Nylonové řemínky: Originální a neoriginální UltraFit, dvě různá provedení a nylonový QuickFit

1.12.2023
Řemínků můžete mít pro hodinky celou řadu, od silikonových přes kovové, kožené až po nylonové. A právě nylonové standardu UltraFit vynikají svou lehkostí a pružností. Garmin má ale i nylon se snadným sundáváním QuickFit. Jak se liší?
Garmiňácké řemínky

Řemínků a pásků má Garmin v nabídce tolik, že se v nich lze jen těžko vyznat. Jsou navíc celkem drahé - neoriginály stojí podstatně méně a jsou zpravidla srovnatelné


V říjnu jsem si pořídil nylonový řemínek UltraFit 26 mm k hodinkám Fénix 7X Pro, originál od Garminu. Překvapilo mě, jak komfortně se nosí, jak je lehký a jak vylepšil celkový pocit z hodně těžkých hodinek F7X (tělo 62 gramů). Řemínek má jen 7 g, zatímco běžné silikonové 25-28 g.

Výhodou jsou suché zipy, díky nimž lze hodinky utáhnout přesně tak, jak je potřeba. Nemusíte řešit, zda je jedna zdířka příliš blízko a druhé už příliš daleko; a vy byste ideálně potřebovali něco mezi. Ruka se navíc pod nylonem méně potí. Vše důležité o řemínku UtraFit najdete v podrobné recenzi. 

Nepřehlédněte: Recenze nylonového řemínku UltraFit: Nesnesitelná lehkost bytí a pohodlné nošení

S hodinkami Epix (47 mm), které jsem si pořídil z druhé ruky, jsem získal i tři nylonové řemínky, z nichž dva jsou levnou kopií originálních UltraFitů a jeden je pak originál Garmin ve standardu QuickFit, tedy odnímatelný stejně jako silikonové řemínky. O něm bude řeč v závěru článku.

Dva typy UltraFitu

Garmin dnes nabízí dva modely nylonového řemínku - jeden starší a jeden novější. Starší provedení má několik nevýhody a hůře se usazuje na ruku, proto jej Garmin nahradil za vylepšený model, který jednak lépe sedí na ruce, jednak je u něj menší šance, že se uvolní z ruky. Jeden suchý zip je totiž umístěn uvnitř, čili když jsou hodinky na ruce, nemůže se rozepnout.

Starší provedení má pak oba zipy zvenčí, čili při sundávání a navlékání musíte rozepnout/zapnout zipy oba. Ostatně rozdíly jsou dobře vidět na obrázcích, u novějšího provedení se protahuje za stěžejkou každý konec zvlášť a oba jsou pak volné se suchým zupem zvenčí. U novějšího modelu se pak protahuje jeden konec za oběma stěžejkami a pak se zevnitř zapne. Volný zůstává jen konec jeden. 

Nevýhodou těchto nylonových řemínků je horší „instalace“, není to tak snadné jako u QuickFitu nebo QuickRelease (FR 255/265, Venu). To, že byste UltraFit měnili denně jako silikony (což občas dělám, řemínků mám celou řadu), to fakt nehrozí. Zkrátka když si jednou nasadít UltraFit, tak se počítá s tím, že jej budete nosit neustále, resp. že jiný řemínek nebudete nasazovat nejak extra často.

 

Liší se provedení sucháčů

Nylonové řemínky jsou na ruce obecně pohodlnější, už jen proto, že se pod nimi tak nepotí ruka, a že jsou lehčí. Jsou sice voděodolné, ale ve sprše, vaně či v bazénu nasáknou a déle trvá, než uschnou. Asi bych si je nebral na plavání, protože pak máte zhruba hodinu na ruce mokrý řemínek. To u silikonu nehrozí.

Bohužel nedokážu říct, odkud oba neoriginály 22 mm pro Epixy (a další modely jako Fénix 7 či Forerunner 955/965) pocházejí, nicméně od originálu se liší. Samotný materiál řemínku mi přijde podobný, ne-li stejný, ale jiné jsou suché zipy. Garmin má plochu jednotlivých zipů menší a jak uvnitř, tak venku jsou jen čtyři.

Neoriginální model má zvenčí pět ploch a uvnitř čtyři, navíc jsou o kousek větší. Přijde mi ale, že mají o něco slabší grip - tedy „sílu“ přichycení. Druhý řemínek, který má oba konce venkovní, pak má na každé straně čtyři zipy a zde mi přišlo, že drží o kousek lépe. Ale rozhodně nemohu říct, že by neoriginál nedržel, rozdíl je opravdu a žádné hodinky mi z ruky nespadly ani při náročnách aktivitách.

Novější provedení je lepší

Řemínek se starším provedení jsem si nasadil na hodinky Forerunner 965, což znamenalo sundat standardní řemínek, který není ani standardu QuickFit, ani QuickRelease, takže bylo nutno použít tenký nožík. Následně jsem vytáhnul z obou kousků stěžejku a nasadil na hodinky. Pak jsem za oběma protáhnul nylonoýý řemínek. Nutno říct, že místa je zde méně než u Fénixů či Epixů, tak nebylo příliš jednoduché. 

Když jsem zapnul oba konce, téměř se dotýkaly. Menší zápěstí něž 16 cm už půjde na dotek, či dokonce přesah - to se u novějšího provedení prostě stát nemůže. Pokud tedy chcete nylonový řemínek, rozhodně bych šel do vylepšeného modelu, ať už originál, či neoriginál. Pokud je o pohodlí nošení, tak nezaznamenávám rozdíl. 

Originálni UltraFit nabízí Garmin v šířkách 20, 22 a 26 mm a stojí 990 Kč, dostupné jsou dvě barvy, a sice šedá a černá. Šedá mi přijde lepší, protože černé hodinky pak nejsou tak nudné, nicméně záleží to na vkusu každého. Ocenil bych i jiná barevná provedení, ale nejsou. Neoriginály pak lze koupit v cenách okolo několika stovek, možností je celá řada.

 

Nylonový QuickFit - originál Garmin

Garmin ale nabízí i další nylonové řemínky, standardní QuickFity, funkčně stejné jako standardní silikonové, ale z jiného materiálu. Jsou tlustší, těžší a méně ohebné, ale mají výhodu ve snadné výměně. Ve 22mm velikosti jsou v nabídce levnější s vřesovou úpravou (jakoby protkávané dvěma barvami) za 3 590 Kč a dražší tkané za 7 290 Kč, které jsou navíc nabízeny ve více barvách.

Já vyzkoušel levnější provedení v kombinaci červené a černé. Řemínek je velmi tuhý a nepoddajný, skoro bych řekl až tvrdý. Rozhodně nemá pružnost jako silikonový. To pak stěžuje nasazování na ruku, v podstatě mi to trvá dvojnásobek času než u silikonu. 

Řemínek je stejně těžký jako silikonový, váží 25 gramů, takže hmotnostní úspora se tu jako u UltraFitu nekoná. Výhodou je samozřejmě rychlá výměna díky QuickFitu a někomu může vyhovovat materiál - třeba moje dcera má se silikonovým řemínkem na zápěstí fleky, s nylonem nikoliv. Cena je ale hodně vysoká, u některých modelů může jít o polovinu ceny hodinek (třeba FR 255).

Osobně mi tento model nijak k srdci nepřirostl, ale to ne svým provedením, ale především svou tuhostí, která se hůře přizpůsobuje tvaru zápěstí a současně se hodinky hůře nasazují. Líbí se mi ale kombinace červené a černé, řemínek je jednak stylový a jednak nevypadá levně jako silikon. 

Nepřehlédněte: Řemínky a standardy: QuickFit, QuickRelease, UltraFit a další. Různé hodinky mají různá provedení

Pár připomínek k nylonu

Jak jsem zmínil už výše, nylonový řemínek snadno nasákne vodou, a tak není vhodný pro vodní sporty - dlouho schne. Je vhodné jej po koupeli či vodní aktivitě osušit ručníkem, aby se schnutí urychlilo. Navíc bych měl oprávněnou obavu, že sucháč nebude při plavání držet tak dobře jako klasický silikon nebo jiný řemínek se zapínáním. Na plavání bych si rozhodně bral klasiku.

Řemínek typu UltraFit se také nehodí pro cyklistiku, resp. tehdy, když vozíte hodinky na řídítkách. Prostě hodinky s ním na kolo nenasadíte. Narazil jsem na to mnohokrát, když jsem si až v garáži uvědomil, že to s hodinkami nepůjde a musel jsem si vzít buď jiné, nebo Edge.

A konečně se v diskuzích objevily zmínky o tom, že nylon může začít časem natáhnout pachy - zejména potu. Pokud se s ním nekoupete nebo neplavete, je proto dobré jej tu a tam umýt. Stejně to dělám i se silikonem, jednou za čas jej nechám odmočit v jarové vodě - krásně pustí všechny nečistoty. 


Diskuse k článku (12)
Tagy: