Fénix 7 a Epix: Přehled užitečných inovací v doplňcích

20.3.2022
Některé novinky na nových modelech jsou celkem dobře skryty a najdete je až po čase. Já takhle postupně objevuji změny v doplňcích na nové generaci hodinek Fénix 7 a Epix. A mnohé jsou určitě k lepšímu
Přehled aktivity

Graf srdečního tepu v přehledu aktivity


Počasí

V doplňku Počasí se lehce změnila grafika první obrazovky, teplota už není zobrazena vlevo, ale je centrální, což je přehlednější. Jinak jsou zobrazovaná data shodná. Další dvě obrazovky s teplotami následujících několik hodin a dnů se nezměnily, obrazovka s trendem teploty na následujících 12 hodin jen doznala lehké úpravy grafiky. 

Novinkou je poslední obrazovka, kde najdete přehledně tyto údaje:

  • Kvalita vzduchu
  • Rosný bod
  • UV index
  • Relativní viditelnost

Zejména rosný bod se hodí, podle něj poznáte, jestli budete mít ráno při aktuální teplotě zamrzlé nebo orosené čelní sklo auta. 

Kalendář

Zásadní změna, která přispěla k užitečnosti kalendáře. Zatímco na Fénix 6 vidíte jen aktuální den, případně zítřek, nově jsou v kalendáři vidět události celého následujícího týdne. To je samozřejmě podstatně užitečnější a daleko lépe se orientujete v tom, co vás čeká v nejbližších dnech. Škoda, že se podobné zobrazené kalendáře nedostalo do Fénix 6, je to jen a jen úprava softwaru. 

Detaily aktivit

Pokud si svoje aktivity prohlížíte skrze doplněk Historie nebo třeba Poslední aktivita/běh/kolo…, potěší vás nový pohled na detail aktivity. Na Fénix se po otevření aktivity ze seznamu ukázal základní přehled se vzdáleností, časem, případně mapou. Po stisku tlačítka Start si můžete vybrat textové podrobnosti, tréninkový efekt, zóny srdečního tepu, mapu, nadmořskou výšku atd. Nemáte ale možnost všechna data graficky zobrazit pohromadě.

Na Fénix 7 se po otevření detailu aktivity zobrazí stejný náhled s mapou a základními údaji, nově je tu ale možnost rolovat obrazovkami pomocí tlačítek nahoru a dolů. Na další obrazovce si můžete prohlédnout graf srdečního tepu, dále na vás čekají zóny srdečního tepu a konečně tréninkový efekt s tréninkovou zátěží. A stejně jako na Fénix 6 se i zde po stisku Start dostanete k dalším detailům. Hlavně graf srdečního tepu se mi líbí, na F6 mi něco takového chybí. 

Kroky a vystoupaná patra

V doplňku Kroky došlo k inovaci minimální, týká se jen zobrazení grafu na první obrazovce. Zatímco dříve byly kroky během dne zobrazeny sloupcovým grafem, nyní jde o graf čárový spojitý. Je to rozhodně přehlednější a názornější, protože vidíte, jak rostou a přibývají během dne. Další dvě obrazovky s počtem kroků za týden a tomu odpovídající počet ušlých kilometrů je stejný.

Stejné je to u pater. Místo nepříliš přehledného sloupcového grafu je tu nově graf spojitý, který ukazuje, jak krásně rostla patra během dne. Pokud je linka rovná, chodili jste po rovině nebo seděli na zadku, pokud roste, patra přibývala. Na další obrazovce je pak vidět počet pater nahoru a dolů během posledního týdne; to se nezměnilo.

Snímek zdravotního stavu

S novým optickým snímačem souvisí i nový doplněk/aktivita (je tu duplicita) Snímek zdravotního stavu, který souhrnně ukazuje všechna měření provedené stejnojmennou aplikací nebo doplňkem (jsou totožné). Jde o dvouminutové měření, u kterého je třeba být v klidu; měří se tep, stress, variabilita srdečního tepu, okysličení krve a frekvence dýchání. Záznam pak lze v aplikaci Connect exportovat do PDF a třeba poslat ošetřujícímu lékaři.Intenzita slunečního záření

O tomto doplňku, který současně najdete i v aktivitách, jsem psal dříve v samostatném článku…

Intenzita slunečního záření

Změny doznal doplněk solárního nabíjení. Ten už nemá „dobíjecí“ kolečko, takže nepoznáte, jak moc na hodinky svítí – jestli absorbují maximum či jen polovinu maxima. Na druhou stranu přibyl ukazatel „pohlceného“ záření – to je udáváno v kiloluxech během aktuální dne. Zachycené světlo během posledních šesti hodin pak vidíte v grafu.

Na další obrazovce doplňku se pak nově ukazuje denní průměr za posledních sedm dní a graf jednotlivých dnů. Je to podobné jako u kroků – přehledně vidíte, který den mělo slunce nějaký efekt a který žádný nebo minimální. S příchodem jara bude slunných dnů více a současně se hodinky nebudou tak často schovávat pod bundou, takže bude i patrný vliv solárního nabíjení.

Výhody ovládání dotykem

Pokud máte aktivovaný dotyk, u doplňků, které zobrazují data grafem za určitou část dne, což jsou například

  • Srdeční tep
  • Barometr
  • Výška
  • Teplota

si můžete pohybem prstu zleva doprava zobrazit starší data. Což bez dotyku možné není. 

Chybí Můj den a Statistiky zdraví

Zásadní změnou je odstranění doplňků Můj den a Statistiky zdraví. Doplněk Můj den jsem na hodinkách měl už od Vívoactive HR, což je model někdy z roku 2016. Tento doplněk je ve své podstatě jakousi „složkou“, která sdružuje další doplňky, konkrétně:

  • Všechny aktivity daného dne (doplňují se dynamicky)
  • Minuty intenzivní aktivity aktuálního týdne
  • Počet pater, co jste za den vyšlápl
  • Kroky aktuálního dne
  • Kalorie aktuálního dne (aktivní + pasivní)

Každý doplněk pak lze dále rozkliknout a podívat se na detaily. Ve zkráceném přehledu pak vidíte aktuální kroky a patra. Díky tomuto „naddoplňku“ se šetří místo v hlavním přehledu, protože jinak by stejná data zaujímala až pět pozic místo jedné. 

Další doplněk, který na Fénix 6X používám, je Statistiky zdraví. Opět jde o sdružení více doplňků, konkrétně:

  • Srdeční tep
  • Stres
  • Body Battery

Na hlavní obrazovce doplňků je pak ve zkráceném výpisu vidět aktuální tep a aktuální hodnota Body Battery. Proč tyto doplňky z Fénix 7 (a Epix) zmizely, mělo jasný důvod: Ve firmwaru 9.37 totiž Garmin uvedl novou správu doplňků, které se nyní můžete uspořádat do vlastních složek. Tím se zmizelý Můj den a Statistiky zdraví krásně nahradí. Já si kromě nich vytvořil i složku Počasí, takže jsem si v hlavním přehledu krásně uklidil. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: