Fotogalerie: Cyklonavigace Edge 1040 vs. Edge 1050 za jasného dne. Jas displeje, čitelnost, odlesky
Hlavní záložky
Vůbec teď neřeším, jaký je model Edge 1050 jako takový, jak se ovládá či jak se změnilo prostředí, na to téma chystám sérii dalších článků. Navíc na nějaké první dojmy je ještě brzy. Už teď ale můžu prozradit, že nejde o žádnou revoluci, vše zůstalo v podstatě při starém a Garmin jen využil hezčího displeje s větším rozlišením a více barvami pro celkem zajímavou úpravu grafiky (někdy ale až moc pouťovou).
Nepřehlédněte: Cyklonavigace Edge 1050: Zcela nový displej s vyšším rozlišením. Ale bez soláru a s kratší výdrží
Odpolední slunce
Na kole jsem při krátké odpoledné jízdě (začala kolem třetí hodiny) mohl zjistit, zda pokus Garminu o instalaci transmisivního displeje místo starého známého transreflexního dopadl dobře. Ještě budu testovat v dalších typech počasí, jako je zamračený den, ranní slunce, večerní jízda apod. Takže se můžete určitě těšit na další srovnání, protože displej nové Edge 1050 je to zásadní, co vás bude zajímat.
Rovnou také dodávám, že fotografie nejsou úplně vypovídající, v reálu vypadá displej Edge 1050 o kousek lépe, foťák prostě trochu zkresluje (a ztmavuje). Ale i tak je z obrázků leccos poznat. Obecně trávím nejvíce času při jízdách v lese, když to jde. Někdy mám čistě silniční trasy na gravelu, ale těch je minimum. A protože me v lese trápí odlesky Edge 1040, byl jsem na Edge 1050 opravdu zvědavý.
Čtete dále: LCD displeje: Srovnání transmisivní vs. reflexní vs. transreflexní technologie. Jak funguje podsvícení?
Edge 1050 je ve většině situací lepší
Popisky jednotlivých situací najdete u fotografií, zde jen krátké shrnutí. Edge 1050 nemá solární vrstvu, takže ve výsledku nemá tolik odlesků jako solární Edge 1040. Displej svítí jako splašený, takže ve většině situacích je naprosto krásně vidět - hlavní rozdíl je v šeru, ve stínu, v lese, pod mrakem. Když ale svítí slunce, na Edge 1040 prostě a jednoduše nemá. Transreflexní vrstva je velmi účinná a ani hodně svítívé LCD modelu E1050 prostě nestíhá.
Jenže na přímém slunci mám během roku tak 10 % jízd, i v létě zpravidla jezdím spíše ráno a večer než přes poledne (proto v podstatě nepotřebuji solár). Čili věřím, že za většiny okolností na tom bude Edge 1050 lépe. A první jízda mě o tom celkem dobře přesvědčila: Edge 1050 má prostě parádní displej s vysokým rozlišením, na kterém je naprosto úžasná mapa.
Tip: Kolik vydrží cyklonavigace Edge 1050? A jak dopadlo srovnání s Edge 1040? Postřehy a dojmy z testu
Automatika funguje výborně
Skvěle na Edge 1050 zde funguje automatické podsvícení, které velmi rychle reaguje na změnu podmínek. Když ale často vjíždíte a vyjíždíte ze stínu, je Edge 1050 trochu jako na pouti - neustále se zjasňuje a ztmavuje. Když bude počasí trochu konzistentní, tedy setrvale pod mrakem a slunce nebude prosvítat skrze stromy, už to jistě nebude taková diskotéka.
A jak to bylo s výdrží? Trasa o délce 1:30h, která vedla převážně lesem (a a Edge 1040 tudíž často svítil displej), si ze zobrazenu mapou a SatIQ (automatická volba satelitních systémů) vzala 4 % baterie na Edge 1040 a 9 % na Edge 1050. Kdybych se nedržel v lese, spotřeba Edge 1050 by byla krapet vyšší a Edge 1040 naopak nižší. Sluníčko prostě druhé jmenované cyklonavigaci svědčí.
Diskuse k článku (2)