Názor uživatele: Srovnání hodinek Fénix 8 AMOLED 47 mm a 51 mm. Hlavní rozdíly a pocity z nošení
Hlavní záložky
Sám jsem při výběru hodinek Fénix 8 váhal, zda si pořídit kompaktnější 47mm model nebo 51mm verzi s delší výdrží. Stejný problém měl také jeden z majitelů, který svoje pocity zveřejnil na Redditu. Jeho příspěvek má hlavu patu a také hodně srovnávacích fotografií. Třeba vám ve výběru pomůže. Tak čtěte...
Pro méně pozorné: Toto není můj text, ale pochází z diskuze na Redditu.
Po týdnu vlastnictví hodinek Fénix 8 AMOLED 47 mm jsem se nemohl zbavit pocitu, že mi na lunetě něco nesedí. Po bližším prozkoumání jsem zjistil, že byla oproti modelu Fénix 7 zeštíhlena. A když jsem ji porovnal s 51mm verzí F8, rozdíly v proporcích obou modelů byly nápadně zřetelné.
U řady Fénix bylo zvykem, že luneta je velmi výrazná a široká. A to nejen jako designový prvek, ale také kvůli lepší ochraně displeje – i když ne v takové míře jako u hodinek Instinct nebo G-Shock. U nové řady Fénix 8 AMOLED byla luneta u 47mm (a 43mm) modelu výrazně zmenšená, aby se do hodinek vešel větší 1,4palcový displej, který je stejný jako u 51mm modelu.
Nepřehlédně recenzi Fénix 8 AMOLED
- 1. Přehled modelů, displej AMOLED, provedení a krycí skla, nové funkce
- 2. Uživatelské prostředí, dědictví Forerunnerů, hlasové ovládání a volání
- 3. Potápění, fitness a aktivity, přesnost GPS, výdrž, solární dobíjení a dojmy
Zatímco někteří mohou tento elegantnější vzhled ocenit, já jsem vždy dával přednost outdoorovější estetice, která doprovází větší lunety Garminu, a často jsem si přál ještě větší výšku kvůli lepší ochraně displeje. Zatímco na modelech Fénix 5X nebo 6X je luneta velmi výrazná a má velký přesah, u nových modelů už je přesah pouze decentní.
A protože jsem měl možnost mít oba modely Fénix 8 v provedení AMOLED, zkusil jsem je srovnat. A doufám, že tento text pomůže těm, kteří se rozhodovali stejně jako já. Pouze dodávám, že verze Solar má lunetu odlišnou a u modelů 47 mm a 51 mm je stejně široká, protože 47mm má menší displej, jen 1,3“, takže se širší luneta bez problému vešla.
Tip: Názor uživatele: Hodinky Fénix 8 AMOLED jsou skvělé. Ale teprve s displejem MIP se cítím jako doma
Rozměry a velikost
Při bližším pohledu na 51mm verzi mě zaujalo, jak je díky širšímu lunetě mnohem vyváženější. Proporce jednoduše vypadají lépe. Jelikož jsem dříve vlastnil model 5X Pro, estetika 51mm modelu mi připadá přitažlivější, přestože velikost displeje 1,4 palce je u obou 47 a 51 mm verzí stejná. Pro ty, kteří dávají přednost minimalistické lunetě, by mohly být lepší volbou 43mm nebo 47mm modely – s lepším poměrem velikosti displeje k průměru pouzdra.
Zajímavé je, že modely s displejem AMOLED mají nižší hmotnost i tloušťku než hodinky s displejem MIP.
Srovnání tloušťky:
- 47 mm = 13,8 mm vs 15,2 mm Solar
- 51 mm = 14,7 mm vs 15,4 mm Solar (15,7 mm Enduro 3)
Srovnání hmotnosti (titan/safír):
- 47 mm = 73 g vs 80 g Solar
- 51 mm = 92 g vs 95 g Solar (63 g Enduro 3)
Jedná se o první významnou změnu v proporcích lunety mezi velikostmi v řadě Fenix, dříve takové rozdíly u 47mm a 51mm nebyly – jen u nejmenší 42mm verze, kde navíc jsou skryté i šroubky. Kormě toho se luneta a její design odlišují u verzí AMOLED i Solar. Takže zatímco dříve byly Epixy a Fénixy 7 vlastně stejné, dnes se Fénixy 8 liší více, a to v rámci jediné modelové řady. Zvláštní. A Enduro 3 pak stojí úplně bokem, s lunetou tenkou jako na Forerunnech 955.
Tloušťka 51mm modelu je na zápěstí výraznější, než by se mohlo zdát z rozdílu 0,9 mm. Pokud máte zápěstí menší než nějakých 18 cm (tolik mám já), už pro vás budou hodinky asi dost velké a nemusí dobře sedět bez určitého „plandání“. Naštěstí širší 26mm řemínek naštěstí pomáhá 51mm hodinky stabilizovat.
Jak sedí hodinky na zápěstí
Oba modely jsou ve srovnání s běžnými hodinkami velké. Současný trend luxusních hodinek se pohybuje kolem 38 až 42 mm, zatímco sportovní hodinky mají obvykle 40 až 50 mm. Jako člověk s menším zápěstím jsem původně zvažoval 43mm nebo 47mm verzi, ale vzhledem k lepší výdrži baterie a preferovaným proporcím se přikláním spíše k 51 mm. Při velikosti zápěstí necelých 18 cm jsem na svém limitu; ani 47mm pro mě není nejpohodlnější velikost.
Oboje hodinky jsou naštěstí relativně lehké a řemínky dostatečně pohodlné pro každodenní nošení, takže na hodinky úplně zapomenu. Tedy pokud se je nesnažím nacpat do upnutého rukávu. Důležitá pro pohodlné nošení je pak vzdálenost mezi nožkami (lug-to-lug). Pokud vzdálenost mezi nimi přesahuje šířku vašeho zápěstí, hodinky nebudou mít správný kontakt a nebudou sedět (dokonale) celou plochou. To může ovlivnit jednak nechtěné pohyby hodinek na ruce, jednak snímání tepové frekvence.
A také jde o to, jak hodinky na zápěstí vypadají. Já jsem se svým sotva 18cm zápěstím přesně na hraně. Klíčové je pohodlí, a i když mě může lákat větší velikost, doporučuji zvolit nejmenší variantu, kterou můžete pohodlně nosit, a to především s ohledem na výdrž baterie a velikost displeje. Samozřejmě někdo dá přednost výdrži před pohodlným nošením. Já nakonec zvolil 51mm variantu, už jen proto, že mi nečinilo potíže nosit Fénixy 5X.
Závěrečné postřehy
Pro většinu mužských zápěstí bude bezpochyby nejlepší volbou model 47 mm a mnozí ocení štíhlý rámeček oproti mužnějšímu vzhledu modelu 51 mm. Provedení 47 mm také o něco snadněji zajede pod rukáv a je méně pravděpodobné, že se dostane do kontaktu s futry dveří a čímkoli jiným, co se vám připlete do cesty. Ať už v běžném životě, či při sportu.
Máte také menší plochu, která se může poškrábat – všichni jsme už někdy viděli krásné titanové rámečky s hromadou škrábanců, zejména na modelech z přírodního titanu. Docela se mi „líbí“ opotřebení, které mají DLC modely a které jejich majitelé prezentují jako patinu. Každopádně, ať už se rozhodnete pro cokoli, prostě to přijměte a neohlížejte se zpět. Ani jedna z možností není dokonalá a totéž lze říci o sporu Solar vs. AMOLED.
Diskuse k článku (14)