Recenze hodinek Fénix 8: Potápění, fitness a aktivity, přesnost GPS, výdrž, solární dobíjení a dojmy (3.)

25.9.2024
Jednou ze zcela nových možností, jakou Fénixy 8 mají, je možnost se potápět. Už se nemusíte omezovat jen na vodní sporty nebo povrchové plavání. Ovšem výdrž, ta se oproti Epixům moc nezlepšila
Nová navigační obrazovka

Tato obrazovka na Fénixech 7 chybí - objevila se mezi navigačními obrazovkami a kombinuje stopky, vzádlenost a čas v cíli dohromady s mapou. Příjemné


Hodinky Fénix 8 jsou prvními Fénixy v nabídce Garminu, které jsou opravdu potápěčské. Dosud byly hodinky sice vodotěsné rovněž, ale tak „nějak méně“. Důvodem jsou tlačítka, která jsou sice utěsněná, ale v těle hodinek je prostě pět otvorů. A těsnění může selhat buď časem, nebo třeba nárazem na hladinu.

Fénixy 8 mají ale tlačítka řešená pomocí indukce stejně jako Descenty, takže tu žádný otvor není a hodinky jsou tak certifikované pro potápění do 40 metrů - a do ní také ukazují hloubku. Můžete se potápět s přítrojem i bez něj či šnorchlovat. 

Nepřehlédněte předchozí kapitoly recenze:

Jdeme pod vodu

Potápění jsem krátce a v podstatě náhodou vyzkoušel v malém bazénu, který měl hloubku jen 1,25 m, takže mě ani nenapadlo tu zkoušet aktivitu potápění. Jenže když jsem byl s hodinkami Fénix 8 u dna, automaticky se spustila aktivita Ponor s nádechem. Stačilo se potopit do větší hloubky než jeden metr. A od té doby běžela...

Kdykoliv jsem se přiblížil k hladině, ukončil se aktuální ponor a spustil se odpočet doby na hladině; je to automatické, stejně jako když si při aktivitě plavání v bazénu necháte zapnutý automatický odpočinek. A kdykoliv jsem byl zase u dna, spustil se další ponor. Tehdy hodinky ukazují hloubku, maximální dosaženou hloubku, čas ponoru a rychlost ponoru (klesání/stoupání).

Když se vynoříte, zobrazí se doba na hladině, kompas, počet ponorů, maximální dosažená hloubka, čas, tepovka, doba posledního ponoru a teplota – jde o běžné datové obrazovky, které si můžete upravit. Jakmile aktivitu ukončíte, normálně se uloží. Pokud aktivitu zrušíte, zeptají se hodinky, zda mají automatický ponor na nějaký čas „uspat“, či vypnout zcela.

Uloženou aktivitu najdete v deníku Connect, ale nezobrazí se detaily. Pro ně musíte mít aplikaci Garmin Dive a teprve v ní se budou ukazovat vaše ponory. Tato aktivita se může hodit, když si třeba plavete v moři a zkoumáte dno. Letos jsem u moře byl a touto aktivitou jsem strávil několik hodin. Škoda, že hodinky Fénix 8 nepřišly dříve....

Fitness, zdraví a sport

Pokud jde o sporty, najdete tu fakt všecko – ostatně plnou nálož mají už hodinky Fénix 7 Pro. Nově tu je potápění, a to jak s maskou, tak freediving, řada sportů má i různé variace, a to zejména běh a cyklistika, ale také chůze – můžete si vybrat mezi během v terénu, na ovále, či na trailech v lese, možností je celá řada. Hodinky zobrazí až osm datových polí na jedné obrazovce, a to vč. 43mm modelu. Ale to také není žádná novinka.

Co se mi líbí, je oddělení aktivit a aplikací, podobně jako na Venu 3. Už se tak nemíchají jednotlivé sporty mezi aplikace či hry. Zajímavou novinkou, pokud máte aktivní dotyk, je pak možnost gestem do strany přepínat mezi běžící aktivitou a ovládáním hudby. Dotyk navíc můžete mít vypnutý a gestem shora jej na chvíli aktivovat, třeba kvůli ovládání mapy. Taková drobná vylepšení, která potěší. 

Nic se také nezměnilo ohledně zdravotních a fitness funkcí, hodinky měří spánek, tepovku, stres, noční VST, spánkový poradce, Body Battery či změnu noční teplotu oproti baseline. Podobné je to u tréninkových funkcí – Stav tréninku, zaměření zátěže, skóre vytrvalosti, skóre do kopce, cyklistický úroveň, připravenost k tréninku – všemu jsem se již věnoval v samostatných článcích, nenarazil jsem na žádnou novinku. 

Dříve jsem v recenzích v těchto místech podrobně popisoval všechny zdravotní, fitness a sportovní funkce, nicméně kvůli tomu článek nabobtnal minimálně o jednu až dvě kapitoly. A vzhledem k tomu, že Fénix 8 umí opravdu všechno, není prostě možné a ani i rozumné sem všecko nacpat. Nicméně pokud vás zajímají všechny funkce a možnosti, co Fénixy umí, připravil jsem dva velmi podrobné přehledy. 

Nepřehlédněte velké přehledy funkcí a metrik:

 

Přesnost GPS? Dostačuje

Když jsem srovnával přesnost GPS s Epixy a Forerunnery 965, dopadlo to podobně. A to jsem strávil hodně času v údolích a lesích, a i když jsem záměrně měl čistou GPS, nikoliv více systémů nebo SatIQ, tak jsem nenarazil při zkoumání projetých tras na žádný problém či ústřel. Přesnost hodinek je prostě velmi dobrá a SatIQ ve většině případů snad ani není potřeba. 

Jediné místo, kde jsem opravdu ocenil SatIQ, je blízké Mariánské údolí u Brna, které je v některých místech velmi úzké a zarostlé stromy a už se mi stalo, že jsem tu ztratil signál GPS. Zde se hodí SatIQ, případně zapnutí všech systémů. Tuto možnost mám standardě nastavenou na Edge 1040/1050, na hodinkách ji zapínám jen tehdy, když vím, že pojedu sem; jinak používám čistou GPS kvůli výdrži. 

S tímto nastavením nemívám problém, ale pokud bych primárně běhal, tak bych rozhodně využil SatIQ. Na kole totiž mám snímač rychlosti, takže mě přesnost GPS až tak nezajímá – jestli někde ustřelí či nikoliv, je jedno – délka trasy a průměrka se určuje ze zkalibrovaného snímače. U běhu je to ale jiné, satelity jsou jediným způsobem, jak hodinky mohou měřit tempo a vzdálenost. A od toho se odvíjí i metriky, které pak nemusí být přesné.

Zajímavým způsobem byla upravena navigace, resp. navigační obrazovky. Ty si sice nemůžu nastavit, v menu nastavení chybí (počítám, že jen dočasně), ale při aktivitě se ukazují. Ale už ne mezi běžnými datovými obrazovkami jako dříve, ale „bokem“. Musíte podržet tlačítko Menu a pak tlačítko Start a jste tam - anebo gestem doprava a pak Start. Ukazují se zde klasicky metry, co je třeba nastoupat, čas dojezdu či vzdálenost k cíli.

Je to poněkud komplikované, ale je to tu; přiznávám, že kdybych si nepřečetl recenzi DC Rainmakera, tak bych na to nepřišel. Nenarazil jsem na to ani v manuálu k Fénix 8.

Výdrž téměř při starém

Zatímco u transreflexních modelů došlo k nárůstu výdrže, a to nejen díky vylepšenému soláru (viz dále), AMOLED verze F8 mají výdrž zhruba stejnou jako předchozí Epixy Pro. Na druhou stranu došlo k nepatrnému zmenšení tloušťky, zejména u 43mm a 47mm verzí, což je vítaná změna – hodinky lépe sednou na ruce. Pro srovnání uvádím výdrže u jednotlivých modelů ve srovnání s Epix Pro; změny jsou v podstatě kosmetické.

Přehled výdrží hodinek s AMOLED (za lomítkem údaj s AOD):

  • Epix Pro 42 mm: 10/4 dny, 28/20 hodin 
  • Fénix 8 43 mm: 10/4 dny, 28/22 hodin
  • Epix Pro 47 mm: 16/6 dnů, 42/30 hodin
  • Fénix 8 47 mm: 16/7 dnů, 47/37 hodin
  • Epix Pro 51 mm: 31/11 dnů, 82/58 hodin
  • Fénix 8 51 mm: 29/13 dnů, 84/65 hodin

Změny oproti stejně velkým Epixům jsou tedy spíše kosmetické, u 47mm verze však potěší nárůst výdrže v aktivitě, a to cca o 20 %. Trošku vzrostla výdrž v aktivitě vlastně všem modelům, což při stejném hardwaru (hádám dle výsledků benchmarků) jako mají Epix Pro svědčí o tom, že se podařilo vylepšit efektivitu systému. S Epixy 47 mm jsem míval výdrž okolo 6 dnů s nějakými 10 hodinami aktivit, ale dokázal jsem je také odrovnat už za 4,5 dne. 

Epixům běžně při zobrazení dat (nikoliv mapy) ubývají 3 % za hodinu; když jsem srovnával Epixy a Fénixy 8, měl jsem po dvou hodinách na Epixech 7 % dolů, ale na Fénixech 8 jen 6 % - čili nějaký rozdíl tu je. Ale obecně jsou Fénixy 8 47 mm přibližně týdenní hodinky, s delší výdrží bych moc nepočítal. Tedy pokud máte každý den nějakou aktivitu, třeba hodinový běh. Předpokládá to ale, že v režimu hodinek je vypnutý režim AOD. Navíc když budete používat funkce jako přehrávání hudby, volání či diktování poznámek, výdrž půjde dolů ještě rychleji.

Pokud vám tedy jde o delší výdrž, je jednoznačnou volbou Fénix 8 51 mm. Když jsem testoval Epixy Pro 51 mm, vydržely mi v celkem velké zátěži 11 dnů a není problém se dostat i na 14 dnů, tedy pokud používáte hodinky v režimu s vypnutým displejem (ale v aktivitě s aktivním). Nejmenší provedení 43mm je pak vhodné spíše pro ty, co mají spíše pár kratších aktivit během týdne (hodinový běh), protože jinak je budete dobíjet každý třetí den. Ale ani to nemusí vadit, malá baterie bude nabitá do hodinky a půl.

Pokud jde o svítilnu, s ní vydrží hodinky v pohotovostním stavu (bez aktivity) 5 dní při úrovni 1 (nejslabší), 16 hodin na úrovni 2, 7 hodin na úrovni 3, 4 hodiny na úrovni 4 (nejvyšší) a konečně 2 dny s červeným světlem.

Když chcete pořádnou výdrž, volte MIP

Nikdy jsem nebyl velkým příznivce solárního dobíjení. Solární vrstva totiž zhoršuje čitelnost displeje a zvyšuje odlesky, což jsem už mnohokrát na svém webu zmiňoval. Navíc mi vadí výrazný měděný kroužek okolo displeje hodinek F7X či měděné plochy nad a pod displejem na Edge 540/840/1040 Solar.  Nicméně Garmin si tohoto je vědom a v nové verzi solárního dobíjení udělal zásadní pokrok. 

Nově je solární kroužek okolo displeje méně výrazný, protože nemá měděný odstín, ale je krásně černý (takže splývá). Navíc tu není solární vrstva přes displej, takže nezhoršuje jeho optické vlastnosti. Podle Garminu je tu sice stále sklo Power Saphire, nicméně reálně už tu solární vrstva přes displej vlastně není. Což je jedině dobře, stejně její účinnost byla jen cca 10 %, zatímco její vliv na čitelnost byl zásadní.

Tip: Solární dobíjení: Technologie v pozadí, přehled všech modelů, srovnání parametrů hodinek a navigací Edge

Viditelnost displeje a jeho kontrast je tak aktuálně o kousek lepší, což je patrné zejména při přímém srovnání. Bohužel v nových hodinkách Fénix 8 Solar a Enduro 3 už je solární nabíjení spojeno jen a pouze se safírem, není možné si pořídit model s Gorilla Glass (to umí jen AMOLED provedení). Takže odlesků se úplně nezbavíme, může to ale být argument pro ty, co chtěli safír, ale bez soláru. Protože nyní už solár nebude „překážet“.

Navíc je solární dobíjení zhruba o 50 % účinnější než u předchozí generace a kroužek je o kousek větší, čili ve výsledku mají hodinky Fénix 8 Solar podstatně výkonnější a když se budete v létě pohybovat hodně na slunci, pomůže solár výrazně více než na Fénix 7. A ještě účinnější je pak solár na modelu Enduro 3, kde přidává 2,66násobek k základní výdrži při 50 kluxech slunečního svitu (v režimu hodinek 3 hodiny denně, při aktivitě neustále).

Přehled výdrží solárních modelů vč. Endura 3 (za lomítkem se solárním dobíjením):

  • Fénix 8 Solar 47 mm: 21/28 dnů, 67/92 hodin
  • Fénix 8 Solar 51 mm: 30/48 dnů, 95/149 hodin
  • Enduro 3: 36/90 dnů, 120/320 hodin

Čili pokud vám jde hlavně o výdrž, jsou MIP modely jasnou volbou. Ale musíte se spokojit s mdlými barvami a horší čitelností za šera či v lese. Navíc jsou solární modely tlustší než verze s AMOLED, mají 15,2 resp. 15,4 mm, zatímco AMOLED jen 13,8/13,8/14,7 mm, což je celkem zásadní rozdíl. Mně nevadí velké hodinky, ale právě tlusté – neustále s nimi někde zadrhávám anebo bouchám o futra dveří. 

 

AMOLED hraje prim

Když jsem projížděl zahraniční recenze, hledal jsem nějakou, kde by recenzent měl k dispozici solární model. A nic. Všichni si vybrali Fénix 8 AMOLED. Tak jako já. Už to samo o sobě vypovídá něco o tom, jaká je budoucnost této řady. Počítám, že Fénix 9 už budeme mít jen s AMOLED a transreflexní displej MIP bude vyhrazen pro řadu Enduro a Instinct. 

Tip: Zápisky bloggera (35): Tak nám zabili MIP, paní Müllerová. Bude řada Fénix 9 dostupná už jen s AMOLED?

Hlavním důvodem, proč jsem zvolil také AMOLED, je větší 1,4“ displej u 47mm provedení. Už tak nepotřebuji mít největší 51mm Fénixy, ale vystačím si středním modelem. Právě vzhledem k většímu displeji mám Fénixy 7X Pro a předtím jsem používal Fénixy 6X. Výdrž F8 47mm AMOLED sice není nikterak zázračná, ale pro běžné používání dostačuje. Nabíjení je navíc docela rychlé, stačí deset minut v nabíječce a hodinky dají celý den i s aktivitou. 

Větší displej v kombinaci se středním těle je tak pro mě nejdůležitější vylepšení, více než indukční tlačítka, potápění či reproduktor. Při aktivitě je větší displej lepší a když u toho člověk nemusí mít na ruce cibule, o to lépe. Proto jsem si oblíbil Forerunnery 965, které poslední rok používám jako druhé hodinky vedle Fénix 7X Pro. Fénixy 8 jsou vlastně také Forerunnery, ale v luxusnějším provedení a pár funkcemi navíc. 

Skvělé hodinky, ale chce to ladit 

Musím přiznat, že se mi osmičky fakt líbí. Verze 47mm s AMOLED se dobře nosí, na ruce sedí lépe než Fénixy 7X Pro nebo Epixy Pro 51 mm, které mají stejně velký displej. Upravená luneta a jiný poměr těla displeje vs. velikost displeje prostě působí velmi dobře a hodinky vypadají, jako by byly větší – a přitom nejsou. Pokud nepotřebujete delší výdrž, už bych do 51mm provedení nešel. Je to zbytečné. Akorát byste měli na ruce cihličku.

Aktuálně nemají Fénixy 8 o moc více funkcí než Fénixy 7 Pro, takže důvodů pro upgrade zatím moc není. Ale za půl roku, za rok už to může být jinak. Garmin si připravil hardware pro budoucí funkce a možnosti. Pokud bude životnost hodinek cirka dva roky, má dost času nás překvapit. Už jen hlasové ovládání a hlasitý reproduktor má do budoucna velký potenciál, i když ne zrovna z hlediska sportu a fitness, ale spíše možností chytrých hodinek. Teď už jen doladit chyby a podivnosti, kterým jsem věnoval zvláštní článek.

Čtěte dále: Hodinky Fénix 8 rozhodně nejsou ideální. Mají pár dětských nemocí a problémů, se kterými se potýkám

Co může někoho mrzet, je vypuštění 43mm modelu s transreflexním displejem. Ale Garmin to určitě neudělal jen tak, ví, co se prodávalo, a tomu nabídku přizpůsobil. O malé hodinky s MIP asi nebyl takový zájem, aby se je vyplatilo vyvíjet a prodávat. To samé platí pro ocelovou verzi se solárem – prostě lidi chtějí titan a safír a hotovo. Uživatelé slyší na vyšší odolnost skla a lehčí titanové tělo. 

Jediné, co mě stále trochu trápí, je dříve zmíněná nevhodnost AMOLED hodinek pro jízdu na kole, když je mám na řídítkách. Naštěstí mám pro cyklistiku Edge 1040 i Edge 1050 a můžu si vybírat, jestli jedu přes den na slunci, nebo ráno či odpoledne za šera nebo pod mrakem. Kdybych si ale vybíral jediné univerzální hodinky a neměl Edge, asi bych nakonec skončil buď u Fénix 8 Solar, nebo Enduro 3. Protože transreflexní MIP mi pro cyklistiku vyhovuje přece jen krapet víc. Pro všechno ostatní je lepší volbou AMOLED. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 47×47×13,8 mm 
  • Hmotnost: 80 g včetně řemínku, 59 g tělo hodinek (ocelové provedení); 73 g včetně řemínku, 52 g tělo hodinek (titanové provedení)
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,4“ (35,56 mm)
  • Rozlišení displeje: 454 pixelů 
  • Baterie (za lomítkem v režimu always-on): až 16/7 dnů s měřením tepu, až 47/37 hodin s GPS a 10 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
  • Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5 (ne všichni prodejci)
  • Paměť: 32 GB
  • Konektivita: Wi-Fi, NFC, Bluetooth
  • Hlasové ovládání a hlasité handsfree (mikrofon + reproduktor)
  • Senzory: optický snímač Elevate 5 (EKG, PPG), akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas
  • Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer)
  • Svítilna LED
  • Vodotěsnost: 100 m pro plavání a vodní sporty, 40 m potápění 
  • Cena: 24 990 Kč základní model, safírový 27 490 Kč 

Plusy

  • velký displej 1,4" ve středním modelu 47 mm
  • potápění a vodotěsná tlačítka
  • optický senzor s měřením teploty a EKG (zatím ne v Evropě)
  • hlasové ovládání a hlasové handsfree

Minusy

  • jen průměrná výdrž
  • odlesky krycích skel, jak Gorilla Glass, tak safír
  • vysoká cena

Diskuse k článku (64)