Recenze hrudního pásu HRM-Pro (Plus): Nejen měření tepovky, ale řada dalších sportovních funkcí

24.3.2023
Jak starší hruďák HRM-Pro, tak nový HRM-Pro Plus nabízí kromě měření tepové frekvence řadu dalších funkcí – jak pro plavce, tak pro běžce
Hrudní pás HRM-Pro

HRM-Pro je na trhu už přes dva roky


I když mají hodinky dnes už velmi vyspělý optický snímač tepu, stále je hrudní pás nenahraditelný, co se přesnosti týče. Navíc pokud používáte cyklonavigaci a chcete zaznamenat tepovku v aktivitě, v podstatě jinou možnost nemáte. Ano, pokud máte současně hodinky, můžete je použít jako zdroj tepovky a tu vysílat do cyklonavigace, ale jednak to znamená mít na ruce další zařízení, jednak pak už je skoro lepší aktivitu zaznamenat přímo hodinkami. 

Ale varianta to je. Já preferuji sledování velkého displeje cyklonavigace než malého displeje hodinek, zvlášť když nejsou na řídítkách, ale na ruce kvůli měření tepu. Pravdou je, že jsem toho několikrát využil – na řídítkách cyklonavigaci s velkým displejem a na ruce hodinky jako zdroj tepové frekvence. To, když jsem si doma nechal hrudní pás a aktivitu jsem chtěl sledovat na displeji navigace Edge. Upřímně ale hodinky na ruce při jízdě vozím nerad, protože se špatně sledují data, takže i když jedu jenom s hodinkami, dávám si je na řídítka. 

Hrudní pás se vrací do hry

Zkrátka pro cyklistu je rozhodně lepší mít na řídítkách velkou cyklonavigaci než malé hodinky. Sice jsem ještě nedávno preferoval při cyklistice hodinky – konkrétně F6X Pro Solar – ale s příchodem Edge 1040 mě začaly cyklonavigace zase bavit. Starší model Edge 1030 měl jednu nevýhodu, a tou byla slabá výdrž (12 až 15 hodin s GPS) a také problém se „samovybíjením“. Stávalo se mi, že jsem Edge 1030 zapnul a baterie byla téměř vybitá, i když jsem ji předtím prokazatelně měl nabitou. Možná špatně nastavený úsporný režim, nevím. Ale naštve to.

Proto jsem před léty přešel na hodinky F6X a ty jsem používal na všechno, včetně jízd na kole. Se dvěma datovými obrazovkami o sedmi polích jsem si vystačil, mapa také byla slušná, navigace jakbysmet. Navíc jsem vždy před jízdou věděl, jaký je stav baterie a nemusel jsem tedy řešit, jestli bude Edge 1030 nabitý nebo ne. Mimoto jsem si ani neměřil tep, takže jsem šetřil datová pole a nepotřeboval hrudní pás.

To se změnilo po operaci. Zase jsem začal jezdit s hruďákem, a protože starší pás HRM-Run 2 už byl trošku opotřebovaný, pořídil jsem si HRM-Pro. V té době jsem si nezjišťoval jeho parametry, prostě jsem měl za to, že jde o náhradu za HRM-Run 2. To, že se s ním dá plavat a je to vlastně náhrada nejen za zmíněný HRM-Run 2, ale i za HRM-Tri, jsem zjistil až dodatečně. S aktualizací firmwaru na verzi 8.80, se kterou přišla i vylepšená verze HRM-Pro Plus, pak hruďák dostal i další zajímavé funkce.

Čtyřikrát a dost

Nyní má tedy Garmin v prodeji čtyři hrudní pásy. Úplně základní jest HRM-Dual, který není vhodný pro plavání a chybí mu pokročilé běžecké metriky. Následují HRM-Pro a Pro Plus, které se liší jen provedením. Model Pro Plus má možnost výměny baterie bez nářadí, zatímco u staršího HRM-Pro je potřeba šroubovák. Jinak jsou možnosti zcela shodné a pokud tedy máte starší model, neznamená to, že jej musíte zahodit a jít si pořídit ten nový.

Tip: Hrudní pás HRM-Pro Plus: Snímá kroky a tep i bez hodinek, zvládne i plavání

A konečně je tu pás HRM-Swim, který je speciálně určen pro plavání v bazénu. Má povrchovou úpravu, aby neklouzal z hrudník při otáčkách na koci délky, je tlustší, aby styčná plocha s tělem byla co největší, a není tak pružný. Opět aby se minimalizovala možnost klouzání z těla. A nejen to, materiál je odolný vůči chlorované vodě, zatímco pásy HRM-Pro nikoliv – ty se doporučují pro plavání ve venkovní, přírodní vodě. 

Nepřehlédněte: Hrudní pás HRM-Swim: Konečně budete vědět, jaký srdeční tep máte při plavání

Když jsou data offline

Vlastnosti a možnosti HRM-Pro jsem začal zkoumat více právě ve chvíli, kdy jsem si pořídil navigaci Edge 1040 a začal s ní jezdit. Jednak kvůli testování, jednak proto, že velký displej je fakt komfortnější a můžu mít všechna data na jedné obrazovce a nemusím přepínat dvě obrazovky jako na Fénix 6X. Vidím tak kompletní data o rychlosti, tepové frekvenci, nadmořské výšce, vzdálenosti do cíle, hodiny, teplotu či stav baterie. To vše díky datové obrazovce My EDGE 2, o které jsem psal dříve. A samozřejmě velká mapa, ta je boží.

Nepřehlédněte:

Na kombinaci hrudní pás a Edge mi ale vadila jedna věc, a to byl záznam srdečního tepu při aktivitě. V ní byl sice uložen, ale nepropsal se do denního přehledu v deníku Connect – tam prostě byla díra, která kopírovala dobu jízdy na kole. Pokud jsem chtěl mít záznam tepu v denní přehledu, musel jsem mi na ruce současně hodinky. V té době jsem ale nevěděl, že to hruďák umí. Prostě mě to nenapadlo. 

Tip: Proč se srdeční tepová frekvence z aktivit cyklonavigace Edge neukazuje v denním přehledu?

Stačila jediná drobnost: spárovat HRM-Pro také s mobilní aplikací Connect přes Bluetooth. Když tohle udělám, hrudní pás posílá data nejen do cyklonavigace přes ANT+, ale také přes Bluetooth přímo do deníku Connect, kde se uloží do denního přehledu. Dokonce ani u sebe při jízdě nemusíte mít mobil, data o tepu se uchovávají 18 hodin, takže pokud v denním přehledu nějaká data chybí, stáhnou se pak po ukončení jízdy, jakmile se hrudní pás připojí k mobilu. Současně s tepem pak samozřejmě fungují i minuty intenzivní aktivity

Nepřehlédněte: Problém vyřešen: Tepová frekvence se ukazuje v denním přehledu i u aktivit na cyklonavigacích Edge

K výše uvedenému jedna důležitá poznámka: Někdy na podzim loňského roku (2022) dostala podporu minut intenzivní aktivity přímo navigace Edge 1040 - a také Edge Explore 2, čili pokud máte jeden z těchto modelů, nepotřebujete pro záznam tepové frekvence s možností propisu do deníku Connect a sbírání MIA hrudní pás HRM-Pro/Plus, ale stačí vám i HRM-Run/2 či HRM-Dual. 

Tip: Minuty intenzivní aktivity: Hodinky, cyklonavigace, specifika, nastavení a omezení. Kompletní průvodce

 

Hurá do vody

Offline stahování dat tepové frekvence uměla už první generace HRM-Tri a HRM-Swim, HRM-Pro tak vlastně nepřináší nic převratně nového. Data ale umí stáhnout zpětně i v jiných aktivitách než plavání, což se hodí tehdy, když třeba jedete na kole nebo běžíte a nemáte hodinky připojené k hruďáku. Upřímně ale nevím, jaký to má význam, když mám hrudní pás na sobě, tak ho mám vždy připojen k hodinkám nebo navigaci a nemám potřebu data stahovat offline.

Naopak při plavání se to hodí, protože pod vodou nefunguje bezdrátový přenos, a tudíž si data z hruďáku musíte stáhnout až po aktivitě. Sám jsem si říkal, že tato funkce je vlastně už zbytná, když optický snímač při plavání funguje už na všech hodinkách, ale má to jedno velké ale. A tím je přesnost. Optika mi při plavání málokdy dávala konzistentní výsledky, často se mi stávalo, že první interval měl tepy vysoké a ty pak následně spadly, nebo přesně naopak. Lišila se i měření, když jsem plaval se dvěma hodinkami. 

Zkusil jsem tedy plavat s hodinkami Fénix 6X Pro Solar na levé ruce a Epix na pravé ruce. Fénix 6X po celou dobu stabilně ukazoval tepovku nad 115 tp/m, zatímco Epix tuto hodnotu jen v prvním intervalu a poté tepovka spadla na nějakých 90 tp/m. A kde je pravda? Po ukončení a uložení aktivity, jsem nechal stáhnout data a hodinky plavání uložily jako novou aktivitu. 

V deníku Connect jsem tedy měl celkem tři plavací aktivity. Pokud data z hruďáku stáhnete rovnou, pak se aktivita uloží jen jedna – mě se ale nechtěly hodinky k hruďáku připojit a podařilo se mi to až zpětně. Díky této „chybě“ mám ale k dispozici srovnání plavání s hruďákem a optikou. A co jsem zjistil? Hodinky Fénix 6X celou dobu proměřovaly, zatímco Epixy po prvním intervalu, který byl nadhodnocen, měřily stejně jako hruďák.

Nepřehlédněte: Plavání s hrudním pásem HRM-Pro: Postřehy a srovnání s optickým snímačem

Přesnost optiky pod vodou, zdá se, není příliš vysoká. Je nutno dotáhnout řemínek, aby se mezi snímač a kůži nedostala voda, která by měření ovlivnila. Nic víc pro rozumnou přesnost ale udělat nemůžete. Pokud nemáte tep jen jako orientační hodnotu, je asi lepší plavat s hrudním pásem. Tepovkou jsou totiž ovlivněny fitness metriky: U aktivity s hruďákem jsem měl zátěž 12, zatímco u optiky 93 – a to je zásadní rozdíl.

Nepotřebujete hodinky

S novým firmwarem umí hrudní pás ještě další dobrou věc: sleduje kroky stejně jako hodinky. Vůbec tak nemusíte mít na sobě hodinky, stačí hruďák a ten posílá data do deníku Connect, ať už online, nebo až posléze offline. To se může hodit tehdy, když provozujete sporty, kde jsou hodinky nevhodné či dokonce zakázané, například hokej nebo fotbal.

Funguje to ale jen tehdy, pokud jsou hodinky z dosahu, případně pokud jsou zcela odpojené. V opačném případě se kroky a tepovka stále načítají z hodinek, a to i tehdy, pokud nejsou na ruce. A tehdy byste samozřejmě žádné kroky nezískali. Je proto vhodné, pokud chcete načítat data tepové frekvence a kroků z hruďáku, mít hodinky vypnuté, nebo alespoň odpojené od mobilu. 

Tip: Hrudní pás HRM-Pro a Pro Plus: Kroky a tepovou frekvenci měří i bez hodinek (zkušenosti)

Hrudní pás by měl dokonce podporovat kalibraci kroku pro běh uvnitř na pásu, což nemám jak ověřit, ale věřím, že to funguje, když to má Garmin ve specifikacích. Stačí se proběhnout venku s GPS, data se propíšou do hruďáku a ten pak délku kroku může použít při běhu uvnitř. Třeba to někdo vyzkouší dá mi vědět, že to fakt jde. 

Dynamika běhu 

Už hrudní pás HRM-Run uměl měřit dynamiku běhu, což jsou metriky hodnotící váš běh. Konkrétně jde o dobu kontaktu se zemí (DKZ), vyváženost doby kontaktu se zemí, kadenci, délku kroku, vertikální oscilaci a vertikální poměr. To vše vám pomůže při následné analýze aktivity zjistit, zda je váš běžecký styl optimální a kde byste se mohli zlepšit, případně snížit únavu při běhu správnou technikou. 

Tip: Tyto parametry umí měřit také Running Dynamics Pod - to když si nechcete kupovat hrudní pás, protože vám na tep stačí optika v hodinkách. 

Poznámka: Hodinky Forerunner 265 a 965 umí tyto metriky měřit i bez hruďáku a tuto funkci budou umět posléze i hodinky řady Fénix 7/Epix (a odvozené modely). Starší hodinky pro měření dynamiky potřebují stále hruďák.  

Hodnoty dynamiky běhu si můžete nechat zobrazovat přímo při aktivitě na patřičných datových obrazovkách. Starší modely ukazují jednu obrazovku, novější pak dvě s více ukazateli. Naměřené hodnoty se následně ukážou po aktivitě v deníku Connect v mobilu nebo na webu, většina z nich jako graf, ostatní pak v textovém přehledu. 

Nepřehlédněte: Dynamika běhu: Jaká data zaznamenává hrudní pás HRM-Run či HRM-Pro a co z nich zjistíte?

Jaký máte výkon?

Poprvé se možnost běžeckého výkonu objevila v hodinkách Forerunner 935 a Fénix 5. Jde o metriku, která oproti měření tepové frekvence není zatížena výchylkami spojenými se zdravotním stavem, stresem nebo jinými faktory ovlivňujícími tepovku. Z ukazatelů jako je tempo, vertikální oscilace, sklon nebo údaje o síle a směru větru vypočítává sílu, kterou působíte při běhu na zem. Pro někoho může být výkon ve wattech lepším ukazatelem než tepová frekvence. Výkon se následně zobrazí také v deníku Connect, a to přehledně v grafu, ale v textových hodnotách. 

Tip: Jak Garmin měří váš běžecký výkon pomocí hodinek? K čemu to lze využít

Stejně jako dynamiku běhu, také běžecký výkon běhu zobrazí jen multisportovní a běžecké modely, nikoliv fitness hodinky jako Venu nebo Vívoactive, či levné modely jako Forerunner 45 nebo 55. Pokud jde o běžecký výkon, je tu další rozdíl: starší hodinky (např. Fénix 6) si musí patřičná datová pole stáhnout z Connect IQ. Nativně umí dynamiku běhu měřit série Fénix 7, Forerunner 255, Forerunner 955 a Instinct 2. Přehled všech zařízení, která běžecký výkon podporují, najdete na webu Garminu.

Poznámka: Hodinky Forerunner Forerunner 255/265, Forerunner 955/965 či Fénix 7/Epix umí už měřit běžecký výkon bez hrudního pásu, jen s optikou. 

Bez HRM-Pro se neobejdu

Oba hruďáky, HRM-Pro a Pro Plus mají stejné funkce a možnosti, liší se opravdu jen umístěním baterie. Pokud tedy máte starší model, neznamená to, že musíte běžet a koupit si nový. Nic tím nezískáte, jen pohodlnější výměnu baterie. Oba mají i stejnou deklarovanou výdrž, a sice rok se zhruba hodinovou aktivitou denně. Oba také dokážou připojit až tři Bluetooth zařízení a nekonečně mnoho ANT+ senzorů. Není tak problém mít hruďák připojen k mobilu, dvěma hodinkách a třeba cyklonavigaci. 

Hrudní pás HRM-Pro je i velmi pohodlný, díky své pružnosti dobře drží na hrudníku a současně nemám ani po delší aktivitě v délce několika hodin otlaky. Na cyklodovolené jsem ho měl i několik celých dní po sobě a bez problému. Zkrátka pokud překousnete cenu tři tisíce korun, určitě odvede dobrou práci. Není to totiž jen hrudní pás, ale dokáže spoustu další věcí. Zatímco dříve jsem měl hruďák jen pro testy, dnes je to pro mě naprosto nezbytný doplněk. 

Stručné parametry HRM-Pro Plus

  • Rozměry 60–142 x 30 x 1,2 cm
  • Hmotnost: 52 g
  • Rozměry modulu: 29,6 x 53,7 x 8,6 mm
  • Možnost úpravy velikosti: dvojitý ohyb
  • Baterie: CR2032
  • Kryt baterie: rychloupínací
  • Výdrž baterie: 12 měsíců (hodinový trénink denně)
  • Stupeň voděodolnosti: 5 ATM
  • Provozní teplota: 0°– 40°C
  • Komunikace: ANT+ (neomezeně), Bluetooth Smart 5.0 (3) 
  • Dosah: 3 m
  • Cena: 2 990 Kč

Další vlastnosti

  • Měření srdečního tepu ANT+: ano
  • Srdeční tep BLE: ano
  • Podpora variabilního srdečního tepu a pokročilých funkcí měření srdečního tepu: ano
  • Dynamika běhu ANT+: ano
  • Samostatné sledování aktivity (počet kroků, celodenní srdeční tep, kalorie a minuty intenzivní aktivity)
  • Podporuje funkci TrueUp
  • Ukládání a odesílání srdečního tepu: ano
  • Statistiky srdečního tepu pro interval plavání: ano
  • Tempo běhu a vzdálenost: ano

Diskuse k článku (5)