Recenze hodinek Forerunner 265: Snímače, navigace, přesnost GPS, správa napájení, výdrž (3.)

14.4.2023
Ačkoliv hodinky nemají mapové podklady, dokážou navigovat i naslepo - a tedy sledovat trasu. Navigační funkce jsou stejné jako u mapových hodinek. K tomu přidejte podporu řady snímačů, přesnou GPS a rozumnou výdrž...
Forerunner 265

Garmin uvádí, že hodinky by měly bez aktivity vydržet až 14 dnů v režimu hodinek. To je ale trošku nadnesené


Hodinky Forerunner 265 jsou modelem střední třídy vybavené displejem AMOLED a velkou náloží funkcí. Oproti modelu Forerunner 255 mají navíc například kombinovanou metriku Připravenost k tréninku.

V první části recenze jsem se věnoval provedení hodinek, displeji, srovnání s Forerunner 965 a 255, nové grafice a ovládání pomocí dotykového displeje. V druhé kapitole pak tréninkovým funkcím a možnostem aktivit. 

Jednotlivé díly recenze:


Snímače, na které si jen vzpomenete 

Samozřejmostí je možnost připojit všechna možná čidla, a to jak ANT+, tak Bluetooth. Já používám primárně hrudní pás, snímač rychlosti a kadence. Z dalších to jsou například wattmetry v pedálech (novinka oproti předchozí generaci), externí teplotní čidlo či ovládání akční kamery. Čím více senzorů je při aktivitě připojeno, tím mají hodinky logicky větší spotřebu. 

Z interních senzorů je tu pak samozřejmě optický snímač, a to 4. generace. Ten je chráněn zespodu sklem, a navíc má zvýšený okraj, který znesnadňuje poškození v případě, když hodinky pokládáte na stůl nebo jiný povrch. Kromě toho zabraňuje problikávání diod, když jsou hodinky na ruce; to bylo dříve v noci celkem rušivé. 

Nechybí barometr, akcelerometr, gyroskop a teploměr. Ten ukazuje stejnou teplotu jako na FR 965 a stejně jako na Epixech. Jak už jsem zmínil dříve, barometr, výškoměr a teploměr nemají vlastní doplňky, lze je však zobrazit z menu Rychlé volby. Navíc je tu doplněk ABC, který sdružuje výškoměr, barometr a kompas, který to také částečně řeší. 

Poznámka: Do článku jsem doplnil ještě fotografie srovnání s hodinkami Forerunner 965, protože se mi už nevešly do předchozích kapitol. Logicky patří do kapitoly první, protože tam se o rozdílech píše...

Výrazně přesnější GPS 

Hodinky Forerunner 255 i FR 265 podporují možnost používat při aktivitě duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi, zdá se, opravdu pomáhá, i když už základní GPS je přesně dostatečně.

Kromě GPS umí hodinky přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. Už to ale ní tak, že byste si vybrali například GPS+Glonass nebo GPS+Galileo, ale aktivují se rovnou všechny systémy. To má samozřejmě to má vliv na spotřebu. Duální GPS je pak k dispozici jen ve spojení s ostatními systémy; prostě je zapnuto vše. V tomto případě „žerou“ hodinky nejvíce. 

Důležitou funkcí je pak SatIQ, inteligentní přepínání satelitních přijímačů. Místo výběru konkrétního přijímače (GPS, všechny systémy, všechny systémy a multiband GPS) se nastaví automatika. Ta provádí na základě síly signálů jednotlivých systémů výběr nejlepší varianty. Když je signál dobrý, přepne jen na GPS, když je slabý, zapne všechny systémy a případně i multiband. 

Čtěte dále: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X 

Navigace bez mapy

Hodinky Forerunner 265 nejsou vybaveny mapami, což může při aktivitě někdy chybět. Tak nějak jsem si zvykl na to, že hodinky mapu mají – Fénix 6X Pro, Fénix 7, Epix. Bez mapy je běh nebo jízda trošku náročnější, zejména tam, kde to neznáte – a nemusíte jít jen o navigaci, ale o prosté zobrazení mapy v případě, že si nejste jisti, kam odbočit. 

Pokud jde ale o navigaci, ta funguje i bez mapy. Stačí si nahrát trasu do hodinek z deníku Connect a běžet nebo jet podle čáry na prázdné obrazovce. Hodinky při navigaci na slepé mapě v podstatě dělají jen tyto tři základní úkony:

  • Zobrazují aktuální pozici vůči naplánované trase, takže vidíte, zda jedete správně, či jste z trasy sjeli.
  • Pokud trasa výrazněji zabočuje (ze slepé mapy není poznat, jestli jde jen o zatáčku, nebo o křižovatku), zobrazí šipku pro odbočení vlevo či vpravo.
  • Sjedete-li výrazně z trasy (deset, dvacet metrů), zobrazí text, že jste mimo trasu. Naopak, pokud se na ni zpět trefíte, sdělí vám to hláškou, že už jedete dobře.

Je to náročnější na orientaci v terénu, protože se musíte dívat, kam by tak mohla vést cesta na křižovatce, zvlášť, pokud je možností více a jednotlivé cesty se kříží jen v malém úhlu. Při plánování trasy je proto dobré se trasu „naučit“ - abyste věděli, v jaké části pojedete nebo půjdete po silnici, kdy odbočíte do lesa, po které turistické značce se budete pohybovat apod.

Na mapě si můžete nechat zobrazit i jedno nebo dvě datová pole, pak ale zmizí řádek s navigační instrukcí. Díky němu víte, za jak dlouho přijde nějaká výraznější odbočka. Navigační instrukce se v takovém případě zobrazuje jen tehdy, když se odbočka blíží. Hodinky se v tu chvíli rozjasní a ozvou se vibrací i zvukem. 

Při aktivní navigaci se v aktivitě kromě standardních datových obrazovek zobrazují i další – na jedné vidíte graf stoupání, které vás čeká, takže víte, zda poběžíte/pojedete do kopce či z kopce, kolik výškových metrů ještě musíte zdolat apod. Je škoda, že oproti Edge není sdružen běžný průběh nadmořské výšky a nadmořská výška navigace - jsou to dva grafy. 

Další obrazovka ukazuje aktuální kurz a čas zbývající do konce, následuje trojice datových polí, z nichž se dozvíte, kolik zbývá do konce (vzdálenost a čas) a také ETA – čas, kdy dorazíte do cíle. Novinkou je možnost přidat do trasy body se zastávkami (Up Ahead), na které pak navigace bude upozorňovat. 

Nepřehlédněte: Abyste nezabloudili: Jak funguje navigace bez mapy na hodinkách aneb Forerunner 255 vs. 955

Zde bych se ale podotknul jednu drobnost k výdrži. Se zapnutou navigací mají hodinky o něco vyšší spotřebu. Rozdíl není tak velký jako u mapových hodinek, ale přece jen sledování trasy o něco náročnější na výpočetní výkon je. I když není zobrazena mapa, navigační instrukce (pokud si je nevypnete) se stále na obrazovce zobrazují a při odbočce se displej zjasňuje. A u hodinek, které i bez navigace vydrží jen 20 hodin, je aktivní navigace na výdrži přece jen poznat. 

Hudba hezky do uší

Hodinky jsou prodávány jen s hudbou, což je rozdíl oproti FR 255, které jsou dostupné i bez hudby. Standardně tak máte k dispozici 8 GB pro hudbu, což znamená opravdu hodně hudby. Podporováno je jak nahrávání hudby přes aplikaci Express, tak stahování playlistů ze Spotify (prémiový účet), Amazonu a Deezeru (nejsem si jist, zda v Česku). Pro poslech potřebujete Bluetooth sluchátka, případně lze připojit Bluetooth reproduktor. 

Pro mě tato funkce bohužel postrádá smysl, protože jsem primárně předplatitelem Apple Music. Sice mám i účet na Spotify, ale ten jsem si pořídil jen kvůli testu a teď jej používají moje dcery. Navíc při aktivitách hudbu neposlouchám, protože na kole mi akorát sviští okolo uší a hudba zaniká. A aby nezanikala, musí být nahlas. A když je nahlas, tak nevnímáte své okolí, což zejména na silnici nebo ve městě je dost problém.

Co se ale občas hodí, je ovládání hudby v mobilu. Při cvičení mívám puštěnou hudbu z mobilu na připojených k Bluetooth reproduktorech a pomocí hodinek se přepínám skladby nebo ovládám hlasitost. K hudbě se dostanete z doplňku nebo menu Rychlé volby. 

Tip: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu

Garmin Pay: Do kšeftu s hodinkami 

Nové hodinky už podporují Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek, standardně. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, jejichž přehled najdete v samostatném článku, který tu a tam aktualizuji. Nutno říct, že od té doby, co mám možnost placení v hodinkách, ji používám velmi často, častěji než placení mobilem.

V aplikaci Connect stačí přidat platební kartu zadáním údajů (škoda, že nelze kartu načíst pomocí fotoaparátu, opisování je velmi zdlouhavé), po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což je na dotykovém displeji rychlejší než tlačítky.

Pokud máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za 24 hodin (ale ne vždy to funguje, někdy je nutno PIN zadat častěji), případně po sundání a nasazení hodinek. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.

Podrobný návod: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami

 

Správce napájení s omezením

Stejně jako model Forerunner 255 mají i hodinky FR 265 úsporný režim, který vypíná různé funkce, ale není nastavitelný jako na vyšších modelech. Můžete jej zkrátka jen vypnout a zapnout, výdrž se tak prodlouží o více než polovinu. Když jsem měl stav nabití 100 %, ukazovaly hodinky výdrž 14 dnů. Po zapnutí úsporného režimu se výdrž prodloužila na 23 dnů. 

Úsporný režim aktivuje minimalistický vzhled hodinek, odpojí mobilní telefon, vypne veškerou komunikaci. Měření tepu ale zůstane zapnuto, takže běží jak stres, Body Battery, měření spánku či nočního VST. Pokud chcete šetřit dále, musíte si tepovku vypnout sami v nastavení Zdraví a wellnes. Výdrž se pak prodlouží z výše uvedených 23 dnů na 32 dnů. Ale to vám samozřejmě nebudou fungovat žádné metriky. 

Pro ovládání chování hodinek při spánku je tu funkce Režim spánku, na kterou jsem poprvé narazil u modelu Fénix 7 a už jej umí i FR 255/955. Ten umí na noc nastavit podobně jako úsporný režim minimalistický vzhled hodinek, zapnout funkci nerušit (tj. nebudou vám chodit notifikace, ale připojení k mobilu zůstane aktivní), a upravit jas displeje. Pro každý den si můžete nastavit začátek a konec režimu spánku zvlášť. 

Ale oproti Fénixům je to jednu velké omezení – pro dobu spánku nelze automaticky aktivovat úsporný režim. Ten musíte, pokud jej chcete mít aktivní na noc, zapnout ručně. V čem je to lepší? Zcela by se odpojil telefon, což by v době spánku ještě více šetřilo energii. Stejně tak v hodinkáích chybí profily napájení pro jednotlivé aktivity, v každé aktivitě si tak řízení spotřeby musíte nastavit zvlášť. Tady mají Fénixy (a Epixy) navrch, možnosti nastavení jsou tam podstatně širší. 

TIp: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Jak prodloužit výdrž v módu hodinek

Výdrž...no, spíše slabší

S displejem AMOLED přichází o něco nižší výdrž, a to zejména s aktivní GPS. Rozdíl mezi modelem FR 265S a FR 255S je 26 hodin versus 24 hodiny, u FR 265 a FR 255 je to pak 30 versus 20 hodin. A to už je hodně. Pokud se dobře pamatuju, 20 hodin mi vydržely hodinky FR 935 před nějakými šesti lety a už tehdy jsem si říkal, že je to na hraně.

Poznámka: Epixy s AMOLED zvládají s GPS až 30 hodin s always-on displejem, FR 965 pak 31 hodin. 

V režimu hodinek jsou výdrže srovnatelné, ostatně dobře je to patrno v tomto základním přehledu:

  • FR 255s: až 12 dní; GPS až 26 hodin; všechny systémy a více pásem: 13 hodin; GPS + hudba: 7 hodin
  • FR 265s: až 15 dní; GPS až 24 hodin; všechny systémy a více pásem: 15 hodin; GPS + hudba: 7,5 hodin
  • FR 255: až 14 dní; GPS až 30 hodin; všechny systémy a více pásem: 16 hodin; GPS + hudba: 7 hodin
  • FR 265: až 13 dní; GPS až 20 hodin; všechny systémy a více pásem: 14 hodin; GPS + hudba: 7 hodin

Zajímavé je, že model FR 265S má delší výdrž než větší FR 265, a to jak v režimu hodinek, tak při aktivitě. Garmin bohužel neudává výdrž ani jednoho z modelů v režimu hodinek s always-on displejem, počítám, že se bude pohybovat okolo sedmi až osmi dnů.

A jak je to v reálu? Hodinky mi s pěti hodinami GPS aktivity (čisté GPS, bez dalších systémů) a dalšími čtyřmi hodinkami indoor aktivity vydržely pět dnů. A to v režimu s vypínáním displeje. V režimu hodinek si jeden den bral okolo 9 % s trvale připojeným mobilem, což je více, než kolik slibuje Garmin. V režimu GPS pak jde o 5 % za hodinu, u indoor aktivity pak 3–4 %, záleží na tom, jak často se rozsvěcuje displej.

Super je rychlé nabíjení, už jen deset minut stačí na celodenní provoz nebo dvě hodinky venkovní aktivity. Za hodinu a pár minut jsou pak nabité zcela. V případě, že si aktivujete always-on režim, vydrží hodinky zhruba 5 dnů, ale to bez jakýchkoliv aktivit. AMOLED displej prostě žere a u těchto hodinek obzvlášť; nemají totiž nějak extra velkou baterii.

Pokud vám zkrátka jde především o výdrž, nejsou hodinky FR 265 pro vás. Model FR 255 je jednak levnější, jednak zejména s GPS vydrží o poznání déle. Obecně hodinky s AMOLED na tom nejsou úplně nejlépe, a to zejména v režimu aktivity, kdy je velkým žroutem právě displej, a to i v režimu bludičky. Vidím to na Epixech, kde je rozdíl ve spotřebě mezi outdoor a indoor aktivitou menší než u hodinek s transreflexním displejem. 

Povedly se. Vážně 

Hodinky mají přesně ten tvar a velikost, jaký mi přijde ideální. Jsou malé a tenké, a přitom ještě dost velké, aby se jednak pohodlně nosily, a jednak pohodlně ovládaly. S menšími hodinkami si už moc nerozumím, zkoušel jsem nedávno nosit jako svoje hlavní Fénix 7S a prostě to nešlo. Už jsou prostě moc maličké, tlačítka blízko u sebe. Proto by mi neseděl ani model FR 265S - ale třeba moje žena, která nosí Venu 2S, by ty menší ocenila. 

Nabídka funkcí hodinek je naprosto parádní, jen mi občas chyběly mapy. Ale vzhledem k tomu, že většina mých aktivit se odehrává na kole, kde jednak používám cyklonavigaci Edge 1040, a jednak jezdím 95 % tras, které znám, mapy v hodinkách mi až tak nechybí. Dříve to bylo jinak, jezdil jsem primárně s Fénix 6X, a tak se mi mapy hodily podstatně více.

Pokud vás láká displej typu AMOLED, budete si užívat všech jeho vlastností a v takovém případě jsou pro vás hodinky Forerunner 265 naprosto skvělé. Jen musíte počítat s tím, že pro dosažení rozumné výdrže je lepší nechávat displej vypnutý a zapínat jej pouze v případě potřeby gestem, dotykem nebo tlačítkem. To dokáže ušetřit energii i v aktivitě, kde není potřeba na displej koukat příliš často.

Jako novinka má FR 265 naraženou celkem vysokou cenu, ale jen v porovnání s FR 255, které lze s hudbou pořídit o tři, tři a půl tisíce levněji. Když ale srovnávám třeba s Epixy, které mají stejně velký displej, navíc „jen“ mapu a pár funkcí navíc, tak už se ta cena nezdá tak dramatická. Kdyby navíc Garmin hodinky pojmenoval třeba FR 665 nebo FR 765, a tudíž je opticky zařadil do jiné kategorie, tak už by nikdo neřekl ani popel.

Řečeno jednou větou, hodinky jsou skvělé, líbí se mi a určitě je mohu doporučit. A pokud jde o další možnosti: Chcete-li ušetřit, kupte si FR 255. Chcete-li za stejnou cenu mapové hodinky, pořiďte si FR 955 bez soláru. A když chcete jak vlastnosti FR 265, tak mapy, pak jsou tu pro vás Forerunnery 965. Anebo Epixy, ale tam už jsme v o něco vyšší cenové kategorii.

Plusy

  • Tenké a lehké provedení
  • Kontrastní displej AMOLED plný barev
  • Dotykové ovládání
  • Téměř plná nálož funkcí 

Minusy

  • Kratší výdrž
  • Horší čitelnost displeje na slunci 
  • Vyšší cena

Stručné parametry FR 265

  • Rozměry: 46,1 × 46,1 × 12,9 mm
  • Hmotnost: 47 g
  • Displej: 1,3" dotykový AMOLED, rozlišení 416 bodů, Gorilla Glass 3
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelný
  • Výdrž baterie: až 13 dnů v režimu hodinek, až 20 hodin s GPS, v režimu duální GPS 14 hodin

Stručné parametry FR 265S

  • Rozměry: 41,7 × 41,7 × 12,9 mm
  • Hmotnost: 39 g
  • Displej: 1,1" dotykový AMOLED, rozlišení 360 bodů, Gorilla Glass 3
  • Šířka řemínku: 18 mm, vyměnitelný 
  • Výdrž baterie: až 15 dnů v režimu hodinek, až 24 hodin s GPS, v režimu duální GPS 15 hodin

Společné parametry


Diskuse k článku (0)
Tagy: