hodinkám Fénix 6X Pro Solar, které jsem si poprvé koupil na začátku roku 2020, mám poněkud nostalgický vztah. Tyto hodinky jsem měl na ruce v době, kdy mě postihlo krvácení do hrudníku a doktoři mi museli nahradit roztrženou aortu. Tehdy jsem je měl na ruce s tmavě zeleným řemínkem, který mám dodnes a který vidíte i na většině fotek.
Čtěte dále: Přežil jsem svou smrt: Operace hrudníku, protéza ascendentní aorty a doživotní omezení
Když pak přišly nové modely jako Epixy, Fénixy 7, Forerunnery 955 či 965, začaly se mi hodinky doma hromadit. A tak jsem ty starší prostě prodal, protože se mi tehdy jevily jako nadbytečné. A to včetně zmíněných Fénixů 6X, které mi většinu času ležely v šuplíku, stejně jako třeba Epixy. Jenže se mi stále častěji stávalo, že by se mi starší modely hodily pro ověření nějakých funkcí či srovnání.
A tak jsem se na podzim roku 2023 rozhodl, že jednak hodinky, které si jednou pořídím, už neprodám, a jednak že si dokoupím starší modely do archivu. A tak jsem si během měsíce opět pořídil Epixy, a to z druhé ruky, Forerunnery 255 Music, opět z druhé ruky, a ve vánoční akci Instincty 2 a 2X. Zkrátka abych je měl, až Garmin uvede nějakou novinku, pro srovnání.
Ale Fénixy 6X, na ty přišla řada až nyní. Fakt se mi po nich doslova stýskalo. Jednak to byl v roce 2019 přelomový model, který poprvé přinesl do hodinek Garminu displej o velikosti 1,4“ a solární dobíjení, jednak jsem si tyto hodinky oblíbil pro jejich skvělou čitelnost. Mají totiž v lehkém titanovém těle (55 g) sklo Gorilla Glass DX, které má antireflexní úpravu, a tudíž minimální odlesky. V porovnání se safírem, který mám na F7X Pro nebo Endurech 3, je ten rozdíl sakra znát.
Tip: Safír v hodinkách: Extrémně tvrdý krystal. Nezničitelný ale není. Vlastnosti, výroba, použití
Návrat ztraceného syna
Na ruce mám v době psaní tohoto textu hodinky ve stejném černém provedení s titanovou lunetou s DLC povrchem, jaké jsem měl před nějakým rokem a půl, a samozřejmě s oním, výše zmíněným, zeleným řemínkem. Když jsem si je nasadil poprvé na ruku, bylo to jako návrat ztraceného syna. Cítil jsem se jako doma, nemusel jsem se s hodinkami vůbec seznamovat. Řada věcí a nastavení je tu sice trochu jinak, ale holt je to model starý přes pět let.
Narazil jsem na spoustu funkcí, metrik a nastavení, které jsou buď odlišné, nebo chybí úplně. Když si člověk zvykne na F7X Pro nebo Enduro 3, tak je jasné, že přechod na horší model nebude úplně jednoduchý. Na webu jsem už kdysi publikoval článek o tom, co všechno by mi chybělo, kdybych se měl k F6X vrátit jako k hlavním hodinkám. Ale vlastně jen proto, že jsem poznal už něco jiného (lepšího).
Další podrobnosti: Fénix 6X: Co mi opravdu chybí oproti hodinkám Fénix 7 či Epix a bez jakých funkcí se obejdu
Je to stejné, jako když si z Fabie sednete do Superbu a po čase se vrátíte zpět. Také vám bude spousta věcí najednou chybět, o kterých jste ale do té doby vůbec nevěděli. Čili když jsem před léty psal recenzi F6X, končil jsem se slovy, že mi na hodinkách nechybí vůbec nic. Garmin ale mezitím přidal do hodinek tolik funkcí a možností, že už to bohužel není pravda. Kdo jednou okusil něco zásadně jiného, k horšímu se vrací těžko.
Velká recenze Fénix 6X Pro Solar (tři roky na ruce)
- 1. Displej, design, ovládání, nové funkce
- 2. Datová pole, aktivity, přesnost GPS, navigace, jízda na kole, výdrž
Potřebuji všechny poslední hyper mega funkce? Ne
A tak jsem zkusil napsat novou verzi článku o tom, co by mi na hodinkách F6X opravdu, ale opravdu chybělo – ne přehled toho, co by hodinky mohly mít, ale nemají. A těch věcí je překvapivě docela málo. Protože řada novinek, které Garmin uvedl, jsou metriky pro metriky. Aspoň tak to vnímám já. Protože v zásadě od hodinek ve skutečnosti potřebuji jen několik zásadních funkcí.
- Zobrazení času a data
- Notifikace z mobilu
- Události v kalendáři
- Záznam tepové frekvence
- Sledování stresu/VST
- Ukazatel nadmořské výšky (barometr)
- Záznam trasy (kolo, běh, chůze)
- Mapové funkce pro navigaci
Všechno ostatní, ať už jde o měření Body Battery, spánku, zdřímnutí, statistiky, FTP, skóre vytrvalosti, cyklistické metriky, výkon, VO2max, fitness věk a co já vím ještě, jsou vlastně funkce, co můžou být fajn, ale akorát se kvůli nim utápíte v hromadě čísel a jen vás to stresuje. Spoustu funkcí a metrik sleduju v podstatě jen proto, že mě baví o nich psát a zkoušet je, ale reálně jsou mi vlastně k ničemu.
Nepřehlédněte: 20 zásadních důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 (Pro) nebo Epix (Pro) z hodinek řady Fénix 6
Tak se pojďme podívat na to, co mi ve Fénixech 6X líbilo a co považuji za více či méně užitečné. A je zajímavé, že se tento seznam moc neliší od toho, co jsem napsal před dvěma lety. Zkrátka tyhle hodinky jsou stále výborné a dobře použitelné i dnes a ani hromada nových metrik, které Garmin od té doby uvedl, na tom nic nemění.
1. Svítilna LED
Tuším, že jsem ji poprvé vyzkoušel na modelu Instinct 2X. Do té doby mi svítilna fakt nechyběla, prostě jsem si svítil mobilem. Jenže v hodinkách je to úplně jiný level, jednak svítí fakt hodně, skoro víc jak ten mobil, jednak je po ruce (a na ruce) doslova neustále.
Nejenže je použitelná pro noční aktivity, běh, chůze či kolo, ale také se s ní daleko lépe v noci orientuji v domě nebo na chalupě, když nechci používat stropní osvětlení nebo lampu. Nebo když něco hledám v garáži pod ponkem. Zkrátka možnosti svítilny jsou doslova neomezené.
Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek
2. Vylepšený displej
Díky použití skla Gorilla Glass DX, které má oproti současně používaném modelu GG nebo safíru výrazně nižší místu odlesků, není tolik potřeba podsvícení displeje během dne v interiéru. Fénixy 7 byly v tomto ohledu dost tragické, safírový model byl v podstatě nepoužitelný. Proto Garmin uvedl v řadě Fénix 7 Pro důležitá vylepšení: účinnější transreflexní vrstvu, kontrastnější zobrazení a automatické podsvícení.
Gorilla Glass: Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými generacemi? Která provedení mají nejméně odlesků?
A nutno říct, že to mým Fénixům 7X Pro v safíru fakt pomohlo. Displej má černější černou, díky čemu se zlepšil kontrast, a automatika pak vyřešila problém s hledáním kompromisní nastavení podsvícení. Na Fénixech 6X mi automatika až tak nechybí, protože přes den mohu mít podsvícení vypnuté a ráno a večer mi stačí 20 %, ale líbila by se mi černější černá, a přece jen o kousek účinnější odrazivá vrstva. Kdybych ale měl safír, už bych měl stejný problém, jako mám nyní na Endurech 3, kde automatické podsvícení chybí.
Čeho jsem ale mimochodem všiml, je aktivace podsvícení na gesto po západu slunce. Zatímco na novějších modelech gesto začíná fungovat již cca 15 minut před západem slunce a 15 minut po východu slunce, F6X aktivuje a deaktivuje gesto prakticky souběžně. Což mi úplně nesedí, protože tma při vyšší oblačnosti často bývá dříve, než slunce zapadne a naopak, to samé ráno. Čili kdyby tu byl určitý předstih nebo zpoždění, tak by se to hodilo.
3. Lepší optický snímač
Přiznejme si, třetí generace snímače Elevate má svoje rezervy. Zatímco čtyřka je v klidu docela přesná, na trojce mi občas tepovka skáče nahoru, i když sedím u počítače a mám tepovou frekvenci kolem 60 tp/m. Když se dívám na druhé hodinky – v době „testu“ F6X jsem měl na druhé ruce F7X Pro – tak jsou prostě přesnější. Také v aktivitě jsou vidět rozdíly, zejména při rychlé změně tepovky, například při intervalech. Faktem ale je, že ve většině případech používám hruďák, takže přesnější optika by se mi hodila v podstatě jen při měření tepovky v klidu a ve spánku.
4. Přesnější GPS
Zejména běžci ocení přesnější určování polohy při použití více systémů, na kole s čidlem rychlosti to ale až tak zásadní není. Přesnost příjmu satelitního signálu není na F6X nikterak zázračná, když jsem provedl poprvé srovnávací test s Epixy, překvapilo mě, jak přesné mohou hodinky být; zásadní rozdíl je především při chůzi a běhu. Šestky zvládají pouze kombinaci GPS + Glonass nebo GPS + Galileo, ne více systémů najednou a už vůbec ne SatIQ. Holt v přesnosti záznamu trasy jsou tu rezervy.
Pokud se pohybuju mimo les nebo nějaký náročný terén, tak mi obyčejné GPS stačí, jakmile ale vejdu nebo vjedu do lesa nebo zalesněného údolí, už je dobré mít dva systémy současně. Anebo mít na kole snímač rychlosti, který výpadky signálu eliminuje a záznam trasy je přesnější. S více systémů se trochu zvýší spotřeba hodinek (cca o 10-20 %), ale to je stejné jako u novějších modelů, i když ty jsou celkově úspornější.
Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X
5. Delší výdrž
Hodinky jsou staršího data a v aktivní službě už jsou čtvrtým rokem, čili jejich baterie už není to, co bývala. Odhad výdrže 21 dnů při 100% nabití je sice celkem reálný, během dne ubude cca 5 % baterie, ale mám nastaven úsporný režim pro spánek, podsvícení 20 % a jen na 4 sekundy. Výhodou je, že displej bez odlesků funguje během dne dobře i bez podsvícení, a tak lze nastavit gesto až po západu slunce.
Ale v aktivitě je to už slabší. Když jsem vyrážel (v zimě) na dvě hodinky s připojeným hrudním pásem, měřičem výkonu a čidlem rychlosti, ubylo sedm procent baterie (GPS + Glonass). Fénixy 7X za stejnou dobu přijdou jen o 3 %, max. 4 % baterie se SatIQ, záleží na venkovní teplotě. A to jsem neměl zobrazenou mapu. Ostatně výdrž v maximálním nasazení, tedy s navigací a aktivní mapou, se pohybuje okolo 10–15 hodin (okolo 6 % za hodinu), záleží na tom, zda je aktivní jen GPS, nebo i Glonass/Galileo.
Nicméně, i přesto se stále jedná o hodinky, co vydrží fakt hodně a kdybych v aktivitách používal čisté GPS bez map, mám jistotu, že zvládnou týden bez jakýchkoliv problémů. Před pár lety jsem s nimi byl čtyři dny na horách, každý den osm hodin s GPS (mapa jen sporadicky) a nemusel jsem dobíjet ani jednou. Holt nemůžu srovnávat s novinkami jako Enduro 3 nebo F8 Solar, pokrok je znát.
6. Vylepšené počasí
Nové modely mají oproti F6 o trochu vylepšené počasí. Jednak je tu nová obrazovka s rosným bodem, ale na tu se v podstatě nedívám. Daleko více se mi líbí jednak ikona směru větru na hlavní obrazovce (na F6X je pouze vyjádření písmenem směru - S, N, E...), jednak předpověď směru větru v následujících hodinách, a jednak předpověď srážek na následující dny.
Navíc přibyla mapa, na které si můžete zobrazit několik různých meteorologických vrstev. Konkrétně jde o teplotu, oblačnost, rychlost a směr větru a srážky. Protože se data načítají přes mobil, chvíli to trvá, než se na mapě daná vrstva ukáže. Mapu si můžete zoomovat, stejně jako posouvat, a dokonce je možné vrstvy nechat animovat do budoucna. Zkrátka je to podobné jako aplikace s počasím na mobilu. Pro podrobnější předpověď samozřejmě chodím na mobil, ale pro rychlou orientaci by to bylo super.
Meteo mapy pro Počasí: Srážky, vítr, teplota i mraky. A to včetně animací a výhledu do budoucna
7. Kalendář na celý týden
Zatímco novější hodinky umí zobrazit události v kalendáři až na celý týden, Fénixy 6 bohužel jen na den aktuální a ten následující. Je to hodně pohodlné moct se podívat, co se bude dít na konci týdne nebo o víkendu. Sice výhled na další dny používám méně často, ale čas od času se mi to hodí – nemusím hledat telefon a dívat se do velkého kalendáře. Čím víc toho mám v hodinkách, tím lépe. Už jen proto, že často ani nevím, kde mobil mám.
8. Přehlednější notifikace
Samotný text (detail) notifikací je naprosto v pohodě, už jen proto, že Šestky stále ještě zobrazují černý text na bílém pozadí, což je určitě čitelnější. Ale seznam notifikací se mi více líbí na F7, protože je vidět náhled u všech tří položek, které jsou vidět současně, zatímco u Šestek jen náhled položky vybrané. Ano, F6X dokáže ukázat v přehledu až pět notifikací, ale kromě té vybrané jde jen o jeden řádek a z toho moc nepoznáte.
Ještě lepší je pak sdružování notifikací do složek, jako to mají Osmičky, takže místo desítek položek v seznamu máte jen několik složek a mezi nimi se daleko snáze najde potřebná notifikace (aplikace, z níž pochází). V souvislosti s tím by se mi líbila i možnost zmenšit velikost fontu, protože při čtení notifikací by se na displej mohlo vejít více informací. A naopak ve výpisu doplňků bych font zase zvětšil. Zobrazení textu v rámci celého uživatelského prostření zkrátka není moc konzistentní.
9. Složky v doplňcích
Toto je parádní funkce, umožňuje uklidit hromadu doplňků do pár složek a usnadňuje listování. Fénix 6 má sice sdružené doplňky Statistiky zdraví a Můj den, které šetří místo, ale nejsou upravitelné. Na nových modelech jsem si vytvořil složku Počasí, kam jsem uklidil kromě samotného Počasí také Východ a západ slunce, Teplotu či Barometr. Dále mám složky s tréninkovými funkcemi a zdravotními, jako tepovka, stres, Body Battery, noční VST, spánek.
Zkrátka možnost třídění parádní věc a v hlavním výpisu je krásně čisto – mám tu jen to, co opravdu potřebuji mít po ruce, například Hydrataci. Na F6X jsem některé málo používané funkce ponechal jen v menu Rychlé volby, čili jsou sice stále po ruce, ale nevidím jejich náhledy, jen ikony – musím je vybrat a spustit. Čili dá se to řešit (stejně tak to mám i na Instinctech 2X), ale složky jsou prostě pohodlnější.
Podrobný návod: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích
10. Snímek zdravotního stavu
Na tuto funkci jsem si hodně zvyknul. Pouštím ji nejčastěji ráno a poté i po aktivitě, abych viděl dopad zátěže na zdravotní metriky. Je to dobré také pro archivaci, mohou se podívat na statistiky v průběhu minulých dní či týdnů. Je to vlastně také jediný způsob, jak se během dne dostat k hodnotě VST, protože jinak hodinky zaznamenávají tuto metriku jen během noci.
Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)
V některých ohledech lepší než F8
Jasně, jsou i další funkce, které by se mi na Fénixy 6X líbily, ale to už jsou spíše drobnosti. Třeba Body Battery, co současně ukazuje graf stresu a navíc je přesnější. Přece jen, s novějšími modely mám hodnotu BB o poznání nižší, na F6X mi jde ráno nahoru o dost více (je prostě vidět, že jde pouze o nějaký odhad). Ale na druhou stranu, Body Battery, je funkce, kterou až tak moc nesleduju, zajímají mě spíše hodnoty noční VST a stresu.
Tip: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek
Ale i když nic z toho, co jsem vyjmenoval výše v deseti bodech, na F6X nemám, stále to pro mě jsou velmi dobře použitelné hodinky. Tepovku měřím na 90 % s hrudním pásem, záznam aktivity je sice méně přesný, ale když spojím GPS a Glonass nebo GPS a Galileo a na kole přidám snímač rychlosti, tak už to celkem jde, jen hodinky už mají v tomto režimu vyšší spotřebu. V podstatě jediné, co mi opravdu, ale opravdu chybí, je svítilna LED.
Na rozdíl od Fénix 8 jsem totiž spoustu věcí hodinkám F6X ochoten odpustit, protože nejde o novinku za pětadvacet tisíc, ale staré hodinky, které lze pořídit za pět šest tisíc. A navíc některé vlastnosti jsou zde dokonce lepší než na F8, například hezčí a čitelnější font v datových polích, povedenější ciferníky nebo celkově čitelnější displej díky možnosti mít Gorillu DX (společně s titanem). Fénixy 8 Solar už můžete mít jen v safíru.
Další podrobnosti: Hodinky Fénix 8 a Enduro 3: Garmin odstranil řadu problémů, některé nedostatky ale zůstávají. Co chybí?
Jak jsou staré, tak jsou dobré
Zkrátka a dobře, mít tyto hodinky jako jediné by pro mě nebyl problém. Ostatně pár dnů jsem fungoval jen s nimi a necítil jsem se nijak omezen. Ovšem ve chvíli, kdy bych potřeboval pokročilejší tréninky, přesnější GPS a lepší výdrž (zejména s mapovou navigací), už bych musel sáhnout po novějším modelu. Nic z toho ale reálně nepotřebuju, protože na cykloaktivity mám Edge. Jako běžnýému uživateli (nikoliv Garmin tester) by mi F6X na nějakých 90 % stačily.
Mimochodem, za velmi dobrou volbu, pokud chci displej MIP se super čitelností, považuju pak Forerunnery 955. Mají všechny nové funkce a ještě k tomu displej, který je ještě krapítek lepší než na F6X. Ten má totiž lepší transreflexní vrstvu, která o něco lépe odráží světlo – aspoň je to můj subjektivní pocit; v interiéru jsou bez podsvícení čitelnější. Stále jim ale chybí hluboká černá, tu dostaly až Fénixy 7. Jediné, na co bych si musel zvykat, je menší displej, ale tam se jedná v podstatě jen o zobrazení mapy.
Skvělé jsou samozřejmě i Fénixy 7X Pro, které všechno, co zmiňují výše, mají, navíc jsou svižnější. Tedy až na ten safír, s kterým se ani po létech nedokážu moc sžít. Kdybych měl F7X Pro s Gorillou DX tak jako F6X, tak si budu doslova chrochtat. Protože aktuálně považuju sedmičkou řadu Fénixů za lepší než Fénixy 8. Ostatně důvody, proč jsou F7X Pro stále parádní hodinky, jsem shrnul v jiném článku.
Nepřehlédněte: Deset důvodů, proč jsou Fénixy 7X Pro parádní hodinky. A jeden, proč ne
Diskuse k článku (12)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekJa na turistiku sem tam
jj, ty hodinky jsou velké a
Oproti záťaži ktorú nosím
Souhlas, furt jsou tu boží
Za mě je svítilna fakt killer
Jde zapnout aspoň pomocí Hot
Vím, mám, ale double-tap na
Ta svítilna mi v hlavě hlodá
Co teprve muži s uzkým
Tak ještě je tady AMOLED,
Garmin implementace AMOLEDu
No, Garmin má jen 1000 nitů,