Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X – Displej, design, ovládání, nové funkce (1.)
Hlavní záložky
Hodinky Fénix 6 byly na trhu skoro dva a půl roku (srpen 2019), než Garmin uvedl nástupce, řadu Fénix 7. Ještě před jejich uvedením dostaly řady nových updatů a funkcí, které prodloužily jejich životnost, ale ani v loňském roce Garmin s uváděním novinek nepřestal. Řada Fénix 6 tak dostala nové aktivity, vylepšené prostředí, ale hlavně měření noční VST a upravený Stav tréninku. Díky tomu jsou hodinky stále parádní a plně použitelné i skoro čtyři roky po uvedení na trh.
Tip: Historie hodinek Fénix se začala psát už v roce 2012
Stejně jako u hodinek Epix i zde byla důvodem pro sepsání tohoto článku zastaralost recenze, kterou jsem publikoval v létě roku 2020. Původně jsem ji chtěl jen upravit a rozšířit, ale to se ukázalo jako nemožné. Některé pasáže zde byly už zbytečné, některé bylo nutno zcela přepsat, řadu věcí pak doplnit. Zjistil jsem například, že jsem v něm vůbec nepsal o výdrži, sportovních a zdravotních funkcích, zkrátka byl takový ošizený. Navíc závěr už dnes vůbec neplatí. Článek nakonec hodně nabobtnal, takže je rozdělen na dvě kapitoly.
Původní článek (2020): Recenze hodinek Fénix 6X Pro Solar: To nejlepší, co můžete mít od Garminu na ruce (i na kole)
A pro koho je určena recenze tří roky starých hodinek? Třeba pro ty, co váhají, zda upgradovat ze starších modelů Forerunner 935, Fénix 5 či Fénix 5 Plus na Forerunner 955/Fénix 7, či zda nepostačí Fénix 6 z druhé ruky.
V druhé kapitole této recenze se věnuji aktivitám, přesnosti GPS, navigaci, jízdě na kole a bajkovým metrikám, výdrži a solárnímu dobíjení.
Široká nabídka modelů
Celá řada F6 nabízí tři modely, které se liší velikostí a hmotností. Jde o Fénix 6S, Fénix 6 a Fénix 6X. Toto rozdělení velikostí je stejné jako u F5/F5 Plus, ovšem s tím rozdílem, že zde už není displej o shodné velikosti 1,2“, nýbrž každý model má velikost odlišnou – nejmenší model 1,2“, prostřední 1,3“ a největší 1,4“. Liší se také rozlišení: 240, 260 a 280 px. Právě větší displej s většími detaily je důvodem, proč zvolit F6X – tedy pokud potřebujete mapy nebo více datových polí. F6X totiž oproti F6 nabídne až osm polí, zatímco maximem F6S a F6 je šestice polí.
Tip: Hodinky Fénix 5X vs. Fénix 6X Pro Solar: Jaký je rozdíl v displeji a provedení?
Jednotlivé modely se také liší provedením a hmotností. Obecně platí, že titanové modely jsou o něco lehčí než ocelové, ale současně také byly dražší. Bylo také možno si pořídit verzi se solárním dobíjením – nejdříve bylo „slunce v duši“ dostupné pouze u F6X, později se solární nabíjení nabízelo skrze celou nabídku. Model Fénix 6X Pro Solar, který jsem si pořídil, se ve verzi Solar nabízel pouze v titanovém provedení, což ušetřilo nějakých deset gramů hmotnosti a hodinky tak váží jen 82 gramů místo 93 gramů ve standardu.
Tip: Kompletní přehled modelů Fénix 6 a původních cen při uvedení na trh
„Pro“ v názvu hodinek pak znamená, že hodinky mají navíc mapové podklady, Wi-Fi a hudbu. Zatímco F6X se ve verzi „nePro“ nenabízí vůbec, menší modely ano a tam už šlo ušetřit celkem dost peněz. Jen nejvyšší model F6X nabízel kromě titanového těla a solárního dobíjení také karbonovou povrchovou úpravu, která by měla být odolnější vůči poškrábání. A to mohu potvrdit, po necelých třech letech mám na hraně jen jednu drobnou oděrku, zatímco mladší titanové Epixy mají těchto mikroškábranců o něco více.
Tip: Forerunner 945: Nejlepší triatlonové hodinky ve srovnání s Fénix 6
Velké, tlusté. Ale vydrží
Před hodinkami Fénix 6X jsem používal několik let celkem malé a velmi lehké hodinky Forerunner 935. Přechod na větší, tlustší a těžší Fénixy ale nebyl až tak drastický, jak jsem čekal. Ani mi nevadila vyšší hmotnost či větší průměr, ale hlavně větší tloušťka. Těch pár milimetrů se už podepsalo na tom, že se mi hodinky špatně vejdou do manžety mikiny či košile, a co je nejhorší, do zimních rukavic. Zatímco FR935 jsem tam nacpal v pohodě, s Fénixy už mám problém. Zkrátka ano, jsou fakt velké.
Ale: větší velikost oproti F6 a zejména F6S je zase nutno vidět v kontextu s výrazně vyšší výdrží. Oproti F6, které mají výdrž s GPS 36 hodin, vydrží F6X skoro dvojnásobek – 60 hodin. V režimu hodinek se zapnutým optickým měřením tepu pak 21 dní a s vypnutým tepem 29 dnů. A to fakt není málo. Moje staré hodinky FR 935 už po několikaletém provozu vydržely při GPS aktivitě jen okolo 20 hodin, takže nárůst ve výdrži byl fakt výrazný.
Nepřehlédněte:
- Jak dlouho vydrží v různých režimech jednotlivé modely Fénix
- Srovnání výdrže Forerunner 935 a Fénix 6X Pro Solar
Oproti modelům Forerunner mají hodinky kovovou lunetu a dýnko (zadní strana hodinek), levnější provedení jsou ocelová, ta dražší pak titanová. Vlastní tělo je tvořeno tvrzeným polymerem. To je stejné jako u řady Fénix 7. Zásadní a v podstatě jediný rozdíl v vzhledu je v tom, že zatímco řada Fénix 7 má šroubky v úchytech řemínku, Fénix 6 (a starší modely) pak přímo v lunetě. Celkově působí hodinky velmi bytelným a odolným dojmem – a taky takové jsou. Já mám na nich po necelých třech letech jen jednu malou odřeninu na lunetě.
Hodinky mají 26m vyměnitelný řemínek QuickFit, který se velmi snadno sundává a nasazuje. Ten původní už v jednom místě naprasknul, takže jsem si pořídil několik neoriginálních – bílý, zelený a černý a ty zatím drží v pohodě. A nemám pocit, že by byly nějak horší než silikonový originál. Jen jsem za ně nedal více než tisíc korun, ale jen dvě stovky. Můžete si také pořídit nylonový pásek, co má model Enduro, který je výrazně lehčí a měl by být i pohodlnější a způsobovat méně alergických reakcí na ruce. S tím ale já problémy nemám.
Parádní displej
Jedinou nevýhodou, kterou model se solárním dobíjením měl, byla nemožnost si pořídit model se safírovým sklem. To je odolnější proti poškrábání než standardní Gorilla DX, kterou používá základní a solární model Fénix 6X. Na druhou stranu má safír výrazně více odlesků, což jsem popsal a zdokumentoval v několika článcích. Má za vinu také nižší kontrast a vůbec horší čitelnost v interiéru, kde je třeba častěji aktivovat podsvícení, ale také v exteriéru, kde se více odráží okolí a obloha.
Právě menší úroveň odlesků než u řady Fénix 7 na Fénix 6X Pro Solar oceňuji. Když se venku i uvnitř displej leskne a ztěžuje čitelnost údajů, snižuje to pozitivní efekt všech dalších inovací. Dotyková vrstva si vybrala svou daň a je jedno, zda máte Gorillu (resp. Power Glass) nebo safír. Fénix 6X Pro Solar jsou zkrátka za všech okolností čitelnější.
Za mě tedy raději hodinky bez dotyku, hlavně, že se displej tolik neleskne. Dotyk je vůbec funkce, kterou považuji za naprosto zbytnou. Reálně ji vůbec nepotřebuji a na F7 i Epix mám dotyk globálně vypnutý. Ano, mapa se s dotykem ovládá lépe. Ale když jedu na kole, mapu mám jen jako pozadí pro trasu, výjimečně si změním měřítko (používám 80 a 120 m). Nic víc, nic míň. Adresy pro navigaci nezadávám vůbec, trasu vždy plánuji na počítači.
Nepřehlédněte:
- Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?
- Hodinky Fénix 5X vs. Fénix 6X Pro Solar: Jaký je rozdíl v displeji a provedení?
Tlačítka bez dotyku
Zatímco řada Fénix 7 dostala dotykové ovládání, Fénix 6 se musí spolehnout pouze na tlačítka. A to je dobře. Sportovní hodinky, které nelze ovládat tlačítky, nejsou pro mne sportovní hodinky. Navíc, jak už jsem zmínil, díky absenci dotykové vrstvy je displej lépe čitelný a netrpí tolik odlesky. Fénix 6 se ovládají klasickou kombinací pětice tlačítek, to zůstalo už od starších generací, nic se nezměnilo. Když něco funguje, proč to měnit.
Zatímco krátkým stiskem tlačítek nahoru a dolů se pohybujete v doplňcích, delším stiskem tlačítka nahoru (levé prostřední) se dostanete do menu. První úroveň je čistě textová, položky jsou vystředěny. Další úroveň už má ikony a texty menší a zarovnané vlevo. Delší položky jsou zalomené. Zatímco na Fénix 7 je menu inverzní (bílé texty na černém pozadí), zde je to naopak – černé texty na bílé. Je to možná méně efektní, ale čitelnější a přehlednější.
Co musím rozhodně pochválit, je odezva tlačítek i „délka“ stisku – obojí je naprosto ideální. Tlačítka mají nejen super odezvu, nejsou ani hlasitá, ani tichá. Prostě krásně cítíte, že jste je stiskli. Když porovnávám s Epixy, Fénix 7, Fénix 7S nebo Forerunner 255, na žádných hodinkách jsem stisk necítil tak dobře, jako právě na svých F6X Pro Solar. Na Fénix 7 bylo podivné tlačítko Start, které bylo jakési blátivě měkké, na F7S zase bylo nutno stisknout pořádně tlačítko dolů, jinak nereagovalo. Na Epixech mám zase dvojstisk, dvě úrovně a dva zvukové projevy atd.
Čtěte dále:
Rychlé menu pro rychlý přístup
Ovládání hodinek zlepšuje možnost práce se zkratkami – podržením tlačítek nebo kombinace se dají spouštět některé funkce. Například já používám podržení tlačítka Start pro spuštění platby Garmin Pay, podržením tlačítka Dolů pro spuštění odpočtu atd. Možností je celá řada a vše se definuje v menu Systém/Zkratky.
Je tu ale i další možnost, jak se dostat rychle k funkcím, a to menu Rychlé volby, do kterého se dostanete podržením tlačítka pro zapnutí. Podržením tlačítka Menu se dostanete k nastavení, kde lze měnit pořadí funkcí (ikon) a případně nové přidávat a nepotřebné odebírat. Jsou tu klasické volby jako Budík, Stopky, Telefon, Garmin Pay, Svítilna apod. Nejčastěji používám toto menu právě pro ovládání hudby.
Poznámka: Zatímco na Fénix 7 se dá svítilna zapnout dvojitým stiskem tlačítka Start, zde to možné není. Svítilnu tak lze aktivovat jen z rychlé volby.
Práce s doplňky
Hodinky Fénix 6 byly prvními, kde se objevila možnost zobrazení tří doplňků (widgetů) na jedné obrazovce; nyní už je to standard. Jde o jakýsi zkrácený výpis, kde na jedné straně vidíte vše důležité, na druhé straně jsou vidět rovnou tři doplňky najednou. Je to super, protože víte, který doplněk bude při listování následovat a lépe se tak orientujete. A pak stačí jen doplněk rozkliknout pro všechny detaily a další případné obrazovky.
Líbí se mi také doplňky Můj den a Statistiky zdraví, což je vlastně složka, v níž se schovávají další doplňky. Například Můj den sdružuje kroky, minuty intenzivní aktivity, patra či kalorie. Zobrazí se zde také všechny aktivity daného dne. Statistiky zdraví pak ukazují tepovku, stres a Body Battery. A právě tyto dva doplňky chybí ve všech nových modelech Garminu, což zvyšuje počet doplňků na hlavní stránce – musíte je mít samostatně.
U modelů Fénix 7 a Epix to Garmin posléze naštěstí vyřešil možnosti sdružování doplňků do složek, takže si chybějící Můj den a Statistiky zdraví můžete vytvořit sami, a navíc si tam i další doplňky. Já si kromě těchto dvou vytvořil navíc ještě složku Počasí. Fénix 7 ale má ještě další vylepšení, co mi na Fénix 6 chybí. Jde zejména o lépe zpracované Počasí s podrobnějším výhledem a rosným bodem, či Kalendář, který ukazuje celý týden, nejen dnešek a zítřek. Nicméně alespoň, že se v kalendáři zobrazuje doporučený trénink.
Čtěte dále:
- Z nových hodinek zmizely doplňky Můj den a Statistiky zdraví
- Epix a Fénix 7: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích
- Fénix 6X vs. Epix a Fénix 7: Nové doplňky, správa složek, upravené menu a nastavení
Za Fénix 7 zaostává
Než byla uvedena sedmá řada Fénixů, měl jsem za to, že na hodinkách už nelze nic moc zásadně vylepšit. Tehdy jsem hodinky měl na ruce už dva roky a nepřišel jsem na nic, co by mi chybělo. A pokud, tak jen sporadicky. Vysoká výdrž, všechny možné funkce, velký a přehledný displej, zkrátka žádná slabina. Sedmá generace ale ukázala, že stále lze vymýšlet nové a nové funkce a přidávat další vylepšení. A většina z nich se bohužel do šestek už nedostane, ať už kvůli hardwarovým omezením, tak kvůli omezením obchodním – pro Garmin není zajímavé podporovat staré modely.
Tip: Může Fénix 6 dostat Připravenost k tréninku a další metriky z Fénix 7? Ano, ale Garmin nechce
Ve svém podrobném článku jsem vyjmenoval všechny zásadní důvody, proč by uživatelé měli – anebo naopak nemuseli – upgradovat na Fénix 7. Některé funkce jsou celkem zásadní, jako přesnější GPS, lepší optický snímač či nové běžecké funkce, některé naopak spíše minoritní. Zde je jejich seznam:
- Dotykový displej
- Přesnější přijímač GPS
- Nový optický snímač 4. generace
- Vylepšená správa map
- Kompletní nastavení hodinek přes mobil
- Obchod Connect IQ v hodinkách
- Ranní report
- Připravenost k tréninku
- Závodní kalendář
- Běžecký výkon přímo v hodinkách
- Výdrž neboli Stamina
- Složky pro doplňky
- Přehled akcií (lze doplnit z Connect IQ, ale doplněk není tak hezký)
- Grafické zobrazení přehledu aktivy
- Vylepšené solární nabíjení
- Delší výdrž
- LED světlo pro Fénix 7X
Nepřehlédněte: Patnáct zásadních důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 nebo Epix
Naštěstí jeden ze zásadních updatů, a sice zásadně vylepšený Stav tréninku 2.0 vč. nové metriky měření nočního stavu VST (variabilita srdečního tepu) řada Fénix 6 dostala. Je jen škoda, že když už je tu měření VST, že se do Fénix 6 také nedostala funkce Snímek zdravotního stavu, která během dvou minut ukáže váš průměrný tep, stres či právě VST.
Tip: Hodinky Fénix 6 dostaly nový Stav tréninku, měření noční VST a upravenou Krátkodobou zátěž
Noční variabilita srdečního tepu
Tato funkce měří VST v průběhu celého spánku. Kromě samotné hodnoty a sedmidenního průměru se tato metrika využívá na Fénix 6 pro určení Stavu tréninku. Zjednodušeně řečeno, čím je toto číslo vyšší, tím lépe – vaše tělo regeneruje.
VST souvisí i s měřením stresu, v podstatě stresové skóre je od VST odvozeno. Pokud vaše srdce bije méně pravidelně (vyšší VST), máte nižší stresové skóre a naopak. Čím nižší VST, tím větší fyziologický stres a vaše tělo je více v napětí – připraveno k akci. A současně méně odpočaté. Nižší VST může také znamenat nastupující nebo probíhající nemoc. Naopak příliš vysoké VST může být následkem srdeční arytmie.
Čtěte dále:
- Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro nové fitness metriky
- Skóre stresu: Základní ukazatel zjišťující zatížení vašeho organismu
V doplňku uvidíte graf průběhu VST za aktuální noc a také průměrné hodnoty za posledních sedm dní. Na první stránce doplňku se pak zobrazí stav VST, ten se ale ukáže až po delší době (tři týdny), kdy lze z naměřených dat vyvodit nějaké závěry. Když se budete pohybovat mimo získané optimum, ovlivní to vaše tréninkové metriky.
Vylepšený Stav tréninku
Zjednodušeně řečeno, díky této funkci budete vědět, zda je váš trénink produktivní, neproduktivní, nadměrný apod. Pokud je trénink produktivní, vaše aktuální tréninková zátěž posouvá fyzickou kondici a výkon správným směrem. Poprvé byla tato inovovaná funkce uvedena v modelech Forerunner 255 a 955 a následně se současně s řadou Fénix 7/Epix dostala i do Fénix 6, za což patří vývojářům Garminu velký dík.
Dříve Stav tréninku reflektoval pouze běh nebo cyklistiku s měřiči výkonu, nyní už ji můžete využít prakticky při jakémkoliv sportu. V podstatě stačí získat hodnocení noční VST, mít nějakou hodnotu VO2max, absolvovat aktivitu a v tu ránu máte i hodnocení tréninku. A budete hned vědět, jestli nejste přetížení či naopak netrénujete málo.
Na Stav tréninku mají vliv tyto metriky:
- Krátkodobá zátěž – hodnocení a číselné vyjádření
- Zaměření zátěže – zda je vaše zátěž aerobní, anaerobní atd.
- VO2max – číselné vyjádření a slovní hodnocení
- Stav VST – sedmidenní průměr
- Regenerace – aktuální doba do ukončení regenerace
- Teplotní a výšková aklimatizace (neukazují se vždy)
Stav tréninku byl zkrátka zcela přepracován, stejně jako některé další metriky. Například Krátkodobá zátěž vypadá na první pohled stejně, ale od dřívější Sedmidenní zátěže se liší. Jednak byl přepracován graf, který se ze sloupcového změnil na čárový s tím, že je graficky vyjádřena oblast optimální zátěže (podobně jako u kroků). A jednak byl upraven vliv zátěže na Stav tréninku s větším důrazem na mladší aktivity, a naopak nižším na starší.
Fitness a tréninkové metriky
Kromě těchto dvou nových metrik umí hodinky měřit samozřejmě řadu dalších, které už měli předchůdci. Jde zejména o tepovou frekvenci, stres, spánek či Body Battery, jakousi energii, kterou přes noc nebo odpočinkem dobíjíte a v aktivitě zase vydáváte. Hodinky mají starší snímač tepové frekvence (3. generace Elevate), co jsem ale srovnávat s novější, nenarazil jsem na zásadnější rozdíly. Starší model má jen méně přesné snímaní při intervalech a pomalejší snímač pulzní oxygenace (a někdy nesnímá vůbec). Nechybí ani minuty intenzivní aktivity či dechová frekvence.
Během aktivity pak hodinky dokážou určit hromadu dalších metrik:
- VO2Max
- Tréninkový efekt
- Tréninková zátěž
- Laktátový práh
- FTP (pro jízdu na kole) - s měřičem výkonu
- Dynamika běhu (s hrudním pásem)
- Výkon (je třeba instalovat datová pole z Connect IQ)
- Doba regenerace
- Frekvence dýchání
Pro změření některých výkonových a fitness ukazatelů je potřeba mít externí snímače. Ty umí Fénix 6X připojit všechny, a to jak ANT+, tak Bluetooth. Například pro watty na kole to jsou snímače výkonu v pedálech, pro watty pro běh hruďák HRM-Pro či Running Dynamics POD Foot (umisťuje se na boty). Z dalších to je například externí teplotní čidlo či ovládání akční kamery Virb. Já používám při jízdě na kole hrudní pás HRM-Run2 a HRM-Pro, snímač rychlosti a kadence.
Tip: Co všechno umí změřit hodinky Garminu? Od srdečního tepu až po laktátový práh
Z interních senzorů je to pak samozřejmě již zmíněný optický snímač, dále barometr, akcelerometr, gyroskop a teploměr. Ten ukazuje přibližně stejně, co Fénix 7, ale méně než Epixy, ale je to v rámci tolerance. Vlastně žádné hodinky, které jsem testoval, se v teplotě nikdy zcela neshodly a někdy byly rozdíly i více než stupeň. Nejméně měřily hodinky Fénix 7, nejvíce Epix, F6X, FR 255 a FR 955 jsou tak někde mezi.
Plná nálož aktivit
Kdybych měl popsat všechny funkce, co hodinky Fénix 6X nabízí, upsal bych se k smrti. Zjednodušeně řečeno, umí skoro všechno. Nabízí měření nekonečného počtu aktivit, od běhu, přes jízdu na kole, lyžování, jízdu na kajaku, jógu, posilovnu, chůzi, expedici atd. V podstatě si najděte sport, který chcete dělat, a hodinky vám alespoň něco změří – nastoupené metry, vzdálenost, srdeční tep, únavu, frekvenci dechu, zátěž, zlepšení od poslední aktivity, okysličení krve, kadenci, vzdálenost chodidel od země při běhu aj.
Nové aktivity byly přidávány v průběhu života hodinek, jsou jich celé desítky. Přesto se ale stále najdou takové, co chybí, já bych třeba ocenil bruslení, a to jak na ledě, tak na inlajnech. Jde to samozřejmě obejít, že si pustíte třeba běh nebo lyžování volným stylem a pak změníte typ aktivity v deníku Connect. Případně si stáhnete aplikaci z Connect IQ, kterých je tam hned několik.
Každá aktivita může mít svůj profil napájení, kde si nastavíte typ přijímače GPS, zda bude aktivní snímač tepové frekvence, zda bude možno připojit externí senzory či poslouchat hudbu. Vše má vliv na výdrž – když zapnete všechno, výdrž bude nižší a naopak. Jednotlivé režimy si upravíte ve Správci napájení a pak jen v dané aktivitě nastavíte.
Tip: Šetřící režimy Fénix 6S/6/6X: Profily napájení pro jednotlivé aktivity
V druhé kapitole se věnuji aktivitám, přesnosti GPS, navigaci, jízdě na kole a bajkovým metrikám, výdrži a solárnímu dobíjení.
Diskuse k článku (0)