Recenze hodinek Fénix 8: Přehled modelů, displej AMOLED, provedení a krycí skla, nové funkce (1.)

22.9.2024
Nejočekávanější novinka tohoto roku překvapila displejem AMOLED, který Garmin začal jednoznačně preferovat. Proto jsem k testu zvolil střední 47mm provedení, které má jednak větší displej než u Epixů, jednak kompaktní velikost
Hodinky Fénix 8

Už teď lze předpovědět téměř s jistotou, že verze 47 mm AMOLED bude nejprodávanějším modelem Fénix 8


Nová generace hodinek Fénix 8 je svým způsobem přelomová. Fénixy už nejsou dostupné pouze s transreflexním displejem MIP, ale také s displejem AMOLED. Garmin totiž sloučil dvě řady hodinek, Epixy a Fénixy, do jediné. Stejně jako máme Tactixy 7 či Quatixy 7 s displejem MIP a AMOLED, máme Fénixy 8 s oběma typy displejů. Jinak se totiž hodinky skoro neliší a není tak třeba pro ně mí samostatnou řadu Epix. Ta se v nové generaci už neobjevuje. 

Nepřehlédněte další kapitoly recenze:

Je tu ale rozdíl. Zatímco AMOLED je dostupný pro všechny tři velikosti, transreflexní MIP jen pro střední a největší. Dává to celkem smysl, nejmenší hodinky jsou určeny primárně pro ženy a u nich AMOLED vede. A jednoznačně to ukazuje, kam Garmin směřuje – nová generace Forerunnerů už s MIP displejem dostupná nebude vůbec a Fénixy 9 už možná také ne. Dalším „důkazem“ je omezení verzí s displejem MIP: nabízené jsou pouze dva modely, a to 47mm a 51mm v titanu se safírem. 

V řadě Fénix 8 tedy máme celkem 5 modelů, v osmi provedeních a zhruba dvojnásobku barevných kombinací. Nově se Fénixy navíc neznačí jako Fénix 8X, ale Fénix 51 mm, a to po vzoru Epix Pro 51 mm. Nejmenší velikost už pak nemá průměr 42 mm, ale 43 mm, navíc u verzí 43 mm a 47 mm AMOLED došlo k nárůstu velikosti displeje o 0,1“. Ostatně dobře je to vidět v následujícím přehledu.

Jednotlivé modely řady Fénix 8:

  • Fénix 8 43 mm - 1,3" displej AMOLED, ocel/Gorilla Glass a titan/safír
  • Fénix 8 47 mm - 1,4" displej AMOLED, ocel/Gorilla Glass a titan/safír
  • Fénix 8 51 mm - 1,4" displej AMOLED, ocel/Gorilla Glass a titan/safír
  • Fénix 8 47 mm Solar - 1,3" displej MIP, titan/safír
  • Fénix 8 51 mm Solar - 1,4" displej MIP, titan/safír

Z toho je vidět, že transreflexní řada byla jednak ochuzena o nejmenší provedení, jednak tu nemáme možnost pořídit si hodinky se sklem Gorilla Glass. Další indicie, že Garmin preferuje displej AMOLED. Co je pak důležité, verze s displejem MIP mají vždy solární dobíjení; to už ostatně platilo i o řadě Fénix 7 Pro. A platí to i pro model Enduro 3 – ten je dostupný pouze v jediném provedení, 51mm se solárem, titanem a safírem. Navíc jen v jedné barvě. 

Hodinky Fénix 8 v titanovém provedení lze zakoupit v obchodě Pulsmetry.cz

Větší displej. Ale jen u AMOLED

Pro mě je zásadní je zvětšení velikosti displeje AMOLED u 43mm a 47mm verzí, čímž Garmin následuje hodinky Venu 3 či Forerunner 965, které mají výrazně menší okraje a větší displej než měla řada Epix Pro a Fénix 7 Pro. Pozor ale, u MIP modelu 47 mm to zůstává při starém, stejně jako u velikosti 51 mm – ta má jak u MIP, tak AMOLED verzí stále jen 1,4“. 

U solárních modelů s transreflexním displejem dává původní velikost displeje smysl, je třeba mít hodně místa na solární kroužek, ale u 51 mm AMOLED je dost škoda, že tu nemáme displej o velikosti 1,5“. Takto si největší hodinky pořídí jen ten, kdo potřebuje maximální výdrž. Mimochodem, většina recenzentů si zvolila k testu stejně jako já 47mm model, zatímco u Epixů byl největší o zájem o model 51 mm. Kombinace menšího těla s větším displejem bude zjevně trhák.

Ostatně velký displej v kompaktním těle jsem ocenil už u modelů Venu 3 a Forerunner 965. Oba mají 1,4“ displej AMOLED, Venu 3 ve velikosti těla 45 mm, FR 965 pak 47 mm – tedy stejně jako Fénix 8. U verzí s AMOLED 43 mm a 47 mm pak navíc došlo ke zmenšení tloušťky na 13,8 mm, což je rovněž vítané zlepšení; hodinky jsou tak tenčí, a tedy o kus nositelnější.

S tím, jak se zlepšily možnosti hodinek, je jasné, že prostě nemůžou být levné. Ceny jednotlivých provedení jsou následující:

  • 43/47 mm ocel – 24 990 Kč
  • 43/47 mm titan – 27 490 Kč
  • 51 mm ocel – 27 490 Kč
  • 51 mm titan – 29 990 Kč
  • 47 mm Solar titan – 27 490 Kč
  • 51 mm Solar titan - 29 990 Kč

Jde o celkem zásadní zvýšení, u nejdražších modelů to dělá tři tisíce korun. Přitom některé hodinky zlevnily – Enduro 3 stojí jen 22 490 Kč, což je o dva a půl tisíce méně než Enduro 2. Důvodem jsou celkem zásadní hardwarové novinky, o kterých je řeč dále. 

Poznámka: Ocelové provedené hodinek je dostupné v běžných řetězcích, zatímco titanové si koupíte jen u specializovaných sportovních obchodech. A konečně model s titanovým řemínkem pak jen přímo u Garminu nebo v hodinářských obchodech. 

 

Krycí sklo versus provedení 

K testu jsem si pořídil ocelovou verzi 47 mm s krycím sklem Gorilla Glass (pozor, nejde o Gorilla Glass DX), protože se mi k ní podařilo dostat nejrychleji. Navíc toto provedení má krásnou červenou krytku na pravé straně, což hodinkám přidává určitý šmrnc. Hmotnost této verze je 80 gramů, samotné hodinky váží 59 gramů, což je fakt hodně; moje safírové Epixy mají jen 47 gramů a na ruce je to fakt poznat. 

Když jsem testoval hodinky Fénix E, překvapilo mě, že mají celkem dost odlesků, ve srovnání s Forerunnery 965. Přitom jsem měl za to, že krycí sklo je stejné – Gorilla Glass DX. Jenže ono to tak není. Zatímco FR 965 opravdu Gorillu DX mají a na odlescích a kontrastu je to znát, Fénixy E mají Gorillu, ale odlišnou verzi, a sice bez antireflexní úpravy. A Fénixy 8 jsou na tom stejně. 

Nepřehlédněte: Není Gorilla jako Gorilla: Srovnání čitelnosti a odlesků hodinek Fénix 8/E, Forerunner 965 a Epix překvapilo

Na srovnávacích fotografiích najdete Fénixy 8 47 mm AMOLED s Gorilla Glass, Epixy 47 mm se safírem a Forerunnery 965 s Gorilla Glass DX. Na první pohled je patrné, že nejčitelnější displej mají Forerunnery, pak Fénixy a nakonec Epixy. Je pro mě docela zklamáním, že Fénixy nemají Gorillu DX, která má méně odlesků. Vypadá to, že Garmin od používání GG DX upouští, a to je škoda. Důvodem může být cena, dostupnost, kdo ví.

Ocelový model jsem si vybral především kvůli předpokládaným nižším odleskům krycího skla, ale ty jsou reálně skoro stejné jako u safíru. V podstatě je tedy lepší zvolit safír, protože titanové tělo je lehčí a safír navíc odolnější. Pro existenci ocelové verze už v podstatě není důvod – a Garmin ji dokonce u verze Solar ani nenabízí; zájem byl asi nízký a já se nedivím. Počítám, že do budoucna už řada Fénix bude jen v titanu a se safírem (tak jako nyní u verze Solar).

Pár poznámek k AMOLED

Věřím, že svým neustálým kritizováním režimu „bludička“ při cyklistice, kdy mám hodinky na kole, jsem už (neblaze) proslulý. Ale nedá mi, aby to nezmínil i v této recenzi. Prostě když mám hodinky s AMOLED na řídítkách kola - a já jsem především cyklista – tak mi to prostě nevyhovuje. Za slunečného počasí je vidět velký kulový a zejména s mapou je nutno displej probouzet. Během aktivity nemám aktivní dotyk, takže se musí strefit do tlačítka Power, což bývá často problém.

Dobré ale je, že pokud máte radar nebo aktivní navigaci, při každém upozornění – jedoucí auto nebo odbočka – se hodinky probudí a displej zjasní. Takže neviditelná mapa vadí jen tehdy, když jedete bez navigace, tehdy si ji musíte na křižovatkách probouzet ručně. Když jezdím s Edge 1050, to je jiná káva, ten displej září na maximum kdykoliv je třeba, takže se žádné probouzení nekoná. Ale Garmin už pracuje na verzi Fénix 8 microLED a tam to třeba bude lepší.

Tip: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965, Fénix 8 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Hlavní vylepšení: Hlasové ovládání a potápění

Nečeká nás žádný převratný design, vzhled je plus minus tentýž, jen se změnila luneta a její proporce – je tenčí a hodinky tak nepůsobí mohutně jako dříve, ale jsou více elegantní. Jinak jsou umístěné šroubky a packy pro řemínek mají odlišný tvar. Zajímavý je červený (oranžový, žlutý nebo černý) prvek na pravé straně, který kryje mikrofon (aby se nepoškodil při potápění). Hodinky totiž nabízí možnost hlasového ovládání a hlasitého reproduktoru, díky čemuž můžete volat přímo z hodinek podobně jako u Venu 3.

Nově jsou Fénixy 8 certifikované i pro potápění, a to až do 40 metrů. Potápění je super vychytávka, protože ne každý si chce kvůli jedné dovolené u moře kupovat hned dedikované potápěčské hodinky. Až doteď sice Garmin uváděl vodotěsnost do 100 m, ale to šlo v podstatě jen o povrchové plavání a vodní sporty – aby hodinky odolaly nárazům na vodní hladinu. Reproduktor je umístěn na spodní straně hodinek, u pacek pro řemínek a na rozdíl od mikrofonu nemá žádný kryt.

V horní části hodinek je pak už tradiční dioda LED, která mi přijde, že má o kousek vyšší svítivost než u větších Fénix 7X Pro, ale možná je to jen subjektivní dojem. Odlišný je však profil světla, přijde mi více fokusovaný a ne tak rozptýlený – a také bělejší. Má čtyři úrovně svítivosti plus červenou. Ta nejvyšší úroveň výrazně snižuje výdrž baterie, ale obvykle ji nepoužíváte příliš často. Já si doma svítím zpravidla tou nejslabší, běžci pak využijí kadenční svit v kombinaci bílá/červená.  

Tip: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek

Nové funkce

Jak už jsem naznačil výše, řada Fénix 8 dostala zásadní hardwarové vylepšení, které nutně musely zvýšit cenu. Zatímco při uvedení Fénix 7 byla ocelová provedení už za 19 990 Kč, dnes cena poskočila o pět tisíc nahoru. 

Přehled hlavních novinek, které jsou spojeny s novým hardwarem:

  • Nový kryt snímačů chrání mikrofon a barometr (mezi tlačítky)
  • Indukční tlačítka jsou odolná proti vniknutí vody, takže v pouzdře není žádný otvor
  • Vylepšené solární dobíjení a zlepšená čitelnost displeje 
  • Rekreační potápění do hloubky 40 m s certifikací EN13319
  • Funkce pro potápění (doplňky/datové stránky, datová pole atd...)
  • Přístup k telefonnímu asistentovi prostřednictvím mikrofonu a reproduktoru (pomocí telefonu)
  • Možnost přijímání telefonních hovorů prostřednictvím mikrofonu a reproduktoru (pomocí telefonu)
  • Záznamník hlasových poznámek (na hodinkách)
  • Nový offline hlasový asistent

Proto Garmin uvedl hodinky Fénix E, což je takový kompromis. Nemají výše uvedená vylepšení, ale současně nabízí všechny ostatní funkce jako Fénix 8 uvedené přehledu níže.

 

 

Další, nyní už ryze softwarové novinky:

  • Přepracované uživatelské rozhraní, zejména u AMOLED verzí
  • Upravené rozhraní pro zvětšení či zmenšení měřítka mapy
  • Rychlé přepínání mapy směr na sever 
  • Nová nabídka rychlého přístupu k výběru vrstev map
  • Funkce rychlého odemknutí dotyku (dočasně odemkne dotyk, například pro mapu během tréninku)
  • Nová nabídka „Aktivní navigace“ během navigace pro úpravu trasy, přidání waypointu apod.
  • Nová konsolidovaná funkce „Uloženo“ pro vyhledávání uložených tras/cestovních bodů atd.
  • Dynamické plánování okružní trasy s nastavenou délkou přímo v hodinkách. Když sběhnete z trasy, hodinky ji přeplánují tak, aby byla dodržena délka
  • Možnost nastavení upozornění, která vám připomene, abyste se po ujetí poloviny trasy otočili. Pokud je např. cílová vzdálenost 10 km, oznámí vám hodinky při pátém kilometru, že jste v polovině
  • Přidána možnost nastavení obtížnosti lyžování
  • Plány silového tréninku (na dobu 4-6 týdnů, prostřednictvím služby Garmin Connect)
  • Nové ciferníky hodinek
  • Nová aplikace pro odpočítávání času do různých událostí 
  • Online zpracování chyb na trase po ukončení aktivity, které využívá data z interních snímačů hodinek k jejich opravě. Když prostě někde GPS ustřelí, Garmin Connect vaši trasu následně „opraví“
  • Sloučení notifikací do složek podle aplikace (například všechny zprávy Whatsapp), což by mělo vylepšit orientaci 
  • Přepracované Centrum oznámení tak, aby sdružovalo různá oznámení hodinek

Bohužel, hodinky Fénix E mají oproti Epixům Pro několik zásadních omezení: pouze 16 GB paměti, chybí SatIQ, tedy automatické přepínání zdroje satelitního signálu, optický snímač 4. generace a není tu svítilna LED. Pokud tedy chcete ušetřit, je lepší variantou pořízení hodinek Epix Pro, které jsou prostě vybaveny lépe. 

Čtěte dále: Recenze hodinek Fénix E: Odlehčené osmičky s kompromisy za nižší cenu. Bude to ale stačit?

Zásadní změna: Opravdu vodotěsná tlačítka

Hodinkám zůstala klasická pětice tlačítek, nechybí ani dotykový displej. Hodinky lze ovládat čistě tlačítky, stejně jako čistě dotykem (tedy na 99 %). To znamená, že prakticky každá funkce je zde přístupná pomocí obou typů ovládání. Pokud máte rádi dotykové ovládání, můžete téměř vše provádět pomocí dotyku. A pokud dotyk nechcete, můžete jej zcela vypnout. Je to na vás. Dokonce to můžete udělat i pro jednotlivé sportovní profily. Je také možné dotyk aktivovat jen dočasně, třeba při prohlížení mapy.

Ačkoliv všechny předchozí modely Fénix či Epix byly vodotěsné, pro opravdové potápění určeny nebyly – jen pro povrchové sporty a plavání, kde bylo třeba, aby hodinky vydržely například náraz na hladinu. Hlavním problém totiž jsou tlačítka. Ta jsou sice ve svých otvorech usazena velmi těsně, ale vodotěsné to prostě není. Řada Fénix 8, která je certifikovaná pro opravdové potápění, proto má tlačítka řešena pomocí indukce, podobně jako potápěčské modely Descent. 

Tlačítka sice stále mačkáte fyzicky, ale to jakési gumové, nemá to jasný stisk a fyzickou odezvu. U Fénixů E či 7X Pro mi mechanika přijde lepší a přesnější, přesně víte, kdy jste tlačítko stiskli. Zpočátku jsem měl problém s tlačítkem Zpět, ale po provedení kalibrace je to, zdá se, lepší. U indukčních tlačítek navíc v čase odpadají problémy s různými dvojstisky či změnách odezvy v čase apod. Navíc máte jistotu, že voda dovnitř prostě nevnikne a vy svoje hodinky neutopíte, ani nezničíte nárazem na hladinu.

V další kapitole se podíváme nové uživatelské prostředí, co všechno hodinky zdědily z Forerunnerů, a také na hlasové ovládání a volání


Diskuse k článku (44)
Tagy: