Recenze nylonového řemínku UltraFit: Nesnesitelná lehkost bytí a pohodlné nošení

7.11.2023
Dlouho jsem nošení nylonového řemínku UltraFit odolával. S příchodem nového provedení (druhá generace) jsem se ale nechal přesvědčit. Má totiž lepší a bezpečnější zapínání a navíc je k dispozici nejen pro 26 mm hodinky, ale i pro 22 a 20mm modely
Nylonový řemínek UltraFit

Šedé provedení mi k hodinkám sedne lépe než černé, hodinky pak nejsou tak nudné


Poprvé jsem nylonový řemínek UltraFit vzal na vědomí, když Garmin uvedl první generaci hodinek Enduro. Ty byly odvozeny od Fénix 6X Solar s tím, že již v základu měly právě nylonový pásek. Garmin udával hmotnost titanového provedení s tímto řemínkem jen 61 gramů, což je naprostá paráda na velké a relativně těžké hodinky. Přitom model Fénix 6X Pro Solar v titanu vážil vč. silikonového řemínku 82 g.

Tělo modelu Enduro vážilo 54 gramů stejně jako tělo F6X Pro Solar, oba modely v titanovém provedení. Prostou matematikou pak vychází, že zatímco silikonový řemínek 26 mm váží 28 gramů, nylonový jen 7 gramů. Když pak byla uvedena druhá generace Enduro 2, opět přišla s nylonem - a udávanou hmotností jen 70 g. Hmotnost řemínku tak vychází jen na 6 gramů (tělo má 64 g). Nečekám, že by řemínek byl lehčí, spíš jde jen o chybu měření při vážení.

Nepřehlédněte: Hodinky Enduro 2: Stejné jako Fénix 7X, ale s delší výdrží

Dlouho jsem nylonu odolával. Hmotnost řemínku se totiž rozloží okolo celého zápěstí, čili na hmotnost samotného těla nemá volba řemínku žádný vliv. A Fénix 7X nebo Enduro 2 jsou hodně těžké hodinky -  a to i v titanu. Když srovnám s výrazně lehčími Epixy 47 mm nebo Forerunnery 965, tak při pohybu, zejména při běhu, na ruce tak více „plandají“ a jejich velkou hmotnost fakt poznáte. Zkrátka jsem nevěřil tomu, že by lehčí řemínek mohl zlepšit pocit z nošení hodinek.  

Čtěte dále: Nylonové řemínky: Originální a neoriginální UltraFit, dvě různá provedení a nylonový QuickFit

Nový typ řemínku, navíc ve více provedeních

Do pořízení tohoto řemínku, či chcete-li pásku, mě v podstatě navedl kamarád - neustále si jeho vlastnosti vychvaloval. Nosí jej aktuálně s Epixy Pro 51 mm a měl je i na předchozích hodinkách - Enduro 2 a krátce na Epix Pro 47 mm (tehdy jako novinku). Garmin aktuálně nabízí nylonové řemínky ve dvou barvách, černé a šedé, navíc pro všechny velikosti, a sice 20 mm, 22 mm a 26 mm. Pro použití nylonového řemínku je třeba mít hodinky kompatibilní s QuickFitem, tedy samostatnou stěžejkou.

Pro 26mm modely jako Fénix 6X, Fénix 7X, Epix Pro 51 mm, Enduro/Enduro 2, Tactix 7 apod. jsou k dispozici dva modely. Ten novější a současně levnější, stojí 990 Kč, ten dražší (a starší), pak 1 490 Kč. Liší se způsobem uchycení. V obou případech ale jde o to, že konce řemínku protáhnete otvorem za stěžejkou a zajistíte suchým zipem. Novější provedení má jeden suchý zip na vnitřní straně a druhý na vnější, starší (a dražší model) pak má oba sucháče na vnější straně. Endura se prodávají s tou dražší - původní - verzí.

Tip: Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED

 

 

A protože dříve byly řemínky UltraFit k dispozici pouze pro 26mm hodinky, novější řemínky, které byly uvedeny někdy v létě tohoto roku, už mají pouze novější standard uchycení. A všechny stojí 990 Kč. Nutno dodat, že nový typ uchycení je nejen praktičtější, ale také bezpečnější - je lépe chráně proti náhodnému rozepnutí. Na vnější straně totiž máte jen jeden suchý zip a tudíž jedno zapínání. Ostatně dobře je to vidět na obrázcích. 

Poněkud zdlouhavá montáž

Prvotní „montáž“ řemínku není tak snadná jako u klasických silikonových řemínků QuickFit, kde jen zacvaknete zámky do stěžejek a je to (a stejně snadné je také sundání). Můžete tak bez problému vyměňovat řemínky každé ráno, než jdete do práce, což u UltraFitu fakt nejde. Nehledě na to, že Garmin nenabízí barevná provedení, takže vlastně není důvod řemínky střídat. Jedině tehdy, když byste chtěli mít jeden den nylon a další den barevný silikon (což je ale můj případ).

Nové provedeni UltraFitu však usnadňuje sundávání ze zápěstí, protože stačí povolit jen jeden suchý zip, zatímco u starého jste zpravidla museli povolit sucháče na obou koncích - jinak se hodinky nepřetáhli přes zápěstí. A to samé platí pro nasazování. Zkrátka novější řemínek je v tomto ohledu o dost lepší, už jen proto, že má silnější suchý zip, což je mimo jiné poznat při protahování otvorem za stěžejkou. Navíc se nemůže stát, že by se oba konce v případě útlého zápěstí potkaly (a to bylo u staršího provedení celkem běžné), protože jeden je na vnitřní straně, druhý na vnější.

Nepřehlédněte: Řemínky a standardy: QuickFit, QuickRelease, UltraFit a další. Různé hodinky mají různá provedení

Hodinky sedí jako ulité

Moje hodinky Fénix 7X Pro v titanovém provedení váží s nylonovým UltraFitem 69 gramů, samotné tělo 62 gramů - a tedy řemínek má 7 g. Přitom s originálním silikonovým řemínkem mají hodinky 90 gramů, v tomto případě má řemínek 28 gramů. To je fakt velký rozdíl. Fénix 7X Pro tak váží s nylonem tolik, co Epix 47 mm se silikonem - také 70 gramů.  

Když jsem si tak poprvé Fénixy 7X Pro s nylonovým páskem nasadil na ruku, byly pocitově fakt lehčí. Navíc se mi na ruce ani nepohnuly, což se mi u silikonu nikdy úplně nedařilo vyladit. Dírky na řemínku mají určitou vzdálenost, takže v jedné pozici jsou buď moc utáhnuté, zatímco ve vedlejší stále ještě volné. A právě tato „volnost" a pohyb hodinek na ruce vytváří dojem, že jsou těžší. To se s UltraFitem nestane, řemínek utáhnete přesně tak, aby hodinky dobře seděly a současně nebyly příliš napevno. 

Nylon je také příjemnější na kůži a zdá se mi, že se zápěstí pod ním tolik nepotí. Na druhou stranu potíž nastává tehdy, když jdete do vody - ať už plavete nebo se jen jdete vysprchovat. Zatímco silikon oschne v podstatně okamžitě a případně si můžete hodinky sundat a řemínek otřít, u nylonu musít počkat, než vyschne - a to trvá zhruba hodinku. V létě je to možná osvěžující, ale teď na podzim je mokrý a studený řemínek spíše nepříjemný. 

 

Pohodlné, ale nesnadná výměna

Když bych měl shrnout svoje pocit z UltraFitu, tak jsou veksrze pozitivní. Hodinky jsou s tímto páskem na ruce jednak objektivně, jednak i pocitově lehčí. Lépe také najdete pozici, kdy jsou hodinky dostatečně utáhnuté, aby se při aktivitě nehýbaly, ale současně nebyly moc natěsno. A to díky suchému zipu, který není omezen dírkami řemínku. A celkově vzato mi nylon na ruce přijde příjemnější než silikon, navc nevznikají nepříjemné otlaky na kůži.

Poněkud mi však vadí nesnadnost sundávání řemínku v případě, že si chci dát jiný - silikonový. Navíc, když chci řemínek vrátit zpět, vždy musím přemýšlet, jak ho vlastě nasadit - která stěžejka je první, zda horem nebo spodem a jak orientovat suchý zip. Při několika prvních instalacích jsem si musel pomocí videem na Youtube - naštěstí Garmin takové video pro BFU natočil, takže pohoda (viz níže). 

Naštěstí ve chvíli, kdy si pořizujete UltraFit, asi moc nepočítáte s tím, že byste jej často měnili za jiný. Já jsem ale specifický případ, silikonových řemínků mám celou řadu a měním je i několikrát týdně. A to s UltraFitem tak nějak nejde. 

A ještě jednu nevýhodu řemínek má - není kompatibilní s držákem na kolo. Prostě jsem nepřišel na způsob, jak jej dát na držák, aniž bych musel vytáhnout jeden konec a zase jej zasunout zpátky. Čili pokud máte hodinky jako primární na kolo, UltraFit není řemínkem pro vás. Zde se daleko více hodí právě klasický silikon. Anebo nylonový s běžným „zámkem“ - i takové jsou.

Plusy 

  • velmi, velmi lehký
  • na zápěstí pohodlný
  • možnost utáhnout přesně dle potřeby 

Minusy

  • nesnadnost instalace
  • mokrý řemínek dlouho schne

Cena: 990 Kč
Průměr: 20 mm, 22 mm a 26 mm
Řemínek UltraFit 26 zapůjčil k testu obchod Pulsmetry.cz.


Tip: Existuje samozřejmě celá řada neoriginálních alternativ v cenách od sta korun, stejně jako u silikonových řemínků (kterých mám hned několik). Další nylonové řemínky, originální i neoriginální, jsem otestoval posléze.


Diskuse k článku (22)
Tagy: