Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá
Hlavní záložky
Garmin aktuálně používá dva typy displeje ve svých hodinkách: MIP a AMOLED. První typ, Memory in Pixel, má velkou výhodu v energetické nenáročnosti, a to díky transreflexní vrstvě, která zajišťuje dobrou čitelnost za denního světla bez nutnosti aktivovat podsvícení. Nevýhodou je nízký kontrast, rozlišení či počet barev. A také nutnost aktivovat podsvícení, které displej dále degraduje.
Displej typu AMOLED je pak přesný opak. Má nádherné barvy, vynikající kontrast, vyšší rozlišení a je parádně čitelný v horších světelných podmínkách. Nepotřebuje totiž podsvícení, které u MIP displeje kontrast a barvy doslova likviduje - jednotlivé body body totiž svítí samy o sobě. Vyšší obnovovací frekvence je také vhodnější pro animace a graficky náročné aplikace, které na MIP displeji prostě nevypadají dobře.
Nepřehlédněte: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody. Přehled hodinek
AMOLED je ale energeticky velmi náročný. Když jsem srovnával Fénix 7 a Epixy v režimu always-on, vydržely Epixy zhruba polovinu toho, co Fénix 7 se stejnou baterií. A čím je v okolí více světla, tím vyšší spotřebu Epixy mají. V létě tak reálně v režimu always-on vydrží méně než v zimě, kdy je den kratší a hodinky nemusí tolik svítit.
Tip: Podrobné srovnání hodinek Epix vs. Fénix 7: Výdrž, displej, provedení, datová pole a cena
Slunce může pomoci
Částečně by energetické náročnosti venku, kdy je potřeba mít jas co nejvyšší, pomohlo solární dobíjení. To ale Garmin pro modely s AMOLED nenabízí. Důvodem je degradace barev a kontrastu AMOLED displeje solární vrstvou, která dobíjení zajišťuje. Teoreticky by šlo mít jen dobíjecí solární proužek, ale ten samotný není pro dobíjení dostatečný, protože má jen malou plochu.
Tip: Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla
Místo toho, aby byla solární vrstva přítomna nad displejem, souběžně s krycím sklem a dotykovou vrstvou, tak bude integrována přímo do displeje - citlivé snímače budou umístěny mezi jednotlivé barevné LED pixely. Zatím nikdo neví, jestli to případně nezhorší vlastnosti AMOLED displeje, ale počítejme, že nikoliv. Jinak by se o to asi ani Garmin nesnažil.
Garmin si tento patent nechal zaregistrovat už vloni a je tudíž možné, že touto dobou už pracuje buď přímo na nové generaci hodinek se solárním dobíjením, nebo na vylepšení aktuálních modelů o sluneční dobíjení. Tak, jak to udělal uvedením solárních hodinek Instinct nebo Fénix 6 v průběhu jejich životního cyklu. Tak jako tak, nové modely Forerunner 265 a Forerunner 965 se zatím stejně jako Epixy či MARQ 2 musejí obejít bez soláru.
Diskuse k článku (0)