Mapová cyklonavigace Edge 520 plus: Pokračovatel modelu Edge 705, na kterou jsem čekal několik let

24.4.2018
Garmin konečně uvedl mapovou navigaci bez dotykového displeje. Jde o první takový model od doby 10 let starého Edge 705, který jsem používal až do loňského roku
Edge 520 plus

Rozměry zůstaly stejné jako u modelu Edge 520, tedy velmi kompaktní


Edge 705 byla mapová cyklonavigace bez dotykového displeje, která se ovládála tlačítky a joystickem. Díky absenci dotyku nebylo problémem ovládat přístroj v jakémkoliv počasí a to i v rukavicích. Model Edge 800 už bylo dotykový a od té doby všechny mapové cyklonavigace Garminu měly dotyk. Stále jsem čekal, až se objeví modernější Edge 705, ale marně - a tak jsem skončil u Edge 1030, čehož ale díky obřímu displeji naprosto nelituji. Spíše naopak.

Pokud jste jako já, že na kole preferujete nedotykový displej, ale současně potřebujete mapové funkce, pak je Edge 520 plus přesně pro vás. V podstatě jde o tři roky starý model Edge 520, který byl vylepšen o mapové funkce. Zatímco Edge 520 umí navigovat jen po trase bez mapy (jako všechny nemapové hodinky či Edge 25 a Edge 130), plusko už umí zobrazit i mapu - a to včetně navigačních instrukcí! Má to ale několik omezení.

Poznámka: Edge 520 obsahuje tzv. basemapu, tj. mapu světa s hlavními tahy bez jakýchkoliv podrobností. Do paměti o velikosti cca 100 MB (když se smaže basemapa) lze dostat i vlastní mapu, ale vždy půjde jen o výřez celého státu, třeba pouze kraj. Třeba mapa Topo Czech má více než půl gigabajtu.

Podobný jako Edge 520

Do stejného těla jako má Edge 520 tedy Garmin přidal mapy. Funkce přístroje zůstaly zachovány, takže tu máte podporu včech ANT+ snímačů včetně měřiče výkonu v pedálech či světel a radarů Varia, kamery Virb apod., jsou tu segmenty Strava, navigace zobrazí najednou 10 datových polí, můžete mít více jízdních profilů apod. 

Displej je stejný jako u Edge 520 a 820, tedy 200 na 265 pixelů, a to na 2,3" úhlopříčce. Mimochodem Edge 705 měl displej s rozlišením 2,2" a nepatrně nižší hustotou pixelů - a přesto na něm  mapa vypadala celkem slušně. Už Edge 520 měl displej barevný, takže zde nebylo nutno dělat žádné změny. Zařízení se ovládá výhradně tlačítky - nahoru a dolů, Start, Lap a Power. To samozřejmě přináší určité nepohodlí u posunu mapy či zoomu, ale stejně jako u Fénix 5 si určitě zvyknete.

Mapy, ale s omezením

Zatímco Edge 520 umí navigovat pouze tak, že ukazuje šipku sledující uloženou trasu, Edge 520 plus má plnou navigaci včetně turn-by-turn pokynů, např. „za 300 metrů zatobočte doleva“, držte se vpravo“" či „zabočte vpravo na ulici Rokytova“. To je rozhodně lepší než jen sledovat šipku, protože když přijdete na křižovažku, není z obyčejné čáry vždy jasné, kam se vydat.

Oproti Edge 820 a Edge 1030 je tu ale jeden zásadní rozdíl - trasu nelze vytvořit v navigaci. Nejsou tu body zájmu, tedy adresy, křižovatky, města, vesnice, restaurace apod. Zkrátka nemůžete zadat cíl a nechat se k němu navigovat. Je nutno si trasu vytvořit v počítači a do navigace nahrát. Jedinou výjimkou jsou uložené body (domů, do práce, na chalupu...), případně návrat na start původní trasy - a to nejkratší cestou či po stejné trase. Jen v tomto případě se trasa vytvoří přímo v navigaci.

V navigaci bude nahrána cyklistická mapa Evropy, která je velmi slušná, ale Topo Czech to není; za tuto mapu si budete muset připlatit téměř tři tisíce korun, stejně jako u Edge 820. Edge 1030 už ji má v ceně a díky bohu za to - bez ní bych byl jako ztracený. Jak si jednou člověk na Topo Czech zvykne, je jakákoliv jiná mapa omalovánkou pro děti. 

Z dalších funkcí už jen stručně:

  • Navigace po oblibených trasách ostatních uživatelů Garminu (nikoliv nutně jen po té nejkratší)
  • Zprávy ostatním jazdců, s kompatibilním zařízením (poprvé uvedeno v Edge 1030)
  • Aplikace TrailFork pro MTB ježdění a aplikace Yelp pro vyhledání vhodné restaurace
  • vylepšené a přesnější segmenty Strava (poprvé v Edge 1030)
  • trochu upravený layout datových polí
  • Extended Display

Bude levná

Doplněno: Zatímco základní model Edge 520 stojí 6 290 Kč, za model plus si připlatíte: vyjde vás na 7 690 Kč, což není mnoho - jen samotná cyklomapa Evropy stojí okolo 1 300 Kč. Premium Bundle s hrudním pásem, čidlem kadence a rychlosti stojí 9 490 Kč a MTB Bundle s představným držákem 8 990 Kč. 

Pro srovnání, Edge 820 stojí 9 490 Kč a Edge 1030 závratných 15 990 Kč. Pokud tedy oželíte možnost navigovat se na POI, může být Edge 520 plus přesně tou navigací, na kterou čekáte. (A na kterou jsem čekal dlouho i já...)


Diskuse k článku (0)
Zdroj: 
Garmin