Srovnání hodinek Fénix 7S a Venu 2S: Modely, barvy, displej, ovládání (1.)

14.9.2022
Oba tyto modely jsou určeny převážně pro ženy. Jsou malé, lehké, stylové a nabízené v mnoha různých barevných kombinacích. Přesto se liší v podstatě ve všem
Rozdílné displeje

Zatímco hodinky Venu 2 jsou vybaveny AMOLED displejem s vysokým kontrastem a krásnými barvami, Fénix 7S sází na klasický transreflexní displej, který využívá odrazu okolního světla


Malé hodinky s menší lunetou a kratším a užším řemínkem nebývají ve středu zájmu – většina uživatelů chce hodinky spíše větší, na který jsou lépe vidět fitness a tréninková data. Ne každý ale potřebuje mít na ruce cibule, co jsou větší než jeho zápěstí. Hodinky mohou sloužit (sekundárně) i jako módní doplněk, a to zejména pro ženy.

Nepřehlédněte druhou část článku!

Garmin má pro takové případy hned několik modelových řad, a to i z těch vyšší cenových sfér. Už od řady Fénix 5 jsou k dispozici malé hodinky Fénix 5S s lunetou o průměru 42 mm, které mají stejné funkce jako větší modely, ale krásně pasují na menší, většinou ženská zápěstí. Od modelu F5S pak dostaly i větší displej, a to s rozlišením 240 px a úhlopříčkou 1,2“ – tedy tolik, co mají hodinky Forerunner 745 nebo 945, které jsou ale větší. 

Pro ženy má Garmin i další menší hodinky, například Vívoactive 4S a Venu 2S, které mají lunetu o průměru 40 mm a displej o velikosti 1,1“. Oboje hodinky jsou čistě dotykové, liší se v podstatě jen displejem – Vívoactive 4S má klasiku, transreflexní MIP, zatímco Venu 2S krásně zářící AMOLED. Oba modely mají i svoje větší sourozence o velikosti 45 mm, které jsou určeny pro větší zápěstí a mají samozřejmě i větší displej, a sice 1,3“.

Poznámka: Garmin má ještě k dispozici model Venu 2S Plus, který je o kousek menší než Venu 2, ale má stejný displej. Stále je ale oproti Venu 2S o dost větší. 

Model Venu 2S byl uveden na trh na jaře roku 2021, Fénix 7S o rok později. Rozdíly mezi nimi ale jsou zásadní. Zatímco Fénix 7S je sportovní top model, který má naprosto všechny funkce, jež Garmin aktuálně nabízí, Venu 2S jsou orientovány spíše na styl a funkční vybavení mají horší. Nabízejí ale krásnější displej, který je zejména v interiéru perfektně čitelný a ukazuje kontrastní a jasné barvy. Zkrátka na Venu 2S všechno vypadá tak nějak lépe.

Nepřehlédněte:

Venu 2S: Modely a barvy

Venu 2S jsou oproti Fénix 7S výrazně levnější a tedy dostupnější. Všechny nabízené verze mají shodné funkce, liší se pouze barevným provedením těla a řemínku. Nemusíte tak řešit, jestli si koupíte takové či makové sklo, solární dobíjení, velikost paměti atd. Celkem je k dispozici pětice různých provedení, které v oficiálních ceníkových cenách stojí od 8 990 do 10 990 Kč.

  • Zlaté tělo, pískový řemínek – 8 990 Kč
  • Zlatorůžové tělo, bílý řemínek – 8 990 Kč
  • Grafitové tělo i řemínek – 8 990 Kč
  • Stříbrné tělo a šedý řemínek – 8 990 Kč
  • Zlatorůžové tělo a bílý kožený řemínek – 10 990 Kč

Ve všech provedeních je krycí sklo z materiálu Gorilla Glass 3, safír na Venu 2S nečekejte. A ono je to možná i lepší, protože safír je přece jenom materiál s hromadou odlesků, a to nikdo nechce. 

Fénix 7S: Modely a barvy

Oproti tomu Fénix 7S se nabízí v celkem třech funkčních provedeních, každé z nich má odlišnou nabídku barev a řemínků. Tj. pokud si zvolíte verzi bez solárního dobíjení, nemůžete mít zlaté tělo atd. Rozhodujete-li se tedy primárně dle barevného provedení, jste poněkud omezeni ve svém výběru. 

Jednotlivá provedení Fénix 7S jsou stejná jako u většího modelu Fénix 7. Základní model má 16 GB paměti a nemá solární dobíjení. Druhý v řadě přidává solár a třetí pak titanové tělo, 32 GB paměti a více pásem satelitního příjmu. Lépe to ukazuje tento seznam:

Základní provedení: 16 990 Kč

  • Stříbrná luneta, bílé tělo a řemínek
  • Stříbrná luneta, šedé tělo a řemínek

Solární provedení: 19 490 Kč

  • Tmavě šedá luneta, černé tělo a řemínek
  • Zlatorůžová luneta, pískové tělo a řemínek

Safírové titanové provedení: 21 990 Kč se silikonovým řemínkem, 24 490 Kč s koženým a nylonovým

  • Krémově zlatá luneta, pískové tělo a řemínek 
  • Karbonová luneta, černé tělo a řemínek
  • Tmavě bronzová luneta, šedé tělo a řemínek
  • Zlatorůžová luneta, vápencové tělo a kožený řemínek
  • Zlatokrémová luneta, krémové tělo a nylonový řemínek 

Jak vidno, nejvíce možností má titanové provedení se safírovým sklem. Pokud si chcete pořídit jen základní model, pak jste celkem omezeni ve výběru a na výběr máte jen stříbrnou lunetu. Garmin zkrátka svoje zákazníky tlačí do dražších modelů. Dobré ale je, že hodinky se dají pořídit v různých obchodem podstatně levněji a safírové provedení se dá sehnat už za osmnáct tisíc korun.

Těžký výběr

Fénix 7S si zkrátka pořídíte tehdy, pokud vám jde o delší výdrž s GPS, pokročilejší tréninkové funkce a nevadí vám horší displej, který vyniká v podstatě jen na přímém slunci. Chcete-li lepší čitelnost v interiéru a ve stínu, pak si nepořizuje nejdražší safírové provedení, ale ani to solární – ideální je úplný základ, které má nejméně odlesků. Jenže v tomto provedení si zase nemůžete vybírat mezi tolika barvami a provedeními. Zkrátka Garmin v tomto ohledu docela svazuje ruce.

To s Venu 2S je volba daleko lepší. K dispozici je jediná verze, která se liší jen barevným provedením. Takže nehrozí, že byste výběrem jiné barevné kombinace přišli o nějaké funkce, které se vám líbí a které potřebujete. Oboje hodinky mají ale výměnné řemínky, takže si jich můžete k hodinkám pořídit více a pak je střídat. Je nutno ale myslet na to, že se musejí hodit k tělu hodinek, které má různou barvu. Venu 2S má šířku 18 mm, F7S pak 20 mm s tím, že na Fénixech je systém QuickFit a na Venu 2/2S pak Quick Release (stejný jako třeba na Forerunner 55 a 255).

 

Transreflexní nežere, ale hezký není

Naprosto zásadním rozdílem mezi hodinkami je displej. Velikosti jsou si podobné, Venu 2S má úhlopříčku 1,1“, Fénix 7S pak o kousek více, 1,2“. Zatímco ale F7S má větší displej, Venu 2S má větší rozlišení – jde o 360 px vs. 240 px. Displeje totiž mají rozdílnou technologii, a sice Venu 2S stejně jako celá řada Venu 2 nabízí AMOLED, Fénix 7S si vystačí s méně vyspělým transreflexením MIP, který je základem řady Fénix (a Forerunner) už dlouhá léta pro svoji úspornost. 

Garmin je odpradávna spojen s transreflexními displeji. Tyto displeje používají pro lepší viditelnost denní světlo – čím více je v okolí k dispozici světla, tím lépe je displej vidět. Vlastní podsvícení tak potřebují jen za šera a v noci. Mohou být tak neustále zapnuté, protože mají bez podsvícení velmi nízkou spotřebu. Obecně tak hodinky s tímto typem displeje vydrží velmi dlouho, i když mají displej neustále aktivní. 

Tento displej má ale dvě zásadní nevýhody – slabší podání barev a nízký kontrast. Černá tedy není úplně černá a barvy jsou mdlé. Na hodinkách, kde barvy nikterak zvlášť nepotřebujete a stačí vám pár základních (celkem 64), a to i na mapách, to naštěstí nevadí. Ovšem pro náročnější aplikace to už je určité omezení. Proto na hodinkách, kde záleží na kvalitním zobrazení, používají výrobci displej typu AMOLED.

Krása jménem AMOLED 

A právě pro něj se rozhodnul Garmin poprvé u modelu Venu, následně u Venu 2/2 Plus a pak jej vyzkoušel na modelu Epix. Zatímco transreflexní displej sám o sobě nesvítí a je proto potřeba při horší okolním světle podsvícení, u displeje AMOLED svítí jednotlivé body přímo – jde o samostatné diody. V případě, že je na hodinkách zobrazen třeba jen digitální čas, může být spotřeba celkově nízká, protože bodů svítí minimum. Když ale svítí body všechny nebo alespoň většina, ouvej ouvej – spotřeba roste geometrickou řadou. 

TIp: Recenze hodinek Epix

Výhodou AMOLED displeje je jednak vysoký kontrast, jednak živé barvy a skvělá viditelnost za téměř všech světelných podmínek. I na přímém slunci to není špatné, rozdíl je ale především za podmračeného dne nebo v lese, kdy transreflexní displeje bez podsvícení ztrácejí. Navíc získáte 65 tisíc barev a vyšší rozlišení, což umožňuje vytvářet a používat podstatně atraktivnější aplikace. Není divu, že opravdu chytré hodinky, kde se počítá s tím, že se budou používat jako částečná náhrada mobilu, používají výrobci AMOLED – aby aplikace k něčemu vypadaly.

A protože Venu 2S jsou spíše stylové hodinky, kde se počítá i s tím, že je uživatelé nebudou používat jen ke sportu, zvolil Garmin displej typu AMOLED. A naopak Fénix 7S, které jsou naopak spíše sportovní, mají displej typu MIP, který má nižší spotřebu a lepší čitelnost venku. U nich se počítá se tím, že uživatelé opravdu preferují jiné vlastnosti než je kontrast a vysoké rozlišení. Super vlastností Venu 2S je čidlo okolního osvětlení, které přizpůsobuje jas displeje světelným podmínkám. U Fénix 7S je nastavení pevné a pro každou změnu musíte do menu.

Toť lesk jak blesk 

Oboje hodinky ale trpí odlesky, což je dáno jednak dotykovou vrstvou a jednak safírovým sklem u F7S. Tyto hodinky jsou na tom s odlesky ještě hůře než Venu 2S a zejména v interiéru toho na displeji moc neuvidíte. Displej je tmavý a leskne se v něm strop, nábytek, okna, prostě všechno. Oproti Venu 2S mají v interiéru výhodu: svítící body displeje odlesky přerazí, takže displej je jednak čitelnější, jednak kontrastnější a detailnější. 

Pokud bych to měl shrnout, Venu 2S mají lépe čitelný displej skoro za všech okolností vyjma jasného slunečného počasí, kde se zase daří F7S (odražené světlo displeje eliminuje odlesky). Když se ale AMOLED rozsvítí na maximum, pak je slušně viditelný i za velmi jasného počasí. Maxima dosáhnete dotykem, gestem nebo tlačítkem. Pokud není maximum potřeba, displej pohasne do režimu bludička, kdy šetří energii – ale tehdy je na něm venku vidět kulový. 

TIp: Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?

Rozměry a hmotnost

Oboje hodinky jsou velmi malé. Fénix 7S má průměr lunety 42 mm, Venu 2S jsou ještě o dva milimetry menší. Na ruce je tak skoro nepostřehnete, navíc jsou ještě tenčí. Zatímco 7S mají tloušťku 14,1 mm, tedy skoro stejně jako velké Fénix 7X, Venu 2s jsou tenoučké – mají jen 12,1 mm. Aje to fakt znát, na ruce je vůbec nevnímáte, což se o F7S říct úplně nedá. Navíc luneta V2S je zaoblená směrem dolů, což malé rozměry ještě zvýrazňuje. 

Fénix 7S jsou také velmi lehké, v porovnání s většími Fénix 7 a zejména Fénix 7X. Titanové provedení váží s řemínkem 58 gramů (tělo hodinek 42 gramů), ale oproti V2S je to stále hodně. Ty váží totiž jen 38 gramů, a to je prakticky nic. Prostě o hodinkách na ruce vůbec, ale vůbec nevíte. Fénix 7S přece jen trochu cítit jsou a hlavně větší tloušťka o sobě dává znát zejména při oblékání – neustále se o ně něco zadrhává, i třeba popruhy batohu. Prostě Venu 2S působí více dámsky, zatímco Fénix 7S mají design prostě, no prostě jako Fénixy. Ale díky tomu jsou unisex – mohou je nosit dámy, ale i pánové s menším zápěstím (jako třeba já).

Dotyk i tlačítka

Oboje hodinky mají dotykový displej a jsou plně ovládatelné dotykem. Fénix 7S ale k tomu nabízí i možnost ovládání jen pomocí tlačítek. Resp. je to naopak – k plně tlačítkovému ovládání přidala sedmí generace Fénixů také dotykové ovládání. Hodinky F7S jsou tedy plně nezávislé na dotyku, ten si můžete klidně vypnout, případně jej nechat zapnutý pro režim hodinek a vypnout pro sportovní aktivity, kdy by dotyk mohl spíše překážet.

Venu 2S jsou oproti tomu koncipovány jako hodinky dotykové, takže s tlačítky tu moc nepochodíte. Oproti F7S jsou k dispozici pouze dvě, zatímco F7S jich nabízí celkem pět. Tlačítkem vpravo nahoře spouštíte aktivity a můžete zobrazovat detaily doplňků, tlačítkem vpravo dole pak se vracíte v menu o úroveň zpět a delším podržením vstupujete do hlavní nabídky. 

Důsledkem odlišného pojetí ovládání je i jiné provedení některých doplňků. Třeba Body Battery neukazuje graf celého dne od půlnoci do půlnoci jako na F7S, ale jen jeho část a vy si posuvem zobrazujete starší data. Podobně funguje třeba i stres a podobně. Také probouzení displeje je odlišné – na F7S stačí pro aktivaci podsvícení jednou klepnout prstem, na Venu 2S musíte poklepat. 

Právě „probouzení“ je na F7S rychlejší a spolehlivější, u Venu 2S je potřeba občas klepnout vícekrát, než hodinky zareagují. U F7S je sice výhodou, že displej je vidět neustále, ale v interiéru je velmi tmavý s čitelností údajů jsou celkem problémy kvůli odleskům. Podsvícení je tak v podstatě nutnost, já používám 20 %, což ve většině případů stačí. Na starších hodinkách F6X, které mají odlesků méně, si přes den vystačím dokonce bez podsvícení a případně jej aktivuji manuálně. 

Díky dotykovému displeji se snadněji na obou hodinkách ovládá také Garmin Pay – rychleji naťukáte PIN před platbou. A když pak hodinky následujících 24 hodin nesundáte, nemusíte PIN zadávat znovu při opakované platbě. 

Optický snímač

Hodinky Venu 2 byly prvním modelem, který dostal nový optický snímač Elevate čtvrté generace. Ten je jednak přesnější než trojka, jednak by měl lépe měřit pulzní oxygenaci a variabilitu srdečního tepu. A právě toho Garmin využil a poprvé uvedl funkci Snímek zdravotního stavu, který v rámci dvouminutového měření VST poprvé odhaluje uživateli. Do té doby bylo VST jen jako součást metriky měření stresu, ale nikdy nebylo vidět patřičnou hodnotu VST milisekundách.

Nepřehlédněte: 

Fénix 7S má rovněž čtvrtou generaci, navíc má optický snímač okolo malý okraj, díky čemuž se jednak sklo nepoškrábe, když položíte hodinky na stůl, jednak světlo optiky méně prosvítá do boku a zejména v noci není tak rušivé jako u starší generace Fénix 6. Snímek zdravotního stavu má F7S také, navíc umí měřit noční hodnoty VST a zobrazit je jako součást metrik Připravenost k tréninku či Stav tréninku. Žádnou z těchto funkcí Venu 2S nemá, měří jen míru stresu (která ale má jako podklad VST). 

V druhé části srovnání najdete vše o sportovních a mapových funkcích hodinek


Diskuse k článku (0)
Tagy: