Mikrofon a hlasitý reproduktor na hodinkách Fénix 8: Hudba, volání, diktování, hlasové ovládání
Hlavní záložky
Naprosto zásadní novinkou, která posunuje Fénixy směrem k opravdu chytrým hodinkám, je vestavěný mikrofon s reproduktorem. Díky tomu mají hodinky řadu nových funkcí:
- Možnost přijímat hlasové hovory z hodinek (vyžaduje blízkost telefonu)
- Možnost pokládat otázky hlasovým asistentům Siri/Google/Samsung prostřednictvím mikrofonu hodinek
- Offline hlasový asistent Garmin (není nutný mobilní telefon)
- Možnost přehrávat hudbu přes reproduktor na hodinkách
- Záznamník hlasových poznámek
Tip: Hodinky Fénix 8: Tři velikosti, ocel i safír, AMOLED i MIP, svítilna, potápění a hlasové ovládání
Některé z těchto možností mají také hodinky Venu 3 a Venu 2 Plus, těm ale chybí hlasový záznamník a offline asistent Garmin. Tento asistent umožňuje ovládat hodinky hlasem, což se někdy může hodit; není k tomu potřeba mobilní telefon. Stačí dlouze podržet pravé horní tlačítko, čímž se spustí mikrofon. Není zde tak možnost říct něco jako „Hej, Garmin“, takže k hlasovému ovládání prostě musíte použít ruku – a už to tak nějak postrádá smysl.
Nepřehlédněte: Recenze hodinek Venu 3
Každopádně můžete říct povely jako „Spusť jízdu na kole“, „Nastav časovač na deset minut“, „Ulož mou polohu“, „Přehrávej hudbu“ apod. Pokyn se pak zopakuje a pokud jej asistent pochopí (ovládání je zatím anglicky), tak jej provede. To chvíli trvá. Obecně mi (dle videí recenzentů) přišlo, že když to človek udělá klasicky tlačítky, tak bude rychlejší. Už jen proto, že se hodinek stejně musí dotknout a asistenta spustit ručně. Navíc angličtina bude pro řadu uživatelů překážkou.
Hey, Siri
Dalším asistentem je pak hlasové ovládání připojeného mobilního telefonu – Apple či Google. Tento asistent je v podstatě jen prodlouženou rukou pro váš mobil, umí to samé, co telefon. V aplikaci Telefonní asistent jen vyslovíte svůj dotaz a telefon na něj odpoví. Výhodou je, že mobil může ležet někde zahrabaný, odpověď totiž dostanete skrz reproduktor hodinek.
Pokud je ale součástí i nějaká textová či grafická odpověď, tu už vám hodinky neukážou – třeba výsledek nějakého hledání. Jestliže se ale zeptáte na to, jaké je venku počasí, pak mobil nepotřebujete; samozřejmě na displeji najdete více podrobností. To funguje stejně jako na Venu 3, jen tam máte na mobilního asistenta samostatné tlačítko.
Čtete dále: Venu 3: Hudba nahlas a volání s hlasitým odposlechem aneb Když mají hodinky reproduktor a mikrofon
Zavolej si z hodinek
Stejně jako na Venu 3 funguje i hlasové volání. Pokud vám někdo volá, hovor přijmete stejně jako obvykle, ale mluvíte přes hodinky. To lze samozřejmě změnit – když vyberete ikonu s telefonem, přepne se hovor na mobil. Během hovoru vidíte na displeji dobu hovoru a jméno, komu voláte, nebo kdo volá vám.
Pokud chcete zahájit hovor, je třeba jít do seznamu aplikací, kde najdete Telefon. Je možno přímo vytočit číslo na displeji, nebo vybrat ze seznamu. Do něj se vejde až 50 kontaktů a upravujete jen v aplikaci Connect. Velmi snadno si vyberete ty, co máte uložené v mobilu. Je ale možné vytvořit i kontakt přímo v Connectu, ale nepočítám, že by to bylo třeba. Pokud chcete volat na uložený kontakt, jen na něj klepnete v aplikaci Telefon v hodinkách a je to.
Kvalita hovoru je podle recenzentů přijatelná a i mně se na Venu 3 zdála dobrá na to, že jde o maličké hodinky. Stejně jako u jiných mikrofonů na hodinkách však není ideální pro dlouhé hovory vyžadující vyšší kvalitu, je to spíše nouzovka. Může se to hodit při venkovní aktivitě, kdy máte telefon schovaný v batohu nebo v zadní kapse trikotu.
Mimochodem, pokud si s hodinkami zaplavete, musíte vodu z reproduktoru vyklepat ručně, hodinky to zatím neumí samy (např vibracemi); ale aktualizace už je prý na cestě.
Nadiktuj si poznámku
Oproti Venu 3 přibyl hlasový záznamník pro rychlé poznámky. Ten umožňuje pořizovat hlasové poznámky zcela offline, aniž by bylo nutné mít připojený mobil nebo jiné připojení k internetu. V seznamu aplikací si vybere funkci Hlasové poznámky a poté zahájíte nahrávání. Je dokonce možné si zapnout označení poznámek podle polohy, což se může hodit – budete vědět, kde jste si ji nahráli.
Poznámky jsou pak na hodinkách uspořádány v knihovně, zatím je nelze přenést do telefonu, ale i na tom se už pracuje. Tehdy to bude daleko použitelnější. Zaznamenat si poznámku může být užitečně třeba ve chvíli, kdy vyrazíte ven si zaběhat nebo na kolo, něco vás napadne a zrovna nemáte po ruce telefon.
Vzhůru na diskotéku
A nakonec je tu přehrávání hudby. Aktuálně si můžete pustit lokální hudbu uloženou v hodinách jako soubory, nebo streamovat ze služeb Deezer, Spotify, Amazon Music a Youtube Music (Youtube časem). Nejde však o streamování jako takové, hudba se vždy musí do hodinek stáhnout přes Wi-Fi – jen si vyberete, která alba či playlisty chcete v hodinkách mít. Já používám Spotify a funguje to bez problému (pozor, potřebujete premium účet).
Tip: Spotify, YouTube Music nebo Deezer: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu
Při přehrávání pak místo Bluetooth sluchátek zvolíte reproduktor. Zvukový výstup není nijak zásadně kvalitnější než na Venu 3, kde je celkem hlasitý, na malé hodinky až překvapivě. Samozřejmě nejsou tu žádné nízké středy, o basech ani nemluvě. Zvuk je tak nějak plechový, bez probarvení. Ale nic lepšího bych ani neočekával. Dobré je to třeba na podcasty nebo jiné mluvené slovo, to zní v pohodě (pokud mohu soudit dle Venu 3).
A konečně poslední super změnou jsou výrazně příjemnější systémové zvuky, už tu není staré pípání, ale zvuky - stejně jako třeba na Edge 1050. To se hodí, když vám hodinky sdělí shrnutí okruhu (lap), instrukce při strukturovaném tréninku nebo hlasově navigují, což doteď bylo možné buď přes telefon, nebo přes sluchátka.
Diskuse k článku (21)