Úsporný režim: Jak nastavit hodinky tak, aby vydržely co nejdéle. Návod + tipy a postřehy
Hlavní záložky
Úsporný režim mají v nějaké formě všechny hodinky Garminu od modelu Vívoactive 5 a Forerunner 165 „nahoru“. V každých hodinkách umí něco trochu jiného. Zatímco na VA5, Venu 3 či Forerunner 165/255/265 si jej nemůžete přizpůsobit (prostě se vypne všechno), na vyšších modelech je plně nastavitelný. A podle toho, co necháte zapnuté či vypnuté, budete šetřit baterii.
Máte-li tedy Forerunnery 955/965, Instincty 2, Fénixy 6/7/8/E, Epixy, Endura a další odvozené modely, můžete si samostatně vypínat a zapínat funkce, které spotřebovávají energii. A není toho málo, co umí hodinky povypínat, aby šetřily energii. Když je přepnete do režimu, kdy opravdu jen ukazují čas, tak se výdrž může klidně zdvojnásobit.
Zkusme si shrnout, co má vliv na spotřebu energie v režimu hodinek:
- podsvícení displeje (MIP) či jeho jas (AMOLED)
- připojení mobilního telefonu a notifikace
- aktivní vzhled hodinek s mnoha údaji
- optický snímač tepové frekvence
- snímání okysličení krve
- sledování aktivity (kroky, patra...), spánku a dechu (souvisí se zapnutým snímačem tepu)
- přehrávání hudby
- Wi-Fi
- svítilna LED (ta ale není součástí úsporného režimu)
Při aktivitě jsou to pak tyto funkce:
- aktivní GPS
- kombinace GPS a dalších satelitních systémů
- připojení mobilního telefonu
- sledování jiných uživatelů (livetracking)
- optický snímač tepu
- připojené senzory ANT+ a Bluetooth
- aktivní displej a jeho případné podsvícení či nastavení jasu
Tento text jsem se snažil napsat co nejvíce univerzálně, ale každé hodinky to mají trošku jinak. Navíc jsou tu celkem zásadní rozdíly u nastavení displeje modelů AMOLED a MIP, takže jsem se rozhodl, že si jako bernou minci vezmu Fénix 7X Pro a Forerunner 965 s tím, že jde o modely zatím rozšířenější než osmičky.
Trošku problém jest, že Fénixy 8 či Endura 3 mají menu zcela přeházené, takže se jednotlivé položky nacházejí poněkud jinde. Něco najdete v menu Správce napájení, něco v Režimu zaměření (nastavení spánku), něco ve Zdraví a wellnes. Čert aby se v tom vyznal. Ještěže aspoň Fénixy 7, Epixy a Forerunnery to mají víceméně stejné.
Šetření v režimu hodinek
Hodinky umí ukazovat stav baterie nejen procentem, ale také odhadem počtu dnů, kolik vydrží při aktuálním nastavení systému. Tento odhad je přímo ovlivňován zapnutím či vypnutím zmíněních funkcí. Když například u modelu Fénix 7 vypnete snímač tepu, vzroste výdrž z 19 dnů na 22. Když k tomu ještě vypnete připojení k mobilu, dostaváte se na 31 dnů. A to už je hodně slušné. Můžete také vypnout podsvícení displeje apod.
Tip: Standardně hodinky ukazují v menu a v doplňcích jen odhad výdrže ve dnech. Pokud chcete vidět také procenta, běžte do Správce napájení a zde zapněte položku Procento nabití baterie.
Následující funkce hodinek si můžete nastavit nezávisle na režimu úspory baterie.
Optický snímač tepu
Snímače a příslušenství - Srdeční tep na zápěstí. Možnosti Vypnuto nebo Automaticky.Zde si také můžete zapnout či vypnout snímač pro aktivitu plavání. Když ale vypnete tepovku, přijdete o všechny metriky včetně sledování spánku.
Okysličení krve
Snímače a příslušenství - Pulzní oxymetr - Režim pulzního oxymetru. Snímač okysličení krve může být buď zapnutý po celý den, nebo jen během spánku a samozřejmě vypnutý. Obecně je toto největší žrout energie. Pokud nemáte zdravotní problém, je lepší tuto funkci mít standardně vypnutou.
Připojení telefonu
Menu Připojení - Telefon. Možnosti jsou Připojeno a Vypnuto. Pokud je připojení zapnuto, můžete si ještě povolit nebo zakázat zobrazení notifikací, a to zvlášť pro aktivity a zvlášť v režimu hodinek - menu Oznámení a upozornění. Připojení mobilu je celkem velký žrout baterie.
Podsvícení displeje
Systém - Podsvícení. Zvlášť se nastavuje podsvícení pro režim hodinek, zvlášť pro aktivitu a zvlášť pro spánek. Možnosti jsou:
- Tlačítka a dotyk: Aktivace podsvícení při stisku tlačítka. Můžete si také nastavit volbu, že se podsvícení nebude aktivovat mezi východem a západem slunce.
- Alarmy/Upozornění: Aktivace podsvícení při notifikaci, alarmu, budíku apod. Nechybí volba Po západu slunce.
- Gesto: Zda se podsvícení aktivuje zvednutím ruky. Toto může být zapnuto či vypnuto, nechybí volba Po západu slunce.
- Odpočet: Po jak dlouhé době se má podsvícení vypnout. Mám nastaveno 8 s.
- Jas: Mně u displeje MIP stačí 20-30 %, cokoliv víc svítí zbytečně moc. Fénixy 7 Pro mají i možnost automatiky, což obecně platí i pro AMOLED.
Změna vzhledu hodinek
Menu Vzhled hodinek. Pro úsporu energie je vhodné vyhýbat se vzhledům stažených z Connect IQ a ideálně nastavit některý z těch vestavěných. Hodinky automaticky po krátkém čase vypínají vteřinovku nebo zobrazení sekund.
U displeje AMOLED si pak ještě v menu nastavení jasu volíte, zda mají být hodinky v režimu AOD - tedy stále zapnutý displej - nebo v režimu vypínání displeje, kdy se data ukážou na max. 15 sekund. Režim AOD snižuje výdrž hodinek o více než polovinu. Pokud vám jde o výdrž, AOD se vyhněte.
Úsporný režim
Úspora baterie umožňuje během okamžiku přenout hodinky do stavu s nízkou spotřebou. Pokud jsou zapnuty všechny šetřící funkce, můžete se například s modelem F7X dostat až na výdrž 90 dnů, se solárním dobíjením pak ještě více. Tento režim se přepíná pomocí menu rychlé volby (podrženém levého horního tlačítka).
V nastavení (Správce napájení - Úspora baterie) si pak můžete určit, které funkce budou v tomto režimu dostupné a které nikoliv.
Najdete zde tyto možnosti:
- Vzhled hodinek: Nízká spotřeba/Neměnit. Hodinky vypnou aktuálně nastavený vzhled a ukazuje se pouze datum a čas. Nic víc.
- Hudba: Povolit/Vypnout
- Telefon: Neměnit/Odpojit
- Wi-Fi: Neměnit/Odpojit(závisí na používání, takže reálně toto nastavení nemá na úsporu hodinek vliv)
- Srdeční tep: Neměnit/Vypnout
- Pulzní oxymetr: Neměnit/Vypnout
- Displej: Neměnit/Vypnout(vypnutí displeje má na hodinkách MIP vliv na výdrž naprosto minimální)
- Podsvícení: Vypnout/Neměnit
Na modelech s AMOLED jsou dvě poslední volby odlišné:
- Displej vždy zapnutý: Neměnit/Vypnout
- Jas: Neměnit/Snížit
Režim spánku
U všech aktuálních modelů (kromě Forerunner 55) si můžete nastavit, aby se úsporný režim automaticky aktivoval během spánku. Tedy přes den budou hodinky běžet normálně a jen v noci, kdy jen měříte zdravotní metriky, se vše nepodtstané vypne. To dokáže ušetřit dost energie.
Je dobré doplnit, že v režimu úspory energie nefunguje sledování spánku, pokud je vypnutý snímač tepové frekvence. Hodinky jsou zkrátka off. Takže pokud máte model, který umožňuje úsporný režim nastavit, je dobré ponechat snímání tepu zapnuté. To se bohužel netýká řady Venu, Vívoactive a nižších Forerunnerů 165/255/265.
U modelů Fénix 6/7, Epix, Instinct 2 či Forerunner najdete Režim spánku v menu Systém. Jsou zde podobné možnosti jako v nastavení Úspory baterie, navíc je tu ale program - tedy nastavení nočního času, kdy má být režim spánku aktivní. A to pro každý den zvlášť. Možnosti jsou:
- Program: Pro každý den si nastavíte noční hodiny
- Vzhled hodinek: Neměnit/Režim spánku (v režimu spánku se ukazuje jen čas a stav baterie)
- Podsvícení/Displej: nastavení Jasu a Odpočtu (případně Red Shift)
- Alarm zdřímnutí: Tón/Vibrace/Tón a vibrace/Žádná
- Dotyk: Zapnuto/Vypnuto
- Nerušit: Zapnuto/Vypnuto (Pokud je zapnuto, nebudou přijímány notifikace.)
- Úspora baterie: Zapnuto/Vypnuto (Pokud je zapnuto, aktivuje se úporný režim dle nastavení výše.)
Nové modely to mají jinak
Fénix 8, Fénix E a Enduro 3 pak mají nastavení režimu spánku v menu Režim zaměření - Spánek, možnosti jsou velmi podobné, ale o trochu podrobnější, zejména nastavení notifikací. Chybí zde ale možnost nastavit úsporný režim. Nicméně najdete jej na místě, kde byste ho úplně nečekali - a sice v nastavení doplňku spánku.
Jak na to? Jděte do doplňku Skóre spánku, stiskněte Start a vyberte Nastavení. A voilá, jsou zde podobné možnosti jako v Režimu zaměření, ale navíc je tu právě možnost aktivovat úsporný režim. Toto menu je stejné na Fénix 7, Epix či Forerunnech, čili tato možnost se nachází i na těchto modelech.
Podrobně se režimu spánku a zdřímnutí věnuji ve starším článků, který čeká na aktualizaci. Některé detaily jsou zde odlišné a navíc zde chybí postup chování na Fénix 8 a Enduro 3.
Čtěte dále: Režim spánku: Možnosti, nastavení, zdřímnutí. Rozdíly mezi řadou Epix/Fénix, Forerunner a Venu
Pokud máte jakékoliv tipy, nápady či postřehy, napište - ať můžu článek případně doplnit.
Diskuse k článku (7)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekNo já jsem každopádně rád, že
Trochu mě zaráží představa,
Já používám úsporný režim v
Při aktivitě, pokud jde o
Není to nic zásadního, ale
IMHO úsporný režim není na
Ja jezdim 100km autem do