Hodinky pro rok 2025: Garmin chystá nové Forerunnery, Fénixy 8 Pro, Instincty 3 či modely s microLED

27.12.2024
Letošní rok nebyl na novinky příliš bohatý, o to více bychom se mohli těšit na rok 2025. Podle úniků a toho, co se šušká, se ukážou Forerunnery 65, 275 a 975, dále nové Instincty 3 či Tactixy 8. Hitem by pak mohly být Fénixy 8 microLED
Rok 2025

Pokud se vyplní všechna očekávání, bude rok 2025 docela vydařený


Řada uživatelů neupgraduje s příchodem každé nové generace hodinek, ale klidně si počká ob jednu nebo dokonce o více generací. A v takovém případě je dobré vědět, na co se člověk může těšit. Letošní rok jsme toho nedostali tolik, jako loni (2023), v zásadě Garmin ukázal základní Forerunnery 165 s AMOLED, novou řadu Fénix 8 a Enduro 3 a cyklonavigaci Edge 1050.

Tip: Rok 2024: Novinky, které Garmin uvedl letos. Kromě nových Fénixů překvapil Edge 1050

O to lepší by ale mohl být rok příští, kdy já osobně nejvíce očekávám novou generaci top modelu, Forerunner 975, a také Fénixy s displejem microLED. To by pro mě byla zásadní inovace, protože AMOLED mi svými vlastnostmi moc nesedí. Jak je krásný v indoor, tak je nedokonalý v outdoor. Tedy alespoň pro některé aktivity jako cyklistika...

Tento text v podstatě jen shrnuje to, co jsem o jednotlivých šuškandách napsal, pokud chcete vědět víc, klikněte na jednotlivé odkazy v kapitolách.

Forerunner 65

Hodinky Forerunner 55 už jsou na trhu čtvrtým rokem a je to na nich dost poznat; v podstatě jsou to ořezané Forerunnery 245 a je to na nich dost poznat. Za mě by stačilo, aby základním běžeckým modelem byly hodinky FR 165, ale ty jsou stále pro někoho moc drahé a Garmin bude chtít mít ještě levnější model, náhradu za FR 55. A tím budou s největší pravděpodobností Forerunnery 65.

Tip: Recenze Forerunner 55: Levné, s minimem funkcí, ale se slušnou výdrží. Úplně základní model

Je skoro sázkou na jistotu, že budou stejně jako všechny nové Forerunnery vybavené displejem AMOLED. Dále bych počítal se čtvrtou generaci optického snímače a pár vylepšením jako sledování spánku přímo v hodinkách, noční VST, více aktivit pro běh, lepší tréninkové funkce vč. nového Stavu tréninku apod.

K dispozici dostaneme opět jen jednu velikost, a to stejnou jako u FR 55 - tedy 42 mm, displej pravděpodobně o velikosti 1,1" (stejně jako FR 265S). Je mimochodem zajímavé, že zatímco hodinky FR 265/265S mají displej o velikosti 1,3"/1,1", stejně velké Venu 3/3S displej o velikosti 1,4"/1,2". A počítal bych i s dotykem, tak jako to mají všechny modely s AMOLED.

Asi největším otazníkem je barometr, který umožňuje během aktivit sledovat aktuální výšku, počítat nastoupané metry a mít přesná data po uložení aktivity. Vzhledem k tomu, že i dnes Garmin uvádí nové modely bez této funkce (Vívoactive 5), tak bych s barometrem moc nepočítal. Rovněž jako s přehrávačem hudby nebo vylepšenou organizací doplňků ve složkách.

Další čtení: Základní běžecké hodinky Forerunner 65: Displej AMOLED a opravdu jen ty nejnutnější funkce

 

Forerunner 275 a 975

Jak už jsem zmínil výše, pro mě jsou Forerunnery 975 asi nejočekávanější novinkou roku 2025. Model FR 965 je parádní a má jen málo nedostatků. Nejvyšší běžecký model bude mít stejný form factor, tedy průměr 47 mm, displej AMOLED o velikosti 1,4" a nízkou hmotnost, které je pro Forerunnery typická.  

Jednou z nevýhod modelu FR 965 je provedení lunety, která nedostatečně chrání displej. Ten není zapuštěný, ale naopak, vystupuje nad okraj lunety a je tedy náchylný k poškození. FR 165 již toto reflektují a zaoblený displej nemají. Počítám tedy, že novinka už toto nepraktické řešení mít nebude a Garmin se vrátí ke klasice a hodinky tak budou odolnější. 

Tip: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?

Forerunnery 975 budou s velkou pravděpodobností evolucí stávajících hodinek. Dostanou nový optický snímač Elevate 5 (nebo dokonce Elevate 6?), který se poprvé ukázal ve Venu 3 před více než dvěma lety, a s tím i možnost snímat teplotu pokožky a také měřit EKG. FR 965 mají titanovou lunetu, tak počítám, že FR 975 ji budou mít také. 

S čím bych ale moc nepočítal, jsou hlasové funkce či indukční tlačítka, to zůstane výsadou Fénixů 8 - nějakou výhodu mít musí, aby za ně Garmin mohl chtít prémiovou cenu. Otázkou je safírové sklo, které se zatím u Forerunnerů nikdy neobjevilo, ale opět, počítal bych s tím, že tu bude Gorilla Glass, a to ve stejné verzi jako u Fénixů E/8, tedy bez antireflexu. 

Nepřehlédněte: Čím potěší hodinky Forerunner 975? Lepší výdrž, novější optika, odolnější provedení

Forerunnery 275 budou podobnou evolucí, troufám si tvrdit, že dostanou 1,4" displej ve větším modelu a 1,2" displej v menším - podrobně jako Venu 3/3S. Oproti FR 275 nedostanou všechny funkce, chybět budou jako u současné řady mapy a některé pokročilé tréninkové metriky.

Instinct 3: Odolné a s dlouhou výdrží

Podobnou evoluci lze očekávat u třetí řady Instinctů, které by se opět mohly ukázat ve třech velikostech - 40, 45 a 50 mm, popř. 41/42, 47 a 51 mm, pokud by chtěl Garmin zvětšit kapacitu baterie, případně displej. Ten je u současných modelů hodně malý, i střední Instincty 2 mají méně než palec a to je fakt málo. Mně vyhovují v podstatě jen největší Instincty 2X, navíc proto, že mají svítilnu (a ty malé nikoliv).

Hodně prvků a funkcí nám napověděly už loni hodinky Fénix 7 Pro a Epix Pro. Zásadní bude optický snímač páté generace, stoprocentně se objeví vylepšený GPS čipset, který chybí menším modelům a který mají jen Instincty 2X. A kdo ví, možná Garmin přijde s další generací, která bude ještě přesnější a ještě úspornější než ta současná. Přece jen se tu už v mezičase objevila nová generace Fénix 8. 

Tip: Jak budou vypadat outdoorové hodinky Instinct 3? Uniklé fotografie leccos napovídají

Jistotou je pak svítilna LED pro všechny velikosti tak, jak je to u Fénix 8. Byl by to i důvod, proč by se mohlo nepatrně zvětšit i tělo, protože do 40mm modelu by se svítilna zabudovala jen těžko. Nutno říct, že to jedna z funkcí, která mi na současných malých Instinctech 2 chybí; jako svítilna slouží zde jen displej a ten svítí... resp. nesvítí vůbec. A když jsme u displeje, Garmin pravděpodobně vypustí nesolární verze jako to udělal už u Fénixů 7 Pro.

Já osobně bych se přimlouval za možnost řazení doplňků do složek a celkově zrychlení systému, který je fakt pomalý, oproti Fénixům nebo Forerunnerům je to dost bída. Jasně, pomalý procesor znamená úsporu energie, ale „vocáď-pocáď“. Jinak mi na Instinctech 2X nic zásadního nechybí, snad jen vylepšené Body Battery  s lepší podporou spánku a možnost připojení elektrokola. 

Další podrobnosti: Instinct 3: Čím náš potěší třetí generace odolných hodinek? Na seznamu novinek toho není málo

Tactix 8: Pracujte v utajení

Oproti výchozí řadě Fénix/Epix mají Tactixy navíc taktické funkce (kdo by to čekal...). Například režim Stealth, který vypne bezdrátovou komunikaci, ale přesto shromažďuje údaje o ušlé/uběhnuté/ujeté vzdálenosti a biometrické údaje bez záznamu údajů o poloze. Odlišné je také vestavěné světlo, které má místo červené zelenou barvu kvůli nočnímu vidění.

Stejně jako u Fénixů 6 a 7 lze po uvedení nové řady Fénix 8 očekávat i nové modely v řadě Tactix 8. Počítám, že novinky budou mít stejné (nebo vylepšené) taktické funkce jako sedmička, nové prostředí a hlavně displej AMOLED už ne jako nějakou „bokovku“, ale jako hlavní. MIP předpokládám chybět nebude, ale už jen jako sekundární (podobně jako u F8).

To všechno je ale tak nějak očekávatelné. Ovšem v nedávném úniku od developera byl také nalezen model Tactix 8 AMOLED 47 mm! Čili Tactixy už nebudou mít jen to největší tělo, co Garmin nabízí, tedy 51 mm, ale bude je možné pořídit také ve středním provedení. A dává to smysl, ne každému sedí na ruce velké hodinky. A výdrž? Tu mají střední Fénixy 8 dostatečnou i pro několikadenní pobyt v terénu.

Nepřehlédněte: Hodinky Tactix 8 nejenže přijdou s displejem AMOLED, ale také ve verzi 47 mm

Kromě Tactixů by se mohla ukázat také další generace modelu Quatix 8, který stejně jako Tactixy vychází z Fénixů/Epixů, ale má speciální funkce pro plavbu na lodi - jachting, například možnost ovládání lodních systémů.

 

Fénix 8 Pro a Fénix 8 microLED

Během roku 2025 by měl Garmin, alespoň podle nedávného úniku, ukázat hned dva nové modely v řadě Fénix 8. Jde o Fénix 8 microLED a Fénix 8 Pro ve velikostech 47 51 mm. Pravděpodobně budou mít nový optický snímač (stejně jako jako Fénix 7 -> Fénix 7 Pro) a lepší výdrž, zejména pro modely s AMOLED, u nichž se výdrž proti Epixům Pro skoro nezměnila. A také bychom mohli dostat 1,5" displej pro největší 51 mm model (ale jen AMOLED).

Čtěte dále: Chystá Garmin další hodinky? V Connectu se objevily modely Fénix 8 Pro a Fénix 8 microLED

Displej typu microLED by pak měl řešit největší bolest displeje AMOLED, kterou je vysoká spotřeba. Rovněž by měl minimalizovat riziko vypalování pixelů. Díky tomu by teoreticky bylo možné zvýšit jas, aniž by to mělo vliv na spotřebu. Aktuálně mají hodinky Garminu maximální jas 1000 nitů, což není moc, lídři nabízí i více než dvojnásobek. 

Současně by se tím vyřešil i problém režimu „bludička“, kdy na displeji za jasného počasí není vidět skoro nic, zejména, když si zobrazím mapu. Hodinky bychom také mohli používat v režimu AOD, tedy always-on, takže by nemusely zhasínat - tím by bylo používání hodinek stejně pohodlné, jako u displeje MIP.  A třeba přijde i solární dobíjení, o čemž se spekuluje už dlouho.

Tip: Hodinky s displejem microLED: Výhody a nevýhody oproti AMOLED a MIP. Technologie a srovnání

Luxusní MARQ 3 

Na podzim Garmin ukázal poslední přírůstek do řady MARQ 2 - a sice model z damaškové oceli. Jenže hodinky jako takové zůstaly stále stejné, máme tedy výbavu na úrovní Epixů z roku 2022 a k tomu ještě menší displej, jen 1,2". Jasně, klasické luxusní hodinky jsou spíše menší (do 45 mm) a dbá se především na design, ale pokud chcete mít MARQ jako sportovní náčiní, už by se hodil displej větší.

Nepřehlédněte: Nejdražší hodinky Garminu: Nový model MARQ 2 z damaškové oceli. Má to ale háček

Nová řada MARQ 3 tak bude reflektovat poslední vymoženosti řady Fénix 8, čili objeví se větší displej, nové uživatelské rozhraní a s tím i nové funkce, které se do MARQ 2 (stejně jako do Epixů) nedostanou. Můžeme počítat jako u všech novinek pro rok 2025 s lepší optikou (5., nebo rovnou 6. generace), těžko říct, zda tu bude i svítilna; MARQ je přece jen něco jiného než Fénix.

A já bych si tipnul i na displej microLED, přece jen model za 45-60 tisíc tento displej cenově absorbuje daleko snáze než Fénixy. 

A další novinky?

Pokud jde o další řady, tedy stylové Venu a Vívoactive, tam došlo k aktualizaci teprve nedávno, a moc důvodů pro upgrade není. Venu 3 již mají optiku páté generace, umí měřit EKG, teplotu pokožky, mají velký displej i hezký design. Upřímně, nemyslím si, že by Garmin měl důvod během 2025 uvést řadu Venu 4, hardware je solidní a stačí softwarové updaty. 

Také bych nepočítal s novým cyklonavigacemi Edge 550 a Edge 850, a to z prostého důvodu - mají příliš malou baterii pro užraný transmisivní displej, který dostal model Edge 1050. Ten vydrží okolo 20-25 hodin bez zobrazení mapy a maličké Edge by tak zvládly ztěží deset hodin. Kdo chce krásný displej, pořídí si beztak E1050, už jen proto, aby si tu krásnou mapu užil na velkém displeji.

Upgrade by si ale zasloužil radar RTL 515, který má jednak starší typ nabíjení (microUSB), jednak v Evropské unii bude postupně zakazován prodej zadních světel, které blikají. Nově je tento zákaz ve Francii, už dříve byla tato světla zakázaná v Německu, kde se prodává upravený radar RTL 516.


Diskuse k článku (23)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Takže Venu SQ3 asi fakt nebude. Škoda, žena už dlouho čeká na hranaté Garminy, které měří nastoupanou výšku. Dvojky to neumí
Vaše jméno, přezdívka: 
G44

Místo Venu 2 SQ jsou tu Vívoactivy 5... počítám, že Garmin od hranatých hodinek zcela upustí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Je nějaká šance, že by nejmenší Fénixy (aktuálně 43) měly MIP nebo microLED? Střední velikost je pro většinu žen velká… a hodně z nás potřebuje nadstandardní výdrž baterie a dobrou čitelnost na slunci kvůli mapám (ultraběhy, dálkové pochody, atd.).
Vaše jméno, přezdívka: 
Míša

Garmin nejmenší provedení F8 MIP utnul počítám kvůli nedostatku zájmu. Ale stále jsou tu F7S Pro, furt solidní hodinky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mas pravdu, bohuzel pokud se nepletu, tak F8 rada nema MIP displej v nejmensi variante Fenixu. microLED by mohl vyjit na prelomu srpen/zari, ale zatim je ve hvezdach, zda vyjde a v jakych provedenich. Tipoval bych, ze zlata stredni cesta, 47 mm bude temer jiste, ostatni se uvidi.
Vaše jméno, přezdívka: 
miras


Zdravím jak moc jsou tyto informace pravdivé a aktuální, že rok 2025 přinese tolik nic novinek?
Vaše jméno, přezdívka: 
Mirek

Nejsem si jist, zda chápu výraz "nic novinek" :-) Některé informace jsou logicky dovozené, jiné vycházejí z úniků a něco jsou čiré spekulace, založené ale na historii uvádění nových modelů. Nic samozřejmě Garmin oficiálně nepotvrdil.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ahoj. Nepostřehl jste nějaké náznaky, že by byl v plánu na příští rok inreach mini 3? Přeci jen je dvojka venku už dost dlouho. Diky d.
Vaše jméno, přezdívka: 
David

Ahoj, nemyslim si, ze ted nekdy vyjde inreach 3, nedavno mi pristalo jako novinka v mailu toto: https://www.garmin.com/cs-CZ/p/1191310#overview
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

To jsou takové spekulace, ale nechme se překvapit. Instinctů se držím, měl jsem uplně vsechny a nyni 2X, zatím měnit nehodlám. Výdrž a čitelnost fantastická. Spíš aby Garmin nešel svou tradiční cestou a hodinky měli aspon trochu doladěný FW. Dodnes nefungují a jsou nevyřešené mnohé problémy, včetně VST. Do nových IS dají asi přehrávač.
Vaše jméno, přezdívka: 
Zdenek

Čitelnost displeje I2X je celkem fajn, ale ten solár to kazí. Když si dám vedle sebe I2 bez soláru a I2X se solárem, tak je tam rozdíl naprosto jednoznačný. Plus mi vadí ta pomalost systému a často se mi nenačítá počasí...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Tak vidím parádně a to i v šeru. Hlavně solár přináší nesporné výhody. Mám jas na 10 % a bez problémů. Počasí nepoužívám, tahá to data kdoví odkud, vůbec mi to nesedí. Mám povypínané ty funkce notifikací atd... takže pomalost u mě není. CHápu, že když tam má člověk zapnuté vše, tak to asi žere rychlost.
Vaše jméno, přezdívka: 
Zdenek

Já netvrdím, že displej není čitelný, ale že bez soláru je to ještě o třídu lepší. Těším se, že na I3X bude solár ve stylu Enduro 3, kdy solární vrstva není přes displej. Bude lepší kontrast a zmizí zabarvení bílé do červena.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Taky mam 2x a jedna vec me na nich krome toho co jsi uvedl bavi nejvic. To ze se o ne nebojim. Nerikam ze 8 tis je malo penez ale pokud jsem mel hodinky za 13 tis a vic uz jsem je furt hlidal a sledoval jak pribejvaji skrabance. Ne kazdej to tak ma ale jakmile mam metriky, mohu sparovat s edgem a mam svitilnu tak mam vybráno. Trochu me ted laka vyprodej epix51mm na datartu za 14700,- ale to se zas dostanu do pasti kdy me bude stvat ze tam pribejvaji skrabance i presto ze jsou za top cenu
Vaše jméno, přezdívka: 
Tom

Ano, nešetřím je, běhám trail, lezu po skalách, zahradničím atd.. a bez problému.
Vaše jméno, přezdívka: 
Zdenek

Jako voják bych se rád zeptal, co znamená u Tactix zelené světlo kvůli nočnímu vidění? Zelené světlo je mezi kluky, které v práci ty hodinky mají, funkce, kde mi závidí moje červené na klasických F7X Pro.. zkuste si osvítit mapu zeleným a červeným světlem, co uvidíte.. A v nočním vidění jsou obě světla vidět stejně, mohli by jsme se bavit o infra světlu.. Tohle se u Tactix Garminu moc nepovedlo a dost lidí si je kupuje jenom kvůli tomu, že jsou pro ně hezčí na pohled.
Vaše jméno, přezdívka: 
Havky

To zelené světlo u tactixů je fail. Během nočních operací se nesvítí vůbec (na co, když mám nvg?), případně max červeným si posvítím, když jo potřebuji vidět do mapy. Zeleným jsem svítit nikoho nikdy neviděl.
Vaše jméno, přezdívka: 
geo1024

Tak třeba k té mapě jsem našel toto: „Dalším žádoucím prvkem může být červené nebo zelené světlo. Červené světlo dokáže osvětlit okolí, aniž by člověk ztratil přirozené noční vidění. Zatímco zelené světlo vám pomůže číst v mapě a při používání výbavy.“
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ahoj. Chat Gpt na tema zelene vs cervene svetlo. Není k dispozici žádný popis fotky. Soldato team 21. listopadu 2023 · Jistě si pamatujete na nedávnou diskuzi o využití červeného a zeleného světla. Pokecal jsem o této problematice s ChatGPT. Názor nechť si tedy každý udělá sám. Níže je přepis naší diskuze: “Soldato team”: Je lepší v noci svítit zeleným nebo červeným světlem? “ChatGPT”: Při používání světla v noci, zejména v outdoorových nebo vojenských situacích, je často preferováno svítit červeným světlem. Existuje několik důvodů pro tuto volbu: 1. **Noční vidění:** Červené světlo méně narušuje noční vidění než jiné barvy světla. To znamená, že když přejdete ze světla zpět do tmy, vaše oči se rychleji přizpůsobí tmě. 2. **Rušení spánku:** Červené světlo má menší dopad na biologické rytmus a může méně ovlivnit schopnost spát, což je důležité v situacích, kdy potřebujete udržovat klidný noční režim. 3. **Méně nápadné:** Červené světlo je obvykle méně nápadné než jiné barvy, což je užitečné v situacích, kdy je potřeba minimalizovat viditelnost. Zelené světlo by mohlo být také použito v nočních situacích, ale často se upřednostňuje červené pro jeho schopnost zachovat noční vidění a minimalizovat rušivé vlivy na okolí. “Soldato team”: Rozveď více výhody zeleného světla ve vojenském prostředí. “ChatGPT”: Vojenská použití zeleného světla mohou mít několik výhod: 1. **Noční vidění:** Zelené světlo méně narušuje noční vidění než jiné barvy, což je důležité pro vojenské operace probíhající v tme. To umožňuje vojákům lépe rozpoznávat objekty a terén za nízkých světelných podmínek. 2. **Rušení spánku:** Vojenská zařízení, jako jsou noční brýle nebo osvětlovací zařízení, používají zelené světlo, aby minimalizovaly dopad na biologický rytmus a usnadnily udržování bdělosti. 3. **Minimalizace nápadnosti:** Zelené světlo může být méně nápadné než jiné barvy, což je důležité v taktických situacích, kde je žádoucí minimalizovat viditelnost a snížit riziko odhalení. 4. **Kompatibilita s mapami a technologií:** Zelené světlo je často používáno ve vojenských mapách a technologiích. Vojáci mohou snáze číst mapy a používat zařízení, která jsou optimalizována pro zelené světlo. 5. **Označení a signalizace:** Zelené světlo se někdy používá pro označení a signalizaci ve vojenských operacích, zejména v týmech nebo jednotkách, aby udržely taktickou koordinaci. “Soldato team”: Rozveď více výhody červeného světla ve vojenském prostředí. “ChatGPT”: Vojenské využití červeného světla má také několik výhod, zejména v situacích, kde je klíčové zachovat noční vidění a minimalizovat odhalení. Níže jsou některé z výhod červeného světla ve vojenském prostředí: 1. **Zachování nočního vidění:** Červené světlo je méně rušivé pro noční vidění, což umožňuje vojákům udržet schopnost rozpoznat objekty a pohyb v tme bez výrazného snížení citlivosti očí na nízké světelné podmínky. 2. **Šifrování a maskování:** Červené světlo je méně pravděpodobné, že bude odhalit pozici nebo aktivity vojenských jednotek, což je důležité pro udržení taktického překvapení a minimalizaci odhalení. 3. **Šetrnost k nočním brýlím:** Červené světlo může být lépe tolerováno nočními brýlemi než jiné barvy, což znamená, že vojáci mohou snáze používat technologie pro noční vidění bez ztráty efektivity. 4. **Osvětlení map a dokumentů:** Červené světlo je často používáno k osvětlení map a dokumentů, což umožňuje vojákům číst a navigovat bez výrazného dopadu na noční vidění. 5. **Signalizace a taktická komunikace:** Červené světlo se používá pro taktickou signalizaci a komunikaci mezi jednotlivými vojenskými týmy, aby udržely koordinaci a minimalizovaly viditelnost pro potenciální nepřátele. “Soldato team”: Je tedy výhodnější používat ve vojenském prostředí červené nebo zelené světlo? “ChatGPT”: Volba mezi červeným a zeleným světlem ve vojenském prostředí závisí na konkrétní situaci, úkolu a vybavení, které se používá. Obě barvy mají své výhody a mohou být optimalizovány pro určité situace: 1. **Červené světlo:** - Výhody: Méně narušuje noční vidění, je méně nápadné a lépe se snáší s nočními brýlemi. - Využití: Pro udržení klidné a taktické noční vidění, maskování polohy a signalizaci. 2. **Zelené světlo:** - Výhody: Taktéž méně narušuje noční vidění, je však více viditelné než červené. - Využití: Pro činnosti, které vyžadují trochu více viditelnosti než červené světlo, například orientaci na mapě nebo čtení dokumentů. Obvykle vojenské vybavení, jako jsou taktická světla, noční brýle a vojenská vozidla, mohou mít možnost přepínat mezi různými barvami světla nebo měnit intenzitu. Volba barvy světla by měla být provedena s ohledem na specifické požadavky mise a schopnosti minimalizovat viditelnost pro nepřítele. “Soldato team”: Jaké světlo se pro svícení v noci nejvíce ve vojenském prostředí používá? “ChatGPT”: Ve vojenském prostředí se často používá červené světlo pro noční osvětlení. Toto červené světlo má několik výhod, které jsou v taktických situacích klíčové: 1. **Zachování nočního vidění:** Červené světlo je méně rušivé pro noční vidění, což umožňuje vojákům udržet schopnost rozpoznat objekty a pohyb v tme bez výrazného snížení citlivosti očí na nízké světelné podmínky. 2. **Šetrnost k nočním brýlím:** Červené světlo bývá lépe snášeno nočními brýlemi, což je důležité pro vojáky, kteří používají technologie nočního vidění. 3. **Minimalizace odhalení:** Červené světlo je méně nápadné než jiné barvy, což pomáhá minimalizovat odhalení polohy nebo aktivity vojenských jednotek. 4. **Taktická signalizace:** Červené světlo se také používá pro taktickou signalizaci a komunikaci mezi jednotlivými vojenskými týmy, aby udržely koordinaci a minimalizovaly viditelnost pro potenciální nepřátele.
Vaše jméno, přezdívka: 
Tom

V letadlech dnes používáme zelené podsvícení přístrojů a panelů (L159, Gripen, CASA). Na starších letadlech (MiG21, MiG23, An26) bylo červené. Za mně je zelené lepší, jak na přístrojích, tak při nasvícení mapy.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Tak kdo tenhle příspěvek dočte do konce je držák :)
Vaše jméno, přezdívka: 
Kulich

ChatGpt v podstate vysvetlil na 3 stranky to co tady rekli jiní ve trech vetach :D
Vaše jméno, přezdívka: 
Tom

Diky za shrnuti, tesim se na FR975 a samozrejme F8 microLED. Jsem taky zvedavej, s cim prijde F8 Pro.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras
Zpět na článek