Hodinky Fénix 8 a Enduro 3: Garmin odstranil řadu problémů, některé nedostatky ale zůstávají. Co chybí?
Hlavní záložky
Na hodinkách Fénix 8 a modelech stejné řady, tedy Fénix E a Enduro 3, je hodně znát, že jejich prostředí a funkce vychází z Forerunnerů, konkrétně mapových hodinek FR 965 s displejem AMOLED. A v některých ohledech to prostě není dobře, protože některé funkce a chování jsou horší než na Epixech a Fénixech 7.
Čtěte dále: Prostředí hodinek Fénix E a Fénix 8 má základ v modelu Forerunner 965. Vše tomu napovídá
Průběžně to zmiňuju v článcích o nových firmwarech, něco jsem už napsal i do recenze a článku s prvními dojmy, ale do tohoto textu jsem to tak nějak shrnul; už jen proto, abych si v tom sám udělal jasno. Fénixy 8 jsou super hodinky, mám verzi 47 mm AMOLED a fakt jsem si je oblíbil pro velký displej ve středním těle, slušnou výdrž a další vlastnosti, ale stále to tak nějak není ono.
Řadu problémů a nedostatků už Garmin vyřešil, seznam oprav má od uvedení na trh stovky řádků. Dobře si pamatuju, jak jsem hodinky poprvé zapnul a v podstatě se nedaly používat. Časté restarty, chyby v zobrazení, nefunkční aktivity. Nedivím se těm, kteří je kvůli tomu i vrátili. Myslím, že pověst Garminu jako kvalitního výrobce tehdy docela utrpěla.
Nepřehlédněte: Hodinky Fénix 8 rozhodně nejsou ideální. Mají pár dětských nemocí a problémů, se kterými se potýkám
Kdo si počká, ten se dočká
Kdo ale vydržel, má dnes solidní hodinky, které se už zbavily řady dětských nemocí. Mně z celé řady dávají nejvíce smysl modely, které používám - Fénix 8 AMOLED 47 mm a Enduro 3. Každý má něco do sebe a dokážu si bez problému představit, že je mám jako hlavní a jediné.
Kdybych neměl Edge 1040/1050, bral bych spíše Endura 3 kvůli cyklistice. V opačném případě bych si zvolit Fénix 8 AMOLED, protože bych nemusel řešit cyklistické aktivity. Displej AMOLED se na kolo moc nehodí (když jsou hodinky na řídítkách) kvůli režimu bludička s nízkým jasem (zejména v letním počasí).
Tip: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965, Fénix 8 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED
Na všechny ostatní aktivity jsou ale hodinky s AMOLED vlastně lepší než MIP, i když tady by se mnou řada z vás jistě nesouhlasila. Ale to je prostě otázka preferencí a zvyku. Mně se obecně hodinky s AMOLED v běžném životě používají lépe, zvlášť když si zapnu AOD. To sice sníží výdrž, ale hodinky pak aspoň fungují jako, no jako hodinky.
Recenze všech modelových řad najdete v těchto odkazech:
- Fénix E: Až příliš ořezané a tak trochu zbytečné
- Fénix 8 AMOLED 47mm: Velký displej v malé a tenkém těle
- Fénix 8 Solar 47 mm: Umí všechno a ještě mají výdrž
- Enduro 3: Dlouhá výdrž, lehké tělo a za parádní cenu
Automatické podsvícení (MIP)
Na Fénixech 8 Solar (a také Endurech 3) mi chybí jedna zásadní funkce, která s displejem souvisí: automatické podsvícení, které velmi dobře funguje na Fénixech 7 Pro. Na nich je senzorem okolního jasu solární kroužek a hodinky umí na základě intenzity okolního světla nastavit podsvícení. Nemusel jsem tak hledal optimální hodnotu jasu pro všechny situace najednou.
Přijde mi to, jako bych se vrátil zpět o několik let do dob, kdy tato možnost pro MIP modely neexistovala. Místo toho, abych nechal podsvícení na automatice, mám nastaveno 20 %, což je relativně málo pro běžné denní osvětlení v místnosti, ale hodně pro osvětlení večerní. Stejně tak je hodně vysoká intenzita 5 % (minimum) pro režim spánku. Přitom stačilo jen vzít automatiku z Fénixů 7 Pro a přidat ji do nových modelů.
Čtěte dále: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle
Komplikovaná navigace
Docela mi vadí možnosti navigace, o čemž jsem už psal v samostatném článku. Zatím není možné upravovat navigační obrazovky, čili nemůžete si jednak nastavit ty, které chcete vidět, jednak nezměníte datová pole. Musíte si vystačit s tím, co nastavil Garmin a hotovo. Přitom v menu hodinek je položka Mapy a navigace, ale žádné možnosti navigace tam nejsou.
Druhou nevýhodou je oddělené navigačních a datových obrazovek do dvou „streamů“, mezi kterými musíte přepínat. Dotykem to jde snáze, tlačítky hůře. Ale už to není tak, že byste jen cyklicky rolovali směrem nahoru nebo dolů a viděli vše. Tehdy to šlo i po paměti, což se hodilo třeba tehdy, když jsou hodinky na řídítkách kola a já jsem nemusel spustit oči z cesty.
Čtěte dále: Navigace s Fénix 8: Odlišné chování, oddělené obrazovky, komplikované ovládání a hlasové instrukce
Zobrazení dat na mapě (AMOLED)
Při aktivitě mi dost vadí zobrazení dvou datových polí na spodní straně mapy. Tam mám zobrazenu vzdálenost a tepovou frekvenci, když se nechávám navigovat, případně když potřebuji chvíli jít/jet podle mapy. Jenže datová pole mají jednak obří font, který navíc občas vyteče z obrazovky ven, jednak jsou příliš vysoko, zasahují skoro do poloviny displeje.
Šipka s pozicí se v takovém případě vysune až do horní poloviny displeje a vy najednou vidíte menší kus mapy před sebou – a přesně to samé mají i Forerunnery 965, kde mě to štve už dlouhodobě a blbě se s nimi naviguje. Přitom na Epixech, Fénixech 7, FR 955, ale i F8 Solar a Enduro 3 je to jinak, šipka se nachází mezi datovými poli (která jsou menší) a tudíž vidíte o notný kus dál před sebe. Tady je dobře vidět dědictví Forerunnerů 965, které to mají stejně.
Odlišná data v aktivitě
Fénixy 8 stejně jako Forerunnery neumí zobrazit grafické datové pole s průběhem výkonu při jízdě na kole, kde byl současně zobrazen i aktuální výkon. Opět, na Fénixech 7 a Epixech no problem. Novinka má pouze barevný graf výkonových zón, což je mi celkem k ničemu. Tady moc nevěřím, že se to na F8 do budoucna změní.
Nelíbí se mi také další dědictví Forerunnerů (a stejně to má i Edge), kdy se stopky (délka aktivity) nezobrazují hezky celé, ale při přepnutí z minut na hodiny (z 59:59 na 1:00:00) se hodina ukáže jen malým indexem před minutami a sekundami. Při letmém pohledu tento index skoro není vidět a pak nevím, jestli jedu 2:55:55 nebo 3:55:55 - prostě musím se na to malé čísílko zbytečně soustředit.
A když jsme už u datových polí, netuším, proč mají F8 Solar a Endura 3 tak tenký font oproti Fénix 7/7X. Má zhruba poloviční tloušťku a může být pro někoho tak hůře čitelný, já osobně preferuji spíše výraznější font na F7X Pro. Na zobrazení fontu v datových polích nemá bohužel vliv nastavení velikost systémového písma. Také mi trochu vadí, že popisky datových polí jsou zbytečně velké na úkor dat.
Odlišné doplňky
Dalším dědictvím jsou pak doplňky Body Battery a Stres. Na F7/Epixech se ukazuje Body Battery od půlnoci, a to po celý den, zatímco na Fénixech 8 od oběda (12 h) jen posledních 12 hodin. Čili odpoledne a večer už nevidím bohužel celý den a musím si rolovat, což je bez dotyku, který nepoužívám, poněkud nesnadné (a jsem tak nucen si dotyk zapnout).
Také jsem byl spokojenější s grafem průběhu stresu za posledních sedm dní, který na F7/Epixech není sloupcový, ale spojnicový. Sloupce by mi ani tak nevadily, ale když se vaše průměry pohybují mezi 20 a 30 a graf má rozmezí od 0 do 100, tak jsou sloupečky v podstatě neustále stejně vysoké. Spojnicový graf měl lepší měřítko a rozdíly byly patrnější.
Analogové ciferníky
Garmin stále nedořešil - alespoň z mého pohledu - analogové vzhledy hodinek, které mají méně možností než dříve. Například neumí měnit styl ručiček, do řady datových polí nelze dát všechna data (třeba počasí), na displeji AMOLED jsou data navíc titěrná a já na ně prostě nevidím; E3/F8 Solar jsou v tomto ohledu o něco lepší.
Bohužel na F8 AMOLED v podstatě nemám volbu, ručičkové mají příliš malé fonty, a tak musím používat nějaký z Connect IQ (aktuálně Racer). Bohužel zde konfigurace probíhá přes mobil, takže když chci upravit datová pole nebo barvy, je to celkem pruda. Vestavěné ciferníky mají možnost vše nastavit přímo v hodinkách.
Zápisky bloggera (41): Garmin chce peníze za něco, co by mělo být zdarma. Jeho vlastní ciferníky
Na F8 Solar a Endurech 3 je nabídka co do počtu sice menší, ale o to použitelnější, tam jsem po externím sáhnout nemusel. Ale i tak, možnosti nastavení jsou omezené a třeba nerozumím tomu, proč F8 Solar má více vzhledů (7) než Enduro 3 (5). A model F8 AMOLED má ciferníků 12, ale vlastně se mi nelíbí ani jeden. Se slzou v oku vzpomínám na Fénixy 7 a Epixy, které byly v tomto ohledu daleko povedenější.
Staré, nebo nové?
Hodinky Fénix 8 a Enduro 3 na ruce často střídám s jinými, staršími modely, kvůli různým srovnáním a dalším článkům, takže ani jedny nemám na ruce po celou dobu od uvedení na trh. Zpravidla mám jedny z nich a k nim nějaké ze své sbírky. A proto pokaždé, když mám některý ze starších modelů, zejména Fénixy 7X Pro nebo Epixy, tak trochu zamáčknu slzu. Protože jsou to v některých ohledech prostě lepší hodinky.
Jenže kdo chce držet krok s dobou a zkoušet nové funkce, ten prostě musí mít novinky. Staré modely už totiž Garmin přestává aktualizovat a jen opravuje nejnutnější chyby. To se týká především Epixů a Fénixů 7, ale už ne Forerunnerů 255 a 955. Ty jsou sice staré už skoro tři roky a současně už mají svoje nástupce, ale aktualizace mají stejné jako FR 265/965.
Nepřehlédněte: Hodinky Forerunner postupně dotahují Fénixy 7 či Epixy. A může se stát, že budou i lépe vybavené
Garmin má svou nabídku holt nějak postavenou a uživatelé se s tím musí smířit. Anebo při přechodu na novější model počítat s tím, že něco holt bude horší a zvyknout si. Mně třeba při přechodu z Fénix 6X Pro Solar nejvíce vadilo, že nové Fénixy už nemají možnost mít titan a současně Gorilla Glass. Nebo že Forerunnery 965 mají zaoblené sklo. A tak bych mohl pokračovat...
Diskuse k článku (16)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekEnduro 3 jsou na tom lépe než
Mam 51 Solar. A hrubka ani
Enduro 3 má lepší ciferníky
Díky, to jsem si myslel :)
Poridil jsem Fenix 8 Amoled
Bylo by dobre kdyby tu vydrz
Co tim myslite? Vydrz
Jak prosím přepnu v aktivitě
Je třeba vstoupit do menu a
Já tedy nechápu proč když
Jo, to by bylo fajn. Když už
No a to jsme právě myslel -
Jo, to by bylo fajn. Koupil
Vyskúšaj analógový ciferník
No, hlavně je bída, že super
Ta mapa mě štve taky, proto