Forerunner 920 XT vs. Fénix 6X Pro Solar: Co všechno získaly hodinky za pět let vývoje (retro)

4.5.2021
Teprve když dostanete na ruku několik let staré hodinky, oceníte, co všechno se aktuální modely za tu celkem krátkou dobu naučily a jak se posunuly ve vývoji
Srovnání s Edge 130 Plus

Hodinky Forerunner 920 XT jsou zhruba stejně velké jako Edge 130 Plus


 

 

Vývoj techniky jde neuvěřitelně kupředu. Před pár lety byl sci-fi mobilní telefon s velkým dotykovém displejem a dnes už by si na tlačítkový telefon málokdo vzpoměl. Moje děti ani tlačítkový telefon snad nikdy neviděly. Stejně tak se kupředu posunulo přehrávání hudby a videí. Kazety, gramofonové desky, pásky, VHS, DVD - to všechno skončilo v propadlišti dějin. Když jsem holiám ukázal gramofonou desku, nechápaly, jak ta placka může přehrávat hudbu.

Posun je neuvěřitelný

Nyní mám v ruce hodinky Forerunner 920 XT a taky zírám, co jsem to vlastně před lety používal - a to je pouhých šest let, co jsem je měl naposledy na ruce. Tehdy, začátkem roku 2015, jsem testoval červenobílou verzi, a byl jsem z nich unešen. Vydržely přes týden a s GPS kolo 20 hodin. Dnes už je baterie slabší, takže s GPS dají jen nějakých 10 hodin, stále je to ale dobrá hodnota, když uvážíme, že jsou fakt takto staré.

Recenzi na tento model jsem napsal celkem podrobnou, a tak se nehodlám opakovat. Spíš chci využít příležitosti k tomu, abych tak nějak zhodnotil posun možností hodinek za polovinu dekády, a to srovnáním s modelem Fénix 6X. Oboje hodinky jsou totiž stejně velké a ve své době jde (šlo) o topmodely. FR 920 bych měl sice spíše srovnávat s FR 945, ale s F6X to je lepší vzhledem k podobné velikosti a „mohutnosti“. 

Obdélník nebo kruh?

FR 920 XT byly jedním z posledních modelů s obdélníkovým displejem, řada Fénix už měla displej kulatý a všechny nové modely (až na Venu SQ) jsou už kulaté. Kulatý displej umožnil při plus minus stejné velikosti udělat hodinky o něco méně mohutné a také lépe vypadající na zápěstí. Aktuální modely jako Venu 2 nebo VA4 už vypadají celkem stylově. 

Obdélníkový displej má také jiné uspořádání datových polí - matici 2×2, zatímco kulaté hodinky mají v hodním a spodním řádku jen jeden údaj. Jestli je to lepší či ne,  je věcí subjektivní. osobně mi toto rozložení vzhledem k tomu, že používám i cyklonavigace, nevadí spíše naopak. Rozlišení hodinek bylo 205 × 148 bodů, F6X má 280 px. Ale i na takovém displeji model Epix dokázal zobrazi mapy. 

Srovnávat čitelnost a kontrast displeje by bylo poněkud nefér, protože tento model FR 920 XT už měl displej trochu poškrábaný a podřený, což zhoršovalo kontrast. Odlesků bylo také více než na F6X, alě opět, mohlo to být dáno poškozením povrchové vrstvy. Displej je stejně jako u všech hodinek Garminu (až na Venu) transreflexní, a tudíž výborně čitelný na slunci. 

Bez tepu, bez pokročilých funkcí

Forerunner 920 XT byl jedním z posledních modelů hodinek, které neměly vestavěný optický senzor tepu, bylo nutno se spolehnout na hrudní pás. Na to jsou navázány další funkce, které hodinky nemohly mít: celodenní sledování stresu, Body Battery, saturace kyslíku, sledování dechu atd. Zkrátka celá řada funkcí hlídajících vaše zdraví tu nebyla.

Chyběly také doplňky/funkce jako výkon, minuty intenzivní aktivity, tréninková zátěž, tréninkový efekt. Hodinky v podstatě jen počítaly kroky a zaznamenávaly vaši aktivitu pomocí GPS. Otázkou je, zda to nebylo lepší - dnes toho hodinky umí tolik, že se člověk stává obětí techniky a měří úplně všechno. A pak je nešťastný, když něco nejde podle plánu.

Staré, ale stále dobré

V hodinkách nenajdete také pokročilé tréninkové funkce či tréninková doporučení. Z fitness funkcí tu je pouze měření VO2max, a to jak pro běh, tak pro cyklistiku. U jízdy na kole je ale potřeba připojit snímače výkonu. Senzory jsou podporovány pouze ANT+, ale za to jich je celá řádka, od rychlosti, kadence až právě pro wattmetry. 

Z dalších funkcí už bychom tu našli snad jen zobrazení notifikací, a to celkem malým fontem, takže se mohly zobrazit i celé zprávy. Z doplňků tu pak byl krokoměr s graficky zobrazeným cílem, pokud jde o počasí, tak zde mi moje paměť selhává - ale na zapůjčených hodinkách se mi jej v doplňcích nepodařilo najít. 

Méně muziky

Hodinky tehdy stály okolo 13 tisíc korun. Za tuto cenu dnes koupíte Forerunner 745 s mnoha novými funkcemi a možnostmi, o něco dráž pak dokonce FR 945 s mapami. Čili za svoje peníze dnes dostanete výrazně více muziky - a to doslova, protože většina aktuálních hodinek už hudbu přehrávat umí. 


Diskuse k článku (0)