Zápisky bloggera (7): Na jedné ruce Fénix 7X Pro, na druhé Forerunner 965. Dojmy a zkušenosti
Hlavní záložky
Už v recenzi na hodinky Epix Pro 51 mm a posléze několikrát v dalších článcích jsem zmínil, že tyto hodinky jsou aktuálně mým favoritem. Líbí se mi velký AMOLED displej, klasické „fénixové“ menu, dlouhá výdrž a nabídka v podstatě všech funkcí, co aktuálně Garmin umí. Jsou jen poněkud velké a tlusté, ale to je holt daň právě za výdrž.
To by ale platilo ve chvíli, kdybych nepotřeboval ještě nějakého zástupce z řady Forerunner a Venu kvůli testům. Čili místo jedněch Epixů mám nyní hodinky troje - Fénix 7X Pro, FR 965 a Venu 3, přičemž Venu 3 dostane brzy dcera - mám příliš málo zápěstí, abych mohl současně nosit všechny tři modely.
Důvod, proč jsem si nakonec místo Epixů zvolil Fénixy, je prostý - měl bych dvoje (troje, pokud počítám i Venu 3) hodinky s AMOLED, a to jsem s ohledem na testování nechtěl. Aspoň jednu klasiku si chci ponechat, aspoň do doby, dokud bude o hodinky s klasickým displejem zájem. Zvažoval jsem rovněž variantu Epix Pro a FR 955 - tedy přesně naopak (Forerunnery s klasikou), ale hodinky FR 955 mají prostě malý displej.
Tip: Věštění z křišťálové koule: Budoucnost displejů MIP je ohrožena. Svěží vítr vane ze země AMOLED
Forerunner 965: Perfektně nositelné
Hned po Epixech Pro 51 mm jsou toto hodinky, které se mi z produkce Garminu líbí nejvíce. Jsou tenké, lehké a přestože mají velký displej - stejný jako Epix Pro 51 mm, tak jsou výrazně menší. To se samozřejmě podepsalo na výdrži, která je oproti velkým Epixům v aktivitě poloviční - a v režimu hodinek pak cca o třetinu.
Tip: Fotosrovnání: Epix Pro 51 mm a Forerunner 965. Dva stejné displeje AMOLED, ale úplně jiné hodinky
V kombinaci se sklem Gorilla Glass DX (safír se nenabízí) pak mají i minimum odlesků a tudíž parádní čitelnost za všech okolností. Samozřejmě, i Epixy si můžete pořídit s Gorillou - a je to levnější než se safírem - ale v tomto provedení jsou hodinky o deset gramů těžší než verze se safírem. Pouze safír se dá totiž kombinovat s titanem, zatímco provedení s Gorillou má ocelovou lunetu a dýnko.
Takové omezení Forerunnery 965 prostě nemají - jsou lehké jako pírko. I s řemínkem váží méně než Epixy 51 mm bez řemínku - 53 g (komplet) oproti 60 g (tělo). Zkrátka nositelnost je parádní a tyto hodinky v tomto parametru předčí snad jen Forerunnery 255 či 265.
Všechny funkce. Tedy skoro
V podstatě by se dalo říct, že jde o ideální hodinky. Ale bohužel, není tomu tak. Mají odlišné uživatelské prostředí, které mi vyhovuje méně než to na Epixech (Fénixech), jinou grafiku a hlavně některé funkce nejsou tak dotažené. Zobrazí například jen šest datových polí, nemají pokročilý režim spánku, profily napájení pro aktivity či světlo LED (svítí jen displej).
Nepřehlédněte: Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? Možná. Oproti Epixům mi ovšem leccos chybí
To jsou ale věci, bez kterých se člověk dokáže obejít. Forerunnery 965 (a také 265) mají jeden zásadnější problém - a tím je luneta. Displej totiž není zanořen pod úroveň lunety, ale naopak vystupuje nad ni, a to kvůli efektu zaoblení (mají jej i Venu 3 či Vívoactive 5). Možná hezké, ale krajně nepraktické. Už mám u kraje na krycím skle dvě drobné vlásečnice - asi od futer dveří, které mám doma kovové. To se na Epixech, Fénixech či Forerunnerech 955 prostě stát nemůže.
Fénix 7X Pro: Super hodinky, ale co ten safír?
Hodinky Fénix 7X Pro, které jsem si pořídil jako výše zmíněný doplněk k FR 965, jsou úplně jiné. Jsou větší, těžší a tlustší. Vlastně jde o ty samé hodinky jako Epix Pro 51 mm, jen nemají AMOLED, ale transreflexní displej MIP. Dříve jsem z kategorie outdoor (FR 965 a Venu 3 patří do kategorie fitness) používal původní Epixy, které jsem ale poslal dál a chtěl si místo nich vzít Epixy Pro. Nakonec jsem se ale z výše zmíněných důvodů rozhodl právě pro Fénixy.
Tip: Srovnávací recenze hodinek Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro
Kvůli hmotnosti a velikosti jsem zvažoval střední model, ten ale neumí sedm/osm datových polí, ale jen šest. A navíc má menší displej než FR 965 a to jsem nechtěl - když už Fénixy, tak velký displej a hodně datovek (dříve jsem měl F6X Pro). I za cenu vyšší hmotnosti. Právě hmotnost mě ale občas trápí, hodinky musím při aktivitě dotahovat, aby na ruce „neplandaly“. Při běžném nošení je mám o zdířku volnější.
Titanový model se bohužel pojí jen se safírem - to je stejné jako u Epixů. A safír znamená odlesky. Hodně odlesků. Hodinky jsou dobře čitelné na přímém slunci, ale jakmile se smrákne nebo jste ve stínu, už si musíte pomoct podsvícením. A v interiéru se bez něj neobejdete vůbec. Garmin sice zapracoval na vylepšení vlasností MIP displeje, ale ten safír to prostě kazí.
Čtěte dále: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle
S nostalgii vzpomínám na Fénix 6X Pro Solar s krycím sklem Gorilla Glass DX, které byly čitelností úplně někde jinde (často jsem podsvícení vůbec nepotřeboval). F7X Pro se také nabízí s Gorillou, ale účinnější solární vrstva a dotyk, to taky není dobrý - když jsem poprvé testoval Fénix 7 v tomto provedení, byl jsem z míry odlesků dost zklamaný. Navíc s Gorillou se pojí ocel a hodinky pak o nějakých osm gramů ztěžknou - stejně jako u Epixů 51 mm.
Vydrží snad věčnost
Zkrátka jak jsou hodinky F7X Pro skvělé, tak v odlehčeném titanově-safírovém provedení je jejich čitelnost prostě špatná. Doufal jsem, že si zvyknu, ale hodinky používám už pět měsíců a moc mi to nejde. Zvlášť, když na druhé ruce mám FR 965 s parádním displejem AMOLED a ještě k tomu Gorillou. Co ale musím uznat, že za jasného počasí je MIP (byť se safírem) lepší volbou než AMOLED.
Nepřehlédněte: Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru
Jinak z hlediska funkcí, jejich provedení a celkového grafického prostředí mi Fénixy (a Epixy) sednou více. Už jen proto, že mi F7X Pro nabídnou více datových polí při aktivitě, mají přehlednější grafy a naprosto luxusní výdrž. Při aktivitě si zpravidla (bez mapy) vezmou 1 % za hodinu a ani s mapou není výdrž nijak zvlášť špatná - tříhodinová aktivita s navigací a zobrazenou mapou si vezme okolo 8 %.
Čtěte dále: Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?
Čili ano, furt tady žehrám na safír, ale jako celek jsou Fénixy prostě v pohodě. Mám velkou výhodu, že si mohu vybrat, na kterých hodinkách si pustím aktivitu. Někdy mi vyhovují více Forerunnery, jindy Epixy. A na kole mám jasno, tam primárně používám Edge 1040. To je naprostá cyklistická extráze.
Ideální hodinky? Musím si počkat
Podtženo a sečteno, oboje hodinky mají to svoje a kdyby se jejich vlastnosti spojily do jednoho modelu, bylo by to takřka ideální. Pak bych měl hodinky s designem, průměrem a výdrží Epix 47 mm/Fénix 7, displejem Fénix 7X (1,4", vylepšený transreflexní MIP), tenkým a lehkým tělem jako Forerunner 965, krycím sklem Gorilla Glass DX, navíc bez dotyku a solárního dobíjení.
Aktuálně nejsem ani přiznívce displejů AMOLED, ani MIP - oba displeje mají vlastnosti, které se mi líbí a které nikoliv. Na AMOLED oceňuji skvělou čitelnost v běžných světelných podmínkách, MIP zase exceluje za jasného počasí. Navíc je neustále zapnutý, což se hodí - na druhou stranu na vypínání AMOLED displeje jsem si už zvyknul.
Ale u svých ideálních hodinek bych přece jen o kousek preferoval MIP bez safíru - tak jako kdysi na Fénix 6X Pro nebo Forerunnerů 955. AMOLED je super - barvy, kontrast atd., ale u venkovních aktivit, zejména když je třeba vidět dobře na mapu, je klasika o kousek lepší.
A pár drobností na závěr
Aktuálně mám dopsanou recenzi na hodinky Vívoactive 5, kde mi v podstatě jen chybí „nalít“ text na web a upravit fotky. Souběžně u toho však pracuji na nové knize o Sluneční soustavě, která vyjde v druhé polovině listopadu - a ta mě hodně vytěžuje. Takže moc nestíhám, ale jakmile bude hotová, už se zase vrhnu na nové články pro Život s Garminem.
Tip: Hodinky Vívoactive 5 s displejem AMOLED a pouze v jedné velikosti. Zdá se, že to Garmin myslí vážně
Srovnání Forerunnerů 955 a 965 je bohužel v nedohlednu, nedaří se mi sehnat FR 955 k testu. Aktuálně testuji funkci hydratace (sledování, kolik toho za den vypijete), a v přípravě mám také článek o zdraví žen - menstruaci. Garmin Connect a hodinky totiž umí nejen sledovat a předpovídat cyklus, ale také na základě toho upravit tréninková doporučení.
V plánu mám i úpravu a doplnění řady starší článků, ať už jde o recenze či články o fitness a aktivitách. Rád bych rovněž otestoval pedály Garminu, co měří výkon, recenzi už mám předdomluvenou - a na ni by měla navázat série článků o cyklistické výkonnosti a dynamice. Na toto se obzvláště těším.
Tak zase za týden!
Diskuse k článku (0)