První dojmy: Hodinky Forerunner 265 s displejem AMOLED potěší plnou náloží funkcí a novou grafikou

31.3.2023
Velmi zajímavé hodinky ve dvou velikostech a téměř všemi funkcemi, co dnes Garmin nabízí. Displej AMOLED je rozhodně největším lákadlem. Až na mapy mají hodinky prakticky stejné funkce jako vyšší model FR 965
Forerunner 265

AMOLED displej umožňuje přidávat do doplňků a aktivit krásná barevná pozadí


Když jsem poprvé testoval hodinky Forerunner 255, byl jsem z nich nadšený. Velký displej, tenké a lehké provedení, které krásně sedlo na ruce, super výdrž a parádní funkce. A to všechny za nějakých 7 500 Kč v provedení bez hudby. A model Forerunner 265 má toto všechno a navíc barevný a kontrastní AMOLED displej. Sice za cenu o nižší výdrže, ale zase výrazně lepšího uživatelského zážitku.

Nepřehlédněte:

AMOLED, to je oč tu BĚŽÍ

O displeji AMOLED jsem toho už napsal tolik, že se vážně nechci opakovat. Výhodám i nevýhodám jsem následně věnoval celý souhrnný článek, a tak jen stručně. AMOLED nabízí oproti transreflexnímu displeji MIP, který má i Forerunner 255, daleko lepší kontrast (černá je černější), výrazně hezčí barvy a hlavně vyšší rozlišení, které umožňuje si pohrát s grafikou uživatelského prostředí. A u mapových hodinek zobrazit detailnější mapu, což se FR 265 ale netýká.

Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

K nevýhodám pak patří horší čitelnost na slunci, protože místo odrazivé vrstvy, která sluneční záření násobí, jsou tu diody LED, které musí svítit o to více, o co více je venku světla. Škoda, že zatím nikdo nevymyslel něco jako transreflexní AMOLED, což by bylo super skloubení vlastní obou typů displejů a nemuseli bychom tolik řešit energetickou náročnost. A k tomu navíc solární dobíjení. 

Nepřehlédněte: Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá

Dotyk? Dotyk...a odlesky

Model Forerunner 265 ve větším provedení má úhlopříčku displeje 1,3" - tedy takový standard. Stejně velký displej mají hodinky FR 255, FR 955, Venu 2, Fénix 7 či Epix. Tělo hodinek má průměr 46,1 mm, takže okolo displeje jsou celkem rozumné okraje - menší než u Epixů či Fénix 7. Celkově je design hodinek povedený a líbí se mi i více než FR 255. Je to dáno především tvarem lunety a provedením.

Displej dotykový, což je zásadní rozdíl oproti FR 255, a v kombinaci s AMOLED mi to tak nějak dává smysl. Na první pohled mi hodinky připomínají Venu 2, jen místo stříbrné lunetu je tu černá. Krycím sklem je Gorilla Glass 3, které má vyšší místu odlesků, ale v kombinaci s AMOLED je to stále přijatelné - stejnou kombinaci dotyku a GG3 mají i zmíněné hodinky Venu 2. 

Nutno ale přiznat, že safír je na tom s odlesky o třídu hůře - a nejen to, odlesky a menší propustnost skla zhoršují i kontrast, takže na Epixech je černá často do šeda, zatímco na FR 265 mi to přijde celkem v pohodě. Hezkým efektem je zaoblení skla na okrajích, což třeba Venu 2 nebo FR 255 nemají. Sklo ale tak vystupuje nad lunetu, což zvyšuje možnost případného poškrábání. 


Recenze hodinek Forerunner 255


Vypadají vážně dobře

Hodinky jsou celoplastové, resp. z tvrzeného polymeru, detaily jako titanová luneta, co dostal model FR 965, tu chybí. Líbí se mi zvětšení tlačítko Run, které je nyní oválné, i nabízená barevná provedení. Každá velikost, FR 265S a FR 265, je nabízena ve třech provedeních, trošku mi chybí kombinace s červenou jako měl model FR 745, ale to je záležitostí vkusu.

Líbí se mi odezva tlačítek, zvuk při stisku není ani hlasitý, ani moc tichý, přesně poznáte, že jste tlačítko zmáčknuli. Mám z toho lepší pocit než u mých Epixů, které jsou příliš hlučné, či modelů Fénix 7 a Fénix 7S, které jsem testoval loni - zejména u F7S mi odezva přišla dost hrozná. A co si pamatuji, je odezva pocitová i zvuková lepší než u FR 255. 

Řemínky jsou nyní dvoubarevné, vnitřní část je jiná než ta vnější - a i když jsou hodinky na ruce, vnitřek trošku prosvítá směrem ven. Obzvláště zajímavě vypadá FR 265S se žlutým vnitřkem. Řemínky jsou silikonové a pružné, přijde mi, že na ruce sedí perfektně. Systém uchycení je QuickRelease, takže jsou vyměnit i bez nářadí. Průměr většího modelu je 22 mm. Stejně jako u dalších modelů Forerunner nebo Venu 2 zde chybí druhá „úchytka“ řemínku.

Umí toho více než FR 255

Oproti modelu FR 255 je zcela přepracované grafické prostředí, použit je jiný font, který na displeji s větším rozlišením vypadá vyhlazeně a bez „zubů“. V menu se také objevily efekty a animace, například když listujete doplňky, hezké jsou také animace sportovců u jednotlivých aktivit. Barvičky najdou svoje užití také u aplikací, které na displeji AMOLED jednoduše vypadají lépe. A v kombinaci s dotykovým displejem si vývojáři mohou dovolit více než u FR 255 bez dotyku. 

Když porovnávám s Epixy, které také mají AMOLED a dotyk, jsou zde některé drobnosti, které mě zaujaly. Například při zakládání nové složky v doplňcích chybí klávesnice, takže písmenka vybíráte rotováním stejně jako u FR 255 - jen je zde navíc dotyk. Zadávání textů je tak zdlouhavé a nepohodlné. Dalším rozdílem jsou doplňky, ty místo verzálek používají minusky, což je čitelnější; aktivní doplněk je pak zobrazen kurzivou, což je naopak trošku rušivé. 

Poznámka: Pokud máte při zadávání jakýchkoliv znaků po ruce mobil, je možné text zadat pohodlně v aplikaci Connect. Týká se to například hesla pro Wi-Fi, jména u Ranního reportu, či názvu složky. Což je u FR 265 pomoc výrazná. (A funguje to naštěstí i u jiných hodinek.)

Kromě dotyku se novinka od FR 255 liší funkcí Připravenost k tréninku, která se zatím objevila jen u nejvyšších modelů patřičných řad - FR 955/965, Fénix 7 a Epix včetně odvozených modelů. Ta kombinuje metriky jako hodnocení spánku a jeho historii, noční VST či dobu regenerace do jednoho čísla od 0 do 100. To vyjadřuje, zda je nachystání pro náročnou aktivitu, či máte naložit spíše něco lehčího - anebo úplně odpočívat. 

Tip: Připravenost k tréninku: Komplexní metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace, spánku a stresu

Navíc je tu (zatím) také měření dynamiky běhu ze zápěstí, kdy se využívá optického snímače a akcelerometru v hodinkách místo hrudního pásu. Měření je o něco méně přesné - už z podstaty věci - a navíc nezměří vyvážení levé a pravé nohy, což lze změřit jen z hrudního pásu nebo footpodu. Ale pro základní sledování stylu běhu to může postačit. Kvituji funkci Zkratky, kterou FR 255 nemají (a mít nebudou).  

Čtěte dále: Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Nově i bez hrudního pásu

A co výdrž?

Poněkud zklamáním může být výdrž. Hodinky mají s GPS vydržet 20 hodin a v pohotovostním režimu necelé dva týdny - samozřejmě s displejem zapínaným na požádání. Zejména výdrž při venkovní aktivitě je třeba ve srovnání s FR 255 nízká - tento model totiž umí 30 hodin, tedy o polovinu více.  

V době updatu tohoto textu mám na sobě hodinky pět dnů. Během této doby jsem absolvoval dvě venkovní aktivity v souhrnné délce 4,5 hodiny (jen GPS, bez dalších systémů), a čtyři aktivity indoor (síla, kardio) v souhrnné cca tři hodiny. Po těchto pěti dnech (tedy 120 hodínách) ukazuje stav baterie 15 %.

Kdybych měl aktivní nastavení SatIQ, pravděpodobně by hodinky v tomto zatížení ani těch celých pět dnů nevydržely. Navíc jsem si jednu aktivitu měřil na jiném zařízení, čili lze říct, že v mém běžném provozu (v průměru cca 1,5 venkovní aktivity denně), by hodinky zvládly zhruba 4 dny. A to je poněkud málo. 

Tohle by šlo...

Na první pohled jsou hodinky povedené a líbí se mi skoro stejně jako FR 255, které mají lepší čitelnost dat na slunci a nabídnou delší výdrž, zejména v aktivitě s GPS. Kromě toho jsou výrazně levnější, a to díky možnosti pořídit si je v provedení bez hudby. Jenže uživatelský zážitek je u FR 265 daleko lepší díky parádnímu displeji - hodinky mají hezčí prostředí a doplňky mají atraktivnější grafiku.

I když dotyk bez mapy považuji spíše za zbytnou funkci, řada uživatelů jej ocení - někdy může být rychlejší. A třeba při zadávání PINu u placení je to fakt jednoznačně pohodlnější. Trošku mě zklamal lesklejší displej kvůli použití levného skla Gorilla Glass 3, které nemá takovou propustnost světla jako Gorilla Glass DX (FR 955, FR 965, Fénix 6/7...). Stále je to však lepší než safír u Epixů. 

Cena hodinek je stanovena na 11 990 Kč, což je vzhledem k nabídce funkcí a použitému displeji adekvátní. Lze ale počítat s tím, že až pomine prvotní nápor, že hodinky trochu zlevní. Takže kdo nespěchá, ať si počká...

Stručné parametry FR 265

  • Rozměry: 46,1 × 46,1 × 12,9 mm
  • Hmotnost: 47 g
  • Displej: 1,3" dotykový AMOLED, rozlišení 416 bodů, Gorilla Glass 3
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelný, QuickRelease
  • Výdrž baterie: až 13 dnů v režimu hodinek, až 20 hodin s GPS, v režimu duální GPS 14 hodin
  • Paměť: 8 GB 
  • Vylepšená Připravenost k tréninku 
  • Podpora pro dynamiku běhu bez hrudního pásu 
  • Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer)
  • Tři barevná provedení pro verzi Large, tři pro verzi Small
  • Cena: 11 990 Kč 
  • Zapůjčeno z obchodu Pulsmetry.cz

Plusy

  • displej AMOLED a dotyk
  • díky vysokému rozlišení lze zobrazit více dat
  • povedené uživatelské prostředí 
  • kombinovaná metrika Připravenost k tréninku
  • funkce Zkratky

Minusy

  • Vyšší cena než FR 255
  • Nižší výdrž oproti FR 255

Diskuse k článku (0)