Srovnání: Hodinky Epix Pro 51 mm vs. Fénix 7X Pro: Design, hmotnost, AMOLED vs. transreflexní MIP (1.)

9.11.2023
Stejné tělo. Stejný design. Stejné funkce. Ale přesto úplně jiné. Zásadním rozdílem jsou tu displeje, každý z nich má svoje příznivce i odpůrce. Jak moc se tyto hodinky liší a jak dlouho vydrží? (aktualizováno)
Epix Pro 51 mm vs. Fénix 7X Pro

Na přímém slunci jsou displeje obou hodinek čitelné podobně, ale z některých úhlů Fénix 7X přece jenom vede


Tip: V druhé části recenze najdete řadu dalších srovnávacích fotek, tentokrát především z venkovního prostředí.


Garmin na konci května uvedl novou mezigeneraci hodinek, a to po roce a čtyřech měsících od příchodu původních modelů na trh. Zatímco novinek u řady Fénix 7 není moc, Epix překvapil daleko více – nyní je dostupný ve třech velikostech stejně jako Fénixy. Zde je o naprosto zásadní inovací, která zpřístupňuje tyto AMOLED hodinky daleko širšímu okruhu uživatelů. Epix 42 mm pro dámy, Epix 51 mm pak pro pány. A střední model pro všechny. 

Všechny Epixy a Fénixy v řadě Pro nyní už mají také svítilnu a také optický snímač páté generace. Ten podporuje měření EKG, ale zatím jen v USA a několika dalších asijských zemí; v Evropě zatím tato funkce není schválena. Novinky jsou zhruba o deset procent dražší než původní hodinky, které se od nových kromě výše uvedeného nikterak neliší. 

Tip: Měření EKG: Praktický test na hodinkách Fénix 7X Pro

Všechny funkce, které byly s řadou Pro uvedeny, totiž dostaly posléze také starší modely Fénix 7 a Epix (nikoliv ale Fénix 6). Čili pokud máte tyto hodinky nebo je plánujete koupit, o nic vlastně nepřijdete – až na tu svítilnu a optiku, ale u té optiky vám to líto být nemusí, snímač je sice podle Garminu přesnější, ale nikterak zásadně. 

Řada Pro přišla s těmito novinkami:

Tip: Kompletní přehled: Všechny funkce, které hodinky Fénix 7 a Epix získaly od uvedení na trh. A že jich je...

Tak za kolik?

K testu jsem měl k dispozici oba největší zástupce, a sice Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro. Sami vidíte, že název Epix Pro 51 mm není nikterak zvlášť atraktivní, je škoda, že tu nemáme Epix Pro S, Epix Pro a Epix Pro X, tedy analogii s Fénixy. Jak Epixy, tak Fénixy, se nabízejí v ocelové verzi se sklem Gorilla Glass DX a safírové v titanu – luneta a dýnko. Samotné tělo je z tvrzeného polymeru. Fénixy jsou automaticky prodávány jen se solárním nabíjením.

Skvělé je, že zatímco u původních modelů měly ocelové verze jen 16 GB paměti a neměly duální GPS, dnes jsou všechny Epixy Pro a Fénixy Pro vybaveny stejně – tedy 32 GB a duální GPS. Pokud tedy opravdu nechcete safír (kvůli vyšší míře odlesků), nepřicházíte o žádnou funkci. To mě u předchozích docela štvalo, protože nacpat mapy do 16 GB už je dnes skoro nemožné – jen Evropa má okolo 13 GB. 

Stejně jako dříve i u aktuálních modelů jsou Epixy dražší a Fénixy levnější. Základní Fénixy 7X Pro stojí 22 490 Kč, safírové pak 24 990 Kč. Epixy 51 mm s Gorillou přijdou na 24 990 Kč a safírové pořídíte za 26 990 Kč. A to už je fakt hodně. Menší modely jsou plus minus o dva tisíce levnější. A původní Fénixy 7X v safíru pak seženete běžně za dvacet tisíc, pokud vůbec. Garmin starší modely již vyprodává.  

Řada Fénix 7 Pro

  • Fénix 7S/7 Solar - 19 990 Kč 
  • Fénix 7S/7 Sapphire Solar - 22 490 Kč (20 490 Kč)
  • Fénix 7X Solar - 22 490 Kč
  • Fénix 7X Sapphire Solar - 24 990 Kč (22 990 Kč)

Řada Epix Pro

  • Epix Standard 42/47 mm - 22 490 Kč
  • Epix Saphhire 42/47 mm - 24 990 Kč (22 990 Kč)
  • Epix Standard 51 mm – 24 990 Kč
  • Epix Saphhire 51 mm - 26 990 Kč (24 990 Kč)

Hodinky byly k testu zapůjčeny obchodem Pulsmetry.cz. V závorce uvedena cena hodinek v tomto obchodě. 

 

Podobné, ale přece jiné

Ačkoliv mají hodinky stejné tělo, liší se v použitém displeji a solárním nabíjení. A to má zásadní vliv na design a celkový pocit z hodinek. Zatímco na Epixech je displej umístěn hned pod krycím sklem, na Fénixech je zapuštěný více pod jeho úroveň. Rozdíl pak zvýrazňuje celkem široký solární kroužek s měděným nádechem, který působí většinu času docela rušivě a opticky displej zmenšuje. Když si dám Epixy a Fénixy vedle sebe, vždy mám pocit, že Epixy mají větší displej.

Možná je to dáno i barevným provedením, Epixy jsem měl na test v klasické tmavě šedé (Carbon Gray) s černým řemínkem, navíc okolo displeje je tenký černý proužek tam, kde mají Fénixy solár – a to opticky displej naopak zvětšuje. AMOLED je totiž černější než MIP a přechod mezi proužkem a displejem není vůbec patrný – vypadá to, že displej zasahuje až k lunetě. Celkově na mě zkrátka Epixy působí lépe a je to fakt dáno absencí solárního kroužku. Mimochodem, řadu Fénix 7 Pro už bez soláru vůbec nepořídíte (důvod uvádím dále).


Recenze hodinek Fénix 7X Pro:

Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED


Epixy si můžete pořídit stejně jako původní model ve zmíněné tmavě šedé s černým řemínkem, dále s titanovou lunetou, bílým tělem a řemínkem a tmavě šedé s hnědým koženým řemínkem. Hodinky F7X Pro pak přichází kromě klasické tmavé jako Epixy s kombinací titanové lunety, světle šedého těla a řemínku v kombinaci světle šedé a oranžové. Doplňková barva je po vzoru Forerunner 965 ve vnitřní části silikonového řemínku. Třetí variantou safírového modelu je pak tmavě šedá s titanovým náramkem.

Fotosrovnání: Fénix 7/7X Pro: Tmavá nebo světle šedá? Kterou variantu zvolit? 

Na obou hodinkách se líbí konzistentní odezva tlačítek. Zatímco na starších Epixech, Fénixech 7S a Fénixech 7, které jsem měl v minulosti, se každé tlačítko chovalo jinak, mělo jinou odezvu jak hmatovou tak zvukovou, testované Epixy/Fénixy Pro jednak hezky cvaknou a hlavně každé tlačítko se chová stejně. To samé platilo třeba i pro Insticty 2X Solar a Forerunner 965, které jsem testoval nedávno. Garmin možná v letošních modelech změnil mechaniku tlačítek. Za mě palec nahoru. 

Co na to Pučmeloun?

Největší Epixy a Fénixy jsou také logicky nejtěžší, a to zejména v ocelovém provedení. V něm váží tělo Epixů 70 gramů (98 gramů včetně řemínku) a Fénixů pak 68 gramů (96 gramů vč. řemínku). V titanovém provedení si trošku polepšíte, Epixy mají 60 gramů (88 g), Fénixy pak 61 gramů (89 g). Je zvláštní, že zatímco v oceli jsou těžší Epixy, v titanu naopak Fénixy. Jasně, jde o jeden dva gramy, ale i tak. 

Nedalo mi to ale a testované hodinky jsem převážil na kuchyňské váze. Epixy Pro mají měly váze 58 gramů, Fénixy 7X 61 gramů a titanové Fénixy 6X pak 55 gramů. Orientačně jsem převážil i Instinct 2X Solar a ty mají 45 gramů, čili tolik, co uvádí Garmin. Také Epixy 47 mm vážily tolik, co uvádí výrobce - 47 gramů. A celou tu legraci zakončují Forerunnery 965, které mají pouhých 36 gramů (54 gramů i s řemínkem).

Každopádně hodinky jsou fakt těžké i v titanu. Zejména když přejdete z lehčích hodinek jako jsou Epixy 47 mm, Instinct 2X nebo Forerunner 965, je to oproti Epixům 51 mm a F7X zásadní rozdíl. Po pár dnech si sice zvyknete na vyšší hmotnost a přestanete to tolik vnímat, ale problémem zůstává to, že hodinky kvůli vyšší hmotnosti při běhu či rychlé chůzi trošku „plandají“, a to i tehdy, pokud pořádně utáhnete řemínek. Jsou také určeny pro větší zápěstí, já mám 16 cm a je to už na hraně.

Poznámka: Pátá generace optického snímače je větší než čtvrtá (a ta je větší než třetí), což znamená, že hodinky mají se zápěstím větší styčnou plochu a lépe sedí. Čili i to „plandání“ není tak výrazné jako u starších modelů jako Fénix 6X. 

Mimochodem, jak už jsem zmínil výše, stejně velké Instincty 2X Solar jsou výrazně lehčí, mají jen 68 gramů včetně řemínku a tělo samotné váží 45 gramů – tedy méně než střední Epixy. Díky tomu jsem zjistil, že mi vlastně nevadí větší velikost, ale spíše vyšší hmotnost. S Instincty problém nemám, velké Epixy a Fénixy jsou už pro mě docela cvalíci. 

Nylonový řemínek

Částečně velkou hmotnost hodinek řeší nylonový řemínek, který má v 26mm provedení jen 7 gramů. Hodinky tak váží 66 g (Epix Pro) či 68 g (F7X Pro), řemínek je navíc na ruce příjemnější než silikonový. I když samotné hodinky jsou i s nylonem stále stejně těžké, pocitově jsou na ruce opravdu lehčí.

Důvodem může být i to, že se dají „přesněji“ utáhnout. U silikonu se musíte trefit do dírek, které mají určitou vzdálenost - na jedné dírce budou příliš utažené, na jiné zase už volné. U nylonu se suchým zipem si můžete hodinky zapnout přesně tak, jak je potřeba. Jedinou nevýhodou je koupání - nylonový náramek dlouho schne.

Podrobněji: Recenze nylonového řemínku UltraFit: Nesnesitelná lehkost bytí a pohodlné nošení

Brumda nebo Čmelda?

Naprosto zásadním rozdílem mezi oběma hodinkami je použitý displej. Zatímco Fénix 7X má naprosto standardní transreflexní provedení (MIP), kde je displej aktivní neustále a při běžném osvětlení je viditelný i bez podsvícení, Epix má displej typu AMOLED. Ten standardně zhasíná a aktivuje se jen tehdy, když je třeba – gestem, poklepáním či tlačítky. U obou displejů je možno nastavit si úroveň jasu, AMOLED je díky svému provedení takřka za všech okolností jasnější. 

Druhou možností, jakou Epix nabízí, je režim always-on, což znamená, že displej svítí neustále – ale v méně jasném módu (režim „bludička“). Teprve tehdy, když si to situace vyžádá (gesto apod.) se rozsvítí na vyšší úroveň – ta se dá ovlivnit v nastavení. V noci pak, aby vám jasný displej nevadil, se zcela vypne; časy si nastavíte přímo v hodinkách nebo mobilní aplikaci.

Každopádně lze říct, že AMOLED je viditelnější za většiny podmínek, jen za slunečného počasí vede Fénix 7X, protože podsvícení nahrazuje přímo sluneční záření. AMOLED v této situaci musí svítit naplno, aby bylo něco vidět. A i tak to není ono. 

 

 

Na zmíněné chování displeje AMOLED v režimu vypnutého displeje je třeba si zvyknout. Pokud měl člověk předtím dlouho standardní MIP, co je vidět neustále, bude z nutnosti používat gesto či probouzet displej dotykem, bude zpočátku poněkud otráven. Dobře si vzpomínám na dobu, kdy jsem měl po přechodu z Fénixů na Epixech displej v režimu always-on. Jenže to se zásadně podepsalo na výdrži. 

A tak jsem displej vypnul a po čase přišel na to, že mi to vlastně nevadí. Gesto funguje spolehlivě a je jen málo situací, kdy musím displej probouzet dotykem. Popravdě, probouzení displeje je jeden ze dvou úkonů, kvůli který jsem nechal dotyk aktivní. Tím druhým je pak zadávání PIN při placení hodinkami, kde je zadávání pomocí tlačítek zdlouhavé. A mezi námi, v interiéru není často vidět ani na (safírové) Fénixy, takže probouzení (podsvícení) je nutné i u nich. 

Čtete dále: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

Vylepšení pro Fénixy

Garmin každopádně vyslyšel výtky k čitelnosti a viditelnosti dat na displeji MIP a v řadě Fénix 7 Pro přidal několik vylepšení, které pomáhají čitelnosti displeje především za horších světlených podmínek. Jednak provedl úpravy na úrovni pixelů, jednak zlepšil efektivitu podsvícení. Hodinky jsou tak při vyšším jasu displeje úspornější. Navíc se objevila nová funkce automatického podsvícení, která reguluje jas na základě okolního světla.

Není tu ale čidlo jako na Epixech, Fénixy k tomu využívají solární panely, které jsou na světlo citlivé. A to je důvod, proč už nové Fénixy nejsou nabízeny bez solárního nabíjení. Nefungovala by totiž tato automatika. Dedikované čidlo by možná bylo lepší, ale je otázkou, zda je možná zástavba do hodinek - tam, kde mají Epixy čidlo, mají Fénixy solární kroužek. 

Bohužel nemám možnost přímého srovnání čitelnosti displeje se starší generací, jen s Fénix 6X Pro Solar, což není úplně ono. F6X Pro mám totiž ve verzi s Gorilla Glass DX a F7X Pro se safírem, takže míra odlesků skla není totožná a srovnání by nebylo fér. Fénix 6X pro Solar jsou totiž čitelnější v jakékoliv situaci, ať už doma nebo venku. Nicméně srovnání provedl DC Rainmaker a tam je určitý posun ve prospěch F7X Pro (oproti F7X) opravdu patrný, alespoň dle fotografie v jeho recenzi

Jenže i když se Garmin snaží, jak chce, skrze odlesky safírového skla je čitelnost hodinek F7X Pro v interiéru stále mizerná. A když srovnávám s Epixy, prohrávají Fénixy zcela jednoznačně v interiéru, ale i kdekoliv ve stínu nebo tam, kde nesvítí slunce. Co ale může pomoci, je právě vylepšené podsvícení, pocitově je displej v interiéru vidět lépe než dříve - alespoň co si pamatuji z testu Fénix 7S Saphhire. Myslím, že každý si svoje optimální naladění najde sám.

Tip: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. Ale funguje to?

Když barvy, tak pořádné 

Tak jako tak, AMOLED nabídne o řád lepší uživatelský zážitek, a s tím Fénixy prostě nic neudělají. Jasnou výhodou AMOLEDu je totiž podání barev, které jsou jednak velmi živé, jednak doslova září. A nejen to, displej Epix zobrazí 65 tisíc barev, zatímco MIP displej jen 64 – to je stejné jako u řady Fénix 6. Kromě toho má AMOLED výrazně vyšší kontrast, černá je fakt černá, bílá je zářivě bílá. U Fénix 7 jsou barvy velmi mdlé, černá není černá atd. Je proto jasné, že displej hodinek Epix na první pohled překonává displej Fénix 7X.

Při sportovní aktivitě ale těch pár barev Fénixům bohatě dostačuje. Stejně tak při běžném používání nikterak nevadí nízký kontrast – když není možnost přímého srovnání, člověk ani neví, o co přichází. To samé platí pro zobrazení mapy, ani zde nízký počet barev není třeba řešit, protože mapa potřebuje jen pár základních odstínů – důležitá je hlavně přehlednost. Ale stále platí, že jakmile uvidíte vedle Fénix 7X displej Epixů, je vidět markantní rozdíl. 

Parádní rozlišení displeje 

A tento rozdíl je dán nejen barvami, ale také rozlišení displeje. Zatímco Fénix 7X má jen 280 bodů, Epix nabízí 454 pixelů – stejně jako Forerunner 965. Fénixy tak mají hustotu bodů 200 ppi, zatímco Epixy 324 ppi. Fénix 7S má rozlišení 240 bodů, Fénix 7X pak 280 bodů – vždy jde ale o stejnou hustotu bodů, tedy 200 ppi. Epixy 42 mm pak nabídnou 390 pixelů a Epixy 47 mm 416 pixelů. 

Vyšší rozlišení hodinek Epix je hodně znát, jak v menu, kde jsou výrazně jemnější fonty textů, tak v grafice, ale hlavně na mapě. Ta je schopná na stejném rozsahu zobrazit podstatně více detailů, takže není třeba tolik zoomovat, a tedy měnit tak často měřítko. Při stejném měřítku tak Epix vykreslí více tras, cest či popisků. Pro srovnání, stejnou úroveň detailů ukáže Epix při měřítku 200 m, zatímco Fénix až při měřítku 120 m – při stejné úrovni detailů uvidíte menší kus země. 

Právě vyšší rozlišení displeje je jeden z argumentů pro Epix, tedy pokud často běháte nebo chodíte podle mapy. Co se týče zobrazení dat, přijde mi to stejné – tam vyšší rozlišení nikterak nepomáhá. Jak Epixy, tak Fénixy umí zobrazit až osm datových polí, stejně jako různé grafy. Jen na Epixech mají grafy hezčí barvičky, ale to je samozřejmě jen kosmetika. 


V druhé kapitole se věnuji datovým polím, safírovému sklu, čitelnosti displeje při aktivitě, svítilně, výdrži a rozhodování, které hodinky vybrat


Diskuse k článku (8)