Jak se nespálit při koupi hodinek. A to jak nových, tak z druhé ruky. Na co si dát pozor?
Hlavní záložky
Když průběžně projíždím různé nabídky či slevové akce, narážím v internetových obchodech na řadu nepředložeností, na které bych rád upozornil. Zpravidla se jedná o opomenutí či nechtěné zamlčení určitých informací.
Nepřehlédněte: Levnější hodinky Fénix 7 Pro a Epix Pro: Po únorovém zdražení se ceny vracejí na téměř původní úroveň
Fénix 7 Pro nebo Fénix 7 Pro?
Méně informovaní prodejci často zaměňují novou řadu Fénix 7 Pro se starší řadou, která Pro v názvu nemá. Důvod je prostý. U řady Fénix 6 se jako Pro označovaly verze, které měly oproti standardu navíc Wi-Fi, hudbu a mapy. A protože všechny Fénixy 7 mají mapové poklady, tak je prodejci zpočátku označovali jako Pro. Dokonce i já jsem v prvních textech měl Epixy a Fénixy 7 označené špatně.
Jenže s tím, jak přišly skutečné modely Pro, tak dochází ke zmatků. Sice už jen sporadicky, a několikrát jsem na to narazil. Jak poznat Pro a nePro? Jednoduše, podle obrázku zadní části, kde mají nové hodinky snímač Elevate 5 (deset diod oproti šesti), nebo popisu. Původní modely jsou také levnější, takže uvidíte někde příliš nízkou cenu u Pro, zpravidla se jedná o starší Fénixy.
Forerunner 955 Pro: Nic takového není
V označování modelů je vůbec někdy docela hokej. To samé, na co jsem narazil u F7, jsem si všiml u hodinek Forerunner 955. Ty se prodávají ve dvou provedeních, bez solárního dobíjení a se solárním dobíjením. Někteří prodejci je ale označují jako Forerunner 955 Pro a 955 Pro Solar.
Žádné Forerunnery 955 Pro však neexistují. Někteří prodejci opět, stejně jako u F7, označují takto hodinky proto, že mají mapové poklady. Ty jsou ale standardem, a tak to není třeba nijak rozlišovat - všechny FR 955 mapy umí a mají pro ně 32 GB paměti.
Tip: Recenze hodinek Forerunner 955
Máte mapu Topo Czech?
A ono se nám to ještě trochu zamotává, protože český Garmin přidává k mapových modelům, což jsou aktuálně Epixy, Fénixy 7, Forerunner 955 a 965, mapové poklady Topo Czech. Jenže u některých prodejců, zejména těch velkých jako Datart nebo Alza, se může stát, že si koupíte hodinky bez této mapy; jde o modely, které jsou dovezené ze zahraničí, třeba z Maďarska.
Někdy se nabízí tentýž model s mapou TP a současně i bez ní. Ne vždy je to ale explicitně zmíněno, a koupíte hodinky, v balení čekáte mapu, kterou ale nenajdete. Zpravidla se obrázek mapy TP ukazuje přímo u fotky hodinek, ale opět, pravidlem to není. Vždy se proto přesvědčete, že opravdu mapu s hodinkami dostanete.
A pokud ne, tak si kupon/kód na TopoCzech vyžádejte zpětně, zpravidla to funguje a prodejce kupon zašle mailem. Mám osobní zkušenost s Datartem, kupoval jsem Fénix 8 47mm AMOLED a v balení kupon nebyl. Napsal jsem tedy na reklamační e-mail, poslal sériové číslo a prodejce mi jej do druhé dne zaslal. A zadané číslo v aplikaci Express fungovalo...
Nepřehlédněte: Mapy na hodinkách: Rozdíly ve velikosti a typu displeje. AMOLED proti klasice. Topo Czech v4 vs. v5
A ještě jedna drobnost: Starší modely mohou mít Topo Czech v4, zatímco novější už mají Topo Czech v5. Na toto je dobré také dát si pozor, ať nečekáte něco, co nedostanete.
Zánovní a rozbalené hodinky
Často se mi při vyhledávání a srovávání cen stalo, že jsem klepnul na odkaz s lákavou cenou, a nevšiml jsem si, že daná cena není za nový produkt, ale použitý. Obchody zpravidla tyto hodinky označují jako rozbaleno nebo zánovní. Obvykle jde o zařízení, která byla jen vyzkoušena, a tudíž je porušeno balení, nebo vrácena po nějaké době - ať už proto, že neseděla nebo byl jiný problém u kupujícího.
Na tyto hodinky se zpravidla vztahuje plná záruka, ale dobré se přesvědčit, co si opravdu kupujete a jaké jsou podmínky koupě. A pokaždé si detaily hodinek dobře prohlédněte, abyste se ujistili, že se jedná o nový produkt - pokud tedy nechcete kupovat záměrně nějaký použitý.
Koupě z druhé ruky
Zcela specifické je pořízení hodinek z druhé ruky, zpravidla přes internetový bazar. Sám jsem tak řadu modelů prodal a některé i koupil, problémy zpravidla nebývají, ale přece jen jsem při brouzdání inzeráty narazil na některé nešvary, na něž bych rád upozornil.
Tím hlavním je již výše zmíněné označování hodinek Fénix 7 jako model Pro, i když ve skutečnosti jde o starý typ. Dobré je, když majitel má i fotky krabice nebo zadní části hodinek, kde bývá název modelu vidět. Když ne, je dobré se doptat na detaily a utvrdit se v tom, co je opravdu předmětem prodeje.
Někdy se také stane, že majitel prodává hodinky se safírovým sklem, které ale ve skutečnosti safír nemají (anebo naopak). Opět pomůže buď fotografie zadní části, kde je přesný název modelu, například moje Fénixy 7X Pro zde mají uvedeno:
- Fénix 7X
- Pro Sapphire Solar
- Titanium
- Power Sapphire
- Multi-band GPS
- 100 meters
Z toho je naprosto přesně poznat, co je to za hodinky.
Je také vhodné se ujistit, že součástí je nabíjecí kabel, Garmin má totiž specifický a pokud jej doma nemáte od jiného modelu, budete si muset koupit nový (řádově stovky korun). Pokud vám záleží na stavu hodinek, tj. aby byly co nejméně poškozené, a nejsou k dispozici detailní fotky, napište majiteli, ať vám hodinky nafotí lépe.
Narazil jsem také na to, že hodinky došly zcela vybité - když jsou poslány s nízkým stavem baterie a dva dny leží někde na mrazu v boxu Zásilkovny, může jim šťáva dojít. Zvlášť, pokud nejsou hodinky před zasláním vypnutý, ale ve stand-by. Upozorněte tedy majitele, aby hodinky jednak dobil, jednak vypnul.
A konečně, pokud mají být hodinky ještě v záruce, vyžádejte si prodejní doklad/fakturu, abyste mohli hodinky případně reklamovat.
Hned je vyzkoušejte
Zejména u hodinek z druhé ruky platí to, že byste je měli hned vyzkoušet. Spárovat s aplikací Connect, jestli chodí Bluetooth spojení, vyzkoušet Wi-Fi, kvůli hudbě nebo budoucím updatům firmwaru, připojit snímače, zkusit aktivitu s GPS a samozřejmě hodinky ideálně nabít a sledovat, zda k vybíjení dochází v souladu s tím, co uvádí výrobce.
Zejména u starších modelů může být baterie už poněkud opotřebovaná a je dobré vědět, zda toto opotřebení není moc velké (a tudíž nepodpovídající věku hodinek). Stačí hodinkám pustit aktivitu s GPS „naprázdno“ a sledovat, jak rychle se vybíjí. Je také vhodné zkontrolovat snímač tepu, stav displeje, mechaniku a funkčnost tlačítek a případná poškození, na která předchozí majitel nepozornil.
Pokud kupujete nové hodinky jako dárek, který chcete předat později, je dobré je vyzkoušet hned po koupi, i za cenu porušení balení. Na vrácení produktů koupených přes internet máte jen 14 dnů (delší je lhůta zpravidla jen u vánočních nákupů).
Diskuse k článku (26)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekJá bych za sebe doplnil jednu
Teď když o tom píšete, tak si
Poukaz na Topo V4, aktuálně
Já měl poukaz Topo V4 a před
Já teď instaloval z poukazu
Tak to je prima... i když
Já jsem koupil Fenix 7 pro na
Přesně to samé se stalo i mě
S tou Alzou je to přesný.
Mne to zrovna u Alzy prijde
Jenže "vtip" je v tom, že
Teď jsem mluvil s kolegou, co
Já kupoval ty samé a přišly
Díky za koment. Já mám ty
Teď se dívám na Alzu a
Tak na té Alze je to ještě
Asi se ukliknul a já se
Koupil jsem pro kamoše ze
Základní Fénix 7 s 16 GB umí
Já si kopoil Epixy na Alze a
Mám stejnou zkušenost s Alzou
Já nakupuju hodinky výhradně
Mám stejnou zkušenost s Alzou
Tak komu chybí Topo Pro, tak
A kdyz jste to kupoval, bylo
Málem jsem si takto koupil