Beta program: Jak nahrát do hodinek a cyklonavigací testovací verze firmwaru. Jaká jsou omezení?

12.11.2024
Pokud chcete mít přístup k novým funkcím a opravám dříve, než Garmin vydá oficiální firmware, můžete se stát členy beta programu. A následně pak reportovat případné chyby a problémy. Kompletní přehled a návod
Seznam registrovaných zařízení

Aby se dané zařízení stalo členem beta programu, je nutné jej nejprve vybrat v seznamu 


Dlouhá léta byl postup pro nahrání testovací verze firmwaru do hodinek a cyklonavigací stejný. Bylo nutno nejprve najít na webu stránku s beta verzí firmwaru, ten stáhnout, připojit zařízení k počítači, firmware do něj nahrát a po odpojení instalovat. Tento postup jsem popsal ve starším článku. (Postup nahrávání zůstal stejný pro některá zařízení, ale o tom až dále.)

V květnu roku 2022 Garmin svůj beta program zcela přepracoval. Jednak je snazší testovací verzi firmwaru do zařízení nahrát, jednak je snazší reportovat případné chyby. A loni došlo k dalším změnám, které mají dále usnadnit nahrávání nových verzí firmwaru do hodinek a cyklonavigací. V podstatě vše probíhá automaticky a vy se nemusíte o nic starat.

Jak na to?

Nejprve je třeba se stát členem beta programu pro svoje zařízení. Pokud jich máte více, je nutno následující postup opakovat pro každé svoje zařízení. Postup je následující: přihlaste se do webového deníku Connect. Zde klepněte na ikonu hodinek vpravo nahoře a vyberte zařízení, které se má stát členem beta programu. Následně zvolte odkaz Zapojit se do programu beta verze softwaru. Po odsouhlasení podmínek se vaše zařízení zaregistruje do programu a velmi brzy obdrží poslední beta verzi firmwaru - pokud je nějaká k dispozici.

Nahrání beta verze je stejné jako u finálky - prostě se do hodinek stáhne via air, tedy stáhne se do mobilního deníku Connect a následně se přes Bluetooth uloží do hodinek nebo cyklonavigace. Zařízení vás pak vyzve k instalaci, stejně jako u finální verze. Nová verze se obvykle objeví do 24 hodin po vydání.

Pokud to chcete urychlit, můžete na novějších hodinkách s Wi-Fi zkusit funkci Vyhledat aktualizace v menu Systém/Aktualizace softwaru - je potřeba mít nakonfigurované připojení k Wi-Fi. Umí to tyto modely:

  • Edge 540/840
  • Edge 1040/1040 Solar
  • Edge 1050
  • Fénix 6 Pro
  • Fenix 7/Epix Gen 2
  • Fénix 7 Pro a Epix Pro
  • Fénix 8/E
  • Enduro 2/3
  • Forerunner 255 Music
  • Forerunner 265
  • Forerunner 945 LTE
  • Forerunner 955
  • Forerunner 965
  • Venu 2
  • Venu 2 Plus 
  • Venu 3
 

Přehledy novinek na webu 

Seznam všech novinek v poslední beta verzi najdete nyní souhrně na diskuzním fóru Garminu v sekci Beta Program. Zde si zvolíte požadované zařízení, nedávno přibyla cyklonavigace Edge 1050 či hodinky Fénix 8, Enduro 3 a Lily 2. Následně vyberte Announcements, kde se zobrazí informace o všech betaverzích firmwarů vydaných od začátku spuštění tohoto programu.

Ve výpisu najdete podrobný popis firmwaru vč. informace, zda se jedná o Release Candidate, tedy verzi, která je v podstatě stejná jako finální, jen se ladí poslední případné chybičky. Dále je tu přehled novinek od poslední testovací verze a někdy tu bývá i souhrnný přehled novinek od poslední finální verze. 

Chcete-li nahlásit případnou chybu, vraťte se o úroveň zpět na stránku a zde zvolte buď Public Beta Bug Reports. Následně vyberte verzi, kterou používáte a dostanete se do diskuzního fóra, kde najdete hlášení od ostatních uživatelů stejné verze. Můžete se jednak podívat, jestli už vámi nalezenou chybu někdo nenahlásil, jednak si můžete projít všechny diskuze a vyjádřit se k nim. 

Nahlášení nově nalezené chyby pak provedete pomocí tlačítka +New. Do systému se přihlásíte pomocí svého loginu, který máte do deníku Connect. 

Není beta jako beta

Dříve byly testovací verze firmwaru označovány jako alfa a beta verze. Nejprve byla vydána alfa verze, která byla ve fázi výrazného rozpracování a mohla způsobovat i potíže - třeba zamrznutí hodinek. Alfa verzi bylo možno do zařízení nahrát pouze manuálně - stáhnout patřičné soubory, připojit zařízení k počítači, soubor s firmwarem přesunout a poté zařízení restartovat. 

Tip: Jak nahrát do zařízení beta verzi firmwaru manuálně

Pokud se člověk potřeboval na hodinky spolehnout, instalaci alfa verze nešlo doporučit. Oproti tomu beta byla více odladěná a až na drobnosti, které se dolaďovaly, funkční. Zkrátka už se vychytávaly jen poslední chyby - a k tomu slouží právě výše zmíněné diskuzní fórum. 

Označení alfa však už zcela zmizelo. Už jsou k dispozici jen „brzké“ beta verze (v podstatě dřívější alfy) a „běžné“ beta verze. Rozdíl je tom, že u hodinek (a cyklonavigací) s Wi-Fi lze brzkou betu nahrát pomocí Wi-Fi, zatímco majitelé modelů bez Wi-Fi musí čekat na verzi, která se umí nahrát přes Connect (což bývají až ty pozdější). Případně je třeba nahrát soubory do hodinek (pokud jsou k dispozici) a teprve pak se spustí instalace. 

Jednotlivé typy updatů jsou následující:

  • Side Load - nutnost nahrát update pomocí souborů přes počítač (zejména Instincty)
  • Check fo Updates - manuální výzva k updatu pomocí Wi-Fi (a následně stažení souborů)
  • Available OTA - automatické uložení souborů do zařízení přes mobilní Connect a Bluetooth

Reportování chyb je stejné u všech verzí. Výhodou updatu pomocí Side Load je fakt, že je lze stáhnout a nahrát do zařízení bez toho, aniž byste museli být členem beta programu a tudíž se registrovat. Ale jak už jsem výše psal, brzká beta je riziko. 

 

Omezení testovacích verzí

U modelů, které podporují měření EKG, je u betaverzí tato funkce nefunkční. Prostě ji s betou nemůžete používat. To platí i pro potápěčské funkce u Fénix 8. Například u Fénix 7 píše Garmin následující:

„Important note about ECG: Moving forward, the Beta software available for the Fenix 7 series will have the ECG feature disabled. If you would prefer to keep the ECG feature accessible on your watch, we recommend not participating in the Public Beta program. If you do install Beta software but then wish to access the ECG feature again, you can do so by backdating your watch to currently Live software (details on how to backdate software are below.)“

Pokud je u bety uvedeno, že EKG (a potápění) již přístupné je, jedná se v podstatě o finálku - Release Candidate. Taková verze už je shodná s tím, co půjde mezi běžné uživatele, jen se dělají poslední testy. 

Jak se vrátit zpět ke stabilní verzi?

POkud máte s beta verzí jakýkoliv problém, můžete se vrátit k posledně vydané finálce. Odkaz na ni však nenajdete u aktuální betaverze, ale právě u poslední bety, která se stala finálkou. Firmware pak nahrajete do hodinek podle postupu popsaném v dřívějším článku a je stejný jako u nahrávání bety Side Load.

Příklad: Na Fénix 8 byla v době aktualizace tohoto článku poslední beta 12.16, poslední finálka 11.90. POkud se chcete vrátit k finálce 11.90, najdete v seznamu betaverzí Fénix 8 verzi 11.90 a úplně dole najdete odkaz na zazipovaný soubor s podlení finálkou. A to včetně dalších servisních souborů jako ovladač GPS, dotyku či senzorů. Společně se souborem firmwaru je uložen i návod pro aktualizaci.

Pozor: Pokud se rozhodnete pro zpětnou aktualizaci softwaru, nebudou vaše hodinky schopny stáhnout stejnou beta verzi znovu. Budete muset počkat na zpřístupnění další veřejné beta verze, kdy se výběrem možnosti Zkontrolovat aktualizace stáhne novější software. Jinými slovy, pokud software zpětně aktualizujete, zůstanete na této zpětně aktualizované verzi, dokud nebude k dispozici další nová verze.

Poznámka: Nejsem si jist, jak to funguje nyní, ale dříve se po návratu ke starší verzi softwaru často provedl i reset zařízení. Čili je možné, že budete muset obnovit data ze zálohy, pokud to hodinky umožňují, nebo je nastavit znovu.


Diskuse k článku (10)
Tagy: