Recenze hodinek Forerunner 255: Nabušená střední třída, které nic zásadního nechybí (1.)

16.6.2022
Tohle se Garminu fakt povedlo. Představil hodinky, které jsou z nějakých osmdesáti procent stejně vybavené jako Forerunner 955 či Fénix 7, ale stojí podstatně méně
Forerunner 255

Oproti předchůdci má FR 255 větší, ale i menší displej než FR 245. Na obrázku ve větším provedení (45,6 mm), nabízí se ale i s lunetou o průměru 41 mm jako model FR 255S


Nástupce modelu střední třídy, hodinek Forerunner 245, uvedl Garmin po více než třech letech, stejně jako nástupce top běžeckého modelu Forerunner 945 – hodinky Forerunner 955. Je to celkem dlouhá doba, v době elektronické se nová generace obvykle objevuje po roce. Alespoň to platí pro mobilní telefony.

Nepřehlédněte: Druhá část recenze hodinek Forerunner 255

Hodinky jsou ale jiné, tam tak rychlá obměna vážně není potřeba. Místo malých inkrementálních updatů je lepší, když se po delší době přijde s něčím výrazně jiným, podstatně vylepšeným. A pro hodinky FR 255 to platí beze zbytku. Už model FR 245 byl hodně povedený. Malé rozměry, slušná výdrž (přes dvacet hodin s GPS), displej stejné velikosti, jako má FR 935 a FR 945 – tedy 1,2“ a rozlišení 240 px.

Nesmíte minout: Recenze hodinek Forerunner 245: Něco z Fénix 5 plus, něco z FR 645 a něco úplně nového


V březnu 2023 uvedl Garmin zcela nový model Forerunner 265, který je v podstatě stejný jako FR 255, jen má displej AMOLED. Nabízen je rovněž ve dvou velikostech, a to s displejem 1,1" a 1,3". Každá verze má tři barevná provedení a je nabízena pouze ve verzi s hudbou. DOporučená koncovka činí 11 990 Kč, je tedy o dost dražší než FR 255.

Čtěte dále: Forerunner 265 a 265S: Hodinky střední třídy ve dvou velikostech a displejem AMOLED


Konečně je tu barometr

Když jsem hodinky FR 245 před třemi lety testoval, hodně se mi líbily. V podstatě více, než moje tehdejší FR 935 – ty měl při stejném rozlišení a velikosti displeje lunetu o pět milimetrů větší – 47 mm vs. 42 mm. Byl tu ale jeden zásadní problém – já prostě od hodinek vyžaduji, aby měly barometr pro přesné určování výšky. S barometrem navíc hodinky zobrazují data nadmořské výšky (plus stupeň stoupání a klesání a celkový výstup a sestup) již během aktivity. 

A ten hodinkám FR 245 chyběl. Novinka ale vše napravuje. Nejenže hodinky FR 255 dostaly barometr, s ním ale přichází i teploměr, takže při aktivitě vím, jaká je okolní teplota vzduchu nebo třeba teplota vody v bazénu či rybníce. Přidána byla také možnost platit pomocí Garmin Pay, pokročilé běžecké a fitness funkce, které byly představeny souběžně s modelem FR 955. Parádní je pak možnost provozovat multisportovní aktivity, jako triatlon.

Tip: Hodinky Forerunner 745 jsou mrtvé. Dostanou nástupce, nebo je čeká konec? (V čem všem jsou hodinky FR 255 lepší než FR 745) 

Menší a větší, pro ženy i muže

Zásadní je také čtvrtá generace optického snímače, která umožňuje přesnější měření variability srdečního tepu, okysličení krve a samozřejmě tepové frekvence. Ještě lepší je pak zvětšení displeje na 1,3“, s čímž přichází i větší rozlišení – 260 px. Tedy stejné parametry, jako má třeba FR 955 nebo Fénix 7. Je to více, než mají hodinky FR 745. Také výdrž se zlepšila, hodinky zvládnou až 30 hodin s GPS, navíc je příjem signálu přesnější díky podpoře multibandu. A to je mimochodem funkce, která chybí základnímu provedení Epix a Fénix 7, hodinkám za dvojnásobnou cenu. 

Tip: Proč jsou hodinky Fénix 7 hůře vybavené než Forerunner 955?

Ale to není vše – ženy a uživatelé s menším zápěstím, kterým by se zvětšení lunety z 42 mm na 45,6 mm nemuselo líbit, si mohou pořídit menší model, FR 255S, s lunetou o průměru 41 mm a displejem 1,1“ s rozlišením 218 px. To je zhruba stejná velikost jako mají hodinky Venu 2S nebo Vívoactive 4S. Přitom funkčně je tento mrňousek úplně stejný jako větší model. Jen je lehčí a vydrží o něco méně. Připlatit si také můžete za model s hudbou – zkrátka FR 255 se prodává v celkem čtyřech různých provedeních. 

Řada novinek

Už hodinky Forerunner 245 byly ve své době velmi povedené a funkčně velmi dobře vybavené – tedy až na zmíněnou absenci barometru. A FR 255 přidává další hromadu novinek, které se objevily ve Fénix 7 nebo FR 955. Mezi hlavní funkce FR 255 patří následující (tučně jsou vyznačeny novinky):

  • Barometr
  • Tréninkový efekt aerobní a anaerobní
  • Krátkodobá tréninková zátěž
  • Nový Stav tréninku 
  • Variabilita srdečního tepu
  • Pulzní oxygenace
  • Běžecký výkon (Running Power) – po updatu i bez externích senzorů
  • Dynamika běhu (Running Dynamics)
  • Multisportovní aktivity (triatlon)
  • Závodní kalendář 
  • VO2max vč. cyklistiky
  • Podpora měřičů výkonu pro cyklistiku
  • Doporučený trénink
  • Garmin Pay
  • Ranní report
  • Detekce nehody
  • Přesnější GPS vč. multibandu 

Oproti Forerunner 955 hodinky nedostaly hodnocení Výdrže (Stamina). Stejně tak chybí Připravenost k tréninku – to je výsada vyšších modelů jako Forerunner 955 nebo Fénix 7. Absentují i další funkce a vlastnosti, jako možnost úpravy Úsporného režimu, podpora pro mapy nebo dotykový displej. Zkusil jsem dát dohromady seznam hlavních rozdílů oproti FR 955:

  • Mapy
  • Dotykový displej 
  • Solární dobíjení
  • Připravenost k tréninku
  • Výdrž (Stamina)
  • Connect IQ přímo v hodinkách
  • MTB metriky 

Zkrátka, pokud nepotřebujete hodinky s mapami, měli byste si bez problému vystačit s FR 255. Mimochodem, tyto hodinky jsou ideálním upgradem pro Fénix 6. Jsou nepatrně menší, lehčí, přitom mají stejný displej, ale více funkcí - až na mapy. Kromě toho přesnější satelitní přijímač a novější optický snímač. 

Tip: Forerunner 255 vs. Fénix 6: Lehčí, lépe vybavené, a přitom za parádní cenu. Kandidát na upgrade?

Poznámka: Nedávno uvedené hodinky Forerunner 265 mají oproti modelu FR 255 výše zmíněnou Připravenost k tréninku. Je tedy možné, že v některém z budoucích updatů se tato kombinovaná metrika objeví i zde. 

 

Klasický design, větší displej 

Tělo hodinek je jako u celé řady Forerunner provedeno v tvrzeném polymeru, který je dostatečně odolný, abyste ho hned nepoškrábali, nejdebože nerozbili. Ale nějak extra odolný povrch není, škrábnout se dá – ale to titanové Fénixy také, i když o něco hůře. Jde ale o to, že hodinky jako takové odolné jsou, když vám spadnou na kámen, nic extra by se stát nemělo. Sklo je klasická Gorilla třetí generace, což je sice méně než Gorilla DX na FR 955 nebo Fénixech, ale něco by vydržet také mělo. 

Luneta je celkem tenká, černý rámeček okolo displeje také není nějak extra široký. Hodinky jsou o milimetr menší než FR 955, takže stejně velký displej působí větší – a černý rámeček mě neruší. Displej má velikost 1,3“, což je dnes standard pro většinu hodinek Garminu – Epix, Fénix 7, FR 955, Venu 2 či Vívoactive 4. Provedení je typu transreflexní MIP (Memory in Pixel), klasika pro edici Forerunner. Pokud jste venku, podsvícení není třeba, displej je vidět nádherně.

Ale! Sklo má více odlesků než model Forerunner 955 (s dotykem, bez soláru), který testuji souběžně. Je někde na úrovni hodinek Fénix 7 bez safíru, které jsem testoval nedávno. A to není úplně dobře. Jak venku, tak uvnitř, je displej kvůli odleskům hůře čitelný než na FR 955, má horší kontrast i horší černou. Když se na hodinky dívám v interiéru, tak se v nich krásně vidím (jsou jako zrcátko), zatímco na FR 955 nikoliv.

Důvodem může - a pravděpodobně je - typ použitého skla. Zatímco FR 955 má verzi Gorilla DX, FR 255 pouze starší Gorilla 3. Gorilla DX má lepší antireflexní vrstvu a je navíc pevnější a odolnější vůči poškrábání. Někde se u FR 255 holt šetřit muselo. Mimochodem, míra odlesků je stejná jako u starých FR 935, které mají stejné sklo, zatímco FR 945 mají Gorillu DX jako FR 955 a nelesknou se skoro vůbec. 

Srovnání s Forerunner 955

Hodinky mají tedy stejný displej jako Forerunner 955 nebo Fénix 7, a tomu odpovídá i velikost těla. Zatímco ale FR 955 mají lunetu o velikosti 46,5 mm, Fénix 7 o velikosti 47 mm, FR 255 má jen 45,6 mm. Ono to nevypadá jako moc velký rozdíl, ale znát to je. Přinejmenším na velikosti černého rámečku okolo displeje, který je na FR 255 o kousek menší – a hodinky vypadají lépe. Je to dáno i tím, že plastová luneta je nepatrně širší, a černý rámeček krytý sklem o kousek kompaktnější.

Hodinky jsou ale o dost tenčí než FR 255 a Fénix 7 – FR 955 mají tloušťku 14,4 mm, Fénix 7 pak 14,5 mm, zatímco FR 255 jen 12,9 mm. Na ruce jsou krásně ploché, zatímco vyšší modely působí trošku cibulovitě. Testovaným hodinkám FR 255 pomáhá i to, že mají spodek těla v modrém provedení, takže působí lehčeji, méně mohutně. Hmotnost je ale skoro stejná, 49 gramů pro FR 255 a 53 gramů pro FR 955. Tam citelný rozdíl není.

Oboje hodinky mají řemínky o stejné šířce, navzájem se však liší. Ani jeden z nich není typu QuickFit jako na Fénix 6 nebo Fénix 7, vyměnitelné ale jsou. Na FR 955 je nutno pomocí tenkého nástroje (například nůž) vycvaknout tyčinku, na které řemínek drží, na FR 255 je k tomuto účelu přímo určena „páčka“ na řemínku. Stačí přitáhnout a tyčinka s pružinkou vyskočí – jde o standard Quick Release, který má například i Forerunner 55. Následně lze instalovat řemínek typu QuickFit o šířce 22 mm, jen musíte mít tyčinku s pružinkou navíc.  

S větší velikostí souvisí i vyšší výdrž pro FR 955. V režimu hodinek zvládají FR 255 14 dní, zatímco FR 955 až 15 dní, v režimu GPS pak FR 255 až 30 hodin a FR 955 až 42 hodin. Reálně je poznat, že při aktivitě ubíhá ukazatel baterie na levnějším modelu o něco rychleji, ale až tak zásadní rozdíl to není. Oba modely podporují duální GPS, což je rozdíl oproti Fénix/Epix, které nabízejí tuto funkci až pro vyšší safírové modely. 

Ovládání a logika menu

Hodinky se ovládají pomocí pětice tlačítek, což už je letitý standard. Do menu se dostanete podržením levého prostředního tlačítka. První trojicí jsou tu položky Vzhled hodinek, Hodiny (budík, časovače) a Historie. Následuje Nastavení, které má odlišnou grafiku než u starší generace. Zatímco první tři položky (Vzhled hodinek, Budík a Historie) jsou bez ikon a zarovnány vlevo úplně na kraj, položky v Nastavení již mají ikonu, a tudíž jsou částečně posunuty ke středu – a to je přehlednější. Další podmenu jsou ale již opět bez ikon a texty naražené na levý okraj.

V tomto ohledu mi zobrazení na starších modelech Forerunner či Fénix přijde přehlednější, protože tam jsou položky, které nemají ikony (čili podmenu) vystředěné, větším fontem, a navíc oddělené linkou. Je to grafičtější a hezčí. Když zobrazíte tři položky v podmenu pod sebou, ta horní a spodní je zleva useknutá za okrajem. Není to úplně ono, přitom stačilo ty položky vycentrovat a bylo by.

Jinak menu je podobné svým uspořádáním jako dříve, jen jsou některé položky přeskládány. Například Telefon a Wi-Fi jsou nově ve složce Připojení (pokud tedy máte model Music, jinak Wi-Fi chybí), Vzhled hodinek, Stručné doplňky a Ovládací prvky najdete ve složce Vzhled atd. Je ale zajímavé, že zatímco na Fénixech se položka Sledování aktivity jmenuje Zdraví a wellness, tady zůstalo zachováno Sledování aktivity. Zkrátka pokud máte v krvi menu předchozí generace Forerunner nebo Fénix, bude vám chvíli trvat se zorientovat.

Hodinky umožňují stejně jako všechny nové modely téměř kompletní nastavení hodinek z mobilní aplikace Connect. Najdete zde v podstatě kopii menu z hodinek, takže se v něm můžete vrtat, aniž byste to dělali složitě a zdlouhavě na hodinkách.

Rychlé menu

Trochu mne překvapilo, že v položce Systém chybí menu Zkratky, kde se na vyšších modelech (FR 955, Fénix…) daly měnit rychlé volby. Například já používám podržení tlačítka Start pro spuštění platby Garmin Pay, podržením tlačítka Dolů pro spuštění odpočtu atd. Nic z toho tady ale nefunguje. Jen je předdefinovaná zkratka pro přístup k ovládání k hudbě – tlačítko Dolů. Fakt škoda.

Menu Rychlé volby ale nechybí (dostanete se do něj podržením tlačítka pro zapnutí), a to je štěstí, protože rychlý přístup k Garmin Pay a dalším funkcím se dá nadefinovat zde. Podržením tlačítka Menu se dostanete k nastavení, kde lze měnit pořadí funkcí (ikon) a případně nové přidávat a nepotřebné odebírat. Zajímavé je, že zatímco doplněk Barometr v nastavení chybí, zde tato volba dostupná je. Možná je to chyba, že na to programátoři zapomněli, ale díky za to. Jinak jsou tu klasické volby jako Budík, Stopky, Telefon, Garmin Pay, Svítilna apod. 

Upravené doplňky

U doplňků se žádná revoluce nekoná, vše je při starém. Hodinky nabízí zobrazení zkráceného výpisu, tj. tři doplňky najednou s tím, že jsou stručné i informace či grafy. Po stisku tlačítka Start se zobrazí detaily, případně další „stránky“ doplňku. Doplňky můžete libovolně přeskládat, zapínat a vypínat. Prostě klasika. 

Některé doplňky jako Počasí, Stress či Spánek byly částečně vylepšeny oproti FR 245. O novinkách v doplňcích jsem psal v nedávném článku, jednalo se ale o modely Fénix 7 a Epix. Model FR 255 už nově umí zobrazit výhled počasí na čtyři dny dopředu, a to včetně předpovědi rychlosti větru. Chybí ale trend vývoje deště a teploty. Rosný bod a UV index ale přítomen je. Kalendář pak nově zobrazuje celý týden jako F7 nebo Epix, zatímco dříve to byl jen aktuální den a zítřek.  

Tip: Fénix 7 a Epix: Přehled užitečných inovací v doplňcích

 

 

Nově jsou tu doplňky pro sledování nočního VST (viz dále), přepracován byl doplněk pro Stav tréninku. V doplňku Spánku nově najdete graf s fázemi spánku pro celý týden, to samé platí pro Stres – vidíte průměrnou hodnotu stresu uplynulého týdne. Líbí se mi také graficky zobrazené podrobnosti uplynulé aktivity: zobrazuje se graf průběhu nadmořské výšky, tepové frekvence a rychlosti/tempa.

Stejně jako na Fénix 7 a Epix chybí i zde dva doplňky: Můj den a Statistiky zdraví. Oba tyto doplňky byly vlastně souhrnem dalších doplňků, jakousi složkou, která sdružovala spolu související doplňky. Například Můj den obsahoval všechny aktivity daného dne, počet kroků, aktivní a celkové kalorie, nastoupaná patra a minuty intenzivní aktivity.

Naštěstí se později v novém firmwaru objevila funkce pro uspořádání doplňků do složek, stejně jako na Fénix 7 a Epix. Tím se nejen nahradily oba zmíněné chybějící doplňky, ale můžete si vytvořit složky dle libosti. Já mám třeba navíc složku Počasí, kde mám třeba Východ a západ slunce nebo doplněk Accuweather s předpovědí deště. 

Tip: Epix a Fénix 7: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích

Snímek zdravotního stavu

Snímek zdravotního stavu najdete jak mezi doplňky, tak mezi aktivitami. Stejně jako na Venu 2 je v doplňcích možno pouze zobrazit přehled historie jednotlivých měření, ale není možno měření spustit. V tomto případě musíte jít do seznamu aktivit a Snímek spustit zde. Na Fénix 7 a Epix je možno měření spustit i přímo z doplňku. 

Samotné měření trvá dvě minuty. Po tu dobu musíte být v klidu, jinak některé hodnoty změřeny nebudou – zpravidla variabilita srdečního tepu nebo okysličení krve. Ideální je také sedět, nikoliv ležet. Podle mých zkušeností mám v leže vyšší místu stresu i vyšší tepovku, zatímco když sedím, obě hodnoty se sníží. Po ukončení měření se data uloží a zobrazí resumé.

Co Snímek zdravotní karty měří?

  • průměrný tep
  • průměrný stres
  • průměrné okysličení krve
  • průměrná frekvence dechu
  • VST – variabilita srdečního tepu RMSSD – aktivita parasympatiku
  • VST – variabilita srdečního tepu SDRR – aktivita sympatiku
  • průměrná hodnota VST

O tom, co je variabilita srdečního tepu a od toho odvozené skóre stresu, píšu ve starším článku

Změřené hodnoty pak najdete přehledně zobrazené v doplňku Snímek zdravotní karty, kde jsou jednotlivá měření uložena od nejmladších. Po rozkliknutí se zobrazí detaily. Současně se data zobrazí i v aplikaci Connect, a to u daného dne. Zde si můžete data nechat nejen zobrazit v grafech, ale také exportovat jako PDF. To samé je možné i na webu. Bohužel ale v deníku Connect chybí možnost si zobrazit naměřená data za určité časové období, aby byl patrný nějaký trend. 

Nepřehlédněte: Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví

Variabilita srdečního tepu

Se Snímkem zdravotního stavu souvisí i další funkce, která měří VST v průběhu celého spánku. Na Forerunner 955 (a později i Fénix 7 a Epix) se tato metrika využívá pro určení Připravenosti k tréninku. Ta spojuje spánek, dobu regenerace, stres a právě VST do jediného skóre, které vám řekne, zda je vhodné aktuální den si fakt máknout, nebo spíše odpočívat, či dát jen něco lehčího. 

Tip: Připravenost k tréninku: Nová metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace

Na FR 255 ale Připravenost k tréninku chybí, takže VST zde funguje jen jako jeden z faktorů ovlivňujících Stav tréninku.V podstatě jde o to, že se po celou dobu spánku měří variabilita srdečního tepu. Čím je toto číslo vyšší, tím lépe – vaše tělo regeneruje. VST souvisí i s měřením stresu, v podstatě stresové skóre je od VST odvozeno. Pokud vaše srdce bije méně pravidelně (vyšší VST), máte nižší stresové skóre a naopak. Čím nižší VST, tím větší fyziologický stres a vaše tělo je více v napětí – připraveno k akci. A současně méně odpočaté. 

Tip: Nový Stav tréninku: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů a je výrazně použitelnější

V doplňku uvidíte graf průběhu VST za aktuální noc a také průměrné hodnoty za posledních sedm dní. Na první stránce doplňku se pak zobrazí stav VST, ten se ale ukáže až po delší době (tři týdny), kdy lze z naměřených dat vyvodit nějaké závěry. Také hodnocení Stavu tréninku se ukáže až ve chvíli, kdy získáte první hodnocení VST.

Ranní zpráva

Poprvé se funkce Ranní report objevila právě v tomto modelu (společně s FR 955) a jde o takový souhrn informací, které se vám mohou hodit pro plánování aktivit na aktuální den. Zobrazí se záhy poté, co se probudíte, pokud si tedy tuto možnost necháte aktivní; samozřejmě jde vypnout, stejně jako nastavit jednotlivé položky, co se budou zobrazovat. Ty jsou následující:

  • Doporučený trénink
  • Spánek za poslední noc
  • Průběh VST za poslední noc
  • Body Battery
  • Počasí
  • Kalendář

Nepřehlédněte: Podrobná galerie Ranního reportu 


V druhé části recenze se věnuji datovým polím, aktivitám, fitness možnostem, navigaci a výdrži.


Diskuse k článku (0)