Věčné dilema: Stačí na kole hodinky, nebo je lepší si pořídit cyklonavigaci Edge? Jedno, nebo dvě zařízení?

3.2.2024
Představa, že budu mít jen jedno zařízení pro všechny sportovní aktivity, a tedy i jízdu na kole, je velmi lákavá. Neřešit, kde mi zrovna leží cyklonavigace Edge a zda má dost šťávy, zapnout hodinky a vyrazit. Jenže má to řadu omezení
Fénix 7X Pro vs. Edge 1040

Díky velkému displeji umí navigace Edge 1040 zobrazit současně velkou mapu, navigační instrukce i výškový profil trasy - ten trochu nahrazuje ClimbPro


Historicky jsem s Garminem začínal s cyklonavigací Edge 705, kterou jsem měl devět let (od roku 2008). Posléze jsem si pořídil hodinky Vívoactive, poté Vívoactive HR, následovaly Forerunnery 935 a Edge 1030, přičemž po čase jsem obě vyměnil za Fénix 6X. 

Ty jsem si pořídil právě proto, abych nemusel myslet na dvě zařízení - hodinky a cyklonavigaci. Prostě jsem si je před každou jízdou sundal z ruky a dal na řídítka, a někdy ani to ne - tehdy, když jsem si nechal doma držák, nebo když jsem jel s holkama (dcerami) a nebylo třeba tolik koukat na data. Velký displej a parádní čitelnost F6X mi naprosto vyhovovaly, a to i pro navigaci. Edge 1030 jsem používal jen zřídka.

Stojí za to přečíst:

Pak ale přišly Epixy a další hodinky, které bylo třeba testovat, na trh byla uvedena se navigace Edge 1040 a já se vrátil ke kombinaci hodinek a cyklonavigace. Už jen proto, že Epixy jsou na kole méně použitelné než F6X, a to kvůli režimu jasu „bludička“, při kterém nevidíte - za jasného počasí - skoro nic.

Tip: S hodinkami Epix na kole: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Jedno, nebo dvě?

Kombo hodinek a Edge je super v tom, že každé zařízení je dobré pro „to svoje“. Hodinky pro chůzi, běh, cvičení, Edge zase nic neporazí při jízdě na kole; tedy pokud vám nejde jen o záznam trasy, ale také chcete při jízdě sledovat sportovní a tréninkové údaje či mapu. A to na velkém displeji.

Samotné hodinky jsou zase fajn v tom, že pokaždé víte, kolik mají zrovna šťávy a nepřekvapí vás - někdy se mi stane, že zapnu Edge a vidím, že na plánovanou jízdu už nevydrží. Že jsem je prostě zapomněl dobít. To se mi s Edge 1030 stávalo neustále, s Edge 1040 už to díky obří výdrži není problém.

Kromě toho hodinky máte na ruce neustále, zatímco na cyklonavigaci musíte myslet. Často vyrážím na kolo během dne z kanceláře a stává se mi, že Edge zůstane doma. V takovém případě přijdou na řadu hodinky. Zrada ale je, když nemám po ruce držák, pak musí zůstat na ruce. A to je problém především v zimě, v létě nikoliv.

 

Dlouhá doba nerozhodnosti

O tom, zda je na kolo vhodnější cyklonavigace nebo zda postačí hodinky, jsem psal už vícekrát. Poprvé v době, kdy jsem testoval Fénix 5X (2017)  - tehdy jsem zvažoval tyto hodinky jako náhradu za Vívoactive HR a Edge 705. Nakonec jsem zůstal u komba hodinek a cyklonavigace, a to i poté, co jsem upgradoval na FR 935/Edge 1030. V té době měly hodinky ještě příliš malé displeje, aby mohly sloužit jako „cyklopočítače“. 

Když v roce 2020 hodinky FR 935 odešly, zvažoval jsem jako náhradu Fénix 6 pro větší displej než měl model FR 945. Ale nakonec i ten se mi zdál malý a koupil jsem raději rovnou model Fénix 6X Pro Solar, které měly tehdy jako jediné 1,4" displej. A opakovaně jsem řešil, zda je možné, aby hodinky nahradily cyklonavigaci.

Nepřehlédněte:

Souběžně s Fénix 6X jsem používal původní Epixy, které ale pro jízdu na kole zejména v letním období nejsou moc vhodné. Naopak v zimě, kdy je často zataženo a pokud svítí slunce, tak je nízko nad obzorem, displej AMOLED krásně svítí. Nakonec jsem ale F6X definitivně vyměnil za Fénix 7X Pro v safírové verzi, a to z logických důvodů - nutnost testovat nové možnosti a funkce, které už F6X prostě mít nebudou.

S nostalgií ale na Fénixy 6X vzpomínám, měly krásně čitelný displej bez odlesků, na který snad kromě Forerunnerů 955 (bez soláru) žádné jiné aktuální mapové hodinky nemají. Na F7X Pro při jízdě na kole s odlesky bojuji neustále, Forerunnery 965 jsou sice super, ale na slunci nemají šanci, AMOLED nemá dostatečnou svítivost; naopak problém zde díky Gorilla Glass DX není s odlesky displeje. 

A tak se ke slovu vrací opět Edge 1040, a to přes vyšší míru odlesků kvůli soláru. Velký displej to bez problému vyváží, pro jízdu na kole je prostě lepší než relativně malý displej hodinek. Už jen proto, že data jsou velkým fontem a mapa je velmi přehledná a nabídne i solidní kontext - rozhled do okolí. S hodinkami jedu jen tehdy, když je třeba něco otestovat.

Fotosrovnání: Fénix 7X Pro a Edge 1040 Solar na kole. Displej v různých světelných podmínkách a situacích

Edge s možnostmi navíc

Ať o tom spekuluji jak chci, vždy nakonec dojdu k jasnému závěru. Pokud to myslím s ježděním na kole vážně, jen hodinky mi nestačí. Stačí někomu, kdo vyrazí na kolo párkrát do měsíce a primárně nepotřebuje mapu. I mně, pokud jedu do známého terénu, stačí v podstatě jen sledovat tepovku a čas, abych věděl, jestli už nenastal okamžik návratu. 

Pro pohodlnou jízdu mi to ale úplně nevyhovuje. Proto ocením velký displej Edge, a to zejména datové pole My Edge 2, které výrazně ukáže více informací než standardní desítka datových polí, navíc některá data jako počasí a síla větru ve standardu ani přítomna nejsou. Na Edge 1040 toto pole vypadá a funguje skvěle, na menších Edge 540/840 (a starších modelech) jsou ale možnosti zobrazení výrazně omezeny. 

Tip: Datové pole My EDGE 2 nově se sílou a směrem větru a indikací solárního dobíjení

 

 

Edge 1040 (a modely Edge 540 a 840) navíc oproti hodinkám nabízí vylepšenou funkci ClimbPro Freeride, která ukazuje stoupání i tehdy, pokud není aktivní trasa. Sama si vyhledává stoupáky v okolí, a když na nějaký vjedete, začne ukazovat sklon, zbývající sklon, výškové metry a vzdálenost do konce a navíc i mapu, abyste věděli, kam máte jet. Paráda. 

Nepřehlédněte: Kompletní přehled ClimbPro: Při navigaci po trase, freerideové stoupáky. Hodinky a cyklonavigace

Na mapě se pak při navigaci navíc ukazuje profil trasy - taky skvělá funkce. Ostatně o tom, co všechno umí Edge oproti hodinkám při jízdě na kole, se hodlám věnovat někdy příště v samostatném článku. Je toho fakt hodně...

Řešení: Cyklonavigace na kole, hodinky pro zbytek

Čili kombinace hodinek a cyklonavigace pro náruživého cyklistu, jako jsem já, je nutnost. Jezdit jen s hodinkami je sice pohodlné z hlediska logistiky (máte je furt při sobě), ale výhod cyklonavigace je tolik, že hodinky zpravidla nestačí. Navíc hodinky s AMOLED, kterých už nyní nabízí Garmin celou řadu, se pro cyklistiku kvůli vlastnostem displeje AMOLED příliš nehodí. 

Recenze cyklonavigace Edge 1040 Solar:

Naopak mají jiné vlastnosti, které jsou skvělé - menší velikost a hmotnost, parádně čitelný displej v interiéru (a tedy většinu času) a hezčí prostředí než Fénixy 6X/7X. Ty jsou na ruce celkem mohutné, a to někdy může obtěžovat. A zejména Forerunnery 965 mají jednu zásadní vlastnost, kterou velké Fénixy nebo Epixy  nikdy mít nebude: nositelnost.

Tip: Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)

Proto je pro mě kombinace menších a lehčích hodinek s cyklonavigací ideální. Ideálně hodinky s AMOLED, protože ty vypadají skvěle za téměř všech okolností. Jen si člověk za dvě zařízení připlatí. A když už chcete mít jen jedno „udělátko“, tak pro jízdu na kole volím celkem jednoznačně Fénix 7X Pro - hodinky s aktuálně největším MIP displejem (případně nějaký „klon“ jako Tactix 7). 


Diskuse k článku (10)
Tagy: