Recenze hodinek Forerunner 245: Něco z Fénix 5 plus, něco z FR 645 a něco úplně nového

22.5.2019
Nové modely Garminu, FR 45, 245 a 945, byly očekávány celkem dlouho. Zejména na hodinky FR 245, které nahrazují letitý model FR 235, jsem se těšil nejvíce. Už první neověřené informace ukazovaly, že nálož novinek bude obrovská
Hodinky Forerunner 245

Na první pohled nové hodinky nerozeznáte od FR 645 


Hodinky Forerunner 235 tu s námi jsou už od roku 2015. To je na elektroniku fakt dlouho. Proto byl nástupce očekáván každým dnem – a konečně, na konci dubna Garmin uvedl pokračovatele. Oproti staršímu modelu už mají hodinky plně kulatý displej, navíc s pořádným rozlišením – stejně jako Fénix 5 plus či Forerunner 645. 

Zjednodušeně řečeno, Garmin vzal design modelu FR 645, přebral z něj většinu funkcí, něco přidal z modelu Fénix 5 plus a nastavil celkem agresivní cenovku na 7 790 Kč za verzi bez hudby a 8 990 Kč za verzi s hudbou. Rázem tu jsou hodinky s funkcemi, které až donedávna byly dostupné jen v high-endových modelech. 

Zkusme si prostým výčtem ukázat, co hodinky FR 245 získaly oproti modelu FR 235. A že toho je!

  • Hudba (model FR 245 Music)
  • Statistiky Garmin Running Dynamics se snímačem RD Pod nebo hrudními pásy HRM-RUN/TRI 
  • PulseOx – snímač hladiny kyslíku v krvi
  • Celodenní sledování úrovně stresu 
  • Funkce Body Battery, která sleduje tělesnou energii
  • Kurzy – základní navigace bez mapy
  • Virtuální závod – závod s nastaveným časem
  • Virtuální partner
  • Garmin Coach – adaptivní tréninkové plány
  • Aktivita plavání uvnitř
  • Aktivita silový trénink
  • Konfigurovatelné okruhy
  • WiFi (FR 245 Music)
  • Podpora snímačů Bluetooth
  • Podpora radaru Varia
  • Podpora externích světel
  • Systém Galileo
  • Detekce nehody (na kole)
  • Asistent pro zavolání pomoci
  • Nový optický snímač tepu Elevate V3 (stejný jako u modelů Marq či FR 945)
  • Režim UltraTrac pro delší výdrž baterie
  • Tréninkové funkce jako tréninková zátěž, stav tréninku a tréninkový efekt
  • Vylepšený Race Predictor – ukazatel, který odhadne, jak byste si vedli např. v maratonu
  • Podpora pro více datových polí, nové datové layouty
  • Rozlišení 240 bodů
  • Výdrž na baterii s GPS až 24 hodin

Jak vidíte, Forerunner 245 má dokonce některé navíc oproti dražšímu modelu Forerunner 645. Na druhou stranu něco málo mu zase chybí – aby měli uživatelé důvod kupovat vyšší model:

  • Barometr
  • Počítání schodů (protože chybí barometr)
  • Statistiky Garmin Power (ale jsou zde statistiky Garmin Dynamics)
  • Méně dat v datových polích 
  • Méně datových obrazovek
  • Garmin Pay
  • Teploměr (standardně u modelů s barometrem)
  • WiFi v modelu bez hudby

Není toho zase tolik, většinu funkcí nepotřebujete, nicméně absence barometru může být pro někoho důvodem, proč si tyto hodinky nepořídit. Zamrzet také může absence podpory placení hodinkami, ale jde nižší model hodinek, takže nemohou mít vše, co třeba FR 945. 

Tenhle design jsme už někde viděli...

Zatímco dříve Garmin design jednotlivých modelů hodinek trochu diverzifikoval a hodinky byly jednoznačně rozeznatelné, dnes se jejich vzhled hodně unifikuje. Například poznat, zda mám na ruce Forerunner 245 nebo 645, je v podstatě nemožné. Liší se víceméně jen lunetou a barvami řemínku, rozměry jsou v podstatě shodné, jen FR 245 je o milimetr tenčí. Odlišný je také snímač tepu, ten ale v případě, že jsou hodinky na ruce, nevidíte.

Zkrátka všechny nové modely Garminu, od FR 45 až po FR 945, včetně loni uvedených FR 645 a Fénix 5 plus, mají kulatý vzhled a pětici stejných ovládacích tlačítek. Z řady vybočují jen hodinky Vívoactive 3 a také model FR 35, který se už bude postupně jen doprodávat. Forerunner 245 ve verzi bez hudby je k dispozici s šedým a borůvkovým řemínkem, verze s hudbou pak s bílým, černým a akvamarínovým. Luneta je vždy černá, stejně jako provedení hodinek. Řemínek je velmi snadno vyměnitelný bez použití šroubováku. 

Mimochodem, oproti Forerunner 935 je na spodní straně více vystouplý optický snímač – není tak hezky zarovnán s okolím. (Na druhou stranu u FR 235 vylézal ven podstatně více.) Pocitově to však na ruce nikterak nevadí. Mimochodem, docela mne překvapilo, že na ruce vůbec necítím rozdíl mezi FR 245 a FR 935, přitom rozdíl v hmotnosti je 10 gramů a také rozdíl ve velikosti není úplně zanedbatelný. Naopak rozdíl mezi FR 935 a F5 (plus) už na ruce ucítíte okamžitě. Zkrátka jakmile mají hodinky pod 50 gramů, už o nich nevíte.

Naprosto zásadním rozdílem oproti předchozímu modelu FR 235 je kulatý displej bez oříznutí nahoře a dole, přičemž novinka dostala stejné rozlišení jako F5/F5 plus/FR 935 – tedy 240 bodů. Displej je velmi jemný, má stejný počet barev, zkrátka je to posun kupředu. Pozitivní také je, že ačkoliv jsou rozměry oproti F5 menší, displej je stejně velký. Okraj okolo displeje je tak výrazně tenčí a hodinky působí velmi subtilně. Palec nahoru. 

Stejné ovládání jako u F5

Garmin se u modelu FR 245 rozhodl zcela standardizovat ovládání, takže pokud znáte Fénix 3 a vyšší modely, budete zde jako doma. Ovládání je totiž naprosto stejné jako FR 645, FR 935 nebo Fénix 5, slouží k němu pětice tlačítek. Horní levé podsvítí displej a podržením se dostanete do menu rychlých voleb, kam si můžete dát třeba časovač, stopky či svítilnu. Prostřední tlačítko slouží k pohybu v menu nahoru a delším podržením se vyvolá hlavní nebo kontextové nabídka. Spodní tlačítko slouží pro pohyb dolů.

Vpravo nahoře je pak tlačítko pro potvrzování voleb či pro vstup do seznamu aktivit/aplikací, tlačítko vpravo dole pak pro pohyb v menu zpět či pro spuštění nového kola při aktivitě. Oproti Fénixům či FR 935/945 tu chybí možnost zkratek – například spuštění nějaké funkce podržením tlačítka dolů či kombinace tlačítek. Ale sám to ani na FR 935 nepoužívám, takže mi to nijak nechybělo.

Nový hardware: Jednoduše úsporný

Poprvé se u modelu FR 245 (+ FR 45 a 945) objevuje třetí generace snímače tepu, který má i nový design. Jednotlivé diody nejsou v trojúhelníku, ale hezky v řadě. Oproti standardu už tu nejsou tři zelené a snímač, ale dvě diody a dva snímače navíc, přičemž jedna dioda umí kromě zeleného světla emitovat i červené – a to vše kvůli pulznímu oxymetru, funkci, která se poprvé objevila v hodinkách Fénix 5X plus a následoval náramek Vívosmart 4. Snímač tepu třetí generace je podle prvních zkušeností (a nejen mých) přesnější, lépe zvládá rychlé výkyvy, což se hodí třeba při tréninku intervalů, a nemá takové zpoždění jako dříve po začátku aktivity, než se „zahřeje“.

Asi největší hardwarovou novinkou je čipset Sony, jehož největší devízou je úspornost. I v malém těle, které je stejné jako u modelu FR 645, dokážou hodinky vydržet s GPS až 24 hodin, což je hodnota, která mimochodem přesahuje i Fénix 5 plus s výrazně vyšší hmotností i velikostí. A se stejným čipsetem novinka Forerunner 945 má vydržet až 36 hodin. V několika testech jsem sice našel informaci, že příjem GPS je méně přesný, nicméně tyto testy probíhaly s beta firmwarem a já sám jsem nižší přesnost oproti mým FR 935 nikterak nepocítil, spíše naopak.

Tip: Jak je přesné GPS na hodinkách Forerunner 245

Hodinky samozřejmě podporují kromě GPS také Galileo a Glonass, použít však nemůžete všechny tři současně, vždy jen jednu možnost v kombinaci s GPS. Na Edge 1030 jsem si ověřil, že smysl má používat GPS+Glonass, přínos Galilea není nikterak velký, spíše naopak. Stejné to je i v případě Forerunner 245 – ačkoliv jsem tuto kombinaci netestoval, vycházím z testu DC Rainmakera. 

Novinkou je také režim UltraTrac, který nečte pozici každou sekundu, ale v daleko delších časových intervalech. Díky tomu dokáže výrazněji ušetřit baterii a můžete se tak vydat třeba na dvoudenní pochod. V režimu UltraTrac se hodí vestavěný gyroskop, který se poprvé objevil u Fénix 5. Díky tomu mohou hodinky odhadovat směr pohybu i ve chvíli, kdy se nečte pozice ze satelitu, a tudíž není trasa tolik kostrbatá. 

A konečně poslední hardwarovou novinkou je podpora Bluetooth snímačů – hrudní pásy, snímače rychlosti či kadence. Nemusíte se tak spoléhat jen na ANT+. Protože ale mám jen ANT+ příslušenství, Bluetooth senzory jsem neměl možnost jak otestovat. Hodinky neumí připojit cyklistický wattmetr nebo plavecký snímač tepu HRM-SWIM nebo HRM-TRI, takže nezměří váš tep při plavání.

Jako raketa

S novým hardwarem také přišla o poznání vyšší rychlost celého systému, která se projevila už u modelu Fénix 5 plus. Oproti mým dva roky starým FR 935 je to hodně znát, zejména když se zobrazuje doplněk nebo vzhled hodin z Connect IQ. Graficky náročné vzhledy hodinky totiž zpomalí natolik, že trvá třeba pět sekund, než se zobrazí menu nebo doplněk – hodinky se zkrátka seknou.

Nic takového na FR 245 nezažijete. Nahrál jsem vzhledy hodinek s desítkou ukazatelů včetně počasí a vždy bylo přepnutí na doplněk nebo vstup do menu takřka okamžité. Takže zatímco na FR 935 jsem vzhledy z Connect IQ z tohoto důvodu přestal používat, na FR 245 si užívám ActiFace a podobné plnými doušky.

Nová grafika menu

Zatímco modely Fénix 5 plus nebo Forerunner 645 mají stejnou grafiku jako starší modely z roku 2017 (Fénix 5, Forerunner 935), novinky FR 45, 245 a 945 už přicházejí s řadou inovací. Je použit jiný font, který je tlustší (podobně jako na Vívoactive 3), jinak vypadají všechny doplňky, trochu odlišné je i menu. 

Například v seznamu notifikací už nejsou čtyři pod sebou, ale jen tři, ale kromě názvu aplikace je vidět i první řádek textu, což je praktičtější. Graficky vylepšen byl i kalendář s nacházejícími událostmi, počasí zobrazuje nyní i sílu a směr větru, což je funkce, která mi na Forerunner 935 fakt chybí. Super je také doplněk poslední aktivita (jízda, běh…), který nově ukazuje i mapu.

Nutno říct, že většina změn je k lepšímu, naopak u datových polí došlo použitím širšího fontu k jeho celkovému zmenšení (týká se to ale jen layoutu, kde jsou čtyři datová pole), což je malém displeji hodinek spíše na škodu – starý font mi přišel lepší, kontrastnější a prokazatelně větší. Resp. menší jsou data v prostředním řádku, data v horním a spodním zůstala stejně velká. 

Nové aktivity a doplňky

Oproti modelu FR 235 přibyla řada nových aktivit, pro mne zásadní je indoorové plavání a silový trénink. Je zde vůbec spousta aktivit, které nabízí řada Fénix, chybí však všechny, které jsou závislé na barometru, ať už jde o sjezdové lyžování, počítání schodů, skoky s padákem či lezení po skalách. Samozřejmě díky Connect IQ si můžete libovolnou aktivitu či aplikaci dohrát, poběží zde vše, co nepotřebuje barometr a co bylo vytvořeno pro Fénix 5; jen musí autoři doplnit v seznamu zařízení FR 245, aby šla aplikace vůbec nainstalovat.

Mezi doplňky se také objevila řada novinek, co FR 235 nemá – ať už jde o statistiky zdraví, ovládání hudby, výkon, SpO2, vylepšená historie, Body Battery, Trenér Garmin, Stres, Minuty intenzivní aktivity či ovládání kamery Virb. Zkrátka výbavou skočily hodinky hodně kupředu a skoro by se mohlo zdát, že máte na ruce Fénixy. Menu i ovládání je shodné a opravdu se FR 245 liší jen tím, že tu některé funkce a možnosti oproti F5 plus nenajdete (a naopak některé jsou tu navíc). 

Absence barometru zamrzí

Asi největším omezením, které tyto hodinky z mého pohledu mají, je chybějící barometr. Ten ovlivňuje přesnost měření nadmořské výšky, a hlavně nastoupených a sestoupaných metrů. Současně s barometrem mají hodinky navíc (v tomto případě tedy nemají) teplotní čidlo, které se také více než hodí. Ostatně podrobně jsem se o tom rozepsal dříve v samostatném článku. Faktem je, že hodinky jsou celkem levné, a tak nemohou mít všechny funkce, čili absence barometru je pochopitelná. Každopádně naměřené výškové metry nejsou přesné a jejich určení je třeba brát s odstupem.

Tip: Proč je v hodinkách důležitý barometr

Ohledně tréninkových funkcí hodinky zdědily vše, co se objevilo v řadě Fénix 5. Ať už jde o minuty intenzivní aktivity, které počítají minuty se zvýšeným tepem, tréninková zátěž, stav tréninku, tréninkový efekt, který se ukáže po dokončení aktivity (aerobní a anaerobní), stejně jako možnost nastavit si pro konkrétní aktivitu trénink – intervaly, cílový čas, cílový čas a vzdálenost či závodit v aktivitě. Vše jsem již popsal v recenzi Fénix 5X, případně samostatných článcích.

Zdravotní funkce

Za tu dobu, co jsou hodinky FR 235 v prodeji, uvedl Garmin postupně řadu nových funkcí, kterými vybavoval své novinky. A většinu z nich dostaly i hodinky Forerunner 245. Nový snímač tepu umožňuje podstatně rychlejší a přesnější snímání tepu, a tak se zrodila funkce pro sledování stresu, která si všímá výkyvů v tepu a vyhodnocuje, zda jste v klidu, či zda vás něco stresuje. Potěší také hlídání abnormální tepové frekvence – když vám v klidu najednou tep vyskočí, můžete to být třeba infarkt (anebo překvapení, úlek…).

Samozřejmě je monitorování spánku, s novým snímačem tepu dovedené na hranici technické dokonalosti. Kromě pohybu ve spánku (sleduje akcelerometr) jsou také měřeny jednotlivé fáze (hluboký, mělký) včetně fáze REM. Hodinky také poznají, kdy jste usnuli a kdy vstali, takže máte dobrý přehled o svých odpočinkových návycích. 

Asi největší novinkou, která byla poprvé uvedena v top hodinkách Fénix 5X plus a následně ji dostal také náramek Vívosmart 4, je pulzní oxymetr. Ten měří hladinu kyslíku v krvi pomocí prosvětlování pokožky a odrazu světla z diod LED od hemoglobinu. Pokud je saturace nad 95 %, je vše v pořádku. Je-li nižší, může to mít několik příčin – například adaptace na vyšší nadmořskou výšku. Anebo nějaká srdeční či respirační nemoc, kdy se krev nedokáže dostatečně okysličovat. Každopádně je-li saturace pod 90 %, měli byste spíše odpočívat než trénovat. 

Čtěte také:

Připojení k mobilu

A samozřejmostí, o které snad ani už nemusím psát, je připojení hodinek k mobilu. To slouží nejenom k zobrazení notifikací a případné reakci na ně (Android), ale také pro ukládání dat do deníku Connect. Díky připojení k mobilu nemusíte hodinky vůbec připojovat k počítači, abyste si své aktivity uložili. Deník Connect pak slouží pro vyhodnocování aktivit, režimu spánku či nastavení hodinek – zejména aplikací a vzhledů hodinek dohrané z obchodu Connect IQ, které v mobilu nastavit nelze. 

Spojení s mobilem navíc umožňuje implementovat bezpečnostní funkce, a sice detekci nehody (na kole) a asistenta pro zavolání pomoci. Můžete si nastavit nouzové kontakty, kterým pak mobil zavolá v případě nouze. Konkrétně jde o dvě situace: První je například nehoda, kdy vás srazí na kole auto nebo když skončíte někde v příkopu. Hodinky totiž poznají z prudké změny rychlosti a dat z akcelerometru, že vaše zastavení nebylo chtěné. 

Tato funkce se poprvé objevila u cyklonavigací Edge. Současně s voláním o pomoc se vyšlou i souřadnice, takže budete snadno k nalezení. Před samotnou aktivací funkce ji můžete ručně zrušit v případě, že jde o falešnou detekci nehody. V druhém případě můžete žádost o pomoc vyvolat ručně, a to z menu rychlé volby. 

Vydrží celý den!

Co mi ale naprosto vyrazilo dech, je výdrž hodinek. Proklamovaným 24 hodinám s GPS jsem nevěřil, ale nový čipset od Sony je opravdu velmi úsporný. Ve stejném těle, jako mají hodinky FR 645, a se stejnou baterií dokážou hodinky s GPS opravdu běžet celý den. Se zapnutým optickým snímačem se dostávají na 20 hodin, bez něj až na 25! To jsou hodnoty, za které by se ještě před lety nemusely stydět ani high-endové modely jako Fénix 5 či Forerunner 935. Když vezmu v potaz, že Forerunner 645 mi s GPS vydržely zhruba polovinu času, je to pecka. 

Výdrž v režimu hodinek pak činí týden, což není moc, ale když vypnete optiku, o pár dnů se to protáhne. S hudbou a GPS pak Garmin udává 6 hodin, což je hodně slabé, ale holt je to daň za neustále připojení Bluetooth sluchátek. Takže pokud rádi běháte s hudbou, můžete klidně dobíjet obden. Osobně jsem proti používání sluchátek během běhu nebo jízdy, protože pak člověk vůbec nevnímá okolí a není to dávno, co jednoho běžce kousek od nás srazila sanitka, protože ji prostě neslyšel a vběhl jí pod kola…

Jsou fakt dobrý

Nutno říct, že se mi hodinky Forerunner 245 dost líbí. Jsou velmi malé, tenké a lehké, na ruce je vlastně ani necítíte. Nové fitness možnosti také nejsou k zahození, líbí se mi zejména Body Battery, a i když je to funkce, co nemůže vystihnout váš celkový fyzický a mentální stav, dá se podle ní celkem dobře orientovat. Super je také delší výdrž díky novému čipsetu a ani cena není úplně k zahození. Samozřejmě pokud by vám chyběl barometr, je tu model FR 645, ten ale zase nemá některé novinky, s nimiž přichází FR 245 – a také má horší výdrž.

Zkrátka Forerunner 245 jsou super běžecké, ale i multisportovní hodinky, s nimiž se můžete vydat na kolo, do přírody či do bazénu. Chybí sice aktivity, které jsou vázané na barometr, jako sjezdové lyžování, ale upřímně – to je spíš zábava než sport a není nutné si každý výjezd lanovkou měřit. Bohužel jsem netestoval model s hudbou, takže nemohu popsat vylepšení, která přišla během loňského roku, ale i k tomu se snad jednou dostanu.

Variantou pro FR 245 je ještě model Vívoactive 3, který má dotykový displej, a tedy zcela odlišné pojetí ovládání, nicméně má barometr a je levnější. Přitom nabídka sportů je dokonce širší. Jen budete muset překousnout horší výdrž a nemožnost ovládání v rukavicích, což v se v zimě úplně nehodí. Jenže: Vívoactive 3 podporuje Garmin Pay a hodinky stojí bez hudby jen 5 990 Kč, což je cena za plně vybavené zařízení hodně lákavá. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 42,3 × 42,3 × 12,2 mm 
  • Hmotnost: 38,5 g včetně řemínku 
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelné
  • Displej: nedotykový, průměr 1,2“ (30,4 mm)
  • Rozlišení displeje: 240 pixelů (stejný jako F5)
  • Životnost baterií: až 7 dnů s měřením tepu, až 24 hodin s GPS a 6 hodin s GPS a hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 5 ATM, plavání na hladině
  • Garmin Pay: ne
  • Paměť pro hudbu: 4 GB (model Music)
  • Wi-Fi: jen model Music
  • Cena: 7 790 Kč bez hudby, 8 990 Kč s hudbou

Plusy

  • Malé rozměry a nízká hmotnost
  • Stejné menu a ovládání jako Fénix 5
  • Řada nových aktivit
  • Hudba u modelu Music
  • Asistenční funkce a funkce Body Battery
  • Dlouhá výdrž s GPS

Minusy

  • Chybí barometr
  • Chybí Garmin Pay

Diskuse k článku (0)