Zkušenosti: Staré hodinky Epix rozhodně nepatří do starého železa. Ani po třech letech

16.12.2024
Vždy, když používám původní Epixy, hodinky aktuálně staré tři roky, mám jasno: Stále je to super model, který poslouží ještě několik let. Přelomové hodinky, které to všechno začaly...
Epixy. Co dodat?

Doslova přelomový model, který úplně změnil současnou nabídku hodinek Garminu


První recenzi hodinek Epix jsem napsal záhy po uvedení a velkou část jsem tehdy věnoval displeji. Bylo to logické, protože Epixy byly v nabídce Garminu svým způsobem přelomovým zařízením. Poprvé se totiž objevil displej AMOLED ve sportovních hodinkách, a navíc v prémiovém modelu. Za Epixy tehdy Garmin chtěl 21 990 Kč za model v ocelovém provedení s Gorilla Glass a 24 990 Kč za provedení v titanu se safírem.

Tip: Původní recenze hodinek Epix z února 2022

Optikou dnešních cen tak Fénixy 8 zase nejsou až tak drahé, vlastně stojí jen o tři tisíce více a za to dostanete navíc optiku páté generace, svítilnu, hlasové funkce, potápění atd. Epixy jsou dostupné pouze v jednom provedení, Garmin si tehdy chtěl otestovat, zda o sportovní hodinky v těle Fénixů vůbec bude zájem. A zvolil proto, celkem logicky, střední velikost 47 mm, která je nejvíce univerzální. Displej má stejnou velikost jako Fénix 7, tedy 1,3“.

V závěru téhož roku, 2022, jsem pak napsal ještě jednu (mega)recenzi, tentokrát s odstupem necelého roku. Během něj totiž jednak hodinky dostaly řadu nových funkcí, jednak jsem měl za sebou delší zkušenost s hodinkami AMOLED, která mi předtím chyběla. Do té doby jsem měl jen hodinky s transreflexním MIP, tedy až na krátkou zkušenost s Venu 2, které jsem ale nikdy nepoužíval jako hlavní hodinky. 

Megarecenze a zkušenosti po roce:

Uživatelé Epixy žerou

Když pak Garmin v polovině roku 2023 překvapil s řadou Epix Pro, která už měla všechny tři klasické velikosti, tedy 42 mm, 47 mm a 51 mm, bylo jasné, že Epixy měly úspěch. A nyní, kdy už majorita modelů Fénix 8 je v nabídce právě s AMOLED, je jasné, že tento displej už bude v nabídce převažovat. Transreflexní MIP už to má zkrátka spočítané a kdo ví, zda v budoucnu už s MIP nebudou jen Endura a Instincty. 

Nepřehlédněte: Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED

Zkrátka Epixy byly ve své době revolucí a vzhledem k tomu, že během třech let jim Garmin nadělil hromadu nových funkcí, jsou to dnes v podstatě jiné hodinky než tehdy. Až na hardwarová omezení daná optikou čtvrté generace a absencí svítilny LED to jsou vlastně stejné hodinky jako Epixy Pro a mají skoro vše, co nabízí osmičky. Používám je s různými přestávkami od začátku uvedení na trh a jako hlavní jsem měl více než rok. 

Často je mám jako jakýsi etalon, s nímž všechny ostatní hodinky srovnávám. Když Garmin uvedl Forerunnery 965, napsal jsem velkou srovnávací recenzi. Když uvedly Epixy Pro, rovněž. Srovnání jsem dělal i s Fénixy 8, byť jen vizuální, protože funkčně jsem Fénixy 8 srovnával spíše s Fénixy 7X Pro, které mají k osmičkám o půl generace blíže. Zkrátka, dá se říct, že je to jakýsi zásadní model, který doslova „změnil vše“. 

Nepřehlédněte: Srovnání Forerunner 965 vs. Epix (47 mm): Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat?

A nutno napsat, že dodnes tyto hodinky řada lidí má a je s nimi naprosto spokojena. Zejména ti, co mají titanový model se safírem, který nemá omezení jako verze ocelová s Gorilla Glass. Ta totiž má jen 16 GB paměti na hudbu a mapy a nepodporuje SatIQ kvůli omezením snímačů GPS. Menší množství paměti se dá celkem snad obejít nahráním jen části mapových pokladů Evropy, ale SatIQ (automatický výběr GPS signálu) by mi chybělo více. 

Právě toto je často zmiňováno v souvislosti s nedávno uvedenými Fénixy E, které hardwarově vycházejí právě ze základních ocelových Epixů a které tak mají právě tato omezení. Garmin v podstatě oprášil tři roky starý hardware a dal ho nového kabátku. K tomu přidal stejné prostředí a prodává hodinky jako nové. Jenže to, co se dalo před lety prodat za 21 990 Kč, dnes už za to samé může chtít tak 15 tisíc. A prodejci to pochopili a prakticky nikdo Fénixy E nenabízí za doporučenou koncovku 19 990 Kč. 

Zápisky bloggera (36): Hodinky Fénix E budou ležákem na skladech. Přitom stačilo málo a byl by to šlágr

 

Malé velké hodinky

Asi největší výhodou Epixů je jejich střední velikost, která sedne tak osmdesáti procentům uživatelů – jasně, na malé ženské zápěstí jsou velké (a celkem tlusté), pro velké chlapy naopak malé, nicméně Garmin udělal dobře, že jako první model uvedl právě tuto kompromisní velikost. Díky tomu si mohla hodinky vyzkoušet většina lidí, aniž by je to nějak zásadně omezovalo. A když pak přišly Epixy Pro, už si mohli vybrat ve třech velikostech. A to samé platí pro Fénix 8.

Mně tato velikost vyhovuje jednoznačně nejvíce a Fénixy 6X a 7X Pro jsem používal i přes jejich „cibulovitost“ jen kvůli displeji 1,4“. A díky tomu, že Fénixy 8 AMOLED 47 mm mají právě takto velký displej, nemusel jsem vůbec přemýšlet nad tím, jak budu na ruce další rok dva nosit cibule jen kvůli displeji. Navíc jsou osmičky tenčí než Fénixy 7 a Epixy, a to o nemalých 0,7 mm, což se na první pohled jeví jako rozdíl, který nepoznáte, opak je pravdou.

Index velikosti displeje: Poměr mezi průměrem hodinek a jejich displejem. Které hodinky jsou na tom nejlépe?

Mimochodem, Forerunnery 965 jsou při stejné velikosti ještě tenčí, a sice 13,2 mm, tam je rozdíl naprosto markantní, už jde zhruba o deset procent. Navíc jsou tyto hodinky výrazně lehčí, rozdíl činí oproti titanovým Epixům 17 gramů. Naopak Fénixy 8 jsou o nějakých 5 gramů těžší než Epixy, což je dáno komplexnějším hardwarem. Mimochodem, FR 965 mají výdrž v pohotovosti delší než Epixy, ale o tom až dále. 

Tip: Srovnání Forerunner 965 vs. Epix (47 mm): Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat?

Epixy mají o poznání méně výraznou lunetu než starší Fénixy 6, jako celek tak na mě design působí vyváženě. Luneta chrání displej relativně malým přesahem, v porovnání třeba s Instincty 2, ale zase je to lepší než na FR 965, kde přesah není žádný. I tak se mi podařilo do safíru udělat vryp, který odnesla i luneta s DLC povrchem. Zkrátka ani safír není všemocný, hrubému násilí neodolá.

Nepřehlédněte: Povrchová úprava DLC: Chrání titanové lunety a je tvrdá jako diamant. Lze ji poškrábat?

Jediným nedostatkem hodinek jsou tlačítka, konkrétně jejich mechanika. Každé tlačítko se chová jinak, některé má výrazný dvojstisk, jiné se zase jakoby zadrhne a trvá delší dobu, než vyskočí do neutrální polohy. Odlišné jsou i zvuky stisknutí a celková odezva. Epixy jsem dokonce kvůli tlačítku, konkrétně Start, reklamoval, nechtělo se vracet, bylo takové „líné“. Epixy, co mám teď, jsou tedy jiný model, než ty první, co jsem si pořídil v lednu 2022.

Zápisky bloggera (20): Nekvalitní tlačítka dokážou zkazit dobrý dojem z hodinek. Jenže často zlobí

AMOLED? Co k tomu dodat

Když jsem po testu hodinek Fénix 8 v provedení Solar i AMOLED, dal opět na ruku, trochu mě překvapilo, jak jsou to stále super hodinky. Vlastně jediná věc, která mi opravdu chybí, je svítilna, i když naplno svítící displej také v nouzi poslouží. Ten má velikost 1,3“ a já jsem si už zvykl na větší, protože jsem rok používal vedle sebe Fénixy 7X a Forerunery 965 a předtím více než dva roky Fénixy 6X. Ale dá se s tím bez problému fungovat, zejména, pokud nemáte možnost srovnat s větším displejem.

Trošku zastarale už ale na mě působí menu, přece jen Fénixy 8 a Forerunnery 965 už jsou jiná liga, hlavně osmičky působí o řád moderněji, ale opět – Epixy jsou naprosto funkční a pro sportovní a fitness využití fakt nejsou potřeba grafické parádičky. Mně trochu více trápí spíše safír, který zhoršuje kontrast a má hodně odlesků, hlavně venku, ale to vadí zejména při jízdě na kole. Když máte hodinky při aktivitě na ruce, je to v pohodě. 

Čtěte dále: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965, Fénix 8 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Mám často tendenci srovnávat s transreflexním displejem MIP a to zejména v létě, kdy jsou na tom hodinky s AMOLED objektivně hůře. A kombinace safíru a AMOLED prostě není úplně ideální, resp. na vině je trochu Garmin, který nastavil maximální jas jen na tisíc nitů a to už je dnes docela málo. Když fakt do hodinek pere slunce a vy potřebujete vidět na mapu, už můžete mít problém. Ale povětšinu dnů je AMOLED prostě v pohodě a věřím, že většina uživatelů si na něj nejenom zvykne, ale bude jej i preferovat nad MIP.

Nové funkce, nové hodinky?

Za dobu životnosti Epixů dostaly hodinky takovou nálož funkcí a nových metrik, až nad tím zůstává skoro rozum stát. Přitom spoustu z nich si Garmin mohl nechat až pro Fénixy 8. Možná je to jen můj pocit, ale Fénixy 6 takto bohatý příděl během svého života nedostaly. Garmin v podstatě udělal z Epixů hodinky, které jsou úplně jiné než na začátku, díky čemuž s nimi fakt vydržíte ještě velmi dlouho – tedy pokud se fyzicky neporouchají.

Aktuálně není žádný zásadní důvod, proč si pořizovat byť jen Epixy Pro. Tedy pokud k životu opravdu nutně nepotřebujete svítilnu nebo Elevate 5. Funkčně jsou totiž tyto hodinky stejné, mají i shodnou výdrž a shodné fyzické rozměry. Mně se ještě tedy líbí lepší mechanika tlačítek, ale pokud se vám vyloženě nepokazí, tak se s nimi dá bez problému fungovat. 

A jaké funkce se v Epixech postupně objevily? Dal jsem dohromady přehled těch zásadních:

  • Stav tréninku 2.0
  • Připravenost k tréninku
  • Krátkodobá a dlouhodobá zátěž
  • Nativní běžecký výkon
  • Běžecká dynamika ze zápěstí
  • Skóre do kopce
  • Skóre vytrvalosti
  • Závodní kalendář
  • Vylepšená synchronizace Physio TrueUp
  • Noční VST 
  • Body Battery 2.0
  • Detekce zdřímnutí
  • Spánkový poradce
  • Ranní report
  • Denní souhrn
  • SatIQ – automatické přepínání GPS (safírový model)
  • Zálohování a obnova systému i dat 
  • Složky v doplňcích
  • Přehled posledních doplňků 
  • Doplněk Východ a západ slunce 2.0
  • Doplněk Počasí s novými mapami
  • Doplněk Akcie
  • Doplněk Měsíční fáze

Snad jsem na nic zásadního nezapomněl. Popisy a funkčnost většiny funkcí a metrik najdete v mém starším článku. 

Kompletní přehled: Všechny funkce, které hodinky Fénix 7 a Epix získaly od uvedení na trh. A že jich je...

 

Pět dnů, ale i deset

Když jsem na Epixy „přecházel“ z Fénix 6X Pro, docela mě zklamala výdrž. Tehdy jsem měl zkušenost s displejem AMOLED jen v modelu Venu 2, čili jsem si na Epixy musel hodně zvykat – zejména na práci s gestem či tlačítky pro rozsvícení displeje. Mít trvale zapnutý displej jako na Fénixech se prostě nedalo, protože baterie šla dolů velmi rychle. V aktivitě hodinky zvládnou okolo 30 hodin se zapnutým displejem (42 hodin s vypnutým), v režimu hodinek pak vydrží 16 dnů, resp. 6 dnů. 

Hodinky s AMOLED používám zásadně v režimu vypnutého displeje, a protože mám i vypnutá tlačítka, displej probouzím takřka výhradně gestem. A když se to nepovede, tak tlačítkem. V tomto režimu se bohužel nemůžete podívat na hodinky jen tak úkosem, aniž byste pohnuli rukou. A v některých situacích to navíc ani nejde, to je prostě jedno z omezení hromady barviček. 

Na začátku mi hodinky po nabití opravdu hlásily po nabití odhad 16 dnů, později to bylo 17 dnů a dnes je to dokonce 18 dnů. Garmin možná provedl s novými updaty nějaké úpravy spotřeby a nebo jen změnil způsob výpočtu odhadu. Když mám každý den venkovní aktivity o délce dvě hodiny, zvládnou hodinky okolo šesti dnů, ale byl jsem schopen je „zrušit“ i za 4,5 dne – to když jsem měl dlouhé letní aktivity. 

Ale vím o lidech, kteří si jdou párkrát týdně zaběhat a těm hodinky vydrží okolo deseti dnů. Ovšem nesmíte si zapínat displej natrvalo, to je pak šílená jízda dolů a s pár aktivitami máte tak tři, možná čtyři dny. Na druhou stranu, hodinky Garminu se dobíjí hodně rychle a do dvou hodin máte plno, přičemž na začátku dobíjení do jde velmi rychle a za patnáct minut jste připraveni na celý den či dva výdrže. 

Co napsat na závěr? Jsou fajn

Původně jsem ani tento článek psát nechtěl, jen jsem si chtěl zkusit návrat ke staršímu modelu, zda mi ještě sedí a zda mi něco nebude chybět. V podstatě ze stejného důvodu jsem nosil několik týdnů také Forerunnery 955, o nichž jsem rovněž napsal něco jako „zkušenosti po letech“. A protože mě Epixy fakt potěšily a byl bych je schopen, či dokonce ochoten používat jako jediné a hlavní hodinky, tak jsem dal dohromady i tento textík a doplnil k němu pár fotek vč. srovnání s Fénixy 8. 

Tip: Hodinky Forerunner 955: Klasika, na kterou budeme jednou vzpomínat. Postřehy, pocity, zkušenosti

V poslední době jsem používal několik hodinek s displejem o velikosti 1,3“, ať už jde o Forerunnery 955, Fénixy 8 Solar 47 mm nebo právě Epixy. A přiznávám, že displej vždy po přechodu z většího jeví prostě malý, v ploše je to rozdíl okolo 15 %, a to není zrovna málo. Ale věřím, že kdybych hodinky používal delší dobu a neměl na ruce jiný model s větším displejem, tak by mi menší velikost, snad až na mapu, nevadila. To už spíš ta svítilna, ta je extrémně praktická. Ovšem dokud ji nezkusíte, také vám chybět nebude. 

Čtěte dále: Srovnání: Hodinky Fénix 8 vs. Fénix 7 a Epix. Funkce, displej, možnosti, provedení. Vyplatí se upgradovat?

Zkrátka Epixy jsou možná staré hodinky, ale rozhodně ne zastaralé a jsou stále výborně použitelné. Samozřejmě, přechod na Fénixy 8 okamžitě poznáte – hezčí menu, svižnější prostředí, větší displej, nové funkce, zejména hlasová navigace je fajn, ale je to vždy jen otázka peněz a priorit. Jsou uživatelé, co vydrží s jedněmi hodinkami klidně šest sedm let, a tací, co si kupují a zkouší nové hodinky i několikrát ročně. 

A kam patříte vy?

Stručné parametry

  • Rozměry: 47×47×14,5 mm 
  • Hmotnost: 76 g včetně řemínku, 53 g tělo hodinek (základní provedení); 70 g včetně řemínku, 47 g tělo hodinek (titanové provedení); 
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné, QuickFit
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,3“ (33,02 mm)
  • Rozlišení displeje: 416 pixelů 
  • Baterie: až 16 dnů s měřením tepu, až 42 hodin s GPS a 10 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Baterie se zapnutým displejem: až 6 dnů s měřením tepu, až 30 hodin s GPS a 9 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 16/32 GB 

Diskuse k článku (5)
Tagy: