Recenze hodinek Forerunner 265: Design, displej AMOLED, dotyk, nová grafika, srovnání s FR 965 (1.)

11.4.2023
Vezměte hodinky Forerunner 255, přidejte pár funkcí, zamíchejte s displejem AMOLED a vypadne model Forerunner 265. Až na mapy lze říct, že přicházejí v plné palbě
Hodinky Forerunner 265

V bílém provedení vypadají hodinky menší než ve skutečnosti jsou. Bílý okraj totiž „zeštíhluje“. Hodinky jsou navíc velmi lehké, takže se parádně nosí na ruce


Zatímco hodinky Fénix 7 a Epix uvedl Garmin současně, mezi modely Foreruner 255 a Forerunner 265 se nachází časová prodleva osm měsíců. Fénixy a Epixy se však liší pouze provedením displeje, jinak jsou shodné, zatímco hodinky FR 255 a FR 265 jsou odlišné podstatně více. Nemají stejné tělo, mají trochu odlišný design, liší se i funkcemi. A to samé platí i pro vyšší modely Forerunner 955 a FR 965, které se odlišují ještě výrazně více – už jen třeba velikosti displeje. 

Další části recenze:

Modely FR 265 a FR 965 však nejsou nástupci loňských modelů, ale koexistují vedle sebe. Ovšem tím, že se nacházejí ve stejné řadě, je jejich označení poněkud matoucí. Za mě by bylo logičtější, kdyby si AMOLED verze vytvořily svou řadu vlastní. Pak by majitelé starších modelů neměli pocit, že je Garmin vyšplouchnul a uvedl novinky během tak krátké doby.


Čtěte dále:


Verze a modely

Hodinky Forerunner 265 a 265S přicházejí ve dvou velikostech a stejně jako FR 255/255S mají úhlopříčku displeje 1,1" a 1,3" v tělech o velikosti 42 a 46 mm. Menší model se hodí pro ženská zápěstí, která jsou obecně menší, ale i větší hodinky sedí na malé ruce bez problému, a to díky celkově kompaktním rozměrům. Moje patnáctiletá dcera nosí zhruba stejně velký model Venu 2 a nemá s nimi žádný problém. 

Pokud jde o barevné kombinace, ty vypadají následovně:

  • FR 265 (large): černošedá, bílomodrá a černotyrkysová (black/powder gray, whitestone/tidal blue, aqua/black)
  • FR 265S (small): bílozelená, černožlutá a růžovobílá (whitestone/neo tropic, black/amp yellow, light pink/whitestone)

Cena je vyšší než u modelů Forerunner 255 a 255S – a to 11 990 Kč. Hudba je standardní výbavou, k dispozici je 8 GB paměti. Nechybí podpora Spotify či Amazon Music. Je škoda, že v prodeji není verze bez hudby, která mohla cenu snížit. Na hodinky střední třídy je to cena celkem vysoká a člověk už hodně přemýšlí, zda se nepořídit vyšší model s mapami. Nehledě na to, že za stejnou cenu lze pořídit hodinky Forerunner 955 s více funkcemi a mapou.


Recenze hodinek Forerunner 255

Velké srovnání: Hodinky Forerunner 255 nebo 955? Pro koho jsou, čím se liší a které zvolit?


Pohodový design

Hodinky FR 265 jsou oproti FR 255 o necelý milimetr větší, ale na první pohled to znát není. Hodinky opticky zmenšuje spíše bílé provedení okraje testovaného modelu, než velikost samotná. Vypadají tak subtilněji a myslím, že jim bílé provedení fakt sluší. Určivě více, než jen kombinace bílého řemínku a černého tělo.

Hodinky jsou velmi tenké, takže na ruce se nosí velmi pohodlně. Tělo je jako u celé řady Forerunner provedeno v tvrzeném polymeru, který je dostatečně odolný, abyste ho hned nepoškrábali, nejdebože nerozbili. Ale nějak extra odolný povrch není, škrábnout se dá – ale to titanové Fénixy také, i když o něco hůře. 

Krycím sklem displeje je Gorilla Glass 3, které je méně odolné než Gorilla Glass DX, a toto sklo při vynaložení větší síly poškrábat lze. Moje dcera s Venu 2, které má stejné sklo, už drobné škrábance po roce na skle má. Sklo je navíc na okrajích zaoblené a vystupuje nad lunetu, zatímco u FR 255 je rovné a zapuštěné pod úroveň lunety, takže je k poškození více odolné. Holt, efekt je to hezký, ale nepraktický. 

Sklo má více odlesků než Gorilla Glass DX, které používají hodinky Forerunner 955 a Forerunner 965, což je dáno technologií. Jak venku, tak uvnitř, je displej kvůli odleskům hůře čitelný než na FR 965, má horší kontrast i horší černou. Když se na hodinky dívám v interiéru, tak se v nich krásně vidím (jsou jako zrcátko), zatímco na FR 965 je to výrazně lepší. Gorilla DX má totiž lepší antireflexní vrstvu a je navíc pevnější a odolnější vůči poškrábání. Někde se u FR 265 holt šetřit muselo. 

Čtěte dále:

Luneta je celkem tenká, černý rámeček okolo displeje také není nějak extra široký. Hodinky mají jen o milimetr menší průměr než FR 965, ale tím, že mají displej o velikosti „jen“ 1,3“, vypadají opticky ještě o kus menší. Displej AMOLED je navíc černý, není vidět přechod mezi černým okrajem tak jako u modelů s transreflexním displejem – v podstatě nepoznáte, kde končí displej a kde začíná okraj. 

Hlavní rozdíl: Displej AMOLED

Hlavním rozdílem mezi Forerunner 255 a 265 je samozřejmě tolik proklamovaný displej AMOLED. Jeho výhodám i nevýhodám jsem věnoval celý souhrnný článek, a tak jen stručně. AMOLED nabízí oproti transreflexnímu displeji MIP, který má Forerunner 255 (a řada dalších hodinek Garminu), daleko lepší kontrast (černá je černější), výrazně hezčí barvy, a hlavně vyšší rozlišení, které umožňuje si pohrát s grafikou uživatelského prostředí. A u mapových hodinek zobrazit detailnější mapu, což se FR 265 ale netýká.

Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

K nevýhodám pak patří horší čitelnost na slunci, protože místo odrazivé vrstvy, která sluneční záření násobí, jsou tu diody LED, které musí svítit o to více, o co více je venku světla. Škoda, že zatím nikdo nevymyslel něco jako transreflexní AMOLED, což by bylo super skloubení vlastní obou typů displejů a nemuseli bychom tolik řešit energetickou náročnost. A k tomu navíc solární dobíjení. 

Nepřehlédněte: Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá

Čidlo a režim automatického jasu

Oproti hodinkám s transreflexním displejem mají FR 265 čidlo okolního osvětlení, díky němuž dokážou regulovat jas displeje. Automatika je aktivní neustále a nelze vypnout. Sice si můžete nastavit tři úrovně jasu, ale to je jenom rozsah, v němž se automatika pohybuje. Když si nastavíte nízký jas, automatika na maximum rozsvítí displej méně než v režimu vyššího jasu. 

Poznámka: Je zajímavé, že displej FR 265 je obecně méně jasný než u modelu FR 965. Tam mám v režimu hodinek první level ze tří, zatímco u FR 265 jsem si musel dát druhý ze tří. Prostě mi jas displeje přišel nižší. 

Díky senzoru a automatické regulaci jasu se hodinky rozsvítí méně, když je v okolí světla méně a naopak, více, když se nacházíte v místě s vyšším jasem. Režim automatiky funguje jak v režimu vysokého jasu, tak nízkého jasu – takže když je šero, aktivní režim může být stejně jasný jako režim základní. Automatika v daný okamžik totiž usoudí, že více jasu není zapotřebí. A nutno říct, že to funguje parádně. 

A kde se senzor jasu nachází? Po řadě pokusů jsem jej lokalizoval v levé části lunety. Když jsem v prosvětlené místnosti zakryl displej, pohasnul. Pak jsem postupně sunul ruku z displeje zleva doprava a displej se rozjasnil až ve chvíli, kdy jsem odkryl levou část lunety. Je to přesně na druhé straně než u Epixů, kde je čidlo vpravo. 

Pravé umístění na Epixech je ovšem praktičtější – alespoň pro praváky. Když totiž máte hodinky standardně na levé ruce a jsou částečně schované pod rukávem (mikina, košile), čidlo nereaguje a jas displeje zůstane nízký. Musíte odhrnout celý rukáv, zatímco u Epixů jej stačí jen poodhrnout (čidlo je odhaleno dříve). Fakt mi to vadilo a přišlo nepraktické. A FR 965 má bohužel čidlo také na stejné straně jako FR 265, tedy vlevo. 

Nepřehlédněte: Senzor jasu hodinek Epix: Automatika může výrazně ovlivnit spotřebu

 

Na kole mám problém

Zatímco při pokojovém osvětlení nebo za šera tento režim sníženého jasu dostačuje, za jasnějšího dne už to může být málo. Když máte hodinky na ruce, není problém jas gestem zvýšit. Když jdete, běžíte, lozíte nebo děláte cokoliv, kdy máte hodinky na ruce a ruce máte plus minus volné, je to v pohodě. Prostě jen zvednete nebo otočíte ruku a displej se rozsvítí. Při těchto aktivitách ani nevadí mít displej zcela vypnutý, protože gestem se okamžitě probudí. A takto to asi i vývojáři u Garminu zamýšleli.

Ale pokud si dám hodinky na držák na řídítka kola, jsem v háji – nemám totiž k dispozici gesto. Jen poklepání (v rukavicích nebo při vypnutém dotyku problém) či stisk tlačítka. A mačkat tlačítka pokaždé, když budu chtít vidět data? To není dobrý. Stejně tak když jedete s hodinkami na ruce – jak chcete displej rozjasnit? Pustit se řídítek a máchat rukou? Jen pootočení zápěstí zpravidla nestačí, a když ano, stejně se na displej díváte úkosem, a tudíž potřebujete více času přečíst data, než když máte hodinky na řídítkách před sebou.

Pokud zkrátka chcete vozit hodinky často na řídítkách kola, asi si fakt nekupujte model s displejem AMOLED, ale transreflexní klasikou. Anebo mějte stejně jako já pro cykloaktivity některý z modelů Edge a budete spokojeni.

Více podrobností: S hodinkami Epix na kole: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Dotyk se hodí

S displejem typu AMOLED se u Garminu pojí i dotykové ovládání, které hodinky Forerunner 255 nemají. Upřímně, dotyk mi nikterak nechybí, zvlášť, když hodinky nemají mapy. Zatímco Venu 2 se ovládají čistě dotykem, řada Forerunner a Fénix se odjakživa pojí s pěticí ovládacích tlačítek, které jsou pro sportovní hodinky podstatně lepší – už jen proto, že se tlačítky ovládají lépe při pohybu, na kole, prostě kdekoliv. Dotyk se pak hodí, když jste v klidu a třeba chcete hrát nějaké hry. 

Tip: Pokud podržíte prst na nějakém datovém poli na vzhledu hodinek, zobrazí se rovnou patřičný doplněk. Podobně jako na Fénixech nebo Epixech.

Podobně jako lze nastavit chování displeje pro aktivitu, režim hodinek a noc, je možné totéž pro dotyk. Můžete tak mít dotykové ovládání aktivní pro režim hodinek, ale vypnutý pro aktivity – a to jak globálně, nebo jen pro některé. Já mám dotyk zapnutý jen v režimu hodinek a v podstatě jej používám jen pro probouzení displeje ťuknutím. Dotyk lze kdykoliv vypnout či zapnout stiskem tlačítek, které si nastavíte pomocí funkce Zkratky – já mám Start a Down. 

Odezva tlačítek je ideální, a to i zvuková. Tlačítko Run je oblé a zvětšení, navíc s nápisem - překvapivě - Run. A právě toto tlačítko jako jediné má odezvu horší – po několika stisknutí se dráha stisku zkrátí a tlačítko „ohluchne“ = přestane cvakat. Po chvilce se zase vrátí do původního stavu a hezky kliká. Ale opět jen několikrát a pak se to opakuje. Pokud se dobře pamatuji, u FR 255 byla odezva u některých tlačítek jakoby dvojitá, což bylo pocitově horší.

Ale každé hodinky jsou jiné a zrovna vy to můžete mít jinak. Třeba moje Epixy mají jakýsi dvojklik a hodinky reagují až na silnější stisknutí. A na Fénixech to mám zase úplně jinak...

Srovnání s Forerunner 965

Zatímco mezi FR 255 a FR 955 je celkem výrazný rozdíl v tloušťce, u FR 265 a FR 965 se rozdíl v podstatě smazal. Oboje hodinky sedí na ruce stejně dobře a nevypadají jako cibule – což bohužel platí pro FR 955. Pravdou je, že FR 265 jsou na zápěstí pocitově ještě o kousek menší, i když se rozměry oproti FR 965 liší jen v milimetru a tloušťka v 0,3 mm. Prostě reálný feeling je z FR 265 o kousíček lepší. 

Menší model má ale také menší displej, a to o standardní velikosti 1,3“ (a stejný jako FR 255), hodinky FR 965 už jej mají o desetinu palce větší. Je stejně velký jako u modelů Fénix 6X/7X, které jsou ale o hodně větší a těžší. (Mimochodem, když si vezmete do ruky Fénix 6X/7X a FR 965, je to jako Goliáš a David.) Větší displej se hodí zejména pro zobrazení mapy, která na FR 265 chybí. Hmotnost hodinek je skoro stejná, liší se v pár gramech, levnější model váží 47 gramů, dražší pak 53 gramů. Na ruce tento rozdíl cítit není vůbec.

Oboje hodinky mají řemínky o stejné šířce, navzájem se však liší. Ani jeden z nich není typu QuickFit jako na Fénix 6 nebo Fénix 7, vyměnitelné ale jsou. Na FR 965 je nutno vycvaknout stěžejku, na které řemínek drží, pomocí tenkého nástroje (například nůž), na FR 265 je k tomuto účelu přímo určena „páčka“ na řemínku. Stačí přitáhnout a tyčinka s pružinkou vyskočí – jde o standard Quick Release, který má například i Forerunner 55. Následně lze instalovat řemínek typu QuickFit o šířce 22 mm, jen musíte mít stěžejku s pružinkou navíc.  

S větší velikostí souvisí i delší výdrž pro FR 965. V režimu hodinek zvládají FR 265 jen 13 dní, zatímco FR 955 až 23 dní, v režimu GPS pak FR 265 pouze 20 hodin a FR 965 až 31 hodin. Reálně je poznat, že ukazatel baterie ubíhá na levnějším modelu rychleji, a to zejména při aktivitě. Oba modely podporují duální GPS, což je rozdíl oproti Fénix/Epix, které nabízejí tuto funkci až pro vyšší safírové modely. 

Zatímco mezi hodinkami FR 255 a FR 955 jsou rozdíly ve funkčnosti větší, mezi FR 265 a FR 965 jich najdeme o něco méně. Stále tu ale celkem zásadní rozdíly jsou, aby bylo možné ospravedlnit cenový rozdíl 4 000 Kč:

  • Mapové poklady (navigace po slepé mapě)
  • Méně paměti pro hudbu – 8 GB místo 32 GB (u FR 965 je ale sdílena s mapami)
  • Výdrž neboli Stamina
  • MTB metriky (Plynulost a Obtížnost)
  • ClimbPro (přehled stoupání při navigaci)
  • Poměr zátěže (krátkodobá vs. dlouhodobá)

Až na mapy jsou to ale méně důležité funkce, jejichž absenci řada uživatelů vůbec nepocítí. 

Rozdíly oproti Forerunner 255

Případné zájemce bude také zajímat, jak se liší hodinky FR 265 oproti modelu FR 255 – není to tak, že by rozdíl byl jen v typu displeje a dotykovém ovládání. Kromě přepracovaného rozhraní, kterému se věnuji hned dále, tu je i řada funkcí, které model s transreflexním displejem nemá.Jednou z nich již zmíněné zmíněné zkratky, které nabízejí rychlejší přístup k často používaným funkcím.

Tou zásadní a asi nejvýraznější je pak Připravenost k tréninku, kombinovaná metrika, díky níž můžete lépe plánovat aktivity pro aktuální den. Kombinuje spánek, dobu regenerace, vaši zátěž a noční VST – výsledkem je skóre od jedničky do stovky, které vám říká, zda je čas zpomalit, nebo naopak vyrazit na maximální výkon.

Překvapilo mě rovněž, že se tu objevil i obchod Connect IQ, který umožňuje stahovat aplikace, aktivity, doplňky, datové pole a vzhledy hodinek přímo, aniž byste museli chodit do mobilní aplikace Connect. Navíc je výrazně vylepšený, a tudíž použitelnější než dříve.

A konečně Garmin upravil dynamiku běhu, k jejíž funkci již není třeba hrudní pás HRM-Pro, HRM-Tri nebo HRM-Run. Všechny metriky lze stejně jako výkon měřit ze zápěstí pomocí optického snímače a akcelerometru. 

Přepracované uživatelské rozhraní

U hodinek Forerunner 255 jsem si v recenzi stěžoval na nepříliš hezké uživatelské prostředí. Velké fonty, hrubé rozlišení, plýtvání místem. Oproti Fénixům a Epixům nebe a dudy. S modelem Forerunner 265 je to všecko ale pryč. Uživatelské prostředí se přizpůsobilo displeji s vysokým rozlišením a tisíci barev. Hodinky si tak mohou dovolit přechody, animace, barevnější obrázky – třeba u Ranního reportu jsou velmi hezké. Zkrátka více se přiblížily Epixům a v některých ohledech je prostředí ještě atraktivnější. 

Stále jsou ale fonty v menu celkem velké (třeba v porovnání s Epixy, rovněž s AMOLED displejem), čili zmiňované plýtvání místem tu v omezené míře stále přítomno je. Na druhou stranu to však ocení lidé s horším zrakem. Dalším rozdílem je použití minusek v seznamu doplňků, zatímco FR 255 mají titulky (názvy doplňků) verzálkami. Co se mi ale úplně nelíbí, že aktivní doplněk ve výpisu (prostřední) je na FR 265 zobrazen kurzívou, společně s barvami to chvílemi působí až divoce.

Ostatně dobře je to vidět na řadě srovnávacích fotografií.

Rychlé menu pro rychlý přístup 

Zatímco hodinky FR 255 nemají možnost používat zkratky, nový model už tuto funkci naštěstí má – podržením tlačítek nebo stiskem jejich kombinace se dají spouštět některé funkce. Například já používám podržení tlačítka Start pro spuštění platby Garmin Pay, podržením tlačítka Dolů pro spuštění odpočtu, soutiskem Start a Dolů vypínám a zapínám dotyk atd. Možností je celá řada a vše se definuje v menu Systém/Zkratky

Je tu ale i další možnost, jak se dostat rychle k funkcím, a to menu Rychlé volby, do kterého se dostanete podržením tlačítka pro zapnutí. Podržením tlačítka Menu se dostanete k nastavení, kde lze měnit pořadí funkcí (ikon) a případně nové přidávat a nepotřebné odebírat. Jsou tu klasické volby jako Budík, Stopky, Telefon, Garmin Pay, Svítilna apod. Nejčastěji používám toto menu právě pro Svítilnu. Tuto funkci bohužel nelze rychle spustit pomocí dvojstisku tlačítka pro zapnutí jako na Epixech, což mi dost chybí. 

Hodinky Forerunner 265 byly zapůjčeny z obchodu Pulsmetry.cz


V druhé kapitole se věnuji fitness a zdravotním metrikám, tréninkovým možnostem, aktivitám a datovým polím


Diskuse k článku (0)
Tagy: