Zápisky bloggera (17): Spánkový poradce radí, ale realita se zpravidla liší. Můžu se na něj spolehnout? Ne
Hlavní záložky
Pokaždé, když testuji novou metriku, kterou Garmin uvede, přemýšlím, zda mi dává smysl a zda se jí vůbec mám nějak řídit. V podstatě sleduji pouze ty základní, jako tepová frekvence, stresové skóre a skóre spánku, ty kombinované jako Stav tréninku, Tréninkovou zátěž, Skóre vytrvalosti či Připravenosti k tréninku v podstatě ignoruji. Otestuji, napíšu, zapomenu...
Spím sedm a půl hodiny
Aktuálně si vytvářím názor na Spánkového poradce, který se poprvé objevil v modelu Venu 3 na podzim 2023, a nyní se v beta verzi dostal také fo Fénixů, Epixů a Forerunnerů. Nemá cenu se tu nějak rozepisovat, jak to funguje, v mém případě mám jako základ 7:50 h a podle tréninkového zatížení, spánku či VST mi hodinky radí, jak dlouho bych měl spát následující noc.
Čtěte dále: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí
A nutno napsat, že se poradce v podstatě ještě nikdy netrefil. Když jsem naprosto čilý a v pohodě, tak mi radí spát devět hodin (maximum), a když se cítím unavený, tak mi radí spát klidně o více jak hodinu méně než v předchozím případě. Zvlášť, když jsem zvyklý spát cca sedm a půl hodiny a déle prostě nevydržím - prostě se vzbudím a hotovo.
Pravidelně tak vstávám v šest a chodím spát mezi desátou a půl jedenáctou, a to i o víkendu. V podstatě ani nepotřebuji budík. O víkendu často využívám brzkého vstávání, takže hned po probuzení vyrážím na kolo, abych měl pak volný celý den pro nějakou práci, výlet či rodinu. Když zůstanu v posteli déle a ještě zaberu, tak budu mít stoprocentně migrénu, nebo alespoň bolehlav.
Spát dlouho, nic pro mě
Vliv na navrhnovanou dobu spánku má vliv jednak délka spánku (nikoliv ale kvalita) a případné zdřímnutí. A tak jsem zkusil poradce pro jednou „přeprat“. Standardně mi ukazuje dobu spánku od 8:20 do 9:00 h, to když spím jako obvykle a mám svou běžnou porci aktivit.
Tip: Nové funkce pro Epix a Fénix 7: Detekce zdřímnutí, přepracované Body Battery či fáze Měsíce
Dvě noci po sobě jsem šel spát už někdy kolem půl desáté, takže první noc jsem měl délku spánku 8:04 h, druhou noc pak 8:24 h. Oba dny jsem se vyhnul náročným aktivitám, byl jsem jen v posilce a na bruslích. Druhý den jsem navíc měl ráno masáž, kterou hodinky vyhodnotily jako skoro hodinové zdřímnutí.
A hle, spánkový poradce mi poprvé, co jej testuji, ukázal méně, než 7:50 h, což je standardní dobu pro můj věk, a sice 7:10 h. Funguje to totiž tak, že doba zdřímnutí se odečítá od doby, kterou poradce navrhuje. Celkovou dobu také snížily delší spánky poslední dvě noci - Spánkový poradce má jako jeden z faktorů „sleep history good“.
Mimochodem, na hodinkách FR 965, kde jsem neměl zaznamenané zdřímnutí, ukázal Spánkový poradce přesně 7:50 h - čili ať se budu snažit spát sebedéle, poradce mi bez zdřímnutí méně než moje pevně nastavené „optimum“ nedoporučí. A pak tedy nevím, k čemu je to vlastně dobré.
Mimochodem, druhý den po těchto prodloužených spáncích jsem se citíl, jako kdyby mě někdo přejel. Místo, abych byl svěží a čerstvý, což by mi hodinky asi fakt přály, tak jsem se cítil unavený a s jemným bolehlavem. Čili dlouhé spánky, to fakt není nic pro mě. A ve chvíli, kdy jsem další noc spal jako obvykle, už mi poradce prodloužil dobu spánku na 8:20 h. A já se cítil na pohodu.
Metriky, všude samé metriky
Zatím to vypadá, že poradce bude další z metrik, kterou odložím po otestování do „šuplíku“. Jasně, v deníku Connect ji uvidím neustále, protože je součástí doplňku Spánek, ale už ji nebudu mít aktivní v hodinkách. Stejně jako jsem odstranil Připravenost k tréninku či Skóre vytrvalosti. K životu ji probudím jen ve chvíli, kdy bude potřeba něco otestovat.
Podobně se mi po testu měřiče výkonu na kole objevila metrika Cyklistická výkonnost. Zajímavá, ale stejně jako Skóre vytrvalosti se v čase nebude nijak měnit a posouvat, protože ani já nehodlám na kole jezdit víc či s větší intenzitou - počítám, že s přibývajícím věkem spíše méně.
Čtěte dále: Skóre vytrvalosti: Metrika, která kombinuje tepovku, VO2max a délku aktivit. Dá se využít při tréninku?
Zkrátka je fajn, že Garmin vyvíjí neustále nějakou činnost, ale někdy mi přijde, že je to jen proto, aby prodal nové modely hodinek - přesvědčuje uživatele, že všechny ty nové funkce fakt hodně potřebují, prostě marketing. Ono je to jak s novým autem - chvilku si ho užíváte, testujete výkon, funkce, ale časem je z něj jen dopravní prostředek, protože zjistíte, že všechny ty věci navíc slouží jen k rozptýlení.
Diskuse k článku (21)