Hodinky pro jízdu na kole: Ideální je velký displej, maximum možností zobrazení dat a solidní výdrž
Hlavní záložky
Když jsem se v roce 2007 vrátil po letech k cyklistice, pořídil jsem si cyklonavigaci Edge 705. Tehdy ani moc jiná možnost nebyla, hodinky, které by se daly pro jízdu na kole rozumně použít, se objevily až o řadu let později. Dnes už ale máme na výběr výrazně více modelů a ten, kdo chce mít pro všechny aktivity vč. cyklistiky jedno zařízení - a tedy hodinky - má o hodně více možností.
Pro záznam jízdy se dají samozřejmě použít jakékoliv hodinky, které mají záznam trasy pomocí příjmu satelitního signálu. Jenže hodinky a hodinky, to je rozdíl. Já třeba potřebuji při jízdě vidět maximum údajů na jedné obrazovce, chci mít možnost zobrazit mapu a také rozumnou výdrž. Někomu zase opravdu stačí jen záznam trasy a na hodinky se během jízdy v podstatě nedívá.
Nepřehlédněte: Sedm zásadních důvodů, proč mít při jízdě hodinky na řídítkách kola. A jeden, proč na ruce
Pokud jste jako já, tj. jezdíte s hodinkami na řídítkách a sledujete při jízdě data o tepovce, výkonu, nadmořské výšce a občas se podíváte na mapu, když je třeba někam odbočit, pak už máte výběr omezen. Záleží také na tom, zda jezdíte celoročně, či třeba jen v létě, nebo zda vaše vyjížďky jsou spíše kratší, nebo naopak zmizíte na kolo na celý den.
Mým cílem není napsat, které hodinky jsou nejlepší, ale jaké hodinky se hodí pro koho. Pokud třeba jezdíte primárně v létě, případně na přelomu jara a léta a léta a podzimu, pak si pravděpodobně nezvolíte hodinky s displejem AMOLED, ale transreflexním MIP se solárním dobíjením. Pokud nepotřebujete mapu, budou vám stačit levnější modely, a tak dále.
Zobrazení mapy
Když se často pohybujete v neznámém terénu nebo rádi hledáte nové trasy, budou se rozhodně hodit mapy. A zde platí, že čím větší displej, tím lépe. Aktuálně nabízí mapy hodinky s displejem o velikosti 1,2"–1,4". Pokud vozíte hodinky na řídítkách, což je pro rozumný odečet dat při jízdě nezbytnost, pak vám nebude stačit displej 1,2", ale oceníte spíše maximum, tedy 1,4".
Jestliže s mapou běháte, menší displej může být v pohodě - ruku s hodinkami si prostě přiblížíte. To ale s hodinkami na řídítkách nejde. Když jsem testoval model Fénix 5X, byl displej o velikosti 1,2" prostě málo. Proto jsem se také jako svoje první mapové hodinky pořídil rovnou Fénix 6X a byl jsem spokojen. I teď, pokud mám vyrazit s Epixy (1,3"), tak mi to přijde málo.
Tip: Navigace na hodinkách Fénix, Epix, Forerunner 955 a 965: Čím větší displej, tím lépe
Čili pro mě jsou v tomto ohledu ideální modely Fénix 7X/Pro, Epix Pro 51 mm a Forerunner 965, případně odvozené modely jako Enduro 2 nebo Tactix 7. Kdo má dobrý zrak, vystačí si i s Forerunnery 955, Fénix 7/Pro či Epix/Pro 47 mm. Ale je jasné, že někdo s drobnějším zápěstím si bude těžko pořizovat „cibule“, takže se spokojí i s hodinkami jaké Fénix 7S nebo Epix Pro 42 mm.
Čtěte dále: Přehled: Sportovní hodinky pro ženy a pro útlá zápěstí. Od nejlevnějších po nejdražší s maximální výbavou
Datová pole
Naprosto zásadním hlediskem je pro mně počet nativně zobrazitelných datových polí. Když jsem testoval Instincty 2/2X, tak jsem se ujistil, že pětice je pro mě opravdu málo. Šest už se dá, ale znamená to při jízdě přepínat dvě obrazovky. Ideální jsou pro mě dvě datové obrazovky, jedna se sedmi poli (jedno centrální) a druhá s osmi.
Nepřehlédněte: Srovnání hodinek Instinct 2 a Instinct 2X Solar: Skvěle vybavené a se super výdrží. Jak se liší?
Na první mám hlavní data, na druhé ta sekundární. Druhá obrazovka duplikuje některé údaje z té první, abych je nemusel neustále přepínat tam a zpět. Kdybych to tak neměl, stačila by mi teoreticky šestice dat na jedné obrazovce. Jenže se mi z hlediska přehlednosti líbí layout se sedmi poli, kde je jeden údaj zvýrazněn.
První obrazovka: stopky, rychlost, průměrná rychlost, vzdálenost, aktuální a průměrná tepovka, teplota.
Druhá obrazovka: hodiny, vzdálenost, průměrná rychlost, tepovka, výkon (10 nebo 30 s), celkový výstup, nadmořská výška a stupeň stoupání.
Z tohoto ohledu jsou ideální hodinky, co umí zobrazit osm datových polí, což aktuálně - alespoň podle toho, co mám otestováno nebo se mi podařilo zjistit, tyto modely: Fénix 7X/Pro (a odvozené modely), řada Epix Pro, Forerunner 255/265/955/965 (ale ne FR 255S).
MIP nebo AMOLED?
Tomu, zda je vhodný pro jízdu na kole displej AMOLED, jsem věnoval na webu už dost písmenek. Obecně má AMOLED problém s jasným počasím - při aktivitě funguje v režimu nízkého jasu, tedy „bludička“. Na dotyk, gesto nebo tlačítko a v tu chvíli je už jas dostatečný i na slunci.
Jenže když mám hodinky na řídítkách, nemůžu displej neustále aktivovat do režimu s maximálním jasem. Ani na ruce to není pohodlné, znamená to sundat ruku z řídítek, aby bylo možno provést gesto. Když jde o data, ještě to jde, ale mapa v režimu bludička fakt vidět není.
Čtěte dále: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED
Obecně jsou tedy lepší pro jízdu na kole lepší hodinky s transreflexním MIP. To ale platí platí jen přes den, jakmile se smráká, je ráno nebo dokonce noc, už je lepší AMOLED, protože displej svítí sám o sobě. Pokud byste chtěli téhož docílit na hodinkách s MIP, znamená to mít aktivní podsvícení neustále - a to fakt hodně žere a výhoda úsporného displeje se pak ztrácí.
V zimě a v měsících s krátkými dny nemám tedy problém jezdit s AMOLED, ale během jara, léta a začátku podzimu už přichází ke slovu hodinky s MIP. U nich by se mi líbila možnost automatického podsvícení v reakci na okolní světlo, tak jako to mají navigace Edge.
Podpora snímačů
I když jezdíte na kole jen jako cykloturisté, můžete potřebovat k hodinkám připojit různé senzory a zařízení, ať už jde o čidlo rychlosti, světla či radar. Až na nejlevnější modely toto hodinky zvládají. Problém může nastat se senzory výkonu či senzorem elektrokola, kde už je třeba vyšší model.
Například s Instincty 2X se mi nepodařilo připojit senzor elektrokola s motorem TQ-HPR50, ale světla či radar už ano. Snímače výkonu pak nepřipojíte k základním hodinkám jako Vívoactive 5 nebo Forerunner 55. Ale kdo by si tyto hodinky kupoval, když by chtěl měřit výkon, že...
Zkrátka pokud hodláte snímače a příslušenství používat, je dobré si ověřit, jaké možností dané hodinky mají. Čím vyšší model, tím je pravděpodobnější, že budou umět vše, co potřebujete. A také si ověřte, zda hodinky podporují všechny funkce, co snímač umí - například u světel nastavení intenzity svícení podle okolního světla zvládají jen cyklonavigace Edge.
Dlouhá výdrž
Současné hodinky Garminu obecně mají výdrž naprosto parádní. I ty s nejnižší výdrží stačí dobíjet jednou za několik dnů s tím, že si dáte denně hodinovou aktivitu s GPS. Jenže na kole je to trošku jiné, moje běžná aktivita trvá přes dvě hodiny a v létě bez problému dávám i čtyři až pět hodin. V takovém případě jsem schopen hodinky jako Forerunner 255 nebo Epix 47 mm vybít klidně za čtyři dny.
Pokud se tedy často chystáte na delší trasy, je lepší volit hodinky s o něco větší baterií - a zde se ke slovu dostávají větší hodinky jako Epix Pro 51 mm, Fénix 7/Pro, Fénix 7X/Pro, Instinct 2X a podobné. V pohodě jsou také hodinky Forerunner 955 či 965, které s delšími aktivitami ten týden také zvládnou.
Nicméně i když jedete na týdenní dovolenou, není problém si do kempu vzít powerbanku. Ta moje má 20 000 mAh a vydržela mi týden dobíjet iPhone, Fénix 6X i Edge 1030. Nyní, když mám F7X Pro a Edge 1040, bych powerbanku potřeboval maximálně pro ten telefon. Zkrátka řada současných hodinek už má výdrž tak parádní, že týden dají i ve větším zatížení.
Poměr ceny a výkonu
Tady je to celkem jednoduché, pokud bych vybíral univerzální hodinky s rozumnou cenou, tak vedou jednoznačně Forerunnery 955. Mají všechny potřebné funkce, podporují všechny snímače a příslušenství, zobrazí mapy a osm datových polí. K tomu perfektně čitelný displej a navíc v létě může trochu pomoci solární nabíjení.
Bez map to pak jsou hodinky Forerunner 255, těm ale kromě map už chybí řada pokročilých cyklistických funkcí jako Cyklistická úroveň nebo Stamina - ale zobrazí osm datových polí oproti třeba Fénix 7S/7, což je pro mě zásadnější než pár pokročilých metrik. A ta cena, ta je zkrátka parádní.
Tip: Abyste nezabloudili: Jak funguje navigace bez mapy na hodinkách aneb Forerunner 255 vs. 955
Hodinky spíše jiné aktivity než pro cyklistiku
Zcela jsem zde opominul dotykovou řadu Venu, a to i model Venu 3, který má velký displej. Zde je jednoznačně nevýhodou absence ovládání pomocí tlačítek a pouze čtyři datová pole, stejně jako nemožnost navigace po trase, byť na slepé mapě. To platí i pro Vívoactive 5.
Nevhodné jsou také modely s malým displejem jako Forerunner 255S/265S či Instinct 2/2S; větší I2X by už celkem šly, ale pět datových polí a absence grafických datových polí by mi vadila. Pokud ale potřebujete jen záznam trasy, nabídnou Instincty parádní výdrž, zejména se solárem.
Rovněž Fénixy 7S/Pro a Epixy Pro 42 mm s displejem 1,2" by mi neseděly, i na tomto displeji jsou data příliš maličká. Ale pro někoho, kdo má fakt malou ruku nebo nechce mít těžké hodinky, to může být v pohodě. Zvlášť s dobrým zrakem.
Takže jaké?
Každé hodinky, které jsem zmínil v předchozím textu, jsou dobré k něčemu. A čím víc jsem toho napsal, tím hůře se v tom orientuje. Čili tady máte stručně a jasně, jaké hodinky vybrat, když potřebujete to či ono.
Nejlepší hodinky bez ohledu na cenu a velikost: Fénix 7X Pro, Tactix 7, Enduro 2
Hodinky s nejdelší výdrží: Fénix 7X Pro, Tactix 7, Enduro 2, Epix Pro 51 mm, Instinct 2X
Hodinky s velkou mapou: Fénix 7X Pro, Tactix 7, Enduro 2, Epix Pro 51 mm, Forerunner 965
Modely s dobrou čitelností displeje: Forerunner 955 bez soláru, Fénix 7 (starší model) s Gorilla Glass a bez soláru, za méně jasného počasí pak Epix/Pro s Gorilla Glass a Forerunner 965
Hodinky s mapou a rozumnou hmotností/velikostí: Forerunner 955, Forerunner 965, Fénix 7 Pro, Epix, Epix Pro 47 mm
Hodinky s nízkou cenou, ale bez mapy: Forerunner 255
Mým favoritem pro jízdu na kole jsou aktuálně Fénixy 7X Pro, a to díky velkému displeji, mapě, výdrži a viditelnosti na slunci. I když je mám v safíru a často bojuji s odlesky, je to při jízdě stále lepší než AMOLED. Ten má sice řadu výhod oproti MIP, ale když mám hodinky na řídítkách, tak mi prostě režim „bludička“ prostě nestačí.
Tak přeji šťastnou ruku při výběru.
Diskuse k článku (8)