Recenze hodinek Fénix 8: Uživatelské prostředí, dědictví Forerunnerů, hlasové ovládání a volání (2.)
Hlavní záložky
Garmin dal u hodinek Fénix 8 přednost displeji AMOLED. Zcela vypustil nejmenší model s transreflexním MIP a navíc tuto verzi si nemůžete koupit v levnějším ocelovém provedení. K testu jsem zvolil střední model o velikosti 47 mm s displejem AMOLED, který se oproti Epixům stejné velikosti zvětšil na 1,4", což činí tyto hodinky o kus atraktivnější.
Nepřehlédněte další části recenze Fénix 8:
- 1. Přehled modelů, displej AMOLED, provedení a krycí skla, nové funkce
- 3. Potápění, fitness a aktivity, přesnost GPS, výdrž, solární dobíjení
Upravené prostředí a ovládání
Zatímco Fénixy 7 a Fénixy 6 měly uživatelské prostředí (UI) stejné (u sedmiček nedošlo k žádnému zásadnímu updatu, šlo jen drobnosti), Fénixy 8 mají UI zcela přepracované. Zjednodušeně řečeno, UI je zkopírované z Forerunneru 965, ovšem upraveným hlavním fontem. Díky tomu je zde oproti Epixům jednak více různých barviček, přechodů a pozadí, jednak došlo k přeskládání určitých položek, aby byly lépe dostupné (ale některé jsou zase lépe utopené).
Poznámka: Upravené prostředí mají i modely Solar, ale ty mají grafiku více podobnou řadě Fénix 7, logicky zdě chybí barvičky, přechody atd.
Třeba nastavení displeje je přímo v hlavní nabídce, protože sem asi budete chodit celkem často. Zde však nastavíte jen jas pro režim hodinek, pro nastavení aktivity musíte nově do menu Režim zaměření, dále Aktivita a teprve zde najdete jas/gesto pro aktivitu. Zkrátka, pokud hledáte vše na původním místě, budete chvíli tápat. Může to trvat i několik dnů, než si zvyknete na nová umístění různých nastavení a položek.
Odlišné jsou také doplňky, které standardně nejsou cyklické – když dojdete na konec, jste na konci a hotovo. Pro první položku se musíte přerolovat zpět nahoru. Důvod je uveden níže, naštěstí to ale lze vypnout a používat doplňky postaru. Nově se zde přímo vytvoří složky Zdraví a Trénink, kde jsou sdružená patřičná data. Ty mám i na svých „starých“ hodinkách, ale musel jsem si je vytvořit ručně, stejně jako složku Počasí nebo Můj den.
Hodinky Fénix 8 si můžete v titanovém provedení koupit v obchodě Runlab Kobras
Více úrovní velikosti písma
Upraveny byly notifikace, které se nyní sdružují dle aplikace, což je přehlednější – podobně jako maily v e-mailovém klientu. Všecky zprávy Whatsapp jsou tak u sebe, všechny notifikace z Connectu také apod. Navíc nejsou přístupné mezi doplňky, ale zvlášť, v Centru oznámení. Dostanete se k nim po stisku tlačítka nahoru ze vzhledu hodinek. To je důvod, proč nelze doplňky rolovat cyklicky (viz výše); naštěstí se to dá vypnout a přistupovat k notifikacím jako běžnému doplňku stejně jako dříve.
Zkrátka celé je to takové novější, vycizelovanější, graficky i funkčně. Pokud jste používali dříve např. Forerunnery 965 nebo Venu 3, jako já, tak vás nové prostředí až tak nepřekvapí. Co mě potěšilo, je možnost lépe nastavit velikost fontu – už nejen ve dvou úrovních, která se navíc neaplikovala zcela všude, ale ve více než deseti krocích a má to vliv na všechny texty. Paráda.
Graficky povedené jsou ciferníky, kterých je oproti Fénixům E dostatek a nabídnou i hodně datových polí – klidně deset. Mají hodně možností nastavení, ale editor jako takový, co mají Venu 3, tady chybí; vždy je jen o přizpůsobení existujících vzhledů. Ale když vám to stačit nebude, je tu Connect IQ, nyní už konečně s možností za aplikace pohodlně platit.
Jasné dědictví Forerunnerů
Jak jsem už naznačil výše, celé prostředí je převzato z Forerunneru 965. Nejde jen o grafiku, která byla lehce upravena, ale o doplňky či funkčnost hodinek jako takovou. Příkladem budiž nemožnost nastavit automatickou aktivaci úsporného režimu pro režim spánku, což F7 a Epixy umí, ale Forerunnery ještě donedávna nikoliv; mají to až v poslední verzi firmwaru.
Nebo chybějící zálohu a obnovu dat a systému – opět, staré Fénixy a Epixy tuto funkci mají, naopak Forerunnery ji dostaly rovněž až v posledním firmwaru. Je možné, že z tohoto důvodu se mi nepovedlo ani na Fénixech 8, ani na Fénixech E načíst obnovu ze zálohy Epixů/F7X. Počítám ale, že se obě funkce objeví už v další verzi systému, když to Fénix 7 a Epixy umí a Forerunnery už také.
Poznámka: Věřím, že obě zmíněné funkce/monžosti se ukážou v další verzi firmwaru, imho to je Garmin nestihl doladit před vydáním hodinek.
Nepřehlédněte: Zálohování a obnovení dat: Garmin umí přenést nastavení při koupi nových hodinek i obnově původních
Co mě pak přesvědčilo na sto procent, je chybějící datové pole s grafem průběhu výkonu, který na Fénixech 7 a Epixech mám, ale na Forerunnerech 965 nikoliv. Zde je pouze graf výkonu s barevným grafem výkonových zón. Datová pole se obecně více podobají Forerunnerům, zejména pokud jde o názvy či grafiku. A mimochodem, F8 mají v aktivitě zatím nedotažené popisky či data, které občas vytékají z vyhrazeného prostoru.
Stejně tak mi vadí datová pole na mapě. Když si zobrazím dvě data na spodní straně, šipka s pozici vyskočí do horní poloviny a vy najednou vidíte menší kus mapy před sebou – a přesně to samé mají i Forerunnery 965, kde mě to štve už dlouhodobě a blbě se s nimi naviguje. Přitom na Epixech a Fénixech 7 (ale i FR 955) to je jinak, šipka se nachází mezi datovými poli (která jsou menší) a tudíž vidíte o notný kus dál před sebe. Pro navigaci i celkovou orientaci na mapě je to rozhodně lepší.
Dalším příkladem je doplněk Počasí, kdy na pozadí mají nové Fénixy i Forerunnery stejné obrázky. Nebo Kalendář, u něhož lze na F7/Epixech nastavit, aby nezobrazoval doporučené tréninky, ale na F8 a FR 965 nikoliv. Či graf Body Battery, který dříve ukazoval data od půlnoci po celý den, ale teď ukazuje jen posledních 12 hodin. Prostě Garmin zahodil UI z Epixů a sjednotil jej s Forerunnery. A ono je to nakonec dobře, aspoň věci vypadají stejně, nebo alespoň podobně. Jen si musíme počkat na celkové doladění UI, někde to furt ještě drhne.
Mikrofon a hlasitý reproduktor
Naprosto zásadní novinkou, která posunuje Fénixy směrem k opravdu chytrým hodinkám, je vestavěný mikrofon s reproduktorem. Díky tomu mají hodinky řadu nových funkcí:
- Telefonovat přímo z hodinek (vyžaduje blízkost telefonu)
- Možnost pokládat otázky hlasovým asistentům mobilních telefonů přes hodinky
- Hlasové ovládání hodinek – nastavení, spouštění aktivit apod.
- Přehrávání hudby nahlas
- Záznamník hlasových poznámek
Některé z těchto možností mají také hodinky Venu 3 a Venu 2 Plus, těm ale chybí hlasový záznamník a offline asistent Garmin. Tento asistent umožňuje ovládat hodinky hlasem, což se někdy může hodit; není k tomu potřeba mobilní telefon. Stačí dlouze podržet pravé horní tlačítko (nebo jinou zkratku), čímž se spustí mikrofon. Není zde tak možnost říct něco jako „Hej, Garmin!“, takže k hlasovému ovládání prostě musíte použít ruku – a už to tak nějak postrádá smysl.
Každopádně můžete říct povely jako „Spusť jízdu na kole“, „Nastav časovač na deset minut“, „Ulož mou polohu“, „Přehrávej hudbu“ apod. Pokyn se pak zopakuje a pokud jej asistent pochopí (ovládání je zatím anglicky), tak jej provede. To chvíli trvá. Obecně mi přišlo, že když si to udělám klasicky tlačítky, tak jsem rychlejší. Už jen proto, že se hodinek stejně musím dotknout a asistenta spustit ručně. Navíc angličtina bude pro řadu uživatelů překážkou.
Hey, Siri, what’s the weather today?
Dalším asistentem je pak hlasové ovládání připojeného mobilního telefonu. Tento asistent je v podstatě jen prodlouženou rukou pro váš mobil, umí to samé, co telefon. V aplikaci Telefonní asistent jen vyslovíte svůj dotaz a telefon na něj odpoví. Výhodu je, že mobil může ležet někde zahrabaný, odpověď totiž dostanete skrz reproduktor hodinek.
Pokud je ale součástí i nějaká textová či grafická odpověď, tu už vám hodinky neukážou – třeba výsledek nějakého hledání. Jestliže se ale zeptáte na to, jaké je venku počasí, pak mobil nepotřebujete; samozřejmě na displeji najdete více podrobností. To funguje stejně jako na Venu 3, jen tam máte na mobilního asistenta dokonce samostatné tlačítko.
Toto se může hodit třeba v autě, když řídíte, nebo když máte při aktivitě telefon v batohu. Ale mezi námi, dokud nebude ovládání telefonu v češtině, tak to stejně postrádá smysl. Možná tak pro nadiktování odpovědi na zprávu, ale jinak mě nějaké další rozumné využití moc nenapadá.
Zavolej si z hodinek
Stejně jako na Venu 3 funguje i volání. Pokud vám někdo volá, hovor přijmete stejně jako obvykle, ale mluvíte přes hodinky. To lze samozřejmě změnit – když klepnete na ikonu s telefonem, přepne se hovor na mobil. Během hovoru vidíte na displeji dobu hovoru a jméno, komu voláte, nebo kdo volá vám. A pomocí ikon můžete třeba zvýšit hlasitost nebo hovor ukončit.
Pokud chcete zahájit hovor, je třeba jít do seznamu aplikací tlačítkem Start, kde najdete Telefon. Je možno přímo vytočit číslo na displeji, nebo vybrat ze seznamu. Do něj se vejde až 50 kontaktů a upravujete jen v aplikaci Connect. Velmi snadno si vyberete ty, co máte uložené v mobilu. Je ale možné vytvořit i kontakt přímo v Connectu, ale nepočítám, že by to bylo třeba. Pokud chcete volat na uložený kontakt, jen na něj klepnete v aplikaci Telefon v hodinkách a je to.
Kvalita hovoru je přijatelná a mně se stejně jako na Venu 3 zdála dobrá na to, že jde o maličké hodinky. Pro delší hovory to však úplně není, i když protistrana si nikdy nestěžovala na to, že by mě neslyšela. Volání z hodinek se může hodit třeba při venkovní aktivitě, kdy máte telefon schovaný v batohu nebo v zadní kapse trikotu. Každopádně volání z hodinek mi přijde jako vítané vylepšení.
Jen mi přijde, že reproduktor by mohl být hlasitější, v místnosti je to ok, ale venku už to bude problém. Systémové zvuky a hudba jdou, ale zvuk při volání je spíš tišší. A navíc zhruba od poloviny se nastavení hlasitosti v podstatě nemění – hodinky jsou stejně hlasité na maximum i na polovic. Ve fóru Garminu si na to stěžuje více lidí, tak uvidíme, jestli se bude něco dít. Důležité pro mě je, aby byly venku slyšet hlasové povely navigace.
Tip: Pokud si s hodinkami zaplavete, je třeba vodu z reproduktoru vyklepat ručně, hodinky to zatím neumí samy (např. vibracemi); ale aktualizace už je prý na cestě.
Nadiktuj si poznámku
Oproti Venu 3 přibyl hlasový záznamník pro rychlé poznámky. Ten umožňuje pořizovat hlasové poznámky zcela offline, aniž by bylo nutné mít připojený mobil nebo jiné připojení k internetu. V seznamu aplikací si vybere funkci Hlasové poznámky a poté zahájíte nahrávání. Je dokonce možné si zapnout označení poznámek podle polohy, což se může hodit – budete vědět, kde jste si ji nahráli.
Poznámky jsou pak na hodinkách uspořádány v knihovně, zatím je nelze přenést do telefonu, ale i na tom se už pracuje. Tehdy to bude daleko použitelnější. Zaznamenat si poznámku může být užitečně třeba ve chvíli, kdy vyrazíte ven si zaběhat nebo na kolo, něco vás napadne a zrovna nemáte po ruce telefon. Nicméně je to funkce, kterou asi využijete jen zřídka; mně zatím něco podobného nikdy nechybělo.
Vzhůru na diskotéku
A nakonec je tu přehrávání hudby. Aktuálně si můžete pustit lokální hudbu uloženou v hodinách jako soubory, nebo streamovat ze služeb Deezer, Spotify, Amazon Music a Youtube Music. Nejde však o streamování jako takové, hudba se vždy musí do hodinek stáhnout přes Wi-Fi – jen si vyberete, která alba či playlisty chcete v hodinkách mít. Já používám Spotify a funguje to bez problému (pozor, potřebujete premium účet).
Při přehrávání pak místo Bluetooth sluchátek zvolíte reproduktor. Zvukový výstup není kvalitnější než na Venu 3, kde je celkem hlasitý, na malé hodinky až překvapivě. Samozřejmě nejsou tu žádné nízké středy, o basech ani nemluvě. Zvuk je tak nějak plechový, bez probarvení. Ale nic lepšího bych ani neočekával. Dobré je to třeba na podcasty nebo jiné mluvené slovo, to zní v pohodě.
Využít tohoto můžete třeba v domácí posilovně, kde není nutné mít špunty do uší. Ale tam já mám klasický Bluetooth reproduktor a připojený telefon. Upřímně tato funkce mi přijde jako celkem zbytečná, už jen proto, že playlisty nebo alba se přehrávají automaticky bez možnosti vybrat konkrétní písničku. Aspoň že si můžete si zapnout opakování nebo shuffle.
Čtěte dále: Spotify, YouTube Music nebo Deezer: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu
Hlasová navigace a systémové zvuky
Hodinky mají umět i hlasovou navigaci z reproduktoru podobně jako Edge 1050. U starších modelů jsou hlasové instrukce slyšet jen skrze telefon nebo sluchátka, repráček je ale praktičtější. Nicméně tato možnost zatím v hodinkách není, i když starší firmwary ji měly. Garmin tuto funkci ve verzi 11.60, kterou jsem měl v době psaní tohoto článku, vypustil. Je možné, že neběžela tak, jak měla. Počítám, že se ale zase objeví.
Tip: Hlasová navigace na Edge 1050: Hodně návyková funkce. Praktické zkušenosti
Reproduktor je ale užitečný i v dalších případech – a to jsou systémové zvuky. Místo obyčejného pípání se přehrávají různé typy upozornění, což se hodí třeba u radaru. Otravný skřek radaru nahradil celkem příjemný sampl, což jsem si pochvaloval už na Edge 1050. Hodinky také přímo z reproduktoru ohlásí shrnutí posledního kola/okruhu nebo vám můžou odříkávat instrukce nastaveného tréninku. Vše tu bylo dříve, ale nyní už nepotřebujete mít ani mobil, ani sluchátka.
Plná nálož senzorů
Pokud jde o základní snímače, zde nedošlo k žádné změně. Optický senzor Elevate 5 totiž dostala už předchozí generace hodinek Fénix 7 Pro a jeho přesnost i funkce, zdá se, dostačují. Tento senzor umožňuje kromě snímání tepové frekvence také měřit okysličení krve, měřit teplotu pokožky a také EKG – ale jen v USA a několika dalších zemích. Zatím. A také měření pokožky zatím nemá žádný praktický význam.
Tip: Měření EKG: Praktický test na hodinkách Fénix 7X Pro + návod
Jinak tu máme klasiku jako kompas, barometr a tedy výškoměr, gyroskop a akcelerometr. To vše umožňuje měřit řadu indoorových i outdoorových aktivit, aniž by bylo nutné mít aktivovanou GPS. Novinkou je pak hloubkoměr, který Fénixy 8 adaptovaly z Descentů – kdykoliv se potopíte do určíte hloubky, aktivuje se aktivita potápění; a ukončí se, když jste zase chvíli venku.
V poslední kapitole najdete detaily o potápění, fitness funkcích a aktivitách, přesnosti GPS, výdrži, solárním dobíjení a v neposlední řadě také moje závěrečné dojmy
Diskuse k článku (22)