Forerunner 645 Music: Jak funguje přehrávání hudby? A kolik hodinky vydrží?

21.5.2018
Doplněk Hudba

Ikony pro ovládání hudby jsou seřazeny pěkně v kruhu, přepínáte mezi nimi pomocí tlačítek nahoru a dolů


Dražší verze hodinek Forerunner 645 umí jako první model Garminu přehrávat hudbu. A to ve dvou režimech: buď si stáhnete oblíbené playlisty ze streamovacích služeb, nebo si svoji hudbu nahrajete manuálně. Streamované služby jsou zatím jen dvě, KKBOX a iHeartRadio (tato služba je populární především v USA). 

Důležité však je, že FR 645 má Wi-Fi. To znamená, že hudbu od poskytovatelů lze stáhnout bez připojení k počítači. V menu hodinek najdete položku Poskytovatelé hudby, kde se obě zmíněné služby nacházejí. A je šance, že služeb bude do budoucna přibývat. Spotify či Apple Music zatím chybí a to je dost omezující. Pokud je používáte, jste odkázání a manuální upload hudby z počítače přes Garmin Express. A to u streamované hudby dost dobře nejde.

Poznámka: Ač tu píšu o streamovaných službách, hodinky jako takové streamovat neumí. Služba funguje tak, že si zvolíte oblíbená alba či playlisty a ty si stáhnete přes počítač nebo Wi-Fi do hodinek a pak si hudbu přehráváte offline.

Hudba míří do hodinek

Jak se tedy vypořádát s hudbou bez streamovaných služeb?  Především potřebujete hudbu lokálně uložit do počítače. Program Garmin Express, který se používá k připojení zařízení Garminu k počítači, totiž nechce pracovat se síťovými disky. Je třeba mít hudební soubory správě otagované, jinak budete mít v hodinkách pěkný chaos - to znamená pojmenované minimálně alba, interprety a samotné písničky.

Jakmile máte složky s jednotlivými alby nachystány, v Expressu zvolíte připojené hodinky a klepnete na záložku Hudba. V levém menu je v horní části obsah importované hudby, v dolní pak obsah nahraný v hodinkách. V pravo vidíte obsah jednotlivých složek a dole pak využití paměti hodinek. Tlačítkem plus importujete nové složky do aplikace a po označení alb či interpretů můžete hudbu nahrát do hodinek.

Celkem snadné ovládání

Pak už jen stačí spustit doplněk Hudba a podobně, jako jste dříve ovládali hudbu v mobilu, ovládáte i hudbu uloženou v hodinkách. Jen máte navíc k dispozici přístup do playlistů, alb, audioknih či interpretů. Hodinky naštěstí umí nejen přehrávat konkrétní složku, ale i zvládnou i zahrát celý obsah hodinek napřeskáčku, takže není potřeba si dělat žádné speciální playlistu. Jen pustíte hudbu a vyběhnete nebo vyjedete a máte jistotu, že vám nebude hrát hodinu jen Metallica apod. Pokud soubory obsahují i grafiku alba, zobrazí se na hodinkách.

Během aktivity si pak můžete zapnout datovou obrazovku, která hudbu ovládá. Pomocí tlačítek lze přeskakovat hudbu, přidávat na hlasitosti či poslouchání pauznout. Před spuštěním hudby je nutno připojit sluchátka - pokud jsou spárovaná, stačí je zapnout a hodinky si je najdou samy. Pokud spárované nejsou, můžete tak učinit pomocí nastavení příslušenství a snímačů - tam, kde se páruje třeba čidlo srdečního tepu.

Moje sluchátka Sony WI-SP500 stačilo přepnout do režimu párování (bliká modré a červené světlo) a připojení bylo otázkou okamžiku. Na žádné potíže s přehráváním jsem nenarazil, nedocházelo ani k výpadkům hudby, ani k nějakému zeslabování jedné či druhé strany. Sluchátka vydrží osm hodin, což je více než hodinky. Jen když je ticho, trochu v nich škrčí. Ale to při aktivitě stejně neuslyšíte. Ze sluchátek lze ovládat hlasitost i přeskakování skladeb.

Poznámka: Důležitou vlastností hodinek je hlasová rekapitulace posledního okruhu, což je fajn - nemusíte se dávat na hodinky.

Pět hodin. To není moc

A co výdrž? Garmin udává 5 hodin při GPS aktivitě a tuto hodnotu mohu jen potvrdit - dvouhodinová aktivita s optickým snímačem tepu si vzala 38 % baterie, což téměř přesně vychází. Není to moc, znamená to, že budete dobíjet celkem často, ale na druhou stranu už sebou nemusíte tahat těžký smartphone, ale třeba jen nějaký levné tlačítko „volátko“ pro případ nouze.


Diskuse k článku (0)