Kamera Virb Ultra 30: Snadné ovládání na dálku z kompatibilních hodinek nebo navigace
Hlavní záložky
Jezdím na kole s kamerou Virb na hrudi a aby zabírala správný úhel, je třeba ji mít vzhůru nohama. V takovém případě se ale špatně ovládá, zejména v rukavicích, protože nahmatat tlačítka na spodní straně je skoro nemožné. Naštěstí je tu dálkové ovládání, ať už specializované, nebo na hodinkách či navigaci - ruční i cyklo. Vyzkoušel jsem ovládání z hodinek Fénix 5X a funguje to takřka dokonale.
Nový doplněk pro natáčení
Základem je mít při jízdě hodinky připevněné na řidítkách, protože na ruce jsou špatně dosažitelné. Na řidítkách je máte hezky před sebou, displej je čitelné, tlačítka v dosahu. Nejdříve je nutno aktivovat v menu na kameře Virb dálkové ovládání, v tu chvíli je Virb vyhledatelný jako ANT+ zařízení. V hodinkách přidáte nový senzor Virb a kameru spárujete. Snadné.
Nyní si přidáte do seznamu doplněk Virb, který se tak objeví mezi počasím, historií aktivit, grafem tepové frekvence a dalšími, co máte aktivní. Jakmile doplněk Virb najde kameru, zobrazí se text Připojeno a po chvíli se ukáže menu. Kamera může být i vypnutá, pokud v menu Bezdrát./Dálk.ovládání ponecháte zapnutou položku Dálková aktivace. Nutno podotknout, že se kamera v tomto režimu nepatrně vybíjí.
A jde se natáčet
V hodinkách máte několik možností: nastavit kameru, spustit a ukončit nahrávání či pořídit fotografii. U videa i fotografie vidíte aktuální nastavení, například „W 1080p50 1h10m" - to znamená, že je nastaven režim Široký, rozlišení 1080p (1 920 × 1 080 bodů) a 50 snímků za sekundu. Poslední údaj pak říká, jak dlouhé může být v tomto nastavení video - to závisí na tom, kolik místa máte na kartě.
To, že je kamera připravena k práci, poznáte podle zeleně blikající diody. Ta je nahoře i na spodku, takže je jedno, zda máte kameru vzhůru nohama. Nyní jen tlačítkem Start spustíte záznam a stejně ho i vypnete. Na displeji hodinek uvidíte, že probíhá záznam, kolik času už bylo nahráno a v jakém stavu je baterie kamery. To je užitečné ve chvíli, kdy je kamera na hrudi a vy nemáte k dispozici displej. Po dobu nahrávání kamera bliká červeně, takže máte vizuální kontrolu, že nahrávání opravdu probíhá.
Stejně tak můžete pořídit fotografii - i zde vidíte, jaké je nastaveno rozlišení a kolik snímků lze pořídit. Když stisknete Start, pořídí se snímek - kamera problikne červeně.
Omezená nastavení
Režim Nastavení je na hodinkách či jiném dálkovém zařízení trošku omezen oproti nastavení přímo na kameře, je to ale logické, na hodinkách při aktivitě není čas na pdorobná nastavení, zpravidla jen měníte rozlišení. U videa lze měnit typ videa: HD, pomalé, snímování a rozšířený/vysoký a následně rozlišení, které je navázáno na daný typ videa. Pak už jen nastavíte počet snímků za sekundu a pole zobrazení - vysoký, široký apod. K dispozici jsou jen volby, které jsou pro daný typ videa k dispozici.
Chybí zde pokročilá nastavení, například stabilizace, což je pro natáčení videa v terénu celkem zásadní funkce. Pokud tak budete mít nastaven režim, v němž stabilizace není možná, a pak zapnete režim, ve kterém už stabilizace dostupná je, pak zůstane video v nestabilizovaném režimu. Abyste to změnili, musíte už přímo do nastavení kamery. V podstatě stabilizace je to jediné, co mi v dálkovém ovládání chybělo.
Jak se jezdí s dálkáčem
Při jízdě pak probídá ovládání podobně. V datových obrazovkách se vám na konci objeví to samé menu Virb, jako v doplňku, až na to, že do jeho možností nevstoupíte tlačítkem Start, ale musíte do menu - podržet tlačítko Nahoru. Tlačítko Start by v tomto případě ukončilo (nebo spustitlo) aktivitu. Teprve poté, co vstoupíte do aplikace Virb, je tlačítko Start k dispozici pro ovládání kamery. A na pozadí normálně běží měření aktivity.
Při používání dálkového ovládání je třeba počítat s tím, že kamera má trošku zpoždění, zejména ve chvíli, kdy je v režimu spánku a je třeba, aby se zapnula - jde o řádově sekundy. Také zvuk se chytne až po sekundě dvou od počátku nahrávání videa. Stejně tak ukončení nahrávání. Ale je to jen malá daň za pohodlí.
V nastavení lze zvolit, zda se má nahrávání spouštět manuálně, nebo ve chvíli, kdy odstartujete aktivitu - to se může hodit ve chvíli, když třeba skáčet z padáku a není čas si hrát s hodinkami a kamerou zvlášť.
Mimochodem, je lepší, když kameru ovládáte pomocí hodinek s nedotykovým displejem, protože - jak už jsem několikrát zmínil v článcích o Edge 820 - ovládání dotyku je na kole a zejména v rukavicích značně nepohodlné. Každopádně je dálkové ovládání lepší než se snažit mačkat poslepu tlačítka ve chvíli, kdy kameru nemáte úplně po ruce. O tom, že si krásně můžete dělat selfie, když je kamera několik metrů od vás, nemluvě.
Diskuse k článku (0)