Srovnání výdrže AOD: Hodinky Fénix 8 AMOLED vs. Forerunner 965 se stále zapnutým displejem

30.12.2024
Stále zapnutý displej AMOLED sice žere baterku, ale je to daleko praktičtější než černé kolečko. Vyzkoušel jsem, jak si vedou hodinky Fénix 8 AMOLED 47 mm a Forerunner 965 v běžném zatížení
Fénix 8 vs. Forerunner 965

Hodinky F8 vydrží s aktivitami o něco málo déle než Forerunnery 965, ale rozdíl není tak zásadní 


Záhy po uvedení Fénixů 8 jsem model AMOLED 47 mm srovnal s hodinkami Forerunner 965, které jsou jim nejbližší - velikostí i výbavou. Testoval jsem také jejich výdrž v režimu s vypnutým displejem v režimu hodinek a zapnutým při aktivitě. Z uvedeného článku vybírám patřičný kousek textu, který jsem lehce upravil (text je oddělený linkami).


U modelů AMOLED zůstala oproti Epixům Pro výdrž v pohotovosti, vzrostla jen výdrž v aktivitě – ale ne o moc. U F8 47 mm z 30 hodin na 37 hodin se zapnutým displejem (oproti Epixům 47 mm). Pohotovost zůstala na víceméně stejné hodnotě - 17 dnů (dříve 16 dnů). Forerunnery 965 pak umí 30 hodin v aktivitě s GPS a 23 dnů v pohotovosti.

Když jsem srovnával se starými Epixy (30 hodin/16 dnů), tak opravdu v kombinovaném provozu vydržely FR 965 o den déle. U Fénixů 8 se však výdrž v zásadě srovnala díky menší spotřebě při aktivitě. Oboje hodinky se mi v náročném provozu podařilo „odrovnat“ za šest dnů. Za tu dobu jsem měl každý cca dvě až tři hodiny s GPS, nějaký test navigace a pár aktivit v posilovně.

Forerunnerům tak mizí šťáva rychleji v aktivitě, Fénixům zase v pohotovostním režimu. Celkově je výdrž slušná, ale pro někoho to může být málo. Když si dáte o dovolené celodenní aktivitu, můžete přijít až o polovinu baterie. Se zobrazením mapy a navigace si Fénixy 8 berou 7,5%, což znamená výdrž max. 13 hodin. A to jen s GPS, nikoliv s více systémy. 

Celý článek: Srovnání: Hodinky Fénix 8 AMOLED vs. Forerunner 965. Ikonický design vs. skvělá nositelnost


Stále zapnutý displej. Žere, ale je praktický

U hodinek AMOLED - aktuálně mám v „aktivní službě“ Epixy, Fénixy 8 AMOLED a Forerunnery 965 - zásadně nepoužívám AOD, tedy always-on-display. V režimu hodinek nechávám displej vypnutý, protože fakt hodně žere baterku. Ale často se mi stává, že se chci podívat na čas, jen tak úkosem, aniž bych dělal gesto. Už jen proto, že někdy to prostě nejde.

A tehdy mi stále zapnutý displej chybí a proto mírně preferuji MIP, který je vidět neustále - tedy pokud je okolní osvětlení aspoň trošku nějaké. Když je šero nebo tma, také potřebuji gesto, stejně jako u hodinek s AMOLED. A tak mě napadlo, zkusit, snad poprvé za dobu, co používám hodinky s tímto displejem (tj. Epixy od ledna 2022), vyzkoušet AOD v praxi.

A rovnou na dvou modelech, a sice F8 AMOLED 47 mm a Forerunner 965. Ale ne pouze v režimu hodinek, ale v naprosto běžném provozu, tedy s aktivitami. Při zapnutí AOD ukážou oboje hodinky 7 dnů výdrže, zatímco v režimu s vypnutým displejem mají odhad FR 965 výrazně delší (viz výše).

Nepřehlédněte: Hodinky s displejem microLED: Výhody a nevýhody oproti AMOLED a MIP. Technologie a srovnání

 

Stejný ciferník pro lepší srovnání

Pro test jsem zvolil ciferník Racer od Garminu z Connect IQ, aby hodinky měly stejné podmínky. Je to jeden z mála analogových, který Garmin už stihnul upravit pro Fénix 8. Moc se nelíbí font pro data, jsou hůře čitelná a navíc malá, ale pro test je to celkem jedno. Jak se ciferník chová v úsporném režimu, je dobře vidět na fotkách.

Musím říct, že mi AOD naprosto vyhovuje. Na hodinkách vždy vidím čas tak jako na modelech s MIP, ale navíc i v šeru či tmě nepotřebuji gesto. Je to fakt super... Jen ta spotřeba, ale o tom to celé je. Naopak na sluníčku nevidíte vůbec nic a gesto je stále potřeba; je to zkrátka opak transreflexního MIP.

A jdeme testovat

Hodinky jsem doplna nabil v sobotu ráno a s oběma jsem dělal to samé, tj. zejména venkovní aktivity v teplotách okolo nuly, což samozřejmě na výdrž má velký vliv. V režimu hodinek mám nastaven jas na 1/3, v aktivitě pak na 3/3, na noc úsporný režim (22-6h) a displej vypnutý.

Můj program v jednotlivých dnech vypadal takto:

  • Sobota: Kardio 35 min, kolo 2:48 h - 91/91 % (F8/FR965)
  • Neděle: 85/85 % ráno, před kolem 83/82 %, kolo 2:05 h, 77/75 %, večer 70/66 %
  • Pondělí: 65/64 % ráno, kolo 2 h, 61/53 %, večer 53/46 %
  • Úterý: 51/45 % ráno, kardio 33 min, 50/44 %, chůze 25 min, 46/39 %, silový trénink 20 min, 44/37 %
  • Středa: 32/28 % ráno, před kolem 31/27 %, kolo 1:55 h, 25/20 %, večer 17/11 %
  • Čtvrtek: 16/10 % ráno. Odhad pro kolo 6/3 h => aktivitu jsem už s hodinkami nedával kvůli nízkému stavu baterie

Forerunnery 965 měly ve čtvrtek večer 1 %, Fénixy 8 jsem dobíjel v pátek ráno, když měly 5 %. FR 965 tak vydržely čtyři a půl dne, Fénixy 8 pak pět dnů. Celkově devět a půl hodin aktivit s GPS plus nějaká hodinka a půl indoor cvičení. Není to úplně špatné, když zvážím, že moje cykloaktivity probíhaly v nízkých teplotách a s připojeným hrudním pásem, snímačem rychlosti a dvě jízdy s radarem Varia. 

Výdrž s AOD není vůbec špatná

I v režimu AOD tak lze hodinky s AMOLED používat, ale je lepší mít Epixy Pro 51 mm nebo Fénixy 8 AMOLED 51 mm, které mají výdrž dvojnásobnou. U středních hodinek navíc není vhodné zapínat aktivity v době, kdy máte méně než 10 %, už by hodinky nemusely vydržet až do konce. U 51mm toto není problém, zmíněným hodinkám ubývá okolo 1-2 % za hodinu, zatímco na 47mm pak 3-4 %.

Každopádně musím přiznat, že AOD na AMOLED je celkem návykové, už nemám místo hodinek černé kolečko, ale vidím čas pokaždé, když potřebuji. Otázkou je, zda bych obětoval nižší výdrž, přece jen oproti provozu s vypnutým displejem přijdu o nějaké dva, možná tři dny. A dávat hodinky do nabíječky každé čtyři pět dnů, to jsem si už s Garminem odvykl.

Provedl jsem ještě jeden s AOD na Fénix8, a to zcela bez aktivit. Chtěl jsem vědět, zda se dostanu na slíbených 7 dnů. A skutečnost je lepší, než jsem čekal, baterie po pěti dnech klesla na přesně 50 %, takže ubývá 10 % denně. Vliv na to má jistě použitý ciferník, který v úsporném režimu zobrazuje pouze ručičky, digitální čas a datum, ale žádná další data.

Jiné vzhledy hodinek budou mít spotřebu vyšší, ale těch 7 dnů je velmi reálných s jakýmkoliv jiným ciferníkem. A Forerunnery 965 na tom budou podobně, takže já věřím, že AOD nebude na těchto hodinkách většinu uživatelů nijak zvlášť omezovat. Dobíjet nebude dříve jak za pět dnů a navíc se výrazně zvýší uživatelský komfort. O takové výdrži se Applu nebo Samsungu může jen zdát.

 


Diskuse k článku (24)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Zajímavé. Prekvapuje mne, že je pro tolik lidí důležité mít pořád puštěný displej. A to i když se na něj po většinu doby člověk nedívá. Já si nechávám displej na Venu 3 "vypnutý" a aktivuji ho poklepáním. Díky tomu mi hodinky na jedno nabití vydrží dvakrát tak déle.
Vaše jméno, přezdívka: 
David J.

Každý to má jinak :-) Na hodinkách jako Epix 51mm nebo F8 51 mm to má vliv na výdrž daleko menší než na lehkých modelech jako Venu 3. Čili tam AOD až tak nevadí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jak již někde v diskuzi zaznělo, mít černé kolečko na ruce a kvůli zobrazení času máchat rukou, to prostě nedává smysl. AOD je super, i na zimním denním světle vidím čas kdykoliv se na hodinky podívám. Pokud je mám pod rukávem, jas se úplně utlumí, pokud je z rukávu vyndám na denní světlo, ihned se zvedne podsvícení, abych viděl čas. Na prudkém slunci samo o sobě AOD stačit nebude, to už chce display rozsvítit - gesto mam vypnuté, takže ťap na display, ale to není nic, co by mě obtěžovalo. Na řídítkách hodinky nevozím, během aktivity tedy mám displej vypnutý a v tomto případě mám povolené gesto, kdy zvednutím zápěstí vidím přehled aktivity / čas… AMOLED Garminy mám cca tři měsíce, předtím vždy MIP, bal jsem se toho, jak to bude na slunci čitelné, ale obavy byly liché - vše v naprostém pořádku. Výdrž baterie úplně v pořádku, dobíjím cca jednou týdně s AOD. Kdyby hodinky AOD neměly - nekoupil bych si je. Kdyby byla vydrž nižší, třeba 3 dny, ani to by mi nevadilo, protože většinu koupání hodinky sundávám a s ohledem na rychlost jejich nabíjejí bych během koupele x desítek procent navíc získal. Životnost baterie - o tom se nemluví… pokud vydrží na cca stejne úrovni dva roky mého používání, budu spokojený, s největší pravděpodobností pak hodinky stejně vyměním za nový model / nový model přikoupím a stávající budou v šuplíku čekat na sváteční výšlap…:-) Epix 2 Pro 51 mm…
Vaše jméno, přezdívka: 
Martin

Souhlas, jedine AOD a po tydnu nabit. Vemte si lidi s "apple watchkama", co by ti dali za vic nez jeden/dva dny vydrze :) Otazka: Mam taky F8 Amoled, 47 mm. Mam nastaven rezim AOD pro hodinky "casovy rezim" a pro aktivitu "gesto". Ale rad bych i pro ruzne sporty mel ruzna nastaveni, bohuzel jsem zatim neprisel jak to nastavit. Poradi prosim nekdo?
Vaše jméno, přezdívka: 
David

Jde to udělat pomocí profilu napájení. V něm lze zapnout/vypnout AOD, satelity atd.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


Moc diky, vyzkousim :) A jeste jeden dotaz - v rezimu hodinek mam nastaven spankovy program (trebas 22-8). Vstavam ale uz kolem 6 a takto resim, aby se mi displej zapnul az v tech 8. Jenze se mi pak po prubuzeni kolem te 6 nezobrati "ta ranni zprava" - porad je totiz aktivni spankovy rezim nebo ho musim rucne ukoncit a to mi zas zapne displej, coz nechci :). Da se i toto nejak nastavit lepe? Zatim jsem bohuzel nenasel lepsi moznost.
Vaše jméno, přezdívka: 
David

Zpráva se ukáže zhruba hodinu před koncem režimu spánku, dřív ne. Čili váš požadavek má řešení jen v tom, že si nastavíte režim na 22-6, přečtete si zprávu a zapnete úsporný režim.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Dekuju za odpoved. Skoda, to jsem si myslel, ze to Garmin vychytanejsi.
Vaše jméno, přezdívka: 
David

To i zmiňuju v textu, větší hodinky jako Epix Pro 51 mm nebo F8 AMOLED 51 mm, tam nemá cenu AOD řešit, výdrž je parádní. Ale u těch menších už to je horší, třeba Venu 2 vydrží jen 2 dny bez aktivity.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Venu 2 jsou malé hodinky “do kanclu”, to se nedá vůbec dávat do srovnání. Je to taková “hloupá” alternativa k AW s benefitem po garminovsku zpracovaných zdravotních metrik - jenže AW vydrží jeden den, ať už varianta s AOD nebo bez(používám je s AOD a bez gesta), je to jedno. Chtěl jsem tím předchozím příspěvkem jen říci, že koupit si drahé AMOLED Garminy a nechávat je kvůli výdrži “vypnuté”, je prostě trochu dost zvěrstvo…:-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Martin

Souhlas, koupit neco drazsiho od Garminu a nevyuzivat funkci AOD po ktere lide v minulosti volali je divne :) Nikomu to neberu, nekomu se trebas libi "cerne kolecko", ale prijde mi to jako si koupit hodinky s GPS a pak GPS nikdy nezapinat, protoze mi to bere baterku...
Vaše jméno, přezdívka: 
Honza

Jenže moje žena má Venu 2S, matka Venu 2, dcera Venu 3, další dcera FR 165 - a všechny by ocenily AOD. Jenže když ho zapnou, výdrž jde na 2-3 dny. Ale jasně, kdo má ty "velké", tam je AOD v pohodě.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ahoj, tak ze zajímavosti...proč potřebujete při aktivitě mít pořád zapnutý displej, když 90 % času člověk stejně maká a na displej si ani nevzpomene? A dotaz - neví někdo jak při cyklistice zrcadlit údaje s hodinek do telefonu / případně jinam?
Vaše jméno, přezdívka: 
Honza

Protože mojí primární aktivitou je cyklistika a hodinky mám furt na očích. Pokud je to běh, chůze, posilka, tak tam to opravdu nutné není, protože funguje gesto. Ale když mám hodinky na řídítkách, gesto není k dispozici. Jinak údaje z hodinek se dají zrcadlit do Edge.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Proc to tedy pri cyklistice nezcadlite do Edge, kdyz je to bez problemu? Nebo je to nejak osekane / nejaky problem?
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Protože k tomu nemám důvod :-) Edge samotný je lepší než používat navíc hodinky. Ale já tu neřeším sebe, ale potenciální uživatele, kteří mají jen AMOLED hodinky, ale už nemají Edge. Já mám 12 hodinek, 2× Edge, můžu si libovolně vybírat.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Celkem mě dostalo, co se řeší:) Za mě hodinky musí splňovat prvotní účel - kdykoliv se na ně podívám, tak vidím čas. Žádné máchání rukama, jak nějakém k---t. Mám F8 Amoled, 47 mm a celkem v pohodě s AOD a aktivitama dávám 7-10 dní. Kvůli "cernymu kolecku" bych si neporizoval nic. Když je potreba, tak jednoduše dobíjí, protože mám kolem sebe síť. Pokud někdo potřebuje nabíjet 14 dnů ( nedostane se k siti) a pořád vše vidět, tak pro toho je MIP.
Vaše jméno, přezdívka: 
David

Sedm až deset dní, to by mě zajímalo, co je to za aktivity. Protože u mě je to s bídou těch pět dnů, jak uvádím v textu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ono záleží na aktivitě. Mám taky F8 Amoled a při fitku a nějakém tom kratším běhu 3× týdne + nějaká túra, tak jsem s AOD taky k 8 dnům. V lete na x hodin cyklistiky asi potom těžko a redukuje se to. Záleží, jak to kdo používá.
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

Podle me u cehokoliv bez gps je to realne. Takze v podstate jakekoliv aktivity uvnitr budovy.
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

Tak pak je to jasné, to je skoro, jako kdyby žádná aktivita neběžela :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mám 965 a při testech spotřeby s a bez AOD jsem zjistil, že u mne není rozdíl ve výdrži tak velký, aby mi stálo za to vypnout AOD.
Vaše jméno, přezdívka: 
Ivo

Ono to tak nějak je. Když mám AOD, tak zhruba 4 dny, bez AOD cca 6 dnů. Ale přiznávám, že AOD je prostě fakt pohodlné, často člověk gesto udělat nemůže nebo je línej :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jako 4, nebo 6 dnu to pro me neni az tak zasadni rozdil, asi to taky zkusim:-).
Vaše jméno, přezdívka: 
miras
Zpět na článek