Recenze hodinek Forerunner 965: Tréninkové funkce, výkon, dynamika běhu, aktivity a datová pole (2.)
Hlavní záložky
Hodinky Forerunner 965 aktuálně patří k tomu nejlepšímu, co má Garmin v nabídce. Navíc jde díky displeji AMOLED o velmi atraktivní model, který doslova září barvami. Hodinky jsou lehké, tenké a výborně se nosí. Jejich design sice není tak nápaditý jako u Epixů, ale o ten v řadě Forerunner vůbec nejde. Tomu všemu jsem se věnoval v první části recenze.
Aktuálně se hodinky nabízejí za 15 990 Kč, přičemž dostanete stejnou (téměř) nálož funkcí jako u Epixů. Ostatně, o tom je tento druhý díl článku.
Nepřehlédněte další části recenze:
- 1. Velký displej AMOLED, dotyk, tenké, lehké provedení a nové prostředí
- 3. Přesnost GPS, mapy, navigace, výdrž a správce napájení
Ranní zpráva pro lepší den
Funkce zobrazení ranního přehledu byla díky AMOLED displeji trošku vylepšena, ale jen graficky – je zde více obrázků. V podstatě jde o souhrn informací, které se vám mohou hodit pro plánování aktivit na aktuální den. Zobrazí se záhy poté, co se probudíte, pokud si tedy tuto možnost necháte aktivní; samozřejmě report jde vypnout, stejně jako nastavit jednotlivé položky, co se budou zobrazovat. Ty jsou následující:
- Počasí
- Spánek
- Průběh VST za poslední noc
- Spánek za poslední noc
- Body Battery
- Připravenost k tréninku
- Doporučený trénink
- Kroky
- Minuty intenzivní aktivity
- Kalendář
Nepřehlédněte: Podrobná galerie Ranního reportu
Noční variabilita srdečního tepu
Jednou ze zásadních kombinovaných metrik je měření VST (variability srdečního tepu) v průběhu celého spánku. Na hodinkách se tato metrika využívá pro určení dalších nových metrik Připravenosti k tréninku a upraveného Stavu tréninku. Po celou dobu spánku měří variabilitu srdečního tepu. Čím je toto číslo vyšší, tím lépe – vaše tělo regeneruje.
VST souvisí i s měřením stresu, v podstatě stresové skóre je od VST odvozeno. Pokud vaše srdce bije méně pravidelně (vyšší VST), máte nižší stresové skóre a naopak. Čím nižší VST, tím větší fyziologický stres a vaše tělo je více v napětí – připraveno k akci. A současně méně odpočaté. Nižší VST může také znamenat nastupující nebo probíhající nemoc. Naopak příliš vysoké VST může být následkem srdeční arytmie.
Další podrobnosti:
- Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro nové fitness metriky
- Skóre stresu: Základní ukazatel zjišťující zatížení vašeho organismu. Faktory, které jej ovlivňují
V doplňku uvidíte graf průběhu VST za aktuální noc a také průměrnou hodnotu za posledních sedm dní, od které se stav VST odvozuje. První hodnotu stavu získáte až po třech týdnech, kdy se stanoví optimum rozsahu, v němž byste se měli pohybovat, abyste měli dobré hodnocení tréninku. Pokud jste ale již předtím měli nějaké hodinky, které VST měří, optimum se bude synchronizovat a není nutno na stav VST čekat tak dlouho.
Když se pak budete pohybovat mimo získané optimum, ovlivní to negativně jak Připravenost k tréninku, tak Stav tréninku. Novinkou, která tu dříve nebyla, je pak graf s přehledem optima za poslední čtyři týdny, které je zobrazeno na poslední obrazovce. Stejný graf je vidět i v deníku Connect.
Nepřehlédněte: Physio TrueUp: Jak funguje synchronizace dat a fitness metrik mezi hodinkami a cyklonavigacemi
Jednotný Stav tréninku s kompletní synchronizací
Výše zmíněný Stav tréninku je zásadní kombinovaná metrika, díky které budete vědět, zda je váš aktuální trénink a tréninkové zatížení produktivní, neproduktivní, nadměrný apod. V nových hodinkách obecně byla tato funkce výrazně inovována, přičemž jde o výrazný posun oproti starším modelům. Zatímco dříve reflektovala pouze běh nebo cyklistiku s měřiči výkonu, nyní už ji můžete využít prakticky při jakémkoliv sportu.
Na Stav tréninku mají vliv tyto metriky:
- Krátkodobá zátěž – hodnocení a číselné vyjádření
- Zaměření zátěže – zda je vaše zátěž aerobní, anaerobní atd.
- VO2max – číselné vyjádření a slovní hodnocení
- Stav VST – sedmidenní průměr
- Regenerace – aktuální doba do ukončení regenerace
- Teplotní a výšková aklimatizace (neukazuje se vždy)
Kromě týdenní Krátkodobé zátěže sledují hodinky nově také Dlouhodobou zátěž. Zatímco ta Krátkodobá se týká jen posledních sedmi dnů a pak je zapomenuta, dlouhodobá vyjadřuje určitý trend v delším časovém období, konkrétně 28 dnů. Můžete mít třeba týdenní výpadek kvůli nemoci, čím vaše krátkodobá zátěž klesne k nule, ale ta dlouhodobá „vydrží“. Zatímco Krátkodobou zátěž ukážou přímo hodinky, tu Dlouhodobou si zobrazíte v deníku Connect.
Novinkou Forerunneru 965 je pak tzv. Poměr zátěže, který porovnává krátkodobou zátěž s dlouhodobou. Tím vyjadřuje, zda aktuálně trénujete více než obvykle (v dlouhodobém horizontu), nebo naopak méně. Pokud je poměr větší než jedna, trénujete více, pokud menší, trénujete méně. A pokud roven jedné, pak je vaše krátkodobá stejná jako dlouhodobá. Tato upravená tréninková zátěž tak lépe vyjadřuje vaše zatížení a případný (ne)produktivní trénink, či zda jste to včera moc nepřehnali.
Tip: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte
Připravenost k tréninku
Zatímco funkce Stav tréninku hodnotí váš dosavadní trénink, Připravenost k tréninku se zaměřuje na to, jak jste zregenerovaní – zda jste si od poslední aktivity dost odpočinuli, zda jste se dobře vyspali, jakou máte variabilitu srdečního tepu atd. Tohle všechno dohromady pak dá dohromady skóre od nuly do stovky – čím je číslo vyšší, tím lépe jste připraveni na trénink. (Ale zase to berte trochu s rezervou, je to jen číslo.)
Připravenost na trénink zahrnuje tyto dílčí metriky:
- Spánek (kvalita spánku poslední noci)
- Doba regenerace
- Stav VST (průměrná variabilita srdečního tepu za posledních sedm dní)
- Krátkodobá zátěž (posledních sedm dní)
- Historie spánku (skóre za posledních sedm dní)
- Historie stresu (hodnoty za posledních sedm dní)
Jednotlivé položky lze rozkliknout a zjistit více informací – zobrazí se jednotlivé doplňky. Abyste měli dobré hodnocení, musíte hodnoty všech faktorů v zelené části grafu – zhruba v poslední třetině. Když se nějaká hodnota dostane do půlky, zbarví se na grafu oranžově. A když do první třetiny, zčervená. Když je nějaký faktor oranžový, ještě se nic neděje, ale jakmile zčervená, už bude míra připravenosti nízká. A jakmile zčervenají dvě, už je to s metrikou špatné.
Podrobněji: Připravenost k tréninku: Nová metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace
Stamina aneb Kolik ještě uběhnete?
Toto datové pole, resp. celá datová obrazovka, Výdrž (v angličtině Stamina) je v podstatě něco jako predikce toho, kolik toho v aktuální aktivitě (běh a cyklistika) zvládnete. Na začátku aktivity počítá s tím, že máte k dispozici 100 % energie (někdy ale méně, pokud předcházela jiná aktivita). Na základě VO2max pak dokáže předpovědět, kolik byste ještě se současným nasazením ujeli nebo uběhli kilometrů, případně jak dlouho ještě můžete běžet či jet na kole.
Pro určení VO2max na kole ovšem potřebuje snímače výkonu v pedálech, takže v mém případě to funguje jen z části – při jízdě pouze vidím, jak mi ubývá energie, ale nemám predikci. I z toho ale leccos poznáte. Samozřejmě tato funkce nemůže být úplně přesná. Když jsem zkoušel běh, podle mé nízké tepovky, kterou musím udržovat, hodinky předpokládaly, že bych mohl běžet nekonečně dlouho. Přitom já byl vyčerpaný už po půl hodině – protože jsem naposledy běhal před několika lety.
Staminu i bez měřičů výkonu zobrazí také přehled aktivity v deníku Connect, takže se na průběh výdrže můžete podívat i zpětně. A někdy je to zajímavé, koresponduje s tepovkou – vyšší tepová frekvence = snížení staminy. Podrobněji v následujícím článku.
Čtěte dále: Výdrž neboli Stamina: Jak dlouho ještě zvládnete běžet nebo jet na kole?
ClimbPro a MTB metriky
Oproti hodinkám FR 265 podporuje model FR 965 kompletní MTB dynamiku (pozor neplést s cyklistickou dynamikou získanou z měřičů výkonu, tu mají oba modely) a funkci pro sledování stoupání na trase ClimbPro.
ClimbPro ukazuje na naplánované trase všechny úseky, které se jeví jako náročnější stoupání. Jednotlivá stoupání pak ukáže na přehledném grafu nadmořské výšky, díky čemuž víte, jaké průměrné stoupání vás čeká, jak náročné budou jednotlivé části stoupání, kolik budete muset nastoupat metrů a jak dlouhé stoupání je. Současně víte, kolik takových kopečků vás po cestě čeká.
Tip: Kompletní přehled ClimbPro: Při navigaci po trase, freerideové stoupáky. Hodinky a cyklonavigace
Zatímco ClimbPro je datová obrazovka, která ukazuje údaje data během aktivity, MTB metriky se ukážou až po uložení jízdy v deníku Connect. Jde o tzv. dynamiku jízdy a je to funkce určená pouze pro horská kola – aktivuje se jen tehdy, zvolíte-li patřičnou aktivitu. Konkrétně jde o funkce Plynulost a Obtížnost jízdy. Abyste tyto metriky získaly, je nutno zvolit aktivitu Horská kola.
První metrika ukazuje, jak se vám během jízdy daří udržovat stejnou rychlost. Přitom se samozřejmě zohledňují se faktory jako stálost rychlosti během celé jízdy, plynulost v zatáčkách a další. Obtížnost (v deníku Connect označeno jako Vytrvalost) pak měří náročnost jízdy, přičemž se zohledňují faktory jako sklon stezky a úhly zatáček. Pokud tedy pojedete lesním trailem, kde je řada překážek, klopenek, cesta se vlní nahoru a dolů, pak bude obtížnost vyšší než u rovné cesty po silnici, kde to můžete rozpálit třicítkou.
Tip: Obtížnost, plynulost a skoky: Jak navigace Edge a hodinky měří MTB dynamiku jízdy
Běžecký výkon a dynamika běhu
Jako běžecké hodinky mají Forerunnery 965 plnou podporu běžeckého výkonu, a to nativně, není nutno instalovat datová pole z Connect IQ jako dříve. Navíc měří výkon ze zápěstí, aniž byste museli mít hrudní pás. Právě výkon je pro běžce často důležitější než tepová frekvence, není totiž zatížen výchylkami a zpožděním – je okamžitý. Zejména v členitém terénu nebo za větrného počasí je snazší držet se nastavené hodnoty výkonu než hlídání tepové frekvence.
Čtěte dále: Běžecký výkon: Základní přehled – možnosti, senzory, nastavení, podpora modelů hodinek
Další zásadní metrikou je dynamika běhu, která sdružuje tyto parametry: doba kontaktu se zemí (DKZ), vyváženost doby kontaktu se zemí, kadence, délka kroku, vertikální oscilace a vertikální poměr. To vše vám pomůže při následné analýze aktivity zjistit, zda je váš běžecký styl optimální a kde byste se mohli zlepšit, případně snížit únavu při běhu správnou technikou. A stejně jako u výkonu, nově už pro měření stačí jen hodinky, není nutno mít patřičný hrudní pás.
Jednou z metrik je vyvážení a pravé nohy (vyváženost doby kontaktu se zemí), což se hodí například po úraze, kdy poznáte, že jedné noze více uhýbáte a ta druhá je naopak zatěžovaná více. Toto je jediná metrika, kterou dynamika ze zápěstí nezměří. Je to logické, zatímco hrudní pás je přímo na těle, hodinky jen na jedné ruce. První testy dynamiky ze zápěstí ukazují, že je celkem přesná a ukazuje podobná data jako při měření z hruďáku. Jen při trailovém běhu v náročném terénu má hrudní pás v přesnosti výhodu.
Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Nově i bez hrudního pásu
Pokročilý trenér
Některé aktivity jako je jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. Pokud si tedy vyberete nějaký trénink, můžete si jej jednak projít „naprázdno“, jednak cvičit podle jednotlivých cviků. Praktické.
Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si vybrat, uložit trénink do svých tréninků a pak odeslat do hodinek. Následně si pak před startem patřičné aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Samozřejmě je možné spustit aktivitu i bez přednastaveného tréninku, pak se třeba u jógy nebo pilates měří jen délka a tep během aktivity. U aktivity Síla se počítají jednotlivé série, u každé si můžete měnit hmotnost a počet opakování, pokud je hodinky nezměří správně.
Čtěte dále:
- Síla, Jóga, Pilates, Kardio: Najděte si optimální trénink nebo vytvořte svůj vlastní
- Trénink v posilovně: Jak se cvičí podle předem vytvořeného tréninku. Rozdíly Fénix/Epix vs. Forerunner
Pokud spustíte aktivitu Běh, zobrazí se vám před startem samotné aktivity doporučený trénink a současně i předpokládaný přínos pro tréninkovou zátěž, stejně jako slovní zdůvodnění, proč právě takový trénink. Doporučený trénink se zobrazuje i v Ranním reportu a v kalendáři. Bere v potaz vaši připravenost k tréninku, a tedy stres, spánek, VST – například když se špatně vyspíte, je navrhovaný trénink jen velmi lehký apod.
Kalendář pro závodníky
Pokud často absolvujete závody, potěší vás Závodní kalendář – i když lepší překlad by byl Kalendář závodů. Ten sdružuje všechny závody, které si v deníku Connect vložíte do kalendáře. A ty pak přehledně ukazuje právě v tomto doplňku – countdown a počasí v místě závodu v daný den. V deníku si ke každému závodu můžete zadat vzdálenost, obrázek, a dokonce nahrát GPX s profilem trasy.
Daleko zajímavější jsou ale zmíněné doporučené tréninky, které hodinky navrhují na základě blížících se závodů a cílům, jež jste si v nich nastavili – zejména pro běh. Pokud si tak dáte do kalendáře třeba maraton, upraví se tréninkové plány podle něj. Podle vašeho aktuální VO2max hodinky také odhadnou, za jak dlouho byste mohli závod dokončit. Pokud jsou uložena GPX trasa, budou hodinky v odhadu přesnější, protože budou znát i stoupání a klesání na trase závodu.
Stejně tak váš „trenér“ navrhne odpočinek, pokud se sníží vaše připravenost k tréninku na základě špatného spánku, nízké noční VST a dalších ukazatelů. Můžete si dokonce zadat více závodů a jeden označit jako primární – a k tomu bude směřovat vaše hlavní příprava. Čili tréninkový plán bude navržen tak, aby reflektoval více událostí. Události ale nemusí být jen závody, ale třeba i vaše cíle – například uběhnout 5K za 25 minut. Zkrátka možností je celá řada.
Jedeme či běžíme
Hodinky nabízejí velmi široký seznam aktivit, které dokáže nějakým způsobem – alespoň částečně změřit. Já vyzkoušel klasiku – kardio, sílu, jízdu na kole uvnitř, jízdu na kole venku, chůzi, plavání a částečně i běh (ale ten jen okrajově, protože zdraví mi nedovolí běhat). Hodinky mají plnou podporu měření běžecké i cyklistické dynamiky, a to všechno dokážou při aktivitě zobrazit. Cyklistickou dynamiku však neotestuji, protože nemám měřiče výkonu v pedálech (ale i na ně se chystám), ale běžeckou dynamiku jsem krátce vyzkoušel a opravdu ze zápěstí funguje.
Čtěte dále:
- Jak se lyžuje s hodinkami Garminu: Počítání sjezdů, sježděných kilometrů a výškových metrů
- Plavání v bazénu: Nastavení, měřená data, optický snímač, vyhodnocení
- Trénink v posilovně: Vylepšená aktivita kromě detekce cviků umí ukázat i zapojené svaly
A co všechno umí změřit hodinky během aktivity z tréninkových metrik?
- VO2Max (i pro cyklistiku)
- Tréninkový efekt
Tréninková zátěž - Laktátový práh
- FTP (pro jízdu na kole)
- Dynamika běhu (i ze zápěstí)
- Výkon (pro běh ze zápěstí, se snímači výkonu i pro cyklistiku)
- Výdrž (stamina)
- Doba regenerace
- Frekvence dýchání
Tip: Co všechno umí změřit hodinky Garminu? Od srdečního tepu až po laktátový práh
Úvodní stránka aktivity pak dostala díky displeji AMOLED povedený obrázek/fotografii s animovanou ikonou. Trošku mi chybí odhad výdrže v hodinách v dané aktivitě, nebo alespoň procenta, ukáže se jen ikona baterie, z níž to moc poznat nelze. Na Epixech mám k dispozici odhad, a to je super – vím před aktivitou, kolik času mám k dispozici, resp. jak dlouho mi baterie při aktuálním nastavení vydrží.
Tip: Pokud před startem aktivity spustíte nastavení, odhad výdrže se ukáže. Je to ale nepohodlné a zbytečně složité.
Datová pole? Dříve šest, nyní až osm!
S velkým displejem jsem se také těšil na to, jak budou vypadat datová pole. Epixy jich na 1,3“ displeji zobrazí osm, stejně jako Fénix 6X/7X na displeji 1,4“. Přišlo mi tedy logické, že to bude na FR 965 stejné. Jenže Garmin z nějakého mě naprosto nepochopitelného důvodu omezil při uvedení hodinek maximum datových polí na šest. Tedy stejně, jako zobrazí třeba Forerunner 255S/265S s úhlopříčkou 1,1", který je výrazně menší.
Nesmírně mě proto potěšilo, když v listopadovém updatu dostaly Forerunnery 255/265 a 955/965 možnost zobrazit až osm datových polí. A to ve stejném layoutu jako Epixy či Fénixy 7X, včetně možnosti ukázat sedm polí s jedním centrálním. Na malých hodinkách je to sice v podstatě nepoužitelné, ale na FR 965 to vypadá naprosto luxusně.
Možnosti datových polí
Standardem displeje AMOLED je zobrazení bílého textu na černém pozadí a nejde to obrátit – transreflexní displeje umožňují obojí (tj černou na bílé). Maximem je již zmíněné zobrazení šesti datových polí. Použitý font je celkem tenký, třeba Epixy jej mají tlustší a je při aktivitě lépe čitelný.
Pokud máte problém se zrakem anebo více datových polí nepotřebujete, můžete si nastavit i méně – mě se líbí rozložení pěti datových polí, kdy je jedno „centrální“. Podobně to mám u Epixů nebo Fénixů, které umí zobrazit sedm polí s jedním velkým uprostřed.
Z datových polí u běhu lze volit tato:
- vlastní data (až šest datových polí, nespočet položek)
- zóny tepu (grafické zobrazené aktuálního tepu v zóně)
- dynamika běhu (jen jedna obrazovka, Fénixy mají dvě)
- stamina (výdrž)
- výkon při běhu
- Virtuální partner (aktivita proti uložené aktivitě nebo nějakému cíli
- mapa
- kompas
- nadmořská výška (graf průběhu)
- hodiny (vč. stavu nabití baterie)
Nepřehlédněte: Zóny tepové frekvence: Jak je na hodinkách nastavit, zobrazit a na jaké metriky mají vliv
Dále lze nastavit tyto možnosti:
- alarmy (například na příliš vysokou tepovku)
- automatická pauza při zastavení (nebo zpomalení na určitou rychlost)
- automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti)
- metronom (frekvence, zvuk, vibrace) – pro běh
- výkon při běhu – zda se má měřit výkon ze zápěstí
- ClimbPro
- 3D vzdálenost a 3D rychlost
- vlastní hodnocení (na konci aktivity můžete přidat hodnocení úsilí a pocitů)
- ovládání dotykem (zapnout či vypnout)
- zaznamenávat teplotu (standardně vypnuto)
- a typ satelitních přijímačů
Výhodou je přítomnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Zatímco u cyklonavigace Edge 1040 s velkým dotykovým displeje je to zbytečné, u malých hodinek se možnost nastavení z mobilu hodí – je to pohodlnější.
V poslední části recenze najdete něco málo k senzorům, GPS, mapám, navigaci, hudbě, platbám hodinkami a výdrži
Diskuse k článku (0)