Hodinky Epix: Jak odlesky safíru dokážou pokazit dobře čitelný displej
Hlavní záložky
Hodinky Epix používám s drobnými přestávkami na testy jiných modelů už celý rok. Proklepnul jsem je ze všech možných úhlů a pohledů - a sepsal o tom řadu článků včetně tříkapitolové recenze, kterou jsem následně rozšířil na čtyři kapitoly. Hodinky totiž získaly během té doby řadu nových funkcí a navíc byl formát staré recenze již nevyhovující.
Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Epix a zkušenosti po roce používání:
- 1. Nové funkce, vzhled, displej AMOLED
- 2. Ovládání, menu, doplňky, fitness metriky
- 3. Tréninkové a MTB metriky, aktivity, datová pole
- 4. Přesnost GPS, správa a ovládání map, navigace, výdrž
A ani po roce se stále nemůžu zbavit toho ambivalentního pocitu, který mě provází celou dobu jejich používání: skvělé hodinky s displejem, který má super barvy a kontrast, ale který trpí několika zásadními neduhy.
Abych to shrnul v několika bodech:
- Zásadním problémem displeje AMOLED je energetická náročnost. Aby hodinky něco vydržely, je třeba displej v režimu hodinek i při aktivitě zhasínat. Oproti tomu hodinky s transreflexním displejem jsou aktivní neustále a mají spotřebu výrazně nižší, protože většinu času nepotřebují podsvícení.
- Pokud máte nastaven neustále aktivní displej, v režimu vyššího jasu běží jen několik sekund - a pak pohasne. V místnosti je i v takovém případě displej krásně čitelný. Ale venku, za jasného počasí, je to tragédie. Režim „bludička“ je tady v podstatě nepoužitelný.
- Zejména safírová verze trpí vysokou mírou odlesků. Jsou všudypřítomné a zbavit se jich nelze. Je to také častečně důsledek dotykové vrstvy.
Zásadní je vyřešit spotřebu
V mnoha článcích a komentářích na internetu jsem si přečetl, že displej AMOLED má na hodinkách budoucnost. A já tomu i věřím. Protože kdo se podívá na krásný a živý displej AMOLED a srovná ho s mdlými barvami a mizerným kontrastem transreflexního displeje MIP, má jasno.
Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody. Přehled hodinek
AMOLED má ale jednu zásadní vadu: musí svítit. Čím více je světla v okolí, tím více musí svítit displej samotný. A to přináší onu zmíněnou vysokou energetickou náročnost. Kdyby měl AMOLED displej stejnou spotřebu jako displej transreflexní, pak by to nikdo neřešil a displeje typu MIP by pomalu zmizely. Takže ano, AMOLED může mít budoucnost, ale musí se především vyřešit jeho obří spotřeba.
Pak by totiž nebylo nutno nechat displej pohasínat a mohl by vysokým jasem, kdy je na displeji i za jasného počasí něco vidět, svítit neustále. A v tu chvíli bych nemusel řešit to, že se displej hodinek Epix leskne jako psí kulky. Protože vysoký jas odlesky dokáže z velké části přerazit.
Tip: Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně? (srovnání hodinek F7 Sapphire, Epix Sapphire, F6X Pro a FR 255)
Odlesky to kazí
Pokud máte hodinky na ruce, není takový problém je nastavit tak, aby byly odlesky minimalizovány. Jakmile jsou ale na řídítkách kola, je to problém. Když jsem se snažil vyfotit graf průběhu tepu, překvapilo mě, že na displeji vlastně není nic pořádně vidět - i v režimu vyššího jasu.
Stačilo ale odstínit v danou chvíli šedou oblohu a voilá, displej rázem zčernal a kontrast se zvýšil o milion procent. A když jsem to samé zkoušel o chvíli později v režimu bludička, překvapilo mě, že se čitelnost displeje výrazně zlepšila i v tomto připadě. Fakt by mě zajímalo, jak by vypadaly AMOLED hodinky bez dotykové vrstvy a s lepší ochranou proti odleskům...
Diskuse k článku (0)