Recenze Fénix 7X Pro: Tréninkové funkce, aktivity venku i uvnitř, datová pole, snímače, GPS a správa map (3.)

24.7.2023
Zásadní výhodou velkých Fénixů je možnost zobrazit sedm a osm datových polí. A také větší mapa, než jakou nabídnou menší modely. Co všechno umí hodinky při aktivitě měřit a jaké mají tréninkové funkce? Třetí část recenze
Aktivita v plavání v bazénu

Oproti volnému plavání měří aktivita plavání v bazénu jednotlivé délky a od nich odvozuje vzdálenost. při odpočinku je displej černý, při plavání pak bílý


Hodinky Fénix 7X Pro nepřináší nikterak zásadní novinky - v podstatě jen silnější svítilnu a nový optický senzor. A všechny nové „softwarové“ funkce se postupně objeví i ve starších modelech F7. Shodná je také výdrž, fyzické provedení či design. Vylepšen byl ale trochu displej, aby byl kontrastnější v interiéru, a silnější je svítilna.

V předchozích kapitolách jsem se věnoval novinkám, provedení a cenám, displeji a ovládání či základním fitness a sportovním funkcím a metrikám.

Nepřehlédněte části recenze:


Pokročilý trenér

Některé aktivity jako je jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. Pokud si tedy vyberete nějaký trénink, můžete si jej jednak projít „naprázdno“, jednak cvičit podle jednotlivých cviků. Praktické. 

Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si vybrat, uložit trénink do svých tréninků a pak odeslat do hodinek. Následně si pak před startem patřičné aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Samozřejmě je možné spustit aktivitu i bez přednastaveného tréninku, pak se třeba u jógy nebo pilates měří jen délka a tep během aktivity. U aktivity Síla se počítají jednotlivé série, u každé si můžete měnit hmotnost a počet opakování, pokud je hodinky nezměří správně.

Čtěte dále: 

Pokud spustíte aktivitu Běh, zobrazí se vám před startem samotné aktivity doporučený trénink a současně i předpokládaný přínos pro tréninkovou zátěž, stejně jako slovní zdůvodnění, proč právě takový trénink. Doporučený trénink se zobrazuje i v Ranním reportu a v kalendáři. Bere v potaz vaši připravenost k tréninku, a tedy stres, spánek, VST – například když se špatně vyspíte, je navrhovaný trénink jen velmi lehký apod.

Kalendář pro závodníky

Pokud často absolvujete závody, potěší vás Závodní kalendář – i když lepší překlad by byl Kalendář závodů. Ten sdružuje všechny závody, které si v deníku Connect vložíte do kalendáře. A ty pak přehledně ukazuje právě v tomto doplňku – countdown a počasí v místě závodu v daný den. V deníku si ke každému závodu můžete zadat vzdálenost, obrázek, a dokonce nahrát GPX s profilem trasy. 

Daleko zajímavější jsou ale zmíněné doporučené tréninky, které hodinky navrhují na základě blížících se závodů a cílům, jež jste si v nich nastavili – zejména pro běh. Pokud si tak dáte do kalendáře třeba maraton, upraví se tréninkové plány podle něj. Podle vašeho aktuální VO2max hodinky také odhadnou, za jak dlouho byste mohli závod dokončit. Pokud jsou uložena GPX trasa, budou hodinky v odhadu přesnější, protože budou znát i stoupání a klesání na trase závodu.

Stejně tak váš „trenér“ navrhne odpočinek, pokud se sníží vaše připravenost k tréninku na základě špatného spánku, nízké noční VST a dalších ukazatelů. Můžete si dokonce zadat více závodů a jeden označit jako primární – a k tomu bude směřovat vaše hlavní příprava. Čili tréninkový plán bude navržen tak, aby reflektoval více událostí. Události ale nemusí být jen závody, ale třeba i vaše cíle – například uběhnout 5K za 25 minut. Zkrátka možností je celá řada.

Jedeme či běžíme

Hodinky nabízejí velmi široký seznam aktivit, které dokáže nějakým způsobem – alespoň částečně změřit. A nová generace F7 Pro nabízí ještě o třicet sportů více než původní Fénixy, mě potěšilo například bruslení. Já používám hodinky pro měření standardních aktivit jako cyklistika, chůze, běh, kardio, síla, plavání v bazénu a ve volné přírodě a v zimě lyžování a bruslení.

Hodinky mají plnou podporu měření běžecké i cyklistické dynamiky, a to všechno dokážou při aktivitě zobrazit. Cyklistickou dynamiku neotestuji, protože nemám měřiče výkonu v pedálech (ale i na ně se chystám), ale běžeckou dynamiku jsem krátce vyzkoušel a opravdu ze zápěstí funguje. 

Čtěte dále:

A jaké jsou ty nové aktivity a sporty? Basketbal, Volejbal, Pozemní hokej, Lední hokej, Fotbal, Americký fotbal, Lakros, Rugby, Ultimate frisbee, Kriket, Softball, Lední bruslení, Inline bruslení, Střelba z luku, Off road (auta), Jízda na divoké vodě, Kajak, Box, MMA, Šnorchlování, BMX, Motokros, Stolní tenis, Squash, Raketbal, Badminton, Platformový tenis, Ježdění na čtyřkolce, Motocykl, Sněžný skútr, OCR závod. 

A co všechno umí změřit hodinky během aktivity z tréninkových metrik? 

  • VO2Max (i pro cyklistiku, se snímači výkonu)
  • Tréninkový efekt
  • Tréninková zátěž
  • Laktátový práh
  • FTP (pro jízdu na kole, se snímači výkonu)
  • Dynamika běhu (i ze zápěstí)
  • Výkon (pro běh ze zápěstí, se snímači výkonu i pro cyklistiku)
  • Výdrž (stamina)
  • Doba regenerace
  • Frekvence dýchání

Tip: Co všechno umí změřit hodinky Garminu? Od srdečního tepu až po výkon a laktátový práh

Fénixy dostaly nedávno novou úvodní obrazovku, která se podobá Forerunnerům – už se po spuštění aktivity neukazují přímo datová pole, ale jakýsi mezikrok. Tlačítkem nahoru se pak dostanete do nastavení aktivity, tlačítkem dolů si pak zobrazíte datová pole. Nechybí odhad výdrže v hodinách podle nastavení GPS/SatIQ apod. U venkovních aktivit je nalezení GPS signálu skoro okamžité a funguje často i v místnosti, takže když vyjdete ven, už jste nachystaní vyrazit. 

Možnosti datových polí

Standardem transreflexního displeje MIP při aktivitě je zobrazení černého textu na bílém pozadí, ale jde to nastavit i inverzně jako na AMOLED – bílá na černé. Přijde mi ale, že černá na bílé je čitelnější a kontrastnější, hlavně na slunci. Maximem je zobrazení osmi datových polí, na displej o velikosti 1,4“ se osmička krásně vejde. Já používám na první obrazovce sedm polí s jedním centrálním, na další pak osm, kde mám sekundární data. 

Pokud máte problém se zrakem anebo více datových polí nepotřebujete, můžete si nastavit i méně – mě se líbí rozložení pěti datových polí, kdy je jedno „centrální“. Nebo klasickou čtyřku do kříže, možností je ale celá řada a každé rozložení má něco do sebe. Jiné mám u kardia, jiné v posilovně, na kole či při plavání. Není ale problém doinstalovat externí datová pole, která umí i více dat. 

 

 

Z datových polí u běhu lze volit tato:

  • vlastní data (až osm datových polí, nespočet položek)
  • zóny tepu (grafické zobrazené aktuálního tepu v zóně)
  • dynamika běhu (jen jedna obrazovka, Fénixy mají dvě)
  • stamina (výdrž)
  • výkon při běhu 
  • virtuální partner (aktivita proti uložené aktivitě nebo nějakému cíli)
  • mapa 
  • kompas
  • nadmořská výška (graf průběhu)
  • hodiny (vč. stavu nabití baterie)

Dále lze nastavit tyto možnosti:

  • alarmy (například na příliš vysokou tepovku)
  • automatická pauza při zastavení (nebo zpomalení na určitou rychlost)
  • automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti)
  • výběr map a nastavení trasování 
  • tlačítko Lap (standardně zapnuto)
  • metronom (frekvence, zvuk, vibrace) – pro běh
  • běžecký výkon – zda se má měřit výkon ze zápěstí
  • segmenty 
  • sdílení tepové frekvence 
  • ClimbPro
  • 3D vzdálenost a 3D rychlost
  • vlastní hodnocení (na konci aktivity můžete přidat hodnocení úsilí a pocitů)
  • ovládání dotykem (zapnout či vypnout)
  • zaznamenávat teplotu (standardně vypnuto)
  • režim napájení 
  • typ satelitních přijímačů

Výhodou je přítomnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Zatímco u cyklonavigace Edge 1040 s velkým dotykovým displeje je to zbytečné, u malých hodinek se možnost nastavení z mobilu hodí – je to pohodlnější. 

Grafické detaily aktivit

Po ukončení aktivity se zobrazí velmi povedený grafický přehled, který je posléze přístupný i z historie. Základné údaje o aktivitě jsou vyjádřeny grafem, pokud to jde, případně v hezké grafické formě – jednotlivými obrazovkami s grafy můžete rolovat nahoru a dolů. Dříve byly jednotlivá data přístupná samostatně z menu a musela se zvlášť načítat. Tento pohled tu zůstal a je použit pro aktivity, které se do hodinek uloží skrze synchronizaci Physio TrueUp.

Po základním souhrnu se vzdáleností, rychlostí či tempem a mapou, pokud šlo o outdoor aktivitu, následuje průběh nadmořské výšky, rychlosti/tempa, tepové frekvence, graficky vyjádřené zóny tepu, případně výkonu, tréninkový efekt a zátěž. Nutno říct, že tento přehled je moc povedený a něco podobného mi na Fénix 6X chybí.

Tip: Souhrn aktivity běhu a jízdy na kole: Rozdíly mezi hodinkami Forerunner 955 a Fénix 7/Epix

Snímače, na jaké si jen vzpomenete 

Samozřejmostí je možnost připojit všechna možná čidla, a to jak ANT+, tak Bluetooth. Já používám hrudní pás, snímač rychlosti a kadence. Z dalších to jsou například wattmetry v pedálech, externí teplotní čidlo či ovládání akční kamery. Čím více senzorů je při aktivitě připojeno, tím mají hodinky logicky větší spotřebu. 

Co mi ale vadí, je nemožnost importovat senzory z jiných hodinek, resp. senzory zaregistrované v aplikaci Connect. Přitom na Edge to funguje bez problému. Mám tři hrudní pásy a šest snímačů rychlosti. A než to všechno naláduju do nových hodinek, je to docela peklo. U Edge se to stane už při úvodním nastavování automaticky či kdykoliv později na vyžádání. 

Z interních senzorů je tu pak samozřejmě již dříve zmíněný optický snímač, a to dokonce 5. generace. Ten je chráněn zespodu sklem, a navíc má zvýšený okraj, který znesnadňuje poškození v případě, když hodinky pokládáte na stůl nebo jiný povrch. Kromě toho zabraňuje problikávání diod, když jsou hodinky na ruce; to bylo dříve v noci celkem rušivé. 

Nově má šest diod pro měření tepu, čtyři pro zjišťování okysličení krve zůstaly. V režimu hodinek jsou aktivní dvě diody pro měření tepovky, při aktivitě pak všech šest. Více diod je přesnějších zejména při rychlých změnách tepu, což jsou zpravidla intervaly. A majitelé nových modelů, s nimiž jsem v kontaktu, toto potvrzují. Moje aktivity nejsou založeny na rychlých změnách tepovky, takže u mě je celkem jedno, zda mám pětku, čtyřku nebo dokonce trojku (Fénix 6X). 

Nechybí barometr, akcelerometr, gyroskop a teploměr. Ten ukazuje stejnou teplotu jako na FR 265 a jako na Epixech, což mě celkem uspokojuje. Je to lepší než snímače teploty modelů Edge, které jsou méně přesné a mají větší rozptyl. 

Výrazně přesnější GPS 

Celá řada Fénix 7 Pro podporuje možnost používat při aktivitě duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi to opravdu pomáhá, zejména v lese nebo údolí.

Kromě GPS umí hodinky přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. Už to ale ní tak, že byste si vybrali například GPS+Glonass nebo GPS+Galileo, ale aktivují se rovnou všechny systémy. To má samozřejmě to má vliv na spotřebu. Duální GPS je pak k dispozici jen ve spojení s ostatními systémy; prostě je zapnuto vše. V tomto případě „žerou“ hodinky nejvíce. 

Důležitou funkcí je pak SatIQ, inteligentní přepínání satelitních přijímačů. Místo výběru konkrétního přijímače (GPS, všechny systémy, všechny systémy a multiband GPS) se nastaví automatika. Ta provádí na základě síly signálů jednotlivých systémů výběr nejlepší varianty. Když je signál dobrý, přepne jen na GPS, když je slabý, zapne všechny systémy a případně i multiband. 

Při jízdě na kole mám zapnutou jen GPS, snímač rychlosti pohlídá, aby se změřila správná vzdálenost. Ale třeba u běhu nebo chůze se hodí nastavení Automatický výběr (SatIQ), který pomůže v lese a nepřehledném terénu. Také při plavání ve volné vodě se více systémů hodí. 

Čtěte dále: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X 

Mapy a správce map

Všechny mapové modely hodinek, které byly poprvé uvedeny v loňském a letošním roce (2022 a 2023), úplně jinak pracují s mapami v paměti než dříve. Už zde nejsou přednahrané regiony, které můžete následně pouze aktualizovat, ale můžete si do paměti nahrát topo mapy celého světa. A když dojde místo, libovolnou mapu lze smazat, a to nejen přes aplikaci Express v počítači, ale můžete si mapy stáhnout také přímo z hodinek přes Wi-Fi.

Všechny modely Fénix 7 Pro mají 32 GB paměti, takže se do ní vejde více než jen mapa Evropy. Ta zabírá lehce přes 13 GB, takže se bez problému vejde i mapa USA a další. U starší řady Fénix 7 měly základní ocelové modely jen 16 GB, a tam byl s místem už docela problém. S hodinkami dostanete také kupon na mapu TopoCzech v5, kterou si nainstalujete přes aplikaci Express z počítače. Ta jediná se nedá dohrát přes Správce map, což může být problém, pokud používáte třeba Linux. 

Nepřehlédněte: Jak spravovat mapy přímo v hodinkách a z aplikace Express v počítači

Ovládání a zobrazení mapy

Asi největším přínosem dotykového displeje je výrazně snadnější ovládání mapy. Bez dotyku (například FR 945 nebo Fénix 6) musíte nejprve do menu, poté zvolit Posunout/Zvětšit a pak tlačítka nahoru a dolů měnit měřítko, a když chcete mapu posunout, musíte tlačítkem Start přepnout na vertikální či horizontální posun. Je to krajně nepohodlné a nepraktické. 

S dotykem oproti tomu můžete mapou posunovat stejně jako na mobilním telefonu, ikonami plus a minus zmenšovat a zvětšovat měřítko, poklepání pak mapu přiblíží a současně se mapa posune na místo, kam jste poklepali. Jednoduchým klepnutím pak přesunete terčík, podržením vyberete místo v okolí terčíku (pokud je cíl nejednoznačný) a pak můžete polohu buď uložit nebo spustit navigaci. S displejem o velikosti 1,4“ je to určitě lepší než na menších modelech Fénix 7 či Forerunner 955. 

Pokud si mapu nastavíte jako datovou obrazovku u aktivity, můžete na ni umístit dvě datová pole, například rychlost a vzdálenost. Čitelnost je slušná, i na složitějších mapových podkladech. Já tu mám vzdálenost a tepovku (u chůze hodiny), ale lze si sem dát v podstatě cokoliv. Datová pole jsou umístěna tak, aby nevadil případný navigační řádek s instrukcemi. 

Novinkou je pak možnost přidat další dvě mapová rozložení. První rozdělí obrazovku na dvě části, v levé jsou tři datová pole (na černém nebo bílém pozadí) a vpravo je pak mapa – poloviční, ale většinu času může stačit. Zvlášť, pokud jen sledujete naplánovanou trasu. Druhou možností je zobrazení šesti datových polí okolo mapy v kruhu – podobně jako solární kroužek na Fénixech. Data jsou hodně malá, ale na velkých Fénixech to ještě jde. Při jízdě na kole si nedokážu představit, že na ty blechy uvidím, ale při chůzi to je celkem na pohodu. 

A ještě jedna mapová novinka tu je – stínování neboli reliéf. Jde o jakési 3D zobrazení mapy, které zpřehledňuje orientaci, mapa není tak plochá. Platí to pro topo mapy od Garminu, u Topo Czech nikoliv. Tam jsou ale vrstevnice, které jsou pro orientaci ohledně kopců daleko lepší. Ale i tak hezčí stínované vykreslení mapy kvituji, užil jsem si jej v Rakousku, kde Topo Czech samozřejmě nefunguje. 


V poslední kapitole si přečtete něco málo o navigaci, obchodu Connect IQ, přehrávání hudby, vestavěné svítilně, správci napájejí a profilů napájení, výdrži a nabíjení a najdete zde i finální shrnutí


Diskuse k článku (0)