Deset důvodů, proč jsou Fénixy 7X Pro parádní hodinky. A jeden, proč ne
Hlavní záložky
Ačkoliv teď používám kvůli testům primárně Fénixy 8 a Endura 3, v mezičase se vracím je starším hodinkám. Tento podzim to byly už dva modely, Forerunnery 955 a Epixy, o obou jsem sepsal pár postřehů „po letech“. Stejně to mám teď s Fénixy 7X Pro, které jsem měl jako hlavní hodinky od léta 2023 do uvedení Fénixů 8.
Zápisky bloggera (28): Tak dlouho testuju hodinky s displejem AMOLED, až jsem se vrátil k MIP. Fénix 7X Pro
A tak jsem dal dohromady svoje postřehy, proč jsem si tyhle hodinky oblíbil a proč jsou stále super. A vzhledem k tomu, že se stále prodávají, to můžete brát jako pobídku, proč je preferovat před Fénixy 8.
Podrobná recenze s velkou fotogalerií:
- 1. Nové funkce, vylepšený displej, varianty, ceny, ovládání
- 2. Sportovní a fitness metriky, běžecká a MTB dynamika, nové funkce
- 3. Tréninkové funkce, aktivity venku i uvnitř, datová pole, snímače, GPS a správa map
- 4. Navigace, svítilna, správce napájení, výdrž a solární nabíjení, slovo závěrem
1. Design
Design Fénixů se mi líbí už od modelu F3, za etalon pak považuji Fénixy 6X. Sedmičky už mají o něco tenčí lunetu, která není tak vystouplá nad displej, takže jej méně chrání, ale na druhou stranu hodinky zase vypadají trošku reprezentativněji a ne tak outdoorově. Za mě jsou F7X ideálním kompromisem mezi F6X a F8 51 mm, které už mají lunetu až příliš tenkou.
Zkrátka Fénixy 7X jsou designem povedené hodinky, které mají jedinou vadu - a tou je rušivý solární kroužek. To má lépe vyřešené řada F8, kde je černý, ale i přesto se mi v přímém srovnání líbí více sedmičky. Mají takový chlapáčtější vzhled. A když srovnám s Enduro 3, tak F7X vedou zcela jednoznačně.
2. Velký displej
Fénixy 7X (Pro) navazují na Fénix 6X, díky čemuž mají velký 1,4" displej. Hodinky, které mají menší, už bych dnes asi používat nemohl, zejména pokud chci mít při aktivitách mapu. Když jsem měl krátce Forerunnery 955 a Fénixy 8 Solar 47 mm, tak to celkem šlo, ale ta mapa byla prostě limitem.
Důvodem, proč jsem si vybral F6X a posléze F7X, byla také možnost zobrazit až osm datových polí. V šesté a sedmé řadě Fénixů to umí právě jen modely X, zatímco na F8 už si s osmi datovými poli poradí i 47mm provedení. A na AMOLED si můžete zobrazit osmičku dokonce na 42/43mm Fénixech/Epixech.
Index velikosti displeje: Poměr mezi průměrem hodinek a jejich displejem. Které hodinky jsou na tom nejlépe?
3. Transreflexní MIP
Jak se mi líbí AMOLED, tak obecně tíhnu spíše ke starému displeji MIP. Barvičky a super kontrast je fajn, když používám hodinky jako hodinky, ale jakmile zapnu sportovní aktivitu venku, tak MIP zkrátka vede. Při outdoorové aktivitě je mi úplně jedno, že displej má menší rozlišení a méně barev, já chci na displej hlavně vidět. Vše ostatní je sekundární.
Další podrobnosti: Transreflexní displej MIP: Výhody, nevýhody, technologie v pozadí, solární dobíjení
4. Automatické podsvícení
Přiznám se, že do této funkce jsem se doslova zamiloval. Modely s AMOLED mají tuto funkci nativně, zatímco hodinky s MIP nikoliv - důvodem jest, že nemají senzor jasu. Garmin ale v modelové řadě F7 Pro přišel s nápadem využít jako čidlo okolního světla solární kroužek. A funguje to skvěle. Už nemusím řešit, jestli nastavit 10, 20 nebo 30 %, hodinky to řeší za mě. A o to více mě mrzí, že tuto funkci nemají Endura 3 a F8 Solar.
Nepřehlédněte: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle
5. Svítilna LED
Toto je killer funkce. Svítilna má řadu využití, od prostého posvícení si na cestu, když jdete v noci v kempu nebo na chalupě na toaletu, až po blikačku při běhu. Čtyři úrovně světla jsou naprosto dostačující, ta nejsilnější pak i pro noční jízdu na kole po silnici. A červená se zase hodí tam, kde by bílé světlo vadilo očím. Kdo jednou zkusil, že nebude chtít hodinky bez svítilny.
Tip: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek
6. Optika páté generace
Ani mě tak nezajímá samotný optický snímač, je mi celkem jedno, jestli tepovku měří 4. nebo 5. generace, protože primárně používám hrudní pás HRM-Pro, ale líbí se mi další funkce, které s Elevate 5 přichází: snímač teploty pokožky a měření EKG. To druhé u nás zatím oficiálně nefunguje, ale na F7X Pro jsem si měření rozchodil a otestoval. (Na další hodinky jsem si EKG zatím nedával, protože mám většinu času beta verzi.)
Daleko slibnější potenciál má za mě měření teploty pokožky. Zatím se v Connectu pouze ukazuje noční odchylka od normálu, ale v budoucnu lze ale předpokládat, že Garmin použije toto měření k automatické detekci menstruačních cyklů, zejména ovulační fáze, což už dnes některá nositelná zařízení umí – to by mělo pomoci zejména ženám, které mají cykly nepravidelné. Nebo ke sledování průběhu onemocnění.
Tip: Garmin měří teplotu pokožky. Každou noc hlídá odchylku od vaší základní hodnoty
7. Nejlepší tlačítka hodinek Garminu
Když přišly Fénixy 7 Pro a Epixy Pro, pochvaloval jsem si naprosto úžasná tlačítka. Parádní odezva, konzistentní stisk, žádné zadrhávání. Nejlepší tlačítka, jaká jsem kdy zkusil na hodinkách Garminu. Ani nová Endura 3 je nemají tak dobrá, jako moje F7X Pro - tam jsou tuhá a mají krátký zdvih. Fénixy 8 nejsou špatné, ale nějak mi nesedí mechanika indukčních tlačítek. Jediné hodinky, které se Fénixům 7X Pro blíží, jsou Fénixy E.
Na mechanice se navíc nic nezměnilo ani po roce a půl, stále se chovají stejně parádně jako na začátku. Nedrhnou, nemají dvojstisk, všechny mají stejně dlouhý chod, prostě pecka. Tak věřím, že se to netýká jen mého konkrétního kusu, ale je to vlastnost celé řady.
Zápisky bloggera (20): Nekvalitní tlačítka dokážou zkazit dobrý dojem z hodinek. Jenže často zlobí
8. Parádní výdrž
Když jsem na F7X Pro přesedlal z Fénix 6X Pro, byl jsem naprosto nadšen z výdrže. Moje šestky měly už jednak nižší výdrž než při koupi (2020), jednak vysokou spotřebu v režimu navigace. Když jsem na F6X Pro měl 9 %, F7X Pro zbývalo ještě 50 %. Výdrž sedmiček se tak dostala do kategorie „naprosto dostatečná“. Stejnou výdrž mají dnes i Fénixy 8 51 mm nebo Epixy Pro 51 mm.
Je to zkrátka více, než reálně potřebuji, osobně se spokojím i s výdrží výrazně kratší - třeba takovou, jakou mají Fénixy 8 AMOLED 47 mm - tedy zhruba poloviční. Dlouhou výdrž ocením v podstatě jen v létě, když občas vyrazím na vícedenní cestu a nemusím sebou brát nabíjecí kabel. Ale jinak cokoliv, co vydrží v zátěži týden, je ok. A F7X Pro zvládnou v mém zatížení (cca 2 hodiny s GPS denně) cca 12 dnů. (Endura 3 pak okolo 14 dnů.)
Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?
9. Všechny zásadní funkce
Když jsem se vrátil k F7X Pro z Fénixů 8, vůbec nic mi nechybělo. Na Fénixech 8 nepoužívám hlasové funkce, snad jen párkrát jsem zvednul hovor přes hodinky, ale kvalita byla dost chabá, a občas se hodí hlasová navigace. Indukční tlačítka mi nechybí vůbec a na plavání mi ta běžná naprosto dostačují. Nemám žádný problém používat F7X Pro jako hlavní a jediné hodinky.
Pokud jde o metriky, ty mají sedmičky i osmičky totožné, stejně jako funkce. Možná by mi mohly chybět sdružené notifikace, ale je to jen drobnost, co potěší, ale žádná killer funkce. Opravdu jediné místo, kde jsem poznal, že Fénixy 7 jsou už staršího data zrození, je pomalejší systém, zejména při spouštění aktivit nebo listování doplňky. Ale jinak naprostá pohoda.
Kompletní přehled: Všechny funkce, které hodinky Fénix 7 a Epix získaly od uvedení na trh. A že jich je...
10. Jsou to Fénixy. To mluví za vše
Značka Fénix je stará už více nějakých dvanáct let a za tu dobu si vybudovala velmi dobré jméno. Fénixy jsou synonymem pro sportovní outdoorové hodinky a v rámci portfolia Garminu má tato značka dozajista nejvyšší hodnotu. Mít na ruce Fénixy zpravidla ukazuje, že to se sportem myslíte vážně.
Jasně, někdo si kupuje Fénixy právě proto, že vytváří určitý status, přestože je ve skutečnosti vůbec nepotřebuje. A stačil by mu výrazně obyčejnější model. A to je přesně to, o čem mluvím/píšu - hodinky Fénix něco říkají samy o sobě. Je to natolik známá značka, že už nemusíte nic dodávat.
Když si dám na ruku Fénixy 8, už to tak nějak není ono; jakoby se část ducha Fénixů vytratila. Je to hodně subjektivní, ale sedmičky budou pro mě asi těmi posledními „pravými“ Fénixy.
Titan jedině se safírem. Proč?
A co mi na F7X Pro nesedí? Kombinace titanového provedení a safíru. Zatímco na Fénixech 6X Pro Solar jsem měl sklo Gorilla Glass DX a titan současně, od řady Fénix 7 už Garmin nenabízí možnost mít lehčí titanové provedení s Gorillou, ale jen safírem. A z mých textů už asi každý ví, že safír moc nemusím.
Nepřehlédněte: Safír v hodinkách: Extrémně tvrdý krystal. Nezničitelný ale není. Vlastnosti, výroba, použití
Naprosto mi vyhovuje Gorilla Glass DX, sice starší sklo už s ne tak dobrými parametry jako novější provedení, má ovšem skvělou antireflexní úpravu, která doslova likviduje protivné odlesky. Když jsem měl nedávno na ruce několik týdnů Forerunnery 955, cítil jsem se doslova jako v nebi.
Další čtení: Gorilla Glass: Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými generacemi? Která provedení mají nejméně odlesků?
Ocelové Fénixy 7X Pro sice nemají Gorillu DX, ale stále je použitá verze Gorilly lepší než safír. I když solární vrstva to poněkud kazí, takže odlesky tu jsou stále, ale v o něco menší míře. Když mám vedle sebe Endura 3 a (safírové) F7X Pro, tak jako celek jsou na tom E3 bez solární vrstvy prostě lépe a displej má i lepší kontrast.
Titanové provedení jsem si pořídil kvůli nižší hmotnosti (která je ale stále docela vysoká) i za cenu horší čitelnosti displeje. Při každodenním nošení na ruce se počítá každý gram. A někdy si dám i nylonový řemínek, který hmotnost o nějakých 20 gramů srazí. Ale ten safír, ten je tu furt.
Pár slov závěrem
Když se objevily hodinky Enduro 3, říkal jsem si, jak parádní je to volba. Když srovnávám s Fénix 7X Pro, mají tyto hodinky kromě delší výdrže (kterou vlastně ale nepotřebuji) modernější systém, jsou rychlejší, nemají solární vrstvu přes displej, jsou lehčí. Zkrátka samé výhody.
Postřeh: Hodinky Enduro 3 stojí prakticky stejně jako titanové Fénixy 7X Pro. Půjde o prodejní trhák?
Jenže design šel trošku do kytek kvůli velmi tlustém solárnímu proužku, který je dvojnásobný než na F7X Pro. Hodinky mají kvůli němu velmi tenkou lunetu, která připomíná spíše Forerunnery 955. Fénixy 7X Pro oproti tomu působí jednak vyváženěji, jedna outdoorověji.
A mají i lepší tlačítka, která mě na E3 tak trochu štvou. Sice nemají nepříjemné dvojstisky, ale jak jsem zmínil výše, jsou prostě tuhá a zejména tlačítko Start má tak krátký stisk, že jej někdy musím zmáčknout dvakrát, zejména v rukavicích. Tohle v Garminu trochu nedomysleli.
Čili kdybych měl volit mezi E3 a F7X Pro, beru Endura 3. Ale v podstatě jen kvůli tomu, že mají větší potenciál do budoucna. Designem u mě vedou stále F7X Pro. A to platí i tehdy, když srovnávám s Fénixy 8 Solar.
Diskuse k článku (9)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekMel sem fenixy 7x pro dlouho
Mám úplně ty samé F8, ale
Nejlepsi volba a za posledni
Fénix 7X Pro nebo Fénix 8
Jsem s tactix 7 bez solaru
Tady vidím jako vhodný
Enduro 3 se mi libí konceptem
Přesně ;)
No, žádný zázrak to není, ale