První dojmy: Odolné hodinky Instinct 2X Solar pro outdoorové aktivity s pořádnou výdrží
Hlavní záložky
Znáte ten pocit, když jezdíte v moderním autě, máte všechny asistenční systémy, automatickou převodovku s hybridním pohonem, velký displej multimediálního displeje a najednou si přesednete do Fabie staré dvacet let? Tak přesně to jsem zažíval, když jsem relativně malé a lehké hodinky Epix a Forerunner 965 nahradil za Instincty ve svém největší a nejnovějším provedení – Instict 2X Solar.
Tip: Odolné hodinky Instinct 2X s větším průměrem, výrazně delší výdrží a svítilnou po vzoru Fénix 7X
Retro digitálky?
Aby ten šok nebyl tak velký, zmíněné hodinky s AMOLED displejem jsem několik dnů před tím, že Instincty dorazily, zavřel do šuplíku a nasadil svoje staré Fénix 6X Pro Solar. Ty mají stejnou velikost, podobné provedení a obyčejný transreflexní displej. I tak ale byly první chvíle s Instincty celkem náročné. Displej je nejen malý – odpovídá velikosti Forerunner 255S, navíc není kruhový a je černobílý. Je to vůbec poprvé, co mám na ruce hodinky s černobílým displejem.
Velká recenze: Tři roky na ruce aneb Stále skvělé hodinky Fénix 6X
To by mi vlastně ani tak nevadilo, když nejsou mapy, jsou mi barvy celkem jedno. Ale to hrubé rozlišení, které je horší než na Forerunnerech 45 a 55, to už byl větší nářez. Připadal jsem si jako digitálkami, které přišly po revoluci a které měl u nás ve škole každý. Zvykat si člověk bude i na sekundární kruhový displej v pravém rohu, který zobrazuje dodatečná data jak při aktivitě, tam v menu nebo v režimu hodinek.
Právě tento typ displeje a jeho provedení bylo důvodem, proč jsem tuto řadu od jejího uvedení na trh v roce 2018 ignoroval. Prostě jsem měl za to, že to nejsou hodinky pro mě. Tehdy ještě celkem slabá výdrž, která se nemohla rovnat s mými Fénixy 6X, provedení bez map a malý displej vzhledem k celkové velikosti hodinek, to nebylo nic, co by mě lákalo.
Tip: Původní odolné hodinky Instinct: s černobílým displejem, ale velkou odolností
Fénixy to nejsou, ale ta cena!
Tyto hodinky jsou zkrátka určeny pro jiné uživatele, než je běžná mainstreamová skupina. Mají v podstatě všechny funkce, co Fénixy, ale jsou omezující v jejich zobrazení a použitelnosti. Hlavním rozdílem je právě „zobrazitelnost“ – vše vypadá, jako byste měli Ferrari, ale někdo vás chytnul za nárazník a nedovolil se vám rozjet více než na padesátku. Na druhou stranu toto úsporné provedení umožňuje hodinkám nízkou hmotnost a současně solidní výdrž.
A hlavně: okolo hranato-kulatého displeje zbylo více místa pro solární „panely“, takže hodinky mají výrazně účinnější dobíjení než Fénixy, a to včetně Endura 2. Kromě této plochy má solární vrstvu i krycí sklo – Power Glass, takže hodinky by měly pochytat tolik slunečního záření, že nabídnou nekonečnou výdrž v režimu hodinek. Na to jsem fakt zvědavý, protože přichází léto a sluníčko je už hodně vysoko a svítí dlouho.
Když to shrnu, mám na ruce hodinky, co jsou velmi dobře funkčně vybavené, nabídnou hodně funkcí a možností, mají skvělou výdrž (bez soláru sice horší než F7X, ale zase jsou o dost lehčí), mají odolné provedení, které vydrží více než povrchová úprava titanu na Fénixech, nechybí svítilna o síle Endura 2 a co je parádní, je cena: 10 990 Kč, tedy plus minus polovina F7X.
A jaké jsou tedy souhrnně novinky modelu 2X?
- zvětšený displej na 27×27 mm
- větší pouzdro - 50 mm
- větší plocha solárních panelů - o 50 %
- šroubky v lunetě (po vzoru Fénix 6X)
- výrazně větší výdrž a efektivita solárního dobíjení vč. zisku (v luxech) solárního dobíjení po vozoru Fénix 7
- duální frekvence GPS
- baterka - červená a bílá, u taktického provedení i zelená
- připravenost k tréninku
- ranní report
- nové aktivity
Zajímavé je, že Ranní report se na chvíli ve starších Instinctech objevil, ale záhy v dalším firmwaru zmizel. Garmin zjevně chce, aby nejvyšší model 2X měl něco navíc. Zkrátka Instinct 2X není jen větší Instinct 2, má vylepšený hardware i firmware. Ono je to logické, mezi uvedením dřívějších modelů a I2X je to přece jen už skoro rok a půl.
Především pro outdoorové aktivity
Pokud nepotřebujete mapy a zářící barvy na displeji, Instincty by vás měly uspokojit. A to včetně nabídky aktivit včetně všemožných outdoorových jako lezení venku i uvnitř, boulderingu, boxování, lyžování, jízdě na kajaku, fotbalu, hokeje, sportů s raketou, prostě fakt jsem tu našel vše, co mě napadlo, a to včetně bruslení! Nechybí ani klasika – běh, kolo, chůze, HIIT, síla, jóga atd. Kéž by si tyto aktivity časem našly cestu i do Fénixů.
Když jsem tak procházel nekonečný seznam sportů, došlo mi, pro koho tyto hodinky jsou určeny především – pro milovníky všemožných „okrajových“ sportů, které se netěší takové popularitě jako běh nebo cyklistika a u kterých by ani člověk nečekal, že hodinky něco dokážou změřit. A právě proto, abyste si je někde na skále nebo v džungli nepoškodili, mají odolnější provedení než Fénixy.
Přece jen si ale dovolím kritiku: Největší provedení s lunetou 50 mm má sice větší displej než prostřední model s 45mm šířkou, ale rozlišení zůstalo stejné. A proto je zobrazení fontů a grafiky tak hrubé. Kdyby zůstalo zachováno dpi, tedy hustota bodů, bylo by to jistě lepší. Takto máme na displeji o šířce 1,1" jen 176 bodů, zatímco třeba Forerunner 255 nabídne 216 bodů. A ten rozdíl je fakt znát.
Vadí mi také pomalejší odezvy systému - už jen při listování seznamem doplňků poznáte, že Fénixy či Forerunnery jsou prostě rychlejší. To se dá ale přejít. Co ale fakt vadí, je velmi pomalé ukládání aktivit, trvá to klidně i půl minuty. To samé načtení aktivity z historie, zobrazení dat je zde skoro nekonečné. Tady by měl Garmin určitě zapracovat na optimalizaci systému.
Co chybí oproti Fénixům
Na malém displeji s nízkým rozlišením se dá logicky zobrazit také méně dat. To poznáte už na ciferníku, které jsou datově omezené. A moje oblíbené ručičkové ciferníky zde vypadají fakt podivně, takže jsem skončil u digitálního, který ale povaze hodinek stejně vyhovuje více. Líbí se mi tepovka na kulatém displeji, je krásně vidět a nestane se, že by jej ručičky zakryly, jako se mi to stává na běžných hodinkách.
Ve výpisu doplňků mě moc nepotěšilo, že není možno uspořádat jednotlivé položky do složek. Na Fénix 6X mám aspoň doplňky Můj den a Moje zdraví, které pořádku trochu pomohou, Epixech a FR 965 pak jsou zase přítomny zmíněné složky, takže na hlavní stránce mám nějakých osm složek/položek. Na Instinctech je vše v hlavním seznamu a když se chci někam dostat, znamená to hodně listování.
Nepřehlédněte: Podrobný návod: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích
Řada doplňků má pak buď grafická omezení, nebo chybějící funkce a grafy. Například u kalendáře je možno zobrazit jen aktuální den, případně zítřek (doporučené tréninky nechybí), východ a západ slunce je čistě textový, stres zobrazuje data za poslední tři hodiny a chybí týdenní graf, u spánku či VST to samé - bez týdenního grafu, jen základní přehled. U VST dokonce chybí i graf poslední noci - je zde jen přehledová úvodní obrazovka.
Také mě překvapilo, je úplně chybí menu pro nastavení budíků, odpočtu a stopek. Pokud je chci používat, musím se je přidat do rychleho menu a spouštět odsud. Ne, že by to nějak vadilo, ale je to poněkud nezvyklé a moc tomuto kroku nerozumím. Nechybí ale Zkratky, čili různé funkce si můžete nastavit na stisk kombinace nebo podržení tlačítek. A to třeba právě ty budíky.
A konečně je to Stamina, tedy potenciální výdrž při aktivitě. To, že tu tato funkce není, mě došlo až ve chvíli, kdy jsem si uložil aktivitu z Edge 1040 a právě z I2X a přišlo mi, že u Instinctů v přehledu něco chybí a dlouho jsem nemohl přijít na to, co. Faktem je, že Staminu nemají ani dražší modely jako třeba Forerunner 265. A upřímně, není to nic, co by mi chybělo.
Tip: Výdrž neboli Stamina: Jak dlouho ještě zvládnete běžet nebo jet na kole?
Pár slov k řemínku
Jak už jsem naznačil, hodinky jsou si hodně podobné s Fénix 6X a 7X, více však s F6X, protože mají šroubky přímo v lunetě, zatímco F7X v úchytech řemínku. Ten má u Instinctů stejnou šířku v místě uchycení, tedy 26 mm, ale dále se lehce zužuje, takže nepůsobí tak široce jako u Fénixů X. Luneta je přitom ještě širší než na Fénixech, takže při stejné velikosti je prostor pro displej menší. Hodinky tak celkově působí mohutněji a outdoorověji.
Standardní řemínek nemá systém QuickFit (je s ním ale kompatibilní), ale svůj vlastní. V místě uchycení je výrazně mohutnější a vtočený dolů, takže hodinky nelze položit na stůl narovno – připomíná mi to Forerunnery 45. V místě uchycení je řemínek pevný a nejde s ním hýbat. Nešlo mi tak vyfotit klasické srovnání s Fénixy na stole, ale musel jsem hodinky dát pro tyto účely na zábradlí, což vypadá poněkud divně, ale funguje to. (Posléze jsem ale na řešení přišel, už ale nebyl čas na nové fotky.)
Řemínek lze vysadit tenkou špičkou zatlačením na stěžejku zvenku úchytů (pacek). Zpátky se už dává poněkud hůře, ale jde to. Řemínek je klasický silikonový a s ním váží hodinky 67 gramů, tedy o 15 gramů méně než F6X Pro Solar a dalších sedm gramů méně oproti Fénix 7X v titanu. Na ruce jsou fakt lehké a kromě větší tloušťky a „cibulovému“ provedení s nimi nemám problém. Jediným problém, který hodinky mají, je tloušťka originálního řemínku v místě uchycení, kvůli čemuž je celý „systém“ hodně mohutný.
Ale! Stačí řemínek vycvaknout, vytáhnout stěžejku a nacvaknout klasické řemínky QuickFit 26 mm a je po problému. Řemínek pak lze normálně ohýbat a ani nevadí vestavěnému světlu. A na ruce to celé pak působí méně mohutně a nositelněji. Proč Garmin sáhl pro proprietárních řemíncích a nepoužil QuickFit (přitom kompatibilitu na webu uvádí) nevím, ale lze se toho snadno zbavit. Těchto řemínků mám doma hned několik, a tak jsem záhy po pořízení těchto fotek originál sundal a nasadil také bílý, ale pohodlnější QuickFit.
Faktem je, že originální řemínek je lehčí díky zúžení, s QuickFitem váží hodinky o 5 gramů více. Samotné hodinky váží jen 45 gramů, což je méně než titanové Epixy (47 g), ale hlavně výrazně méně než F7X - ty mají 61 g (a v ocelové verzi dokonce 68 g). Díky tomu hodinky i přes svou velikost na ruce neplandají a daleko příjemněji se nosí než F6X/F7X.
Odlesky, soláry a výdrž
Jednu zásadní výtku mám však ke krycímu sklu. Je to bezejmenné minerální sklo, podobné, jako má třeba Forerunner 55. A to v kombinaci se solárem sebou přináší vysokou míru odlesků. Je to podobné jako u safírových Fénixů a taková sluníčková prasátka do obličeje, to není nic příjemného. V interiéru zhoršují čitelnost odlesky bílých zdí a oken, venku mraky a stromy. Zkrátka kdyby Garmin použil Gorilla Glass DX, byla by čitelnost transreflexního displeje o řád lepší a já bych si neměl na co stěžovat.
Nepřehlédněte: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání
Solární panely okolo displeje mají měděný nádech, a to zejména, když na ně svítí slunce - to doslova září. A protože je jejich plocha fakt velká, přináší hodinkám v případě slunečního svitu největší solární zisk ze všech hodinek, které Garmin nabízí. Výrobce uvádí výdrž s GPS 60 hodin, se soláry ale až 145 hodin. To ale znamená během aktivity sluneční svit o síle 50 klux, čehož během roku dosáhněte jen výjimečně.
Ale když se fakt zadaří, a je letní sluneční den, může to vyjít. Já hned po zapůjčení hodinek absolvoval třídenní okružní jízdu o délce 325 km. První den bylo pod mrakem a zisk během 5:15 h byl 110 klux. Nic moc. Druhý den, když už svítilo celý den, ale první polovina trasy byla v lese, to bylo okolo 270 klux během 7:15 h. A konečně třetí den jsem strávil na slunci 6 hodin a zisk byl 280 klux, přičemž první dvě hodiny cesty byly opět v lese.
Nabíjel jsem před jízdou dopoledne v pátek a v neděli po dojezdu jsem měl stav baterie 59 %. A to jsem se byl ještě několikrát projít - celkem to bylo 3 hodinky s nastavením všech systémů, zatímco na kole jsem měl aktivní jen GPS. Celkem tedy 18:30 h na kole a 3 hodiny chůze. A to není špatné. Ale hodinky nebyly v režimu navigace, jen záznam trasy. Po necelých třech dnech místo odhadu 40 dnů ukazují odhad v pohotovosti 23 dnů.
Zajímavé, zvláštní a...outdoorové
Zatím si názor na hodinky teprve tvořím, jsou opravdu hodně jiné než modely, co jsem dosud vlastnil nebo testoval. V bílém provedení se mi líbí, působí totiž jednak subtilněji a jednak méně outdoorově. Garmin je nabízí také v černé, grafitové, červené a armádní (coyote tan) a tmavě zelené (moss). Stejně jako u Fénixů nechybí tactická verze.
Hodinky určitě potěší příznivce řady venkovních sportů, které jsou buď okrajové, nebo je běžné hodinky nedokážou změřit, ale dokážu si je představit i pro mainstreamové aktivity jako běh, chůze či kolo. Ale tady by mi hodně chyběla mapa a více datových polí. Nejsou to zkrátka hodinky úplně pro mě, ale i tak zatím mě hodně zaujaly a postupně je zkoumám...
Stručné parametry
- Rozměry: 50 × 50 × 14,5 mm
- Hmotnost: 67 g včetně řemínku
- Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
- Displej: nedotykový, černobílý průměr 1,1“ (27 mm)
- Rozlišení displeje: 176 pixelů
- Životnost baterie: až 40 dnů s měřením tepu, až 60 hodin s GPS a až 60 dnl v režimu Expedice
- Bezdrátové technologie: Bluetooth Smart, ANT+
- Senzory: optický HR, barometr, akcelerometr, gyroskop, teploměr
- Polohové systémy: GPS, Glonass, Galileo, multifrekvenční GNSS
- Vodotěsnost: 10 ATM, 100 metrů pod vodou
- Odolnost: vojenský standard odolnosti: MIL-STD-810G (test: teploty, nárazů, vodotěsnosti)
- Garmin Pay: ano
- Cena: 10 990 Kč
- Zapůjčeno z obchodu Pulsmetry.cz
Výdrž hodinek
- chytré hodinky: až 40 dní/neomezeno se solárním dobíjením
- režim hodinek s úsporou baterie: až 100 dní/neomezeno se solárním dobíjením
- GPS: až 60 hodin/145 hodin se solárním dobíjením
- režim GPS s maximální výdrží: až 150 hodin/neomezeně se solárním dobíjením
- expediční aktivita GPS: až 60 dní/neomezeno se solárním dobíjením
Diskuse k článku (0)