Hrudní pás HRM-200: Nástupce modelu HRM-Dual s novým designem a možnostmi komunikace
Hlavní záložky
Společně s hodinkami Instinct 3 uvedl Garmin také nový hrudní pás HRM-200, který je koncipovaný jako náhrada kontroverzního a poruchového HRM-Dual. Jde o první z mnoha produktů Garmin, které splňují nadcházejících nařízení EU RED o požadavcích na ověřování a šifrování a které odstartovaly smrt ANT+.
Tip: Garmin ukončí podporu bezdrátového standardu ANT+. Postupně přejde na Bluetooth s nízkou spotřebou
Ačkoli tedy provádí přenosy přes ANT+ a Bluetooth Smart (BLE) jako každý jiný produkt na trhu, má navíc také schopnost šifrovat datový tok srdečního tepu a rovněž poskytovat autentizaci připojeným zařízením. Nejsem si jist, zda aktuálně existuje jiný snímač tepovky, který by dnes uměl obojí, a už vůbec ne od společnosti Garmin. Zatím je ale obojí volitelné, hruďák lze používat v běžném, tedy otevřeném režimu jako dosud.
Oproti HRM-Dual zde najdete tyto novinky:
- Nový design prostoru pro baterii, aby vyhovoval různým zákonům o bateriích pro děti (Austrálie, USA atd...).
- Přidán chytrý „nástroj“ na popruh, který umožňuje otevřít zmíněný prostor pro baterie, aniž by bylo nutné použít jiný nástroj (např. šroubovák atd.).
- Přidána stavová dioda LED na přední straně kapsle.
- Přidáno tlačítko na přední straně kapsle pro změnu režimů komunikace.
- Přidána možnost přepínání mezi „otevřeným“ (nezabezpečeným) a „zabezpečeným“ (šifrovaným) přenosem.
- Přidán jeden kanál Bluetooth navíc (tedy neomezený počet souběžných připojení ANT+ a tři souběžná připojení Bluetooth).
- Nově nabízen ve dvou velikostech: XS-S a M-XL.
- Stejná voděodolnost 3ATM/30m.
- Stejná vyměnitelná baterie CR2032 + životnost baterie 1 rok.
Zásadní novinkou je nový způsob, jak se mění baterie. Ta se skrývá pod otočnou krytkou, kterou ale nepovolíte rukou - je k tomu potřeba nějaké nářadí, protože je fest utáhnutá. Důvodem je požadavek Austrálie a USA, aby se děti nemohly dostat do mást, kde jsou umístěny baterie. Ovšem nástroj pro povolení krytky je součástí pásu - na jeho koci jsou dva výstupky, které se zasunou do připravených dírek na krytce. A pak se dá krytkou otočit a baterii vyměnit. Chytré a jednoduché.
Rozdíly oproti vyšším modelům
A jaké jsou rozdíly pásů HRM-200 oproti vyšším modelům HRM-Fit či HRM-Pro Plus? Především levnější model nepodporuje funkce běžecké dynamiky a tedy ani běžeckého výkonu. Což nutně nemusí vadit, protože toto už dnes umí prakticky všecky hodinky. Tedy až na nově představené hodinky Instinct E, nad čímž mí vážně zůstává rozum stát.
Co by ale vadit mohlo, je chybějící podpora pro offline ukládání dat - to se hodí tehdy, když nejsou hodinky poblíž, například při fotbale, nebo když nefungouje komunikace s hruďákem, například při plavání. Dále tu není podpora pro offline metriky jako minuty intenzivní aktivity, kroky či kalorie, opět se hodí tehdy, když nemáte na ruce hodinky. A stejně tak chybí možnost měřit tempo při indoor aktivitách.
Nepřehlédněte: Hrudní pás HRM-Pro a Pro Plus: Kroky a tepovou frekvenci měří i bez hodinek (zkušenosti)
Hruďák je vodotěsný do 3 ATM (30 m) oproti vodotěsnosti 5 ATM (50 m) z HRM-Pro, ale prakticky na tom stejně nezáleží, protože HRM-200 neukládá údaje offline, takže pro plavání se tak jako tak stejně nehodí. Hmotnost pásu je pak 63 g, zatímco HRM-PRO Plus je o něco lehčí, váží 52 g. A konečně HRM-200 má tloušťku 11 mm, zatímco HRM-PRO Plus 8,6 mm.
Cena hrudního pásu je 2 290 Kč. Aktuálně se dá sehnat HRM-Pro Plus za cca 2 800 Kč, čili koupě novinky mi moc nedává smysl. Ve chvíli, kdy cena klesne pod dva tisíce korun, bude to už zajímavější.
Diskuse k článku (12)