Recenze Forerunner 55: Levné, s minimem funkcí, ale se slušnou výdrží. Úplně základní model

24.9.2021
Nejlevnější model běžeckých hodinek Forerunner 55 je stále v prodeji a bohužel trochu na něj zapomínáme. Za necelé čtyři tisíce má dostačující funkční vybavení pro běh, kolo i plavání. Navíc je to jediný MIP model řady FR v nabídce
Zkrácený výpis doplňků

Po vzoru vyšších modelů už nabízí hodinky také zkrácený výpis doplňků, který ukáže tři na jedné obrazovce


Garmin uvedl model Forerunner 55 na jaře roku 2021, kdy jsem ho také pořídil pro svou nejstarší dceru. Ta poté posunula tyto hodinky na prostřední a dnes je nosí ta nejmladší (dříve měla FR 45S). Prostřední má Forerunnery 165 a nejstarší Venu 3 - tak se mi to hezky poskládalo. Aspoň hodinky, co potřebuju k testům jen sporadicky, někdo doma využije. 

Forerunner 55 jsou naprosto základní hodinky, které v nabídce nahradily Forerunnery 45. Ty byly nabízeny pro větší i menší zápěstí. Oba modely mají displej o velikosti 1,04“, liší se ale lunetou – FR 45S mají průměr 39,5 mm, FR 45 pak 42 mm. Hmotnost těch menších je také nepatrně nižší, jen 32 gramů, zatímco ty větší váží 36 gramů. Výdrž by pak měla být stejná, týden v režimu hodinek a 13 hodin se zapnutou GPS.

Pětapadesátky už jsou ale prodávané jen v jednom provedení, a to s velikostí lunety 42 mm. Stejný je i displej, 1,04“ s rozlišením 208 px. Odlišná je však koncepce řemínku – zatímco na FR 45 je umístěn pevně, tj. nelze s ním libovolně „ohýbat“, u FR 55 je řemínek na klasické stěžejce a tudíž se lépe přizpůsobí zápěstí. Jde navíc o systém QuickRelease (20 mm), takže řemínek lze snadno vyměnit. 

Řada zlepšení oproti FR 45

K hlavním inovacím oproti dřívějšímu základnímu modelu došlo zejména uvnitř. Tou zásadní je výrazné zvýšení výdrže díky novějšímu čipsetu, a to z 13 na 20 hodin s GPS a ze 7 dnů na 14 v režimu hodinek. Inovován byl také snímač tepu (Elevate 3. generace), díky čemuž získaly hodinky funkce jako sledování frekvence dechu. Funkce jako sledování spánku, Body Battery nebo měření stresu už měl starší model. 

Přehled zásadních změn oproti FR 45:

  • vylepšené prostředí, které se sladilo s modely FR 245 a FR 745
  • funkce PacePro
  • navrhované tréninky: na základě předchozích tréninků a aktuální regenerace navrhuje tréninky
  • funkce Track mode
  • funkce Virtual Run (pro běžecké pásy)
  • předpověď času doběhnutí do cíle na základě zbývající vzdálenosti
  • predikce vašeho času pro 5 km/10 km/půl maraton/maraton
  • sledování menstruačního cyklu žen
  • čas regenerace
  • nové sporty jako plavání
  • širší podpora pro Connect IQ – data, doplňky...
  • sledování frekvence dechu 24×7 (mimo aktivity)
  • zkrácená verze pohledu na doplňky (tři na jedné obrazovce)
  • výrazně prodloužená výdrž
  • čtyři datová pole místo pouhých tří

Stále ale chybí barometr či Garmin Pay, to jsou funkce vyhrazené pro vyšší modely. I tak je to ale velmi slušná nabídka funkcí za solidní cenu. Hodinky lze sehnat za 3 690 Kč, což fakt není špatné. Hodinky vypadají dospěleji než FR 45 díky standardně uchycenému řemínku a celkově připomínají vyšší modely této řady. 

Displej? Trochu horší

Asi nejzásadnější novinkou bylo tehdy nové grafické rozhraní, které Garmin sjednotil s vyššími modely. To staré připomínalo spíše staré hodinky Vívoactive HR, to aktuální už vypadá podstatně lépe. V podstatě lze říct, že úplně stejně jako na Fénixem nebo FR 245/745/945. Jediné, co je horší, je rozlišení displeje, takže fonty jsou poněkud zubaté, ale koukat se na ně dá. Doplňky nabízejí zkrácený pohled (glance view), tedy tři doplňky na stránku, což je velmi užitečné. 

Už zde ale nenajdete poslední aktivitu obecně, jen poslední běh, což mi trochu chybí. Stejně tak mi chybí doplněk Můj den, kterého se Garmin postupně zbavil. Nové modely od Fénix 7 totiž umí řadit doplňky do složek, takže Můj den se stal rázen zbytečným. Je také trochu zvláštní, že kalendář na FR 55 zobrazuje jen navrhované tréninky, ale události, které synchronizuji z mobilu, už nikoliv. 

Ovládání zůstalo při starém, je tedy stejné jako u všech aktuálních modelů Garminu, které se ovládají pěti tlačítky. Nechybí ani zkrácené menu podržením levého horního tlačítka, z něhož se dostanete rychle například ke stopkám či ovládání hudby. Velkou výhodou je zobrazení čtyř datových polí oproti třem u FR 45. Výběr dat je ale velmi omezen, v podstatě jsem neměl ani čím zaplnit dvě obrazovky. Chybí totiž data spojená s nadmořskou výškou, což je dáno absencí barometru. 

Starší optika

Nutno ale dodat, že měření výšky bylo shodné s Fénix 6X, což je ostatně vidět ze srovnávací aktivity. Stejně dobře dopadlo i měření vzdálenosti, když se výsledek v podstatě nelišil od F6X se snímačem rychlosti. To samé platí i pro optický snímač tepu, který byl v víceméně souladu se snímačem hrudním. Ale faktem je, že Elevate 3 má svoje limity, a to zejména při měření tepovky v intervalech a obecně v nižších teplotách.

Poznámka: Starší snímač trochu zamrzí, zvlášť, když byly hodinky Forerunner 55 uvedeny souběžně se Venu 2, které už mají Elevate 4. Holt Venu 2 byly v té době nabízeny za dvojnásobek ceny a kvůli šetření mají FR 55 jen starou „trojku“. 

Trochu odlišné oproti novějším modelům je měření stresu i Body Battery. Obecně byly hodinky Forerunner 55 o něco „hodnější“ – míra stresu nepatrně nižší a hodnocení životní energie naopak o kus vyšší. Zkrátka nová metrika Body Battery 2.0 už je daleko přísnější a při hodnocení bere v potaz také kvalitu spánku. Dostat se dnes na 100 % Body Battery je skoro nemožné, s FR 55 to jde docela v pohodě. 

 

Něco změří, něco ne

Nabídka sportů, které dokážou hodinky změřit, je celkem široká. Od klasického běhu přes běh na pásu, běh na dráze (kryté i otevřené), kolo, kardio, chůzi až po plavání v bazénu, jógu, pilates či eliptický trenažér. Opět zde připomínám nevýhodu v absenci barometru, protože při aktivitě se nepočítá se ziskem výškových metrů, což ovlivňuje například VO2 Max – když běžíte do kopce, hodnota se snižuje, protože hodinky si myslí, že běžíte pomalu s vysokým tepem – a tudíž se vám nedostává dechu.  

Z fitness funkcí nechybí výpočet doby regenerace po aktivitě, stejně jako predikce časů na 5 km, 10 km, půlmaraton a maraton. Naopak nenajdete tu Stav tréninku a Tréninkovou zátěž, takže se nedozvíte, zda je váš trénink produktivní, nadměrný či nedostatečný, a také nezjistíte svou krátkodobou a dlouhodobou tréninkovou zátěž. Nedostanete ani měření běžecké dynamiky, a to ani s hrudním pásem. Chybí také (slepá) navigace, včetně možnosti navigace zpět na start. Ale je to jasné, za čtyři tisíce nemůžete očekávat stejné funkce jako u FR 955/965. 

K hodinkám je možné připojit základní příslušenství, a sice hrudní pás, čidlo rychlosti, krokoměr a snímač kadence. Pokročilé senzory jako powermetery podporovány nejsou. Datová pole jsou jen čtyři, což je u levných modeků standard - stejně je to třeba na FR 165. Dat, která můžete vložit do datových polí, je stejně docela málo. Například pro běh máte k dispozici:

  • Tempo, průměrné tempo
  • Rychlost, průměrná rychlost
  • Vzdálenost
  • Stopky
  • Čas okruhu, délka okruhu, tempo a rychlost okruhu
  • Srdeční tep, průměrný srdeční tep, zóna ST
  • Kadence
  • Kroky 
  • Kalorie
  • Hodiny

Tady je nabídka ještě celkem bohatá. Ale u cyklistické aktivity chybí tempo či kroky, takže si odečtěte pár položek a jste na patnácti položkách, které můžete použít. Docela slabota.

Dva týdny? Bez problému

Výdrž hodinek je velmi slušná a odpovídá tomu, co udává Garmin: 14 dnů v režimu hodinek a 20 hodin v aktivitě s GPS. Dvouhodinová aktivita s měřením tepu si vezme cca devět procent baterie, což je slušné. Když jsem hodinky používal s aktivním měřením tepové frekvence, po třech dnech s pěti hodinami GPS a hodinou indoor aktivity klesl stav nabití baterie na 45 %. Po pěti dnech už měly jen 10 % baterie.

Reálně tak můžete počítat s pěti, max. šesti dny, když si každý den na hodinku vyběhnete ven. Na druhou stranu, moje dcera měla přes zimu vypnutý tepák, nepouštěla žádnou GPS aktivitu a nabíjela po skoro třech týdnech. Hodně tak záleží na tom, jak hodinky používáte. Každopádně vzhledem k velikosti hodnotím výdrž jako dostatečnou. 

Lehké, nositelné, ale s omezeními

Hodinky jsou lehké, malé, na ruce je ani neucítíte. Absence barometru je daní za nízkou cenu, ostatně tuto funkci nemají ani o dost dražší hodinky jako Vívoactive 5. Pro Garmin Pay pak platí to samé: Pokud vyžadujete více funkcí, musíte si připlatit. Chcete-li ale hlavně běhat, plavat nebo jezdit na kole a nevadí vám, že nevidíte při aktivitě nadmořskou výšku a nastoupené metry, není hodinkám moc co vytknout. Ideální pro dítě nebo ženu, která nechce mít na ruce cibule jako Fénix 7X. 

Počítám, že Garmin v blízké době uvede nástupce, a sice Forerunner 65. Ty budou lehce ořezaným modelem FR 165, opět bude chybět barometr a nepočítal bych ani s Garmin Pay. Sázkou na jistotu je displej AMOLED, k tomu přijde čtvrtá generace optického snímače a pár vylepšení jako sledování spánku přímo v hodinkách, noční VST, více aktivit pro běh, lepší tréninkové funkce vč. nového Stavu tréninku apod.

Tip: Základní běžecké hodinky Forerunner 65: Displej AMOLED a opravdu jen ty nejnutnější funkce

Takže pokud nechcete kupovat tři roky starý (a poněkud nemoderní) model, byť za nízkou cenu, můžete buď počkat na Forerunner 65, nebo už nyní si pořídit Forerunnery 165, které lze pořídit za 5 990 Kč (bez hudby). Budete mít hromadu funkcí navíc a v podstatě lze říct, že vám nebude chybět skoro nic. Je tu i barometr a Garmin Pay. 

Nepřehlédněte: Podrobná recenze hodinek Forerunner 165

Stručné parametry

  • Rozměry: 42 × 42 × 11,6 mm 
  • Hmotnost: 37 g včetně řemínku 
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelné
  • Displej: nedotykový, průměr 1,04“ (26,3 mm)
  • Rozlišení displeje: 208 pixelů 
  • Životnost baterií: až 14 dnů s měřením tepu, až 20 hodin s GPS 
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 5 ATM, plavání na hladině
  • Garmin Pay: ne
  • Paměť pro hudbu: ne
  • Wi-Fi: ne
  • Cena: 3 690 Kč (nejnižší); běžně 3 990 Kč

Plusy

  • Malé rozměry a nízká hmotnost
  • Stejné menu a ovládání jako modely vyšších řad
  • Řada nových aktivit
  • Mnohá vylepšení oproti Forerunner 45
  • Dlouhá výdrž s GPS

Minusy

  • Chybí barometr
  • Chybí Garmin Pay
  • Hrubé rozlišení a velikost displeje

Diskuse k článku (0)
Tagy: