Connect IQ: Aplikace a doplňky Garminu, které by měly být v hodinkách standardně. Ale nejsou
Hlavní záložky
Nově se tyto doplňky přidávají také do seznamu aplikací, takže pokud nechcete, aby se vám mezi doplňky pletly, můžete je mít jen v appkách. Trošku problémem je, že u některých hodinek, jako Fénix 7 nebo Epix, tyto doplňky mohou hodinky zasekávat - příkladem budiž Hydratace, která na cca sekundu zabrzdí moje Epixy, F7X Pro a Instincty 2X. Na FR 965 nebo Fénix 8 tento problém nemám.
Navíc pro tyto doplňky platí stejná pravidla jako pro aplikace nebo aktivity - tj. když je spustíte, chovají se hodinky tak, jako by spustily aktivitu. A tudíž máte odlišné nastavení jasu a hodinky navíc v některých případech začnou vyhledávat senzory. A když jsem v blízkosti světel (ANT+), tak začnou reagovat, připojí se a rozsvítí. Toto by ještě chtělo doladit.
Connect IQ Store
Tato aplikace je v novějších hodinkách nahraná už standardně, do některých modelů jsem ji ale musel doplnit manuálně (tuším Forerunner 255 a či 965). Umožňuje stahovat doplňky, datová pole či aplikace přímo z hodinek, není k tomu třeba web či mobilní telefon.
Na jaře loňského roku byla hodně přepracovaná a vylepšená, je možné procházet jednotlivé kategorie, nejen doporučené aplikace, jako tomu bylo dříve. Chybí ale hledání, takže se to hodí jen pro nástroje, které se nacházejí na začátku seznamů, protože jejich procházení je celkem zdlouhavé.
Podrobněji: Obchod Connect IQ v hodinkách: Značně vylepšený o kategorie a konečně použitelný
Hydratace
Doplněk sledující, kolik jste toho během dne vypili. Jakmile vypijete nějakou tekutinu, co není součástí jídla, přidáte si ji do „seznamu“ pomocí předem definovaných šálků. Já mám nastaveno 200, 250 a 300 ml, ale lze si nastavit jiné objemy. Rovněž si nastavíte cíl, kterého byste měli každý den dosáhnout.
Ten se může upravovat podle aktivit, které máte během dne. Garmin totiž odhaduje i pocení, takže cíl se pak o kousek navýší. Čili z počátečních dvou litrů se klidně můžete dostat i na dvojnásobek. Hydrataci a její historii pak můžete sledovat v deníku Connect.
Nepřehlédněte: Hydratace: Jak si pomocí Connectu a hodinek hlídat, kolik toho vypijete. Pocení, cíle, elektrolyty, nastavení
Zdraví žen
Doplněk pro sledování menstruačního cyklu žen mají hodinky už delší dobu. Některé hodinky jej mají standardně, například řada Venu, do většiny si jej ale musíte stáhnout. Nejprve zadáte datum počátku menstruace, od níž Garmin odvodí, kdy nastane další cyklus. Standardní doba trvání krvácení je tři dny, čas počátku a konce můžete vždy upravit.
V kalendáři pak vidíte jednotlivé fáze cyklu, na jejichž základě mohou hodinky upravit i doporučené tréninky. V době menstruace navíc můžete přidávat i zdravotní potíže (bolest hlavy, břicha...) či příznaky jako síla výtoku (pokud byl) či dokonce náladu. Zkrátka je to celé velmi komplexní, už delší dobu se chystám na článek, ale nějak se k němu nedokážu dokopat (protože je to funkce, kterou sám neotestuji).
Výzvy
Přehled aktuálních výzev si můžete prohlédnout jak v mobilním, tak webovém deníku. Na mobilu stačí klepnout na ikonu Výzvy v dolní liště, na webu je tato volba v levém menu. Nahoře je seznam aktuálních výzev, do kterých se můžete zapojit, v hlavní části obrazovky pak pod sebou najdete výzvy, do kterých jste již zapojeni a které právě plníte, případně jste je již splnili, ale jejich čas ještě nevypršel.
Po instalaci doplňku uvidíte alespoň základní pohled také v hodinkách. Jakmile doplněk rozkliknete, zobrazí se pod sebou jednotlivé výzvy. U každé z nich se pak ukáže jméno, datum ukončení a procenta splnění. A když na výzvu klepnete, uvidíte i počáteční datum, od kdy výzva platí. Výzvy se pokaždé načítají z mobilní aplikace Connect, takže je pro jejich zobrazení potřeba mít po ruce připojený mobil.
Kalkulačka
Naprosto parádní kalkulačka, která kromě základních početních operací umí také převádět měny, jednotky a také spočítat dýško v restauraci. Já nejvíce oceňuji právě převod měn, ten se mi hodí často, ale také jednotky. Je potřeba mít hodinky s dotykovým displejem, ale to už jsou v nabídce Garminu dnes vlastně všechny (kromě FR 55 a FR 255, které ale postupně končí).
Tip: Parádní kalkulačka od Garminu: Převod měn, jednotek, základní počty i rozdělení účtu z restaurace
V Connect IQ najdete i pokročilejší kalkulačky, které mají i rozšířené matematické funkce, to ale kalkulačka Garmin neumí. Na druhou stranu, pro jiné než základní operace použiju raději mobilní telefon.
Východ a západ Měsíce (+ Slunce)
Zatímco doplněk pro sledování východu a západu Slunce snad už mají všechny nové hodinky, ne všechny (řada Forerunner a Venu) nabídnou také sledování fází Měsíce a jeho východ a západ. A právě to napravuje tento doplněk, který umí obojí. Vše vidíte na jediné obrazovce, což je celkem praktické.
Nenajdete zde ale žádné další podrobnosti, což naštěstí ale není tak nějak potřeba. Pro mě je důležité, kdy je úplněk a zda uvidím východ Měsíce ještě, než jdu spát, či zda jej ráno uvidím ještě na obloze. Je ale vidět, že doplněk vznikal hodně dávno a jeho grafika už je tak nějak zastaralá. V Connect IQ najdete řadu graficky povedenějších.
Poznámka: V aktuální betě pro Forerunnery se už tento doplněk objevil také. Sláva.
Face It: Vlastní vzhled hodinek
Na konci loňského roku Garmin výrazně vylepšil svůj editor ciferníků, které si můžete nahrát do hodinek - a to jak analogové, tak digitální. Nově si můžete dát až pět datových polí a kromě toho obrázek na pozadí. Abyste ale mohli vytvořené ciferníky používat v hodinkách, potřebujete naistalovat pro ně podporu.
V hodinkách je pak možné mít uložený pouze jeden ciferník, takže pokud si jich vytvoříte více a chcete jej změnit, musíte pokaždé jít do mobilního telefonu do aplikace Connect IQ, kde je záložka Face It.
Podrobněji: Face It! Garmin vylepšil funkci pro tvorbu vlastního vzhledu hodinek. Více datových polí, barev a možností
Diskuse k článku (31)